SkyscraperCity Forum banner
41 - 60 of 375 Posts

· Registered
Joined
·
6,511 Posts
İDO'ya rakip geliyor

Yalova ile İstanbul arasındaki deniz ulaşımında önemli noktalardan olan Topçular ile Eskihisar arasında yapılan araba vapuru seferlerinde İDO'ya rakip geldi. Marmara Denizi'nde TIR ve kamyon taşımacılığı yapan Negmar'ın 25 Ekim'de başlayacak Eskihisar- Topçular araba vapuru seferlerinde kullanılmak üzere üç gemi satın aldığı bildirildi.


Narlı Feribot İşletmeciliği A.Ş. Genel Müdürü Bülent Şafak da Eskihisar ve Topçular iskelelerinin hazır olduğunu belirterek, seferlerin 25 Ekim’e kadar başlayacağını kaydetti. Gemilerin 12 Knot hızında ve 100 araç kapasiteli olduğunu vurgulayan Şafak, Eskihisar-Topçular seferlerinin başlamasıyla birlikte Marmara’da yolcu taşımacılığının canlanacağını ve hareketleneceğini belirtti.

http://www.posta.com.tr/ekonomi/HaberDetay/IDO-ya-rakip-geliyor.htm?ArticleID=141032

BURSA’da konuşan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Abdullah Kutlu, bünyelerinde oluşturdukların Negmar şirketi ile 3 gemi aldıklarını ve 25 Ekim’de Topçular- Eskihisar ile Eskihisar- Topçular arasında yolcu ve araç taşımacılığı yapacaklarını söyledi. Kutlu, "Her gemi bir seferde 100 ile 140 araç, 400 ile 800 arasında yaya taşıyacak. Yetişkinler 2 TL, öğrenciler 1 TL’ye geçecek. 66 aya kadar çocuklardan ücret almayacağız" dedi.

http://ekonomi.milliyet.com.tr/ido-...i/ekonomidetay/26.09.2012/1602654/default.htm
 

· Registered
Joined
·
6,511 Posts
BUDO'ya terminal binası yapılıyor

Bursa Deniz Otobüsleri İşletmesi (BUDO) için Mudanya'ya terminal binası inşa ediliyor.

Bursa Deniz Otobüsleri'nin Mudanya girişindeki tahmil-tahliye iskelesinden seferlere başlayacağının belli olmasının ardından iskele girişine terminal inşa ediliyor. Karkas yapı olarak yapılan terminal 258 metre kare üzerine tek kat olarak inşa ediliyor. BURULAŞ tarafından yaptırılan terminalde yolcu bekleme salonu, X ray cihazları alanı, bilet gişeleri, güvenlik odası, müdüriyet odası ve tuvaletler bulunacak. Terminalin üç tarafı yolcuların beklemeleri için sundurmalardan oluşuyor.
Terminal binasının deniz otobüslere gelene kadar bitirilmesi planlanıyor.

http://www.bursadabugun.com/haber/budo-ya-terminal-binasi-yapiliyor-117179.html
 

· Registered
Joined
·
2,316 Posts
İdo bu seneki kış tarifesinde, yeterince dolu olmadığı gerekçesiyle yıllardır var olan 14:00 seferlerinin çoğunu kaldırdı. Ulaşımın özel sektörün elinde olması çok kötü birşey.
 

· Kara Tren Solcusu
Joined
·
1,672 Posts
Ferries on Golden Horn to Resume, but not to Fener & Balat

Today the old Galata Bridge, presently suspended between Hasköy and Balat, closes down. It is already closed for cars, but was this morning still open for pedestrians (and most importantly, for fishing!). Without car traffic, it was one of the few spots where you could enjoy the city skyline and water in peace.
Once the bridge is separated once again, ferry traffic to Eyüp is to resume. What is completely incomprehensible however is why Fener and Balat piers are still closed. Closed down one year ago supposedly for renovation, the two stops of the Golden Horn ferry are still abandoned and rotting away without renovation having even begun yet, even though they are important tourist destinations. What does the belediye have in mind here?
 

· Registered
Joined
·
6,511 Posts
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği tarafından işletilecek 3 feribot, bayramın 1. gününden itibaren Eskihisar-Topçular hattında çalışmaya başlayacak.

GÜBRETAŞ'ın altındaki NEGMAR Denizcilik Şirketi'ne bağlı Narlı Denizcilik İşletmesi, Eskihisar-Topçular seferlerine Kurban Bayramı'nın birinci günü olan 25 Ekim'de başlıyor.

Eskihisar'da şirketin seferlere başlayacağı iskelede AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Narlı Feribot İşletmeciliği AŞ Genel Müdürü Bülent Şafak, Kurban Bayramı'nın birinci günü olan 25 Ekim'de Eskihisar-Topçular arasında feribot seferlerine başlayacaklarını belirterek, seferlere öncelikle 3 feribotla başlayacaklarını, daha sonra feribot sayısının 5'e çıkacağını kaydetti.

Şafak, bu hattı kullananlara müjdeli haberleri olduğunu aktararak, ''Özellikle gemilerimiz 2004, 2006 ve 2009 yıllarına ait yeni gemiler. Bahariye, Selimiye, Muradiye isimli. Bu gemiler yüksek konfora sahip. Hızları ve kapasiteleri şu anki gemilerin 2 katı. Üstelik bunlar çevreci gemiler. Yüzde 40 daha az yakıt tüketiyor. Ortalama 120-160 arası araç, 400-800 arası yolcu kapasitesine sahipler. Gemilerin hızı 12 knot. Bu açıdan daha çevreci bir yanımız olacak. İlk başta 3 gemiyken 30 dakikada bir, 5 gemiye ulaştığımızda 20 dakikada bir sefer yapacağız. 7 gün 24 saat seferlerimiz devam edecek'' diye konuştu.


http://www.cnnturk.com/2012/turkiye/10/13/idonun.rakibi.seferlerine.basliyor/680444.0/index.html
 

· Registered
Joined
·
6,511 Posts
Narlı Feribot İşletmeciliği AŞ Genel Müdürü Bülent Şafak, İDO'nun İskoç ortağı Brian Souter'in açıklamasına, ilginç bir teklif ile cevap verdi; "İDO'nun zarar ettikleri hatları işletmeye talibiz"

Eskihisar Topçular arabalı vapur hattı seferlerini başlatmak için gün sayan ve 60 milyon TL'lik bir yatırımla Bahariye, Selimiye, Muradiye isimli üç feribot satın alan Negmar Grup bünyesinde faaliyete geçen Narlı Feribot İşletmeciliği AŞ'nin Genel Müdürü Bülent Şafak, Marmara Denizi'nde beş yıldır RO-RO işletmeciliği yaptıklarını kaydetti. Şafak, "Şirket olarak İDO özelleştirmesi ile ilgilendik ve şartnameyi satın aldık. Bu nedenle sözleşmede hatlarla ilgili tekel hakkının olmadığını ve özelleştirme bedelinin tamamen İDO'nun sahibi olduğu 52 gemi satış bedeli ve 35 iskelenin 30 yıllık kullanım hakkı için ödendiğini biliyoruz. İDO 'Başka rakip olamaz' açıklamaları yapmasına rağmen, ortaklardan birinin SPK'ya 07.03.2012 tarihinde gönderdiği ve 8021 sayılı Türk Ticaret Sicili Gazetesi nüshasında yayınlanan izahnamenin 80. sayfasında Marmara Bölgesi'ndeki deniz taşımacılığına yeni oyuncular girebileceği ve rekabetin oluşabileceği belirtilmiştir. Firma olarak Marmara Denizi'nde büyük bir potansiyel olduğuna inanıyoruz, bu nedenle iç hatlarda zarar ettikleri iddiasında bulundukları hatlardan çıkarlarsa, kendi gemilerimizle hizmet vermeye hazırız" açıklamasında bulundu.

Yunanistan'dan alınan gemilerin yolda olduğu bilgisini de veren Bülent Şafak, "Hava koşulları dolayısıyla gemilerimiz gecikmeli olarak ülkeye geliyor. Gemilerimiz gelir gelmez gazeteci arkadaşlarımızla buluşacağız" dedi.

http://www.denizhaber.com.tr/sektor...ginc-teklif-narli-denizcilik-pes-etmiyor.html
 

· Registered
Joined
·
91 Posts
Gebze Eskihisar ile Yalova Topçular arasında feribot hattında İDO'ya rakip olarak ortaya çıkan şirket yetkilileri ilk kez basın toplantısı düzenledi.Negmar Grup bünyesindeki Narlı Feribot İşletmeciliği A.Ş. Genel Müdürü Bülent Şafak, daha önce 25 Ekim'de başlayacaklarını duyurdukları seferlere, Yunanistan'dan alınan gemilerin hava koşulları nedeniyle geç gelmesi nedeniyle o tarihte başlatılamadığını açıkladı. Şafak, basın toplantısında soruları yanıtlarken izin başvurusunda bulundukları Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nden gerekli iznin henüz çıkmadığını söyledi.

Narlı Feribot İşletmeciliği'nin birkaç gün önce 60 milyon TL yatırımla Yunanistan'dan alındığı belirtilen Bahariye, Selimiye, Muradiye adlı 3 gemi Eskihisar'da İDO'ya ait rıhtımın hemen yanındaki iskelede bağlı.

"Başvurularımızı tamamladık"

Bürokratik işlemlerimizi ve başvurularımızı tamamladık. En kısa sürede başlamayı planlıyoruz. Bizim başlamamızla beraber 25-30 dakikada karşıya geçmenin keyfini varacaklar.

http://www.cnnturk.com/2012/turkiye/11/06/idoya.rakip.cikti/683504.0/index.html
 

· Moderator
Joined
·
32,675 Posts
Soru: Merhaba,bildiğiniz üzere "ekonomik ömrünü dolduran" vapurlar satılıyor ve Kadıköy-Kabataş hattında motor çalıştırılıyor. Yeni vapur yapılması düşünülmüyor mu?..

Cevap: Öncelikle şirketimize göstermiş olduğunuz ilgi için size teşekkür ederiz. Gelen talep şirketimiz yetkili makamlarınca değerlendirilmiş olup aşağıdaki çözüm sunulmuştur; İntifa hakkı çerçevesinde tüm gemi ve iskeleler İBB'ye aittir. Bu tür yatırım ve yeni gemi yapılması için gerekli yürütüm İBB karar organlarınca verilmektedir. Şehir Hatları operasyonel olarak ihtiyaç belirtimi yapmakta olup yeni vapur yapımı ilgili talep birimlere iletilmiştir.
 

· Moderator
Joined
·
32,675 Posts
Karaköy İskelesi yapılmıyor!Şiddetli lodos 4 yıl önce Karaköy Vapur İskelesi'ni sulara gömdü. O tarihten bu yana Karaköy İskelesi'yle ilgili hiçbir gelişme olmadı...

25 yıl hizmet veren Karaköy İskelesi'nin 4 yıl önceki lodosta batması nedeniyle iskelenin yenisinin yapımının, teknik değerlendirmenin ardından netleşeceği açıklanmıştı. Hatta batıştan 9 ay sonra, ''Türkiye Denizcilik İşletmeleri binası ile yenilenen İstanbul Liman Bölge Müdürlüğü binası arasında kalan boş alanda yapılması öngörülen iskelenin mimari projesi tamamlandı'' açıklaması yapılmıştı. Ancak hiçbir gelişme olmadı...

http://emlakkulisi.com/karakoy-iskelesi-yapilmiyor/141688
 

· Kara Tren Solcusu
Joined
·
1,672 Posts
I also noticed at some point that they were not repairing it as promised. But to be honest, if one ferry every half hour is all we are going to see from Karaköy, the present jetty is completely sufficient. Only if traffic were to increase and it would be necessary to have two ships at the same time there, would it make sense to rebuild something in that spot. And as ferry services in this town tend to become less than more, I do not see that in the cards.
 

· Moderator
Joined
·
32,675 Posts
Because Turyol and Dentur motors gain money when Şehirhatları have less services.
 

· Kara Tren Solcusu
Joined
·
1,672 Posts
I would not agree. If giving money to the private companies would be a priority, Sehir hatlari would not try to compete with them on the Üsküdar-Besiktas route (a hopeless case, as the constant departures of the private ferries cannot be matched by the bureaucratic "one ferry, then 3 cups of tea" rhythm the Sehir Hatlari are used to. I really think the idleness of Sehir Hatlari is due to the fact that it is seen as a bureaucratic institution, workers and management are appointed according to municipality and party merit and not based on their ability to turn the company into a modern service company. New connections are created according to spur of the moment whims of politicians and not according to some kind of analysis of what pepole need and what Sehir hatlari can offer and are thus doomed to be cancelled or thinned out with the next schedule.
 

· Moderator
Joined
·
32,675 Posts
You're right but I also believe that some people in municipality likes turyol or dentur. also there is a company called mavi marmara which is interesting.Everything is something vapur. by ardac, on Flickr
 

· Moderator
Joined
·
32,675 Posts
Karaköy iskelesi vapur trafiği dikkate alınmaksızın yeniden yapılmalı.

Neden?

Yazın hamam, kışın buzdolabı,
şakır şakır akıtan çatı,
havalandırma yok,
kaldırımın üstünde, kaldırımı daraltıyor,
tabandaki eğimler insanları kaydırıp düşürüyor,
yüzer iskeleler yolculara zorluk çıkarıyor.
 

· Moderator
Joined
·
32,675 Posts
Satılan biriciklerimizden,


IMO: 7638076
Yapım Yılı : 1981
Yapım Yeri : İstinye Tersanesi / İstanbul
Gros Ton / Net Ton : 456,01 / 208,04
Uzunluk : 55,93 metre
Genişlik : 10,6 metre
Derinlik : 2,92 metre
Free Board : 1259
Makine Tipi : 6 MDXC A.B.C.
Beygir Gücü : 2 X 750
Devir/Dk : 750
Yakıt Sarfı (Ana Makine) : 100 kg/h
Hız : 14 mil
Yolcu Kapasitesi (Yaz/Kış) : 1450 / 1340
 

· Moderator
Joined
·
32,675 Posts
Başvurunuzla ilgili Emlak Müdürlüğü ile görüşülmüştür.alınan cevap aşşağıdaki gibidir. Şehit Adem Yavuz, Şehit Necati Gürkaya, Karaoğlanoğlu, Zübeyde Hanım, Kaptan Gündüz Aybay vapurları ile ilgili yapılan ihale sonucunda; Şehit Karaoğlanoğlu Yolcu Gemisi” İstanbul Büyükşehir Belediye Encümeninin 29/08/2012 tarih ve 1602-995 sayılı Kararı ile Ermet İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi adına satılmıştır. Diğer gemilerin ihaleye Katılan olmadığı için satışları yapılamamıştır.
Bu özellikleri büyük ihtimal aynıdır,

Gros Ton / Net Ton : 456,01 / 208,04
Uzunluk : 55,93 metre
Genişlik : 10,6 metre
Derinlik : 2,92 metre
Free Board : 1259
Beygir Gücü : 2 X ?
Yolcu Kapasitesi (Yaz/Kış) : 1450 / 1340
 

· Moderator
Joined
·
32,675 Posts
BUDO'nun gemi sayısı 5'e çıkmış diyorlar.
Filolar oluştu ama seferler yok hâlâ.
 
41 - 60 of 375 Posts
Top