SkyscraperCity Forum banner

TÜRKİYE | High Speed Rail (HSR) developments

648807 Views 3080 Replies 266 Participants Last post by  TayfunVural
Now Turkey will start to produce high speed train with the coproduction of Korea in Eskişehir. Agreement is signed up with the Korean company and the trains will have high speed over 300 km/h.

But also Turkey won't inport the rails anymore, because Eskişehir factories will produce the rails.

Here are the all railway projects
http://www.ubak.gov.tr/tr/alt/guncel/demiryolu.pdf

and here is the source of the news
http://bakaa.sitemynet.com/

I also read this news yesterday on the all papers... wonderful improvment... :eek:kay:
61 - 73 of 3081 Posts
Bolu Dağı'nı yıllarca dillerine dolayanlar kaderin cilvesine bakın ki Ankara-Sivas hızlı treni ve Mersin Çukurova Havalimanı inşaatlarında benzer rekorlar kırmaya doğru gidiyor :)
Halkalı-Kapıkule arasında paylaştırılacaktır.
Halkalı-Kapıkule hattı AB hibesi ile yapılacak
Ohoo daha açılmadan rayları geri kaldırıyorlar, inşaat şuursuzca ilerliyor sanırım!

Ankara Sivas YHT Hattında Balast Sorunu! 60 Kilometre Ray Kaldırıldı

nkara ile Sivas’ı birbirine bağlayacak 406 kilometre uzunluğundaki hızlı tren hattında, “balast”ta ortaya çıkan sorun nedeniyle 60 kilometrelik bölümde, döşenen raylar kaldırıldı. Hat boyunca serilen, taşımacılık sırasında oluşacak yükü kaldırmak üzere planlanan, kırılmış, keskin köşeli ve kenarlı taş olan balastın, güneşle teması sonrasında “yaşlanma” belirtisi gösterdiği belirlendi. 5 yıl boyunca dayanamayacağı ortaya çıkan balastın değiştirilmesine karar verildi.

Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre; “TCDD’nin, uyarısı üzerine müteahhit firma, 60 kilometrelik bölümde rayları kaldırdı. Balastı değiştirmeye başladı. Bu işlemin büyük ölçüde tamamlandığı ifade ediliyor. Kaynaklar, oluşan maliyetin (10 milyon TL dolayında) müteahhit tarafından karşılandığını söyledi.
https://rayhaber.com/2020/01/ankara-sivas-yht-hattinda-balast-sorunu-60-kilometre-ray-kaldirildi/
  • Like
Reactions: 3
E Haydarpaşa ve Sirkeci'yi güya müze yaparlarsa (bence iktidarlarının süresi yetmeyecek yapamayacaklar) İstanbul'un ana tren garı neresi olacak?
10 Temmuz'da İstanbul-Ankara arası Ekspres YHT seferleri başlıyormuş, tren sadece Eskişehir ve Pendik'te duracakmış, 25 dakikalık bir kısalma söz konusu imiş...
  • Like
Reactions: 2
4
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu: 'Dünyada YHT hattı üzerine ilk ekolojik köprüyü inşa ettik'
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Ankara-Eskişehir Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında yaban hayvanlarının kullanması için ekolojik köprü yaptı. Yeni teknolojisi ve açıklığıyla dünyada ilk olma özelliği taşıyan köprü, bölgede yaşayan kızıl geyik, tilki ve tavşan gibi yaban hayvanlarının popülasyonuna da katkı sağlayacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu: "Yaban hayvanı popülasyonuna destek olmak için Yüksek Hızlı Tren hattına dünyada ilk demiryolu ekolojik köprüsünü inşa ettik. Köprüye kurulan fotokapanlar sayesinde yabani hayvanların ortama uyum sağladıklarını da tespit ettik." dedi.
See less See more
  • Like
Reactions: 2
Wow'da yazmış birisi, e-bilet sisteminde İstanbul-Karaman ve Ankara-Karaman yht seferleri görünüyormuş, İstanbul-Karaman 6 saat, Karaman-Ankara 2 saat 46 dk sürüyormuş.
Bunlar gelecek yıl defolup gittikten sonra hepsi 2053'e varmadan yapılır.
  • Like
Reactions: 1
Üstü kapalı pazar yeri gibi basit ve sıradan bir istasyon tasarımı olmuş ki Polatlı dediğimiz ilçe de öyle küçük bir kasaba değil yani.
  • Like
Reactions: 1
2
Hızlı Tren çalışmalarından dolayı günde karşılıklı 58 sefer yapılan (Adana kalkış 29, Mersin kalkış 29) Mersin-Adana hattında sefer sıklığında yarı yarıya azaltmaya gidilmiş, karşılıklı her iki kentten çalışmaya gelen çok kişi oluyordu, bu durum baya sıkıntı yaratacak :rolleyes:See less See more
2
Adamlara bravo bu zamana kadar güzel sakladılar, depremde Mersin-Adana-Gaziantep hızlı tren projesi kapsamında yeni yaptıkları üst geçit tren köprüsü çökmüş. İlk kez wowda gördüm birisi paylaşmış şu şekil:

Hattın Nurdağı ilçe merkezinden geçen kısmı depremden etkilendi. Projenin Nurdağı Tüneli doğu çıkışından Nurdağı Tren İstasyonuna kadar olan kesimde, Nurdağı - İslahiye Karayolu üzerinde bulunan betonarme üst geçit köprüsü depremde çöktü. Neyse ki çökme esnasında üst geçit yakınlarında araç yoktu. Bundan kaynaklı can ve mal kaybı yaşanmadı.
Bu arada o Nurdağı'ndaki Türkiye'nin en uzun demiryolu tünelinden hala haber yok, kesin ona da bir şeyler oldu.

See less See more
  • Like
  • Sad
Reactions: 4
61 - 73 of 3081 Posts
Top