SkyscraperCity Forum banner
61 - 80 of 206 Posts

· Registered
Joined
·
1,849 Posts
320m sanırım yüksek bir proje, kubbe mimarisi tarzında. Ortaçağ düşüncesi gibi, yenilikçi bir düşünce diyemeyiz. Ama açıkçası modern malzemelerin kullanması ve etrafıyla bilekte düşündüğümüzde, büyük resimde yüksekliğiyle öne çıkmaya çalışması, belki de katar ortağının bir tercihidir. Sonuçta onların kültürlerini de yansıtan bir proje olmuş. bu konulara fazla girmeden düşüncemi söyleyecek olursam, adına finans merkezi dersek; Finans merkezi projesi uyumsuz binaların bir araya gelmesiyle bütünlüğü ne yazık ki oluşturamıyor. gecekonduların yüksek versiyonlarını görüyoruz.
 
  • Like
Reactions: Influence

· Registered
Joined
·
1,849 Posts
Neyseki ki bura Türkiye, genelde proje ile bina pek uyuşmuyor. Bakalım bizim inşaatçılar bunu neye benzetecekler..
Günün sonunda ne çıkacak ortaya..
 

· Registered
Joined
·
1,681 Posts
Gökdeleni inşa eden Limak inşaat firmasının web sitesinde gökdelenin yapısal yüksekliği 310 metre, antenlerle birlikte yüksekliği ise 360 metre olarak sıralanıyor. (Çamlıca TV Kulesi hariç) İstanbul'un terimin gerçek anlamında ilk "supertall" gökdeleni. Aşağıdaki web sitesi bağlantıda gökdelenin Avrupa'nın en yüksek gökdeleni olduğu hakkındaki verilen bilgiler yanlış olsa da, gökdelenin 300 metre yüksekliğini geçtığını bilmek yine de bilgilendiricidir.

"... Ülkemizin ekonomik güçlenmesine önemli katkı sağlayacak ve rekabet gücünü artıracak olan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nde yer alan Merkez Bankası binası; anten kuleleriyle birlikte 360 metre, bina strüktürü olarak 310 metre yüksekliği ile tamamlandığında Avrupa’nın en yüksek binası olacak..."
 

· Moderator
Joined
·
32,673 Posts
Discussion Starter · #73 ·
Şefik Birkiye'nin firmasının tasarlayacağı da yazıyor.
 

· Registered
Joined
·
1,681 Posts

"IUFM'de Çuhadaroğlu İmzası!
Çuhadaroğlu Alüminyum Sanayi ve Ticaret A.Ş.' nin Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile "İstanbul Uluslararası Finans Merkezi TCMB 1. Etap (Kabuk ve Çekirdek) Yapım İşi Projesi" kapsamında yapmış olduğu sözleşme görüşmeleri 13.01.2021 tarihinde neticelenmiş; 320 metre yüksekliği ile Türkiye' nin en yüksek binası ünvanını alacak olan projenin 69.690 m2 lik cephesi için Çuhadaroğlu özel tasarım panel sistemleri tercih edilmiştir".
 
61 - 80 of 206 Posts
Top