SkyscraperCity Forum banner

TÜRKİYE | High Speed Rail (HSR) developments

648795 Views 3080 Replies 266 Participants Last post by  TayfunVural
Now Turkey will start to produce high speed train with the coproduction of Korea in Eskişehir. Agreement is signed up with the Korean company and the trains will have high speed over 300 km/h.

But also Turkey won't inport the rails anymore, because Eskişehir factories will produce the rails.

Here are the all railway projects
http://www.ubak.gov.tr/tr/alt/guncel/demiryolu.pdf

and here is the source of the news
http://bakaa.sitemynet.com/

I also read this news yesterday on the all papers... wonderful improvment... :eek:kay:
21 - 40 of 3081 Posts
Turkey: 1 million passengers of high-speed trains

Already 1 million people travelled with the high-speed trains of Turkish Railways TCDD since the service was launched 10 months ago, in March 2009.

The first high-speed train covered the distance between Ankara and Eskisehir on the 13th of March 2009. According to the general director of TCDD, Suleyman Karaman, the great popularity of the new service is not a surprise, as it shortened the time of travel between the two cities to around 1.5 hour.

In 2010, the goal is to carry 2 million passengers, Karaman said.

I'm one of them :D It was incredible!!
Would be a complete waste of money. No need such an exaggeration.
^^ There will be no line lik İstanbul-BURSA-Ankara. There is going to be an additional line to Bilecik which is located on the İstanbul-Ankara line.
Ankara( Polatlı) -Konya (Pınarbaşı) Hızlı Tren Hattına Son Ray Konuldu…

The last piece of the railroad was placed in the Konya - Ankara High Speed Line. 92% of the construction completed.

Bakan Yıldırım: “ Ankara-Konya hızlı tren projesi’ni Türk firmaları gerçekleştiriyor, yüzde yüz Türk malı”Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren hattının Ankara Polatlı ile Konya Pınarbaşı yönleri arasında kalan son ray panelini yerleştirdi.


Ankara-Konya Hızlı Tren hattının son ray panel serimi, 1 Kasım 2010 tarihinde, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Konya Milletvekilleri, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habip Soluk, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’ın da katılımlarıyla gerçekleştirildi.Açılışta konuşan Bakan Yıldırım, bu projenin müteahhidiyle, taşeronuyla, işvereniyle el birliği içerisinde gerçekleştirildiğini belirterek, bu proje kapsamında herkesin işini heyecanla yaptığını söyledi. Bakan Yıldırım, "Projemiz aşağı yukarı yüzde 90'ın üzerinde tamamlandı. Bundan sonra Kasım ayı sonu itibariyle hatlara elektrik hatları döşenecek bir yandan da sinyal çalışmaları başlayacak. Ve bu paneli yerleştirdikten sonra da artık Konya'da şehir içinde kalan 10 kilometrelik hattın panel yerleştirmesi başlamış olacak. Böylece Aralık ayı başı itibariyle Konya-Ankara hızlı tren hattı deneme seferlerine hazır hale gelecek'' dedi.


''Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren Projesi adım adım sona yaklaşıyor. Aşkla, şevkle sona doğru ilerliyor. Vatana, millete hayırlı uğurlu olsun'' diyen Bakan Yıldırım, 2009 Temmuz'da Başbakan Erdoğan tarafından yapılan ilk ray kaynağı ile başlanılan üstyapı işlerinin 17 ayda tamamlandığını kaydetti. Yıldırım, "İki ayrı hat olarak yaklaşık 206 kilometre rayları döşemiş oluyoruz. Dünyada öyle zannediyorum ki en hızlı şekilde demiryolu bu projede yapıldı. Benzer projelerin Avrupa'da 7-10 yıl arasında tamamlandığını düşünürsek, bu projeyi 4 yıl gibi bir sürede bitirmiş olacağız. Bu bir rekordur. Bu rekora imza atan arkadaşlarımı yürekten kutluyorum'' diye konuştu.Ankara - Konya Arası Mesafe 1 Saat 15 Dakikaya İniyor...


Dünyanın her tarafından Mevlana'nın çağrısına kulak veren insanların hızlı trenle Konya'ya ulaşacağını kaydeden Yıldırım şöyle konuştu: ''Türkiye’nin her yerinden ve dünyadan hızlı trenle gelinecek. O mistik havada Mevlevilerin sema gösterilerini, o güzel havayı teneffüs edip memleketlerine aynı şekilde trenle dönecekler. Böylece bu büyük insanın çağrısını, 'Gel ne olursan yine gel' diye başlayan o çağrıyı yerine getirecekler. Bunun modern altyapısını da yapmak bize nasip oldu. Hızlı trenle, Konya-Ankara arası mesafe 1 saat 15 dakikaya inecek. Bu hükümetimize nasip oldu. Hayırlı uğurlu olsun.''Yapı Merkezi Şirketler Grubu Onursal Başkanı Dr. Ersin Arıoğlu ise Ankara -Konya Yüksek Hızlı Tren projesinin yüzde 92'lik bölümünün tamamlandığını söyledi. Projeye desteklerinden dolayı Bakan Yıldırım ile TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'a ve TCDD bürokratlarına günün anısına birer plaket verdi.


Yıldırım, Konya yönünden gelen ray serme makinesinin üzerine çıkarak, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman‘la birlikte Konya-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattının son panellerinin serimini gerçekleştirdi. Yıldırım, hattın panel serimi işleminin tamamlanması nedeniyle hatta çalışan personele ve gazetecilere kendi eliyle çikolata ikram etti.45.000 Konutluk İnşaat Malzemesi Kullanıldı…


Konya-Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi 250 kilometre/saat hıza uygun, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olarak inşa edildi. Polatlı'dan itibaren toplam uzunluğu 212 kilometre olan hattın yapımında 33 milyon metreküp kazı, 12 kilometre dolgu yapıldı ve 2 bin 30 metre uzunluğunda bir tünel açıldı. Konya-Ankara arası hızlı tren hattına şu ana kadar 50 bin ton ray, 700 bin adet travers döşendi.


http://www.tcdd.gov.tr/home/detail/?id=978
See less See more
O torosları delmek... Çok da uzun sürecek..
I agree with you about the suburbian and intercity railroads. However Turkey broke a speed record in bilding the HSL between Eskişehir adn Ankara.
Nihayet Muğla'ya demiryolu geliyor.
KONYA??? ^^ Oley!!
2023 Map of Turkish railroads:

Green: Existing High Speed Lines.
Black: Existing Conventional lines.
Red: Planned High Speed Lines
Blue: Planned Conventional Lines

www.tcdd.gov.tr
See less See more
Yalniz saydiklarinin hepsi bitince (ki sittin sene surer) Ankara tam anlamiyla ulasimin merkezi olcak. Hava ve karada zaten merkez.
They are conventional railways. The HSR is not on the list. Check this link for HSR plans for next 3 years: http://www.tcdd.gov.tr/Upload/Files/ContentFiles/2010/faaliyet-raporu/stratejik.pdf
No. 350 is the max capacity of the Ankara-Konya line. The speed limit can be increased to 50 kph lower than the max, which is 300 kph only. Eskisehir line was built for max 300 and speed limit is 250. Thats what i know. Correct me if it is wrong.
^^ Sivas - Erzincan hatti uluslararasi onem tasidigi icin oncelikli. Ipek yolu demiryolu hattinin ana aksinda yer aliyor ve Avrupayi Cin e baglayacak.
Trabzon icin yapildigini biliyorum ve Baku Tiflis Kars hattina baglanacagindan eminim. Ama tanitilirken "ipek yolu canlaniyor" falan diye haberler cikmisti. Ve Cin e kadar olan hattin bir parcasi oldugu soylenmisti.
TCDD sitesinde neden yazmamış acaba? Çok iyi haber.
+1

Sweet lies.
^^ Kesinlikle katılıyorum. Eskişehir Ankara Konya vs gibi şehirlerin garları merkezde çünkü demiryolu merkeze kadar mevcuttu zaten, yenilendi sadece. Antalya ve Bursa'nın Demiryolu hiç olmadı şimdiye kadar. Ama yine de beki daha yakına inşa edilebilirdi.
Ankara’dan İstanbul’a 10 dakikada bir hızlı tren

29 Ekim’de açılması beklenen Ankara - İstanbul hızlı treninde uçaktan sık sefer konulacak, iki kent arasında 10-15 dakikada bir tren kalkacak. Hızlı tren, otobüsten pahalı olacak. İstanbul’dan Ankara’ya yolculuk toplam 3 saat sürecek.

Yüzde 95’i bitti

Ankara-İstanbul hızlı tren hattı hakkında bilgi veren Karaman, bu hatta uçaktan daha sık sefer konulacağını ifade etti. Ankara-İstanbul arası saatte bir uçak olduğunu anımsatan Karaman, aynı hattaki hızlı trenin ise 10-15 dakikada bir kalkacağını bildirerek, “Bavulunu alan yolculuk edecek” dedi.
Ankara-İstanbul arası hızlı trende günde 50 bin yolcu hedeflendiğini anlatan Karaman, uçaklar gibi erken rezervasyon yapılabileceğini söyledi. Erken bilet alanın ucuza gideceğini söyleyen Karaman, İstanbul-Ankara hızlı tren biletlerinin uçaktan ucuz, otobüsten pahalı olacağını belirtti.
Bu hatta altyapının yüzde 95’inin bittiğini anlatan Karaman, sinyalizasyon sisteminde sıkıntının devam ettiğini belirterek, “100-200 metre kaldı” dedi. Karaman, temmuzda başlayacak denemelerin en az 3 ay süreceğini anlattı. Demiryolu alanında özelleştirmeye gidileceğini anımsatan Karaman, özelleştirmenin yük taşımacılığından başlayacağını, özel yolcu taşımacılığının ise 2018’a kadar olmasını beklemediğini ifade etti.
“50 milyon dolara tren alıp hemen yolcu taşımacılığına başlayacaklarını sanmıyorum” diyen Karaman, özel yatırıncıların bu alanda kâr edildiğiuni görmek isteyeceğini ifade etti.

Milliyet
See less See more
Wow :cheers:


Arifiye Hızlı Tren İstasyonu

21 - 40 of 3081 Posts
Top