SkyscraperCity Forum banner
1 - 3 of 3 Posts

· Super Member
Joined
·
5,274 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Yeni vapurlar Ekim'de hazır

İstanbullular'ın oylarıyla seçilen vapurların ilk 2'si, Ekim'de seferlerine başlayacak. Her biri 7 milyon dolara mal olacak yeni vapurlarda, 6'şar adet 106 ekran LCD televizyon, evcil hayvanlar için barınak, engelliler için özel tuvaletler ve revir de bulunacak.
Takvim


2 new ferries which have big screen LCD TVs, pet shelters, and restrooms for people with disabilities and infirmaries....
 

· Super Member
Joined
·
5,274 Posts
Discussion Starter · #3 ·
İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, doğalgaz şirketi İGDAŞ'ı ve deniz ulaşım şirketi İDO'yu, Mart 2009'daki yerel seçimlerin ardından özelleştirmeyi planladıklarını açıkladı.

Reuters'a dün yaptığı açıklamada Topbaş, "Yerel seçimlerin hemen ardından İGDAŞ ve İDO satışı için hazırlıkların yapılması talimatını verdim; böylece metro sisteminin genişletme çalışmalarını yapabileceğiz" dedi. Topbaş aynı zamanda, önümüzdeki seçim döneminde metro ağının genişletilmesi için ihale açacaklarını söyledi. İGDAŞ'ın özelleştirilmesi, önce 2006 yılı sonunda, daha sonra ise 2007'nin ikinci yarısında yapılması planlanmıştı.
Reuters

Istanbul Seabuses and Fast Ferries Inc.,IDO, will be privatized after the local elections in 2009
 

· Super Member
Joined
·
5,274 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Sea taxis will start transportation tomorrow..

Deniz taksiler suya iniyor

İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) A.Ş’nin denetiminde, Teknomar Denizcilik A.Ş’nin işleteceği 4 deniz taksi, yarın İstanbul deniz ulaşımında hizmet vermeye başlayacak. İlki Mayıs ayında denize indirilen ve Eylül’de hizmete alınması planlanan deniz taksiler, yapımlarının erken tamamlanması nedeniyle
Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın da katılımıyla Kabataş İDO
İskelesinde düzenlenecek törenle yarın hizmete girecek.

Şehir içi deniz ulaşımında İstanbullulara "365 gün-24 saat" kesintisiz hizmet sağlayacak deniz taksiler, ilk aşamada 27 iskelede hizmet verecek, ancak zaman içinde hizmet alanı 82 iskeleye yayılacak.

Yolcuları çağırdıkları duraktan alıp, istedikleri yere bırakacak olan deniz taksilerden 2’si de Ağustos ayının sonunda hizmete girecek. Yolcu kapasitesi 10 ile sınırlandırılan deniz taksiler, telefon ve SMS ile çağrılabilecek. İstanbullular, "444 4 436" İDO Çağrı Merkezi kanalıyla da bu hizmetten yararlanabilecek.

Taksimetreyle belirlenecek ücretlendirmede gündüz, taksimetre 15 YTL’den açılırken, her deniz mili başına 10 YTL artış olacak. Deniz taksiyi kullanan vatandaşlar, taksinin kendilerini kaç dakika sonra alacağı, gideceği yere kaç dakikada ulaştıracağı ve ücret bilgilerini önceden öğrenebilecek. Gece 24.00-06.00 saatleri arasında ise taksimetre açılışı 20 YTL’den başlayacak ve her deniz mili başına 15 YTL artış olacak. Yazar kasa fişi kesilecek deniz taksilerde kredi kartıyla da ödeme yapılabilecek.

Tüm dünyada özellikle yolcu taşımacılığında tercih edilen katamaran gövde yapısında üretilen ve İstanbul Boğazı için yüksek manevra kabiliyetini mümkün kılan 2 motora sahip deniz taksiler, konforlu ve hızlı olduğu için Boğazın iki yakası arasında otomobille seyahate alternatif olacak.

Kompozitten üretilen, fiber gövdeli deniz taksiler 8 bağımsız bölümden oluşan gövde yapılarıyla yüksek seyir güvenliği sağlıyor. Kapalı yolcu kabinine de sahip deniz taksiler, 10,86 metre uzunluğunda ve 4,28 metre genişliğinde olacak.
Milliyet
 
1 - 3 of 3 Posts
Top