SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 374 Posts

·
Super Member
Joined
·
5,274 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Yeni vapurlar Ekim'de hazır

İstanbullular'ın oylarıyla seçilen vapurların ilk 2'si, Ekim'de seferlerine başlayacak. Her biri 7 milyon dolara mal olacak yeni vapurlarda, 6'şar adet 106 ekran LCD televizyon, evcil hayvanlar için barınak, engelliler için özel tuvaletler ve revir de bulunacak.
Takvim


2 new ferries which have big screen LCD TVs, pet shelters, and restrooms for people with disabilities and infirmaries....
 

·
Super Member
Joined
·
5,274 Posts
Discussion Starter · #3 ·
İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, doğalgaz şirketi İGDAŞ'ı ve deniz ulaşım şirketi İDO'yu, Mart 2009'daki yerel seçimlerin ardından özelleştirmeyi planladıklarını açıkladı.

Reuters'a dün yaptığı açıklamada Topbaş, "Yerel seçimlerin hemen ardından İGDAŞ ve İDO satışı için hazırlıkların yapılması talimatını verdim; böylece metro sisteminin genişletme çalışmalarını yapabileceğiz" dedi. Topbaş aynı zamanda, önümüzdeki seçim döneminde metro ağının genişletilmesi için ihale açacaklarını söyledi. İGDAŞ'ın özelleştirilmesi, önce 2006 yılı sonunda, daha sonra ise 2007'nin ikinci yarısında yapılması planlanmıştı.
Reuters

Istanbul Seabuses and Fast Ferries Inc.,IDO, will be privatized after the local elections in 2009
 

·
Registered
Joined
·
26,222 Posts
İstanbulluların yeni vapuru suya indirildi

İstanbulluların “Haydi İstanbul Vapurunu Seç” kampanyasında oylarıyla belirlediği şehir hatları vapurunun ilki törenle suya indirildi. Dünyanın en gelişmiş manevra kabiliyetine sahip ‘Fatih’ adlı vapur, yılsonundan itibaren hızı, konforu, güvenliği ve çevre dostu özelliğiyle Boğaziçi’ne yeni bir renk getirecek…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2006 yılında düzenlediği “Haydi İstanbul Vapurunu Seç” kampanyasında vatandaşların 8 model arasından oylarıyla belirlediği 4 numaralı şehir hatları vapurunun ilki törenle suya indirildi. Vapurun inşa edildiği Tuzla Çelik Trans Tersanesi’nde düzenlenen törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu, Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, GİSPİR Başkanı Murat Bayrak, Tuzla Belediye Başkanı Mehmet Demirci, Tuzla Kaymakamı Fahri Keser, İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy, Çelik Trans Tersanesi Sahibi Ahmet Ötkür ile işçiler ve vatandaşlar katıldı.

İDO yeni gemilerle gücüne güç katacak…Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, Tuzla’nın bir süreden beri yaşanan iş kazaları nedeniyle sıkıntılar yaşadığını belirterek, kazaların olmaması için gerekli tedbirlerin mutlaka alınması gerektiğini, kendilerinin de yönetici olarak bu yönde gerekli adımları attıklarını söyledi. İstanbul’da yıllık 61 milyon olan deniz ulaşımındaki yolcu sayısını 4 yıl içinde 98 milyona çıkardıklarını ve 98 gemiyle günde 1200 sefer yapan İDO’nun, alanında dünyanın en büyük firması haline geldiğini anlatan Kadir Topbaş, 370 bin kişinin oy kullandığı “Haydi İstanbul Vapurunu Seç” kampanyasında 150 bin kişinin oyu ile 4 numaralı vapurun beğenildiğini hatırlattı.

“Şehir hatları vapuruna çok yakın dizayn edilen bu gemi ile bu şehrin simgesi olan vapurların yaşamasını sağlamış olduk. Bu vapurlar İstanbul’un simgesi” diyen Başkan Topbaş, toplam 20 tane yaptırılacak olan vapurlardan ihalesi gerçekleştirilen ilk 5’inden birinin bugün denize indirildiğini ve yılsonunda hizmete gireceğini kaydetti. Diğer 4 vapurun da 3’er aylık aralarla denize indirileceğini dile getiren Topbaş, Türk mühendis ve işçileri tarafından inşa edilen geminin her türlü konfora ve teknik donanıma sahip olduğunu vurgulayarak, “İstanbul’a hayırlı olsun. İstanbullulara kazasız belasız hizmet versin” dedi.

Türkiye gemi sanayinde dünya liderliğine doğru yürüyor…Başbakanlık Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu da Türkiye’nin gemi inşa sanayinde dünyada dördüncü, yat sanayinde de dünyada üçüncü sırada olduğunu ifade ederek, Tuzla’nın dünya ticaret filosuna yaptığı katkılarla anılmasını istediklerini söyledi. Naiboğlu, yakında İzmit, Akdeniz, Karadeniz ve Ege’de tersane ve yat imal yerleri yaparak deniz ticaretine destek vereceklerini de sözlerine ekledi.

19 yıl aradan sonra yeni bir vapur Boğaziçi’nde…
İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy ise 19 yıl sonra ilk şehir hatları vapurunun filoya katıldığını belirterek, Türk tersanesinde Türk mühendis ve işçileri tarafından yapılan vapurun denize indirilmesinin gururunu yaşadıklarını kaydetti. Bugüne kadar birçok proje yaptıklarını, ancak hiçbirisinde bu kadar heyecan duyup hummalı bir çalışma içine girmediklerini anlatan Paksoy, bu vapur boğaz suları ile buluştuğu zaman İstanbul’a kalıcı bir eser bırakmış olacaklarının altını çizdi.

5 vapurun teslimatı 2009’da tamamlanacak

Çelik Trans Tersanesinin sahibi Ahmet Ötkür de 2007 yılı Mart ayında ihalesi yapılan ilk 5 vapurdan ilkinin inşasına 20 Ekim 2007 tarihinde başlandığını ve 3’er aylık aralarla 2009 yılında 5 vapurun teslimatını tamamlayacaklarını söyledi. Vapurun 68 metre boyunda, 13 metre eninde 1800 yolcu kapasiteli olduğunu ve 14 knot deniz mili hız yapabildiğini anlatan Ötkür, vapurun dünyanın en gelişmiş manevra kabiliyetine sahip olduğunu belirtti. Ötkür, yeni vapurun mevcut vapurlardan çok daha kısa zamanda seferlerini tamamlayacağını, gelişmiş seyir cihazları ve yüksek ivmeli yavaşlama ve hızlanma özellikleri ile yüksek güvenlikte inşa edildiğini de vurguladı.Törende konuşmaların ardından “Fatih” ilçesinin adı verilen vapur Başkan Kadir Topbaş ve törene katılan diğer konuklar tarafından butona basılarak sirenler eşliğinde denize indirildi. Başkan Topbaş, vapur denize indirilirken “Haydi Bismillah, hayırlı olsun” dedi.

Hızlı, konforlu, çevreci…

Günümüz Şehir Hatları formuna en yakın model olan 4 numaralı vapurun boyu 68 metre, eni 13 metre. 1800 yolcu kapasiteli ve 14 knot deniz mili hız yapabilen vapur, dünyanın en gelişmiş manevra gücüne ve kabiliyetine sahip sistemlerden birisiyle donatıldı. Mevcut vapurlardan çok daha kısa zamanda seferlerini tamamlayacak olan gemi; 4 ana jeneratör, elektrik motoru tahrikli azimut pervane sistemi, gelişmiş seyir cihazları ve yüksek ivmeli yavaşlama ve hızlanma özellikleri ile de son derece güvenli.

Geniş ve ferah salon, panoramik camlar, klima sistemi ve minimum titreşime sahip geminin üst, ön ve arkası açık. Güvertede oturma yerleri mevcut ve otomatik kapı sistemi ile iskeleye yanaşmadan kapılar açılmayacak. Her türlü konforun düşünüldüğü vapur, minimum yakıt sarfiyatı ve ideal egzost emisyon değerleri ile de çevreci özelliğe sahip.

İnsan ve hayvan haklarına özel saygı…

İçinde; revir, bebek bakım odası, evcil hayvan barınakları, büfe, 6 adet plazma televizyon ve 1 adet DVD player, GPS üzerinden uyduya kilitlenebilen dijital anten sistemi gibi sosyal donatı alanlarının da bulunduğu gemilerde, fiziksel, görme ve işitme engelliler için de tasarımlar yer alıyor. Engelliler için uygun rampa, engelli tuvaleti, özel ışık ve ses düzeni zemin kaplaması gibi özellikler bunlardan bazıları. Yeni gemilerde, gemicilerin halat mahalli de yolculardan ayrılarak oluşabilecek herhangi bir tehlikenin önüne geçildi.
http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Pages/Haber.aspx?NewsID=16283

 

·
Super Member
Joined
·
5,274 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Sea taxis will start transportation tomorrow..

Deniz taksiler suya iniyor

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) A.Ş’nin denetiminde, Teknomar Denizcilik A.Ş’nin işleteceği 4 deniz taksi, yarın İstanbul deniz ulaşımında hizmet vermeye başlayacak. İlki Mayıs ayında denize indirilen ve Eylül’de hizmete alınması planlanan deniz taksiler, yapımlarının erken tamamlanması nedeniyle
Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da katılımıyla Kabataş İDO
İskelesinde düzenlenecek törenle yarın hizmete girecek.

Şehir içi deniz ulaşımında İstanbullulara "365 gün-24 saat" kesintisiz hizmet sağlayacak deniz taksiler, ilk aşamada 27 iskelede hizmet verecek, ancak zaman içinde hizmet alanı 82 iskeleye yayılacak.

Yolcuları çağırdıkları duraktan alıp, istedikleri yere bırakacak olan deniz taksilerden 2’si de Ağustos ayının sonunda hizmete girecek. Yolcu kapasitesi 10 ile sınırlandırılan deniz taksiler, telefon ve SMS ile çağrılabilecek. İstanbullular, "444 4 436" İDO Çağrı Merkezi kanalıyla da bu hizmetten yararlanabilecek.

Taksimetreyle belirlenecek ücretlendirmede gündüz, taksimetre 15 YTL’den açılırken, her deniz mili başına 10 YTL artış olacak. Deniz taksiyi kullanan vatandaşlar, taksinin kendilerini kaç dakika sonra alacağı, gideceği yere kaç dakikada ulaştıracağı ve ücret bilgilerini önceden öğrenebilecek. Gece 24.00-06.00 saatleri arasında ise taksimetre açılışı 20 YTL’den başlayacak ve her deniz mili başına 15 YTL artış olacak. Yazar kasa fişi kesilecek deniz taksilerde kredi kartıyla da ödeme yapılabilecek.

Tüm dünyada özellikle yolcu taşımacılığında tercih edilen katamaran gövde yapısında üretilen ve İstanbul Boğazı için yüksek manevra kabiliyetini mümkün kılan 2 motora sahip deniz taksiler, konforlu ve hızlı olduğu için Boğazın iki yakası arasında otomobille seyahate alternatif olacak.

Kompozitten üretilen, fiber gövdeli deniz taksiler 8 bağımsız bölümden oluşan gövde yapılarıyla yüksek seyir güvenliği sağlıyor. Kapalı yolcu kabinine de sahip deniz taksiler, 10,86 metre uzunluğunda ve 4,28 metre genişliğinde olacak.
Milliyet
 

·
Registered
Joined
·
26,222 Posts


 

·
Registered
Joined
·
6,511 Posts
Bence en güzel vapur biçimi Bahçekapı, Fahri Korutürk, Emin Kul'dur, benim için daha ötesi yoktur. Kim tasarladıysa ellerine sağlık.

Ne yazık ki İstanbulun tarihi değere sahip vapurları son yıllarda Türkiyenin çeşitli yerlerine dağıtılıp evlendirme dairesi kadar saçma nedenlere varabilecek biçimde kullanılıyorlar...Vapur @Light snow in Kadıköy, İstanbul by ardac, on Flickr

Not: Fotograftaki yukarıda bahsettiğim değil. Onlar: http://www.flickr.com/photos/galpay/4213070757/
 

·
Registered
Joined
·
6,511 Posts
Şimdi de denizde ‘dolandıracak’

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarını kâr payı yalanıyla kandırıp dolandıran ve paraları şirketine aktaran ‘Jet Fadıl’ lakaplı Fadıl Akgündüz, özelleştirilen İDO’nun deniz taksilerini satın aldı.

Adı birçok yolsuzluk ve dolandırıcılık işine bulaşmış olan Fadıl Akgündüz, özelleştirilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İDO’nun kontrolünde olan Teknomar Denizcilik tarafından işletilen Deniz Taksi’yi satın aldı. Deniz Taksi adını değiştirip Capea yapan Fadıl Akgündüz, kısa zaman içinde hedefinin bin Deniz Taksiyi hizmete geçirip İstanbul trafiğini rahatlatmak olduğunu söyledi. Şirketin toplam değeri açıklanmazken Fadıl Akgündüz’ün 1,5 milyon dolara Deniz Taksi'yi aldığı açıklandı.

Boğaz güvenliği de tehlikede!
Fadıl Akkündüz'ün İstanbul açıklarında sefer yapan Deniz Taksi'yi satın alması, işin rant boyutu dışında güvenlik açısından da soru işaretleri yarattı. Sicili oldukça kabarık olan ve sayısız dolandırıcılık dosyası bulunan 'Jet Fadıl'ın Deniz Taksi için gerekli güvenlik önlemlerini uygulattırması da oldukça şüpheli.

O bir 'proje insanı'!
Kendisini her fırsatta proje insanı olarak tanıtan Jetpa Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Akgündüz, yaptığı projelerdeki dolandırıcılık iddiaları ve yarım kalmış işleriyle tanınıyor. 1998 yılından beri üreteceğini söylediği İmza marka otomobili gündemden düşmeyen Jet Fadıl, bunun için topladığı ciddi miktardaki parayı da kendi holdingine aktarmıştı. Konuyla ilgili yargılanan Akgündüz, zaman aşımı dolayısıyla hakkında istenen 494 ile 1235 yıl ağır hapis cezasından 150 bin TL kefaletle kurtulmuştu.
...
Devamı: http://haber.sol.org.tr/ekonomi/simdi-de-denizde-dolandiracak-haberi-45787
 

·
Kara Tren Solcusu
Joined
·
1,656 Posts
Upper Bosporus suburbs: 5 to 10 minutes
Üsküdar to Besiktas or Kabatas: 5 to 10 minutes
In the central districts, some lines which are not just simple crossings but continue further along the opposite shore take
Besiktas or Kabatas - Kadiköy: 20 minutes
Üsküdar to Eminönü: 15 minutes
Karaköy or Eminönü to Haydarpasa or Kadiköy: 15 minutes
Kabatas to Bostanci: 25 minutes (by catamaran)
Kabatas to Kinali Island: 25 minutes (by catamaran) or 50 minutes (regular)
 
1 - 20 of 374 Posts
Top