SkyscraperCity Forum banner
21 - 40 of 374 Posts

· Registered
Joined
·
6,511 Posts
Bursa Büyükşehir Belediyesi İDO'ya bayrak açtı. Kadir Topbaş gibi AKP'li olan Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe, "İDO'nun fiyat tarifeleri hiç hoşuma gitmiyor" dedi ve BURULAŞ vasıtasıyla Mudanya'dan İstanbul'a yolcu taşıma işine girme kararı aldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Mudanya'dan İstanbul'a yolcu taşımak üzere deniz otobüsü işletmesi kuracak.

Belediye Başkanı Recep Altepe, deniz ulaşımı konusundaki çalışmaların 3 yıldır sürdüğünü açıkladı. Yolcu taşıma ve liman izni için harekete geçtiklerini belirtti.

Altepe, bu kararı almalarında "özelleştirme"nin etkili olduğunu anlattı.
“Bugüne kadar İDO güzel bir şekilde götürüyordu. Özelleştimeden sonra her yerde önemli sıkıntılar oluşmaya başladı.”

http://www.ulusalkanal.com.tr/gundem/ido-yerine-burulas-h3776.html

:applause:
 

· Registered
Joined
·
6,511 Posts
Havalimanı işlletmeciliğinde ülkemizde ve yurt dışında çok büyük başarıları olan Akfen gurubu ve bu gurubun ceo'su Sani Şener' le birlikte yaptıkları İDO hamlesine çok sevindim.

Bugüne kadar İDO' dan bir şikayetim yoktu. İDO 'nun Bundan sonra daha ileriye gideceğini düşünüyorum. Yeni kadro hayellerimizi zorlayacak işler yapacak gibi.

Tekrar hayırlı olsun.
Tepe Akfenin almasi iyi olmus insallah IDO yu daha ileri goturur. Istanbul Buyuksehir Belediyesi bence iyi is yapti. Keste diger belediyelerimizde boyle karli isler yapsalar. Ozel sektorunde Belediyeden daha iyi hizmet verecegini dusunuyorum. gelen paranin buyuk kismida Metro yatirimina aktarilir ve yeni metro aglari olusur.
Tepe-Akfen'in almasina cok sevindim.

Havalimani'ni yonettikleri gibi idare ederlerse IDO gercekten cok iyi yerlere gelir.

Ayrica, Bakirkoy IDO ile Ataturk Havalimani arasinda daha iyi bir entegrasyon saglarlarsa hem biz hem de sirket kazanir. Basbakanin cok sevdigi win-win (kazan-kazan) olayi.
İlk etapta RO-RO taşımacılığına el atabilir bu yeni şirket diye düşünüyorum.
Bir de deniz otobüsleri için aylık abonmanlık kavramını tekrar gündeme getirirlerse yolcu talebi artacaktır.Böyle bir uygulama ile Bostancı-Kabataş, Bostancı-Bakırköy hatlarının sefer sayıları epeyce artar.
Hatta sabah saatlarinde Bostancı-Kabataş hattında "Dolmuş Deniz Otobüsü" uygulaması bile yapılır.

Bostancı bölgesinde oturup Avrupa yakasında çalışanlarının önemli bir kısmı bilet fiyatı nedeniyle deniz otobüsünü kullanmıyorlar....

Tekrar hayırlı olsun, umarım alınan 861 milyon dolar diğer ulaşım sistemi yatırımları için ilaç gibi gelir, yatırımlar hızlanır...
Hayırli olsun.Insallah bu ihale onaylanır ve şikayetlerimiz ve isteklerimiz icin gerekli cevaplari verecek bir yonetim işbaşına gelir.Yalova 'yi unutmamalari umudu ile.
biz zamanında çok söyledik, hayâl ettiğiniz gibi olmayacak diye.
dik kafalılık ettiler, dinlemediler.
şimdi hepsi cezalarını kazıklanarak çekiyorlar.

belediye de büyük ihtimal o parayla borçlarını ödedi, yoksa Üsküdar hattı için kredi alınmazdı.

kör ve balık hafızalı bir ülkeyiz ne yazık ki...
 

· Registered
Joined
·
6,511 Posts
Bileti aynı gün aldığım için cezalıydım. Herkesten daha çok para ödemek zorunda kalmıştım. Üstelik cezam bununla da sınırlı değildi. Eco Plus ya da Business yolculuk yerine Eco’yu tercih ettiğim için kızım, karım ve ben feribotun üç değişik noktasında seyahat etmek zorundaydık. Olsun, lise arkadaşlarımı çok özlemiştim, değerdi.
Fakat cezam yine bitmemişti. Saat 18.00’de feribota aracımızı park ederek feribotun arka salonuna yöneldik. Eşimin biletindeki koltuk numarası 886’ydı. Acemi bir görevli yüzünden zar zor bulduğumuz 886 numarada bir bayan oturuyordu. Nazikçe o koltuğun bizim olduğunu söyledim. Hanımefendi ise kendisinin. Biletlerimizi karşılaştırdık. Sonuç, şok. İkimizin elindeki bilet kalkış noktasından sefer saatine kadar aynıydı. Koltuk numaraları bile! Tek fark ben aynı koltuk için 46 TL öderken o üç gün önce aldığı bilete 37 TL ödemişti. Cezalıyız dedik ya…
İki adet 886 nolu koltuk biletini elime alıp bir görevliye giderek durumu anlattım. İki 886’yı gösterdim ve nasıl olur diye sordum. Cevap, “İnsan eli değen her şeyde bu tür hatalar olur” oldu. Feribotta boş yerler bulunduğunu hatta çok yer olduğunu, bizi toplu olarak bir yere oturtabileceğini söyledi. Yaptı da… Biz sıkış tepiş oturmaya çalışırken meğer feribotta ne çok boş yer varmış.
http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalYazar&ArticleID=1093228&CategoryID=101
 

· Kara Tren Solcusu
Joined
·
1,671 Posts
Sehir hatlari and the Metropolitan Municipality have announced that they will schedule more ferry rides on the Bosporus because of the construction on the second Bosporus Bridge. As usual with Sehir Hatlari, there is a big announcement and nothing much to follow up. For the moment there is only a single extra ride per direction on the Bosporus, and the stops chosen are so idiotic as to make it as unattractive as possible. It stops bopth at Üsküdar and Kabatas although there are plenty of rides between the two and what is more laughable at Anadolu Hisari and Kücüksu, even though the two jetties are just a 5 minute's walk from each other. This is no compensation for the countless Bosporus ferries which have been cancelled over the last years and will be too slow to be of no interest in the long run. Good, competitive ferry links could be established easily if the planners at Sehir Hatlari would come up with some better ideas.
Boğaz'dan Kabataş' a Yolculuk şimdi çok daha keyifli

09 Temmuz 2012 tarihinden itibaren Hafta içi Hergün Beykoz - Paşabahçe - Kanlıca - A. Hisarı - Küçüksu ve Üsküdar'dan Kabataş'a seferlerimiz başlamıştır.


SADECE HAFTA İÇİ YAPILIR
BEYKOZ PAŞABAHÇE KANLICA A.HİSARI KÜÇÜKSU ÜSKÜDAR KABATAŞ
Kalkış Varış
07:30 07:40 07:55 08:05 08:10 08:30 08:35


SADECE HAFTA İÇİ YAPILIR
KABATAŞ ÜSKÜDAR KÜÇÜKSU A.HİSARI KANLICA PAŞABAHÇE BEYKOZ
Kalkış Varış
18:25 18:30 18:50 18:55 19:05 19:20 19:35
 

· Kara Tren Solcusu
Joined
·
1,671 Posts
After criticizing Sehir Hatlari for their rather pitiful first response to increasing demand due to the chaos on the second bridge, I must now concede that following the new round of crisis measures, they have done somethning more substantial. There is now a new connection Istinye - Kücüksu operating every 15 minutes on weekdays in rush hour. While both locations are somewhat exotic and difficult to connect to, this could still be an alternative for people who need to commute between the northern shores of the Bosporus and therefore do not find Besiktas - Üsküdar an alternative. If they consider leaving their car behind of course.
Meanwhile IDO has promised to extend its deniz otobüsü running Kabatas-Bostanci and Bostanci-Kadiköy-Bakirköy until midnight also as a response to the bridge chaos. However, they fail to provide a schedule for this on their website or information when this measure should start. This does not help: who can take a deniz otobüsü if you do not know when it leaves?
 

· GALATASARAY
Joined
·
7,701 Posts
En güzel Iskele Biansi bana göre Shagri-La Otelin önündeki yeni Iskele Binasi (Besiktas).

Haydarpasa Gar'in önündeki kücük Iskele Binasi'da güzel.

Ama Iskeleler genelde cok kötü durumlarda. Oraya güzel bir standart getirilmesi lazim.
 

· Registered
Joined
·
6,511 Posts
en gerekli vapur hatlarından biri,
iki metro hattını (M2, M4) birbirine bağlıyor,
ama adam akıllı sefer yok!..

http://www.sehirhatlari.com.tr/tr/seferler/kadikoy-kabatas-360.html

27 Ağustos'ta başlayacak olan seferler, yoğunluk zirve yaptığı 07.00 -10.00 ile 17.00 - 20.40 saatlerinde 20 dakika, 10.00 - 17.00 saatlerindeki düşük yoğunlukta da 30 dakika aralıklarla gerçekleştirilecek. Pazar hariç haftanın altı günü karşılıklı 66 seferin yapılacağı Kabataş - Kadıköy hattında düzenlenen seferler metro, füniküler, tramvay ve İETT hatlarında elektronik biletle aktarma yapılacak.
gene olmamış.

http://www.cnnturk.com/2012/turkiye/08/23/ibbden.2.iyi.1.kotu.haber/674009.0/index.html
 

· Kara Tren Solcusu
Joined
·
1,671 Posts
I disagree. for the usually awful planning of Sehir Hatlari, this is a great improvement. Of course it should be better, 20 min all day and in the evenings until the funicular closes. But think of Besiktas-Kadiköy, only every 30 minutes and closes at 21.00, although it is always full. Both lines should be increased, plus Bosporus services, especially now that with the coming of Marmaray Eminönü-Üsküdar and Karaköy/Eminönü-Haydarpasa/Kadiköy will most likely be closed or thinned out.
 

· Registered
Joined
·
6,511 Posts

· Registered
Joined
·
6,511 Posts
ŞEHİT NECATİ GÜRKAYA SATILIYOR!



http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Pages/IhaleIlani.aspx?IhaleID=11061

:gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah::gaah:
 

· Kara Tren Solcusu
Joined
·
1,671 Posts
So this is the result after the campaign "varpurlari vermiyoruz", when they constantly told us that they were not getting rid of the old ferries, and all those Sunday speeches about increasing transport by the sea - and what are they doing? Expecting us to get onto those crowded buses, wait for hours on the bridge, so they can then claim we need more bridges, instead of offering what everyone wants, namely frequent services by ferry across the Bosporus connecting the metro lines on both sides. With the remaining ferries, they will offer Bosporus cruises for tourists where for 20 TL or more you can enjoy how wonderful the Bosporus is. Thank you very much!
 
21 - 40 of 374 Posts
Top