SkyscraperCity Forum banner

TÜRKİYE | Monorail Developments | Havaray Gelişmeleri

29042 Views 103 Replies 28 Participants Last post by  Hector Troas
Bu başlıkta Türkiye'deki monoray projelerini takip edebiliriz. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir Yeni Fuar Alanı ile İZBAN Esbaş istasyonu arasında yaklaşık 2 kilometrelik monoray sistemi kuruyor.

----------------------------------------------------------------------

Monoray yola çıkıyor

Temmuz ayının sonunda Gaziemir'de açılacak Yeni Fuar Alanı için çalışmalarına aralıksız devam eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, alternatif ulaşım güzergahları ve yeni ulaşım alternatifleri için de hazırlıklarını sürdürüyor. Bu doğrultuda Gaziemir Fuar Kompleksi ile İZBAN–ESBAŞ İstasyonu Arası Monoray Projesi için ihale hazırlık çalışmalarına başlayan Büyükşehir Belediyesi, gerekli bürokratik izinlerin alınmasının ardından Türkiye'de ilk olacak projenin altına imza atacak.


Gaziemir Fuar Kompleksi ile İZBAN – ESBAŞ İstasyonu Arası Monoray Projesi için ihale hazırlık çalışmalarına başlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de ilk olacak bir projenin altına imza atmaya hazırlanıyor. Uzun süredir merakla beklenen ve Türkiye’de türünün ilk örneği olacak proje için hattın yapımı ile ilgili ihale hazırlıklarına başlayan Büyükşehir Belediyesi, çalışmaların tamamlanması ve gerekli onayların alınmasından sonra bu yıl içinde yapım ihalesi ile ilgili resmi gazeteye ilan başvurusunda bulunarak süreci resmen başlatacak.

BELEDİYE İHALE HAZIRLIKLARINA BAŞLADI

Gaziemir’de yer alan Yeni Fuar Alanı için 400 milyon TL’lik rekor yatırımla dev tesisin yapım çalışmalarında yolu yarılayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni fuar merkezine ulaşımın kolaylaştırılması için de hazırlıklarını sürdürüyor. Hem İZBAN’a, hem de Üçkuyular Metrosu’na entegre, fuar alanına ulaşım sağlayacak 2 kilometrelik monoray sistemi üzerinde çalışan Büyükşehir Belediyesi’nin önümüzdeki aylarda yapım ihalesine çıkarak teklifleri alması bekleniyor. Merakla beklenen projenin 2014 yılında start alması beklenirken, yaklaşık 2 sene içerisinde tamamlanacağı öğrenildi.

METRO VE İZBAN İLE BÜTÜNLEŞECEK

Uçanyol benzeri bir biçimde yükseltilmiş kolonlara yerleştirilecek kirişler üzerinde çalışacak monoray sistemi, İZBAN’ın ESBAŞ istasyonundan başlayacak ve Akçay Caddesi’ni keserek çevreyolu-Gaziemir Kavşağı-çevreyolu paralelinden devam ederek yeni fuar alanına ulaşacak. Gidiş- dönüş tek hat olarak planlanan monoray sistemi, 2 kilometrelik güzergahta İZBAN ve yeni fuar alanı arasında kesintisiz ulaşım sağlayarak yolcu taşıyacak. Yeni fuar kompleksine gelmek isteyen yolcular, metro ve İZBAN ile ESBAŞ istasyonuna geldikten sonra modern ve konforlu monoray sistemi ile taşınacak. Ziyaretçiler, fuar dönüşünde de yine aynı sistemi kullanabilecek.

KARAYOLLARI’NDAN ONAY BEKLENİYOR

Dünyanın gelişmiş kentlerinde örnekleri görülen monoray, Türkiye’de ilk kez İzmir’de kurulmuş olacak. Saatte 45 bin yolcu taşıma kapasitesine kadar ulaşabilen monoray sisteminin belirlenen güzergah üzerinde yapılabilmesi için Karayolları Bölge Müdürlüğü’nden gelecek izinleri bekleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, bürokratik işlemlerin ve onay sürecinin tamamlanmasının ardından resmi gazeteye ihale ilanı başvurusunda bulunarak, yapım ihalesine çıkacak. Gerçekleştirilecek olan ihaleye daha önceden benzer sistemi inşa eden birçok uluslar arası firmanın katılımı beklenirken, projenin yaklaşık maliyetinin ise yakın süreçte duyurulacağı öğrenildi.


http://www.egepostasi.com/haber/Monoray-yola-cikiyor/84806
See less See more
1 - 20 of 104 Posts
Ilk diyo ya Ankara-Atlantis AVM deki?

90larin basindan beri Istanbul icin sürekli suraya Tekray(bilmemne Üniversitesi gelistirdi vs-harbiden varmis öyle bisey, asmaray diyolar galiba.Test amacli kurulu bile), Ankara Üniversitesi Istanbul icin Havaray dizayn etti(seneler önce resimlerini görmüstüm)...Okmeydani na Monoray yapilacak vs derken Istanbul a yapilan bisey olmadi ama sessiz sedasiz ANkara ve Izmir de kuruldu, kuruluyor
Monorail, kentlerimizdeki şehirleşmelere göre en uygun denebilecek sistemlerden biri. Yer seviyesindeki izi az, yükseklik farklarını kolay katediyor ve çarpık şehirleşmiş pek çok yere kolaylıkla girebiliyor. Metro yapımından daha az maliyetli ve daha kolay yapılıyor. Tramvay sistemleri gibi yolları daratmıyor ve trafikten yalıtılmış şekilde ilerliyor. Birçok şehrimizde görmek isteyebileceğim bir ulaşım türü. Bu sistem umarım çabucak başarıyla inşa edilir ve ülkeye örnek olur.
trabzona tramvay gelmez mesela bence monorail tercih edilebilir ama ondada görsel problemler düşündürüyor...
  • Like
Reactions: 1
Tekray ODTÜ PROJESI...2000 lerde basliyo http://www.tekray.com/index.html
05.08.2007
Gölbaşındaki tesislerden Ortadoğu Teknik Üniversitesindeki test alanına aktarılan monorail prototipinin testlerine başlandı. Elektriksel ve mekanik aksamların performansları incelenerek gerekli olan iyileştirmeler yapıldı. Yaklaşık 200m lik hat üzerinde sorunsuz olarak ilerleyen Türkiyemizin ilk monorail aracına öğrencilerin ilgisi görülmeye değerdi.Baska Üniversitelerde iki proje daha var - kaynak bulamiyorum. Biri Maglev Tarzi Manyetik bisey tasarlanmisti, test alani kurulmustu bir kac yüz metrelik yerde test ediliyordu...bide Asmali tipten bir proje var baska bi Üniversitede. Kurulu Asma Hat da ilerliyordu arac.

Tübitak in Bursa projeside varmis-otomatik kabinler isliyo


EDIT: Asmaray Düzce li bir sirketin Üniv. ile gelistirdigi bir projesiymis
(rersimleri sildim, cok büyük idi-burdan bakin http://www.duzcetv.com/haber/12633/sahin-monoray-sistemini-yerinde-inceledi.html) http://www.raillynews.com/2013/mono...-put-end-existent-trafficvideo-photo-gallery/
See less See more
Kent içi toplu ulaşımda ilk kez kullanılacak olmasından dolayı "ilk" ifadesini kullanmış olabilirler.
trabzona tramvay gelmez mesela bence monorail tercih edilebilir ama ondada görsel problemler düşündürüyor...
Zaten kaybedecek pek birşeyimiz yok bence.

Mumbai'de de tekray sistemi yaptılar ve genişletiyorlar. Artık eskisinden daha hızlı ve yüksek kapasitede gidebiliyor tekraylar. LRT sistemlerinden daha avantajlı oldukları durumlar(mali ve çevresel) var.

http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=111854248&postcount=3593
Monoray: Belediye secimleri öncesinde bir sürü baskan adayi tarafindan propaganda aleti olarak kullanilan arac.
  • Like
Reactions: 2
^^ Bu monorail degil.

Bence monoray, hanifta'nin dedigi gibi, gorsel kirlilik yaratiyor.
Bu tur monoraylari sehrin ortasindan, yukseklerden, pencerelerin onunden, parklarin icinden, caddeler boyunca kurmak tartisilir. Gerektirdigi beton miktarlarini da hesaba katmak lazim.

Bu monoraylari ben sadece endustriyel arazilerin uzerinden veya sahildeki falezlerden gecirttirmek isterdim (falezin pek dik olmadigi muddetce).

Cunku falezin egilimi yerlesime, parka, yola izin vermiyor. Ama monoray kurulursa, sahil boyunca (falez) rayli ulasim imkani cikiyor ortaya. Sahiller sehirlerde genelde kalabalik olur, restoranlar oteller sahile yakindir, gezme yeri ordadir, tarihi evler de sahile yakindir. Ayni zamanda goruntu kirliligi yaratmiyor, cunku sehirden bakinca monoray gorunmuyor. Sadece falezin yukarisindan bakinca monoray gorunuyor. Ustelik metro gibi calisabilir, falezin ustunu delerek monoray'a ulasmak icin metro istasyonlari gibi yapilabilir. Metro icin butun yol boyunca kazi gerekiyor, ama monoray icin sadece beton ayaklar ve baglantilar.

Yani metrodan ucuz (tren topragin altindan gecmiyor, ustunden geciyor) ve daha guzel (manzara deniz, plaj, marina, falezin yesilligi).
See less See more
acaba bu başlığı sadece İzmir'deki sisteme adasak mı?

öbür türlü karışık olacak çünkü.
  • Like
Reactions: 1
Teleferik'i toplu Tasimada kulanan Ülkeden ne beklersiniz?
acaba bu başlığı sadece İzmir'deki sisteme adasak mı?

öbür türlü karışık olacak çünkü.
İzmir'de ve Türkiye'de muhtemelen çok az sayıda monoray projesi planlanacağı ve yapılacağı için böyle genel bir başlık iş görür diye düşündüm neticede monoray çok yaygın bir ulaşım aracı değil ancak forum moderasyonu nasıl uygun görürse öyle olsun siz bilirsiniz.
acaba bu başlığı sadece İzmir'deki sisteme adasak mı?

öbür türlü karışık olacak çünkü.
Bence hayır çünkü tekrayların ülkemize olan uygunluğu, dünyadakilerlen karşılaştırma ve sistemin kendisiyle ilgili konuşabileceğimiz güzel bir başlık oldu. Tabiki de eğer İzmir ile ilgili gelişmeler olursa buraya eklenir, zaman geçtikçe konu yalnızca İzmir'deki tekray inşaatına odaklanır bana kalırsa.
Metrodan daha ucuzsa Kadıköy-Kartal metro hattı yerine monoray yapılabilirdi. Güzergahın tamamı E-5'in üzerindeydi.Yalnız taşıma kapasiteleri metroyla aynı mı ? Resimlerde vagon sayıları az gibi görünüyor.
See less See more
Ağır metroylan aynı değil. Aslında yakın zamanlara kadar taşıma kapasiteleri çok verimli değillerdi ama son zamanlarda yapılanlar hem kapasite hem de uygulanabilirlik açısından pekçok çevrede iş görüyor. Ülkemizdeki şehirleşmeye göre uygun olabilecek pekçok yeri olacaktır. Özelliklen hafif metrolara göre baya avantajları var, hızlı inşa, az yer kaplama gibi şeyler. Tramvayların da az geldiği bazı yerlerde güzel bir orta yol olur. Bazı büyük Anadolu şehirlerinde görmek isterdim.
  • Like
Reactions: 2
Mesela İstanbul'da minibüs caddesine çok uygun bu sistem o zaman. Fakat 8 vagona çıkamıyorsa yoğun insan sirkülasyonunun olduğu yerlerde metronun ikamesi olarak düşünülemez.
Mesela İstanbul'da minibüs caddesine çok uygun bu sistem o zaman. Fakat 8 vagona çıkamıyorsa yoğun insan sirkülasyonunun olduğu yerlerde metronun ikamesi olarak düşünülemez.
aynen öyle.
3
İzmire yapılacak monoray sistemi İzbana entegre olacak (Foto Galeri)

İzmire yapılacak monoray sistemi İzbana entegre olacak :İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir’de yapım çalışmalarının başladığı yeni fuar kompleksine ulaşımı 2 kilometrelik monoray sistemi ile sağlayacak. Sistem, İZBAN’a entegre olarak çalışacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’ye örnek olacak yeni bir projeye daha imza atmaya hazırlanıyor. Alan düzenleme ve yapım çalışmalarının başladığı Gaziemir’deki yeni fuar kompleksine ulaşım konusunda da harekete geçen yapan İzmir’in yerel yönetimi, İZBAN’a entegre olacak ve sadece fuar alanına ulaşım sağlayacak 2 kilometrelik monoray sistemi üzerinde çalışıyor. Büyükşehir Belediyesi, diğer taraftan da yaklaşık 400 milyon liraya mal olacak fuar kompleksine ulaşımı rahatlatacak yeni imar yolları planlıyor.

Modern ve konforlu
Yükseltilmiş kolonlara yerleştirilecek kirişler üzerinde çalışacak monoray sistemi, İZBAN’ın ESBAŞ istasyonundan başlayacak ve Akçay Caddesi’ni keserek çevreyolu-Gaziemir Kavşağı-çevreyolu paralelinden devam ederek yeni fuar alanına ulaşacak. Gidiş- dönüş tek hat olarak planlanan monoray sistemi, 2 kilometrelik güzergahta İZBAN ve yeni fuar alanı arasında kesintisiz ulaşım sağlayarak yolcu taşıyacak. Yeni fuar kompleksine gelmek isteyen yolcular, metro ve İZBAN ile ESBAŞ istasyonuna geldikten sonra modern ve konforlu monoray sistemi ile taşınacak. Ziyaretçiler, fuar dönüşünde de yine aynı sistemi kullanabilecek. Dünyanın gelişmiş kentlerinde örnekleri görülen monoray, Türkiye’de ilk kez İzmir’de kurulmuş olacak.

Monoray nedir?
Şehir içi demir yolu ulaşım çeşitlerinden birisi. Adından da anlaşılacağı haliyle vagonlar, mono yani tek bir adet ray üzerinde veya altında asılı şekilde gidiş ya da geliş istikametinde hareket ederler. Toplu taşımacılıkta kullanılan ray sistemi, bir kolon üstüne oturulan iki kiriş ve bu iki kirişin üzerinde bulunan raylar ile gidiş ve geliş aynı anda gerçekleştirilmektedir.Artık yapımına başlansa da biz de rahat etsek... :)
See less See more
2
Mersin Büyükşehir Belediyesi yapmayı planladığı monoray sistemini basına tanıttı•Monoray sisteminin güzergahı, Mersin Tren Garından başlayıp, İstiklal Caddesi üzerinden GMK Bulvarına kadar gidiyor ve GMK Bulvarı boyunca Mezitli – Soli kavşağına kadar olan bölümde 13 km’yi kapsıyor.
• İlk etapta 13.1 km.lik mesafeye kurulması planlan sistem gidiş geliş tüm turunu 42 dakikada tamamlayacak,18 istasyondan oluşacak.
• Hat üzerinde her biri 5 vagondan oluşan 28 dizin çalışacak. Her bir araçta toplam 50 kişi seyahat edebilecek olup, 5 vagon bağlı olan bir dizi 50 metre uzunluğunda olacak.
• Sistem her türlü hava koşuluna uygun olup sürücüye gereksinim duymadan yolcu taşıma işlemini günün 24 saatinde gerçekleştirebilecektir.
• Monoray hattının tamamı çift hat olarak kurulacak. Monoray hattı zeminden yukarıya kurulacağından, hat üzerinde bulunan karayolu ve yolcular etkilenmeyecek.
• Sistem 8-9 şiddetinde depremlere dayanıklı olacak. Araçları taşıyacak kiriş ve kolonlar korumalı olarak tasarlanıp, güvenlik üst düzeyde olacaktır.
• Sabah 6, gece 12 olarak bir çalışma düşünüldüğünde saatte 8 bin kişi, günde ise 70 bin kişinin taşınması hedeflenmektedir.”


http://www.radyoulku.com/haber/guvenli-konforlu-hizli-3369.html
See less See more
  • Like
Reactions: 5
1 - 20 of 104 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top