SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 205 Posts

·
Registered
Joined
·
2,145 Posts
Discussion Starter · #1 ·
شهردار تبريز:
130 هكتار در «عون*بن*علي» تبريز جنگل*كاري شده است
خبرگزاري فارس: شهردار تبريز گفت: 130 هكتار در كوه «عون*بن*علي» جنگل*كاري همراه با اقدامات زيربنايي در آبرساني و اقدامات پشتيباني صورت گرفته است.


عليرضا نوين امروز در گفت*وگو با خبرنگار فارس در تبريز احياي باغ*شهر تبريز را از اهداف كلان شهرداري تبريز در طي برنامه پنج ساله فضاي سبز اين شهر خواند.
وي با اشاره به تراكم باغات در شهر تبريز اظهار داشت:* شهر تبريز در چند دهه گذشته به عنوان يك باغ شهر معروف بوده است و تعداد باغات به اندازه*اي بوده است كه عملاً ميوه*فروشي در اين شهر وجود نداشته و مردم ميوه مورد احتياج خود را به صورت مستقيم از اين باغات تامين مي*كردند.
شهردار تبريز گفت: متاسفانه روند تخريب باغات تبريز طي سال*هاي گذشته به شدت در جريان بوده و موجب شده تا اين شهر از جهت اكولوژيكي و فضاي سبز و نيز نشاط اجتماعي به شدت تنزل كند و دومين شهر آلوده كشور محسوب شود.
نوين تاكيد كرد: *متاسفانه در احداث بناهاي صنعتي تبريز و استقرار صنايع عمده شهر تبريز نيز كار كارشناسي دقيق صورت نگرفته است و اين صنايع بدون در نظر گرفتن مسير بادهاي شرقي، غربي شهر احداث شده است كه موجب مي*شود آلاينده*هاي حاصل از اين كارخانجات مستقيماً وارد بخش مسكوني شهر شود.
شهردار تبريز گفت:* براساس اهميت محيط زيست و فضاي سبز در ارتقاي سلامت و نيز جبران بخشي از تخريب*هاي فضاي سبز شهري تبريز طرح محوري شهر سبز با هدف احياي باغ شهر تبريز اجرا مي*شود.
وي افزود: طرح محوري شهر سبز با هدف احياي باغ شهر تبريز از چهار سال گذشته آغاز شده است و با بيش از 800 ميليارد ريال سرمايه*گذاري در اين زمينه نتايج اميدواركننده*اي حاصل شده است.
شهردار تبريز گفت: 130هكتار در «عون*بن*علي» جنگلكاري همراه با اقدامات زيربنايي در آبرساني و اقدامات پشتيباني صورت گرفته است و اين ارتفاعات به مكاني براي گذران اوقات فراغت مردم تبريز بدل شده است و هر هفته در روزهاي جمعه بيش از 100هزار نفر به اين مكان مراجعه مي*كنند.
وي افزود: در آينده نه چندان دور با افتتاح تله*كابين كوه «عون*بن*علي» بر جذابيت گردشگري آن افزوده شده و ضمن جذب گردشگر زمينه استقبال بيشتر مردمي نيز فراهم خواهد شد.
شهردار تبريز همچنين از احداث دهكده توريستي در كنار سد شهيد مدني تبريز خبر داد و اظهار داشت: اين دهكده با سرمايه*گذاري بخش خصوصي صورت خواهد گرفت و تا 20 سال آينده زيرساخت*هاي خوبي در حوزه زمينه گردشگري و فضاي سبز صورت خواهد گرفت.

http://tabrizemodern.blogfa.com/
 

·
Registered
Joined
·
2,145 Posts
Discussion Starter · #2 ·
new great parks under construction:

پارک عون بن علی (شمال تبریز)
پارک طبیعت (شمال و شمال شرق تبریز)
پارک ارم (شمال غرب تبریز)
پارک رشدیه (شرق تبریز)
پارک کوهستان (جنوب تبریز)
توسعه پارک شاه گلی تا ۴ برابر (جنوب شرق تبریز)
پارک فجر (جنوب شرق تبریز)
پارک شمیم پایداری (شرق تبریز)
لاله باغی(غرب تبریز)


I think parke kuhestan will be one of the biggest jungle parks in iran(or maybe the biggest)
 

·
Registered
Joined
·
2,145 Posts
Discussion Starter · #5 ·
شهردار تبريز خبر داد؛
بهره*برداري از 200 هكتار از پارك كوهستاني تبريز
خبرگزاري فارس: شهردار تبريز گفت: 250 هكتار در «عينالي» جنگلكاري شده همچنين يك*هزار هكتار در پارك كوهستان حصاركشي صورت گرفته كه شاهد افتتاح 200 هكتار از اين مجموعه در دهه فجر خواهيم بود.
 

·
Registered
Joined
·
2,145 Posts
Discussion Starter · #6 ·
باغ شمس تبریزی بزرگترين باغ ‎/ پارك كشور

* احياي باغ شهر تبريز
كلانشهر تبريز از ديرباز به دليل برخورداري از باغ هاي بسيار در نقاط مختلف آن، به باغ - شهر معروف بود اما طي ۴ دهه گذشته به دليل بي توجهي مسئولان محلي در اين زمينه، تقريباً تمامي باغ هاي داخل شهر از بين رفته است.


تخريب گسترده باغ هاي شهر تبريز و تبديل آنها به اماكن مسكوني و تجاري طي ساليان اخير به رويه اي معمول در كلانشهر تبريز بدل گرديده و سرانه فضاي سبز در دومين شهر آلوده كشور را به حداقل ممكن رسانده است.
با توجه به موارد فوق و در پي هشدار گسترده سازمان ها و تشكل هاي زيست محيطي درباره بروز فاجعه اي بزرگ در شهر تبريز درصورت ادامه روند فعلي، شوراي شهر و شهرداري اين كلانشهر با ارائه طرحي ۴ساله نسبت به احياي باغ هاي تبريز اقدام مي كنند.


جعفر مدبر، عضو شوراي شهر تبريز مي گويد: شوراي شهر تبريز اساس فعاليت هاي خود را در سال جديد بر توسعه فضاي سبز بنيان گذاشته است.
وي مي افزايد: از اينرو نيز شوراي شهر تبريز در بودجه سال جديد، اعتبار بخش فضاي سبز را چندين برابر افزايش داده است.


مدبر تصريح مي كند: شوراي شهر و شهرداري تبريز قصد دارد با ايجاد و تكميل فضاي سبز كريدور شمال- جنوب تبريز، طرح نهضت سبز را بر اساس برنامه هاي اعلامي محقق سازد.


حبيب شيري آذر، سخنگوي شوراي شهر تبريز نيز از تلاش جدي شورا و شهرداري براي احياي مجدد باغ شهر قديم تبريز خبر داده و مي افزايد: با اجراي طرح هاي توسعه فضاي سبز كلانشهر تبريز از امسال، گام بلندي در راستاي احياي باغ شهر قديم تبريز برداشته مي شود.وي خاطرنشان مي كند: به رغم وجود مشكلات متعدد نظير كمبود آب، شرايط اقليمي، وضع خاك و ديگر عوامل، عزم جدي مجموعه شهرداري در سال جديد بر تسريع و اجراي ضربتي طرح هاي توسعه فضاي سبز متمركز شده است.چند سال قبل بود که فاز یک باغ/پارک ۱۰ هکتاری شمس تبریزی در کنار باغ پارک بانوان چایکنار افتتاح شد و در سال۸۸ فاز دوم پارک نیز تکمیل و افتتاح گردید.این پارک یکی از زیباترین پارکهای کشور محسوب میشود که استفاده از معماری سنتی و معماری ایرانی سرلوحه کار ساخت این پارک بوده است.یکی از مهمترین کارهای انجام شده که نشان دهنده استفاده از معماری سنتی ایرانی دارد استفاده از حوضها و آبروهای سنتی با صدای شرشر آب و آلاچیقهای فراوان چوبی و بتنی ساخته شده در سرتاسر پارک میباشد که صفای پارک را چند برابر کرده است.باغ شمس تبريزي، به عنوان بزرگترين باغ - پارك شهري كشور در فضايي به مساحت۱۰ هكتار در دل شهر تبريز، ساخته شده است.
شهردار منطقه يك تبريز درباره اين پارك مي گويد: پارك شمس تبريزي با تملك و احياي باغ ها در دست تخريب بخش وسيعي از منطقه چايكنار تبريز ساخت گرديده است.

وی با اشاره به اين كه اين مجموعه در مدت زماني كمتر از ۶ ماه ساخته شده است يادآور مي شود: براي ساخت امكانات موجود در اين پارك بيش از ۲۷۰ميليارد ريال هزينه شده است.
شهردار منطقه يك تبريز با تاكيد بر جايگاه اين باغ در افزايش وسعت فضاي سبز تبريز خاطرنشان مي كند: پارك ها و باغ هاي تبريز به عنوان شش هاي تنفسي در تصفيه هواي آلوده اين شهر نقش مهمي بر عهده خواهند داشت.عليرضا نوين، شهردار تبريز نيز درباره اين پارك مي گويد: اين مجموعه به منظور يادمان شمس تبريزي با نام وي مزين شده و تنديس شمس نيز در وسط باغ نصب شده است.
وي با بيان اين كه توجه به مشاهير در احياي هويت از دست رفته يك منطقه تاثير بسزايي دارد مي گويد: به دنبال بازسازي بناي قديمي موجود در اين باغ، پژوهشكده شمس تبريزي در اين مكان تاسيس شده و به محفل نشست هنرمندان تبديل مي شود.


نوين همچنين از برنامه هاي ويژه شهرداري براي اجرا در باغ شمس تبريزي اشاره كرده و يادآور مي شود: با تشكيل يك گروه رقص سماع در تبريز، مراسم اجراي موسيقي و رقص سماع در شب هاي تابستان به اجرا در مي آيد.شهردار تبريز به برخي از طرح هاي توسعه پارك و فضاي سبز در تبريز اشاره كرده و خاطرنشان مي كند: اجراي طرح ۶ هزار و ۴۰۰ هكتاري جنگل كاري در شمال شهر، جنگل كاري ۲ هزار هكتاري ارتفاعات جنوبي موسوم به پارك كوهستان،توسعه ۴ برابری ائل گلی ، مجموعه ۸۵۰ هكتاري پارك بزرگ در غرب، تملك و حفظ باغ ها رواسان در جنوب غربي، احياي باغ هاي لاله، تملك باغ هاي چايكنار و ساخت ۳۰ پارك محله اي از جمله اقدام هاي شهرداري براي جبران كاستي هاي گذشته است.* فرهنگ سازي، اساس توسعه فضاي سبز
توسعه فضاي سبز بدون اصلاح فرهنگ عمومي امكانپذير نيست.
جواد شريف نژاد، معاون فرهنگي و اجتماعي شهرداري تبريز با بيان مطلب فوق مي گويد: توسعه فضاي سبز بدون فرهنگ سازي براي ايجاد حس همكاري عمومي امكانپذير نيست.
به گفته وي، شهرداري تبريز با اعطاي تسهيلات ويژه به مردم، آنان را براي كاشت درخت و گل در مقابل منازل، محلات و خيابان ها ترغيب مي كند.

شريف نژاد با بيان اين كه توسعه فضاي سبز و اماكن تفريحي تاثيري مستقيم بر روحيه مردم دارد خاطرنشان مي كند: ساخت پارك ها و احياي باغ هاي تبريز به عنوان محلي براي ورزش و گذراندن اوقات فراغت شهروندان از اهميت ويژه اي برخوردار است.mataleb va aks ha az bloge www.tabrizemodern.blogfa.com bardashte shode
 

·
Registered
Joined
·
2,145 Posts
Discussion Starter · #8 ·
...تغییر نام بزرگترین تفرجگاه جنگلی کشور به بهشت عدن

با توجه به تحقیقات انجام گرفته در باره محل دقیق بهشت عدن - محل فرود آدم و حوا به زمین - و با توجه به این موضوع که در این تحقیقات که توسط جان رول محقق سر شناس انگلیسی صورت گرفته محل دقیق بهشت عدن در تبریز معرفی شده و مقالات و فیلم های مستند گوناگونی تهیه و در سطح جهانی پخش شده ، در همین راستا شهرداری تبریز در یک اقدام تحسین برانگیز نام یکی از تفرجگاه های تبریز یعنی کوهستان را که هم اکنون در دست احداث است به تفرجگاه باغ عدن تغییر داد این پارک با بیش از دو هزار هکتار بزرگترین پارک جنگلی کشور محصوب میشود که در آن درختان پهن برگ و سوزنی کاشته میشود. با توجه به موقعیت مناسب در منطقه ای کوهستانی ، این پارک دارای پتانسیل های عظیم سرمایه گذاری می باشد ، امیدواریم شهر داری تبریز با در نظر داشتن پیش زمینه ای با عنوان بهشت عدن ، المان های مربوط به بهشتی بر روی زمین و محل فرود آدم و حوا طرحی برای این پروژه پیشبینی کند تا این تفرجگاه بتواند سالانه تعداد قابل توجهی گردشگر را جذب خود کند.

http://www.bilgipolis.com/tabriz/in...89-11-22-17-30-49&catid=36:bilgipolis#josc381
 

·
Registered
Joined
·
907 Posts
خبرگزاري شهريار؛ شهردار تبریز با اعلام این که همزمان با روز درختکاری از فاز اول پارک کوهستان موسوم به بهشت عدن و طرح توسعه چهار برابری ائل گولی بهره برداری می شود از تلاش شهرداری برای رساندن سرانه فضای سبز تبریز به حد استانداردهاي جهاني خبر داد.

خبرگزاري شهريار به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز گزارش داد، مهندس نوین با اعلام این مطلب افزود: شهرداری برای جبران و رفع مشکل کمبود و فقر فضای سبز تبریز طی چهار سال گذشته طرح ها و برنامه های متعددی را در دستور کار خود قرار داده تا با اجرای آنها نسبت به احیای باغ شهر تبریز اقدام نماید و خوشبختانه طی این مدت نیز رشد قابل ملاحظه ای را در بخش فضای سبز شهری شاهد بوده ایم.

شهردار تبریز در ادامه با اشاره به برخی اقدامات زیربنایی شهرداری در بخش توسعه فضای سبز طی سال های اخیر گفت: تلاش برای اجرای سریع و با برنامه طرح جنگل کاری ارتفاعات عون بن علی ، اجرای پارک کوهستان ، طرح توسعه 4 برابری پارک ایل گلی ، پارک بزرگ تبریز ، توسعه پارک ها و بوستان های محلی ، تملک باغات لاله ، چایکنار، رواسان و نیز اجرای طرح کاشت یک میلیون درخت و نهال در فضاهای خالی شهر از مهم ترین و اثربخش ترین اقدامات شهرداری تبریز در حوزه فضای سبز طی سال های گذشته بوده و از این راه توانسته است سرانه فضای سبز تبریز را از 8 متر در سال 84 به 12 متر در حال حاضر افزایش دهد.

مهندس نوین در عین حال تلاش برای دستیابی به سرانه 15 متر مربع در افق تبریز 90 را هدف اصلی شهرداری برشمرد و ابراز امیدواری کرد با اجرای موفق طرح های در دست اجرا این هدف محقق شده و علاوه بر آن در افق برنامه 20 ساله ، اين سرانه به حد استانداردهاي جهاني برسد..

http://www.shahryarnews.net/?MID=21&Type=News&TypeID=1&id=3628
 

·
Registered
Joined
·
907 Posts
خبرگزاري شهريار؛ همزمان با روز درختکاری و باحضور شهردار تبریز و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست استان،کلنگ احداث موزه بزرگ حیات وحش تبریز در جوار تفرجگاه ائل گؤلی به زمین زده شد.

خبرگزاري شهريار به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز گزارش داد، موزه حیات وحش تبریز، در زمینی به وسعت 15 هزار مترمربع و زیربنای 3 هزار متر مربع با مشارکت شهرداری تبریز و سازمان محیط زیست استاناحداث خواهد شد و علاوه برآن مرکز تحقیقات ژن نیز در این مرکز پیش بینی شده است.
http://www.shahryarnews.net/?MID=21&Type=News&TypeID=1&id=3669
 

·
Registered
Joined
·
907 Posts
خبرگزاري شهريار؛ همزمان با روز درختکاری و در آستانه سال نو، بهره برداری از طرح توسعه چهار برابری ائل گؤلی در فضایی به وسعت 220 هکتار آغازشد.

خبرگزاري شهريار به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز گزارش داد، در مراسم بهره برداری از این پروژه رفاهی، تفریحی که با حضور شهردار تبریز، اعضای شورای اسلامی شهر،رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست استان و جمعی از مدیران استانی و شهری برگزارگردید، مهندس نوین شهردار تبریز، طی سخنانی، تلاش برای احیای باغ شهر قدیم تبریز از طریق ایجاد و توسعه فضای سبز شهری را از اهداف محوری برنامه 5 ساله تبریز 90 اعلام و خاطر نشان کرد:شهرداری تبریز، طی سال های اخیر با هدف گذاری واجرای طرح هایی چون جنگل کاری ارتفاعات عون بن علی، توسعه پارک بزرگ، طرح جنگل کاری 2 هزار هکتاری پارک بهشت عدن ( پارک کوهستان)، توسعه چهار برابری ائل گؤلی، ایجاد و توسعه بوستان ها و پارک های محلی، اجرای طرح کاشت یک میلیون اصله درخت در فضاهای خالی شهر، گام های اساسی را در راستای توسعه فضای سبز شهردی برداشته و توانسته است سرانه فضای سبز تبریز را از 8 متر مربع سال 84 به 12 متر در حال حاضر افزایش دهد.

شهردار تبریز، توسعه روز افزون شهرهل و افزایش مهاجرت به شهرهای بزرگ و در کنار آن صنعتی شدن شهرها و افزایش آلاینده های محیطی را از جمله عوامل موثر در تخریب فضای سبز قدیم تبریز اعلام کرد و گفت: مدیریت شهری تبریز، در راستای جبران این امر تلاش مضاعفی از طریق توسعه فضای سبز داشته و تاحد قابل قبولی موفق به احیای مجدد فضای سبز شهری شده است.

وی دربخش دیگری از سخنان خود از تلاش شهرداری برای تداوم اجرای طرح های جنگل کاری ارتفاعات عون بن علی،پارک کوهستان به عنوان کمربندهای سبز شمال به جنوب تبریز خبرداد
http://www.shahryarnews.net/?MID=21&Type=News&TypeID=1&id=3668
 

·
Registered
Joined
·
2,145 Posts
Discussion Starter · #12 ·
همزمان با روز درختکاری و در آستانه سال نو، بهره برداری از طرح توسعه چهار برابری ائل گؤلی در فضایی به وسعت 220 هکتار آغازشد.

خبرگزاري شهريار به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز گزارش داد، در مراسم بهره برداری از این پروژه رفاهی، تفریحی که با حضور شهردار تبریز، اعضای شورای اسلامی شهر،رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست استان و جمعی از مدیران استانی و شهری برگزارگردید، مهندس نوین شهردار تبریز، طی سخنانی، تلاش برای احیای باغ شهر قدیم تبریز از طریق ایجاد و توسعه فضای سبز شهری را از اهداف محوری برنامه 5 ساله تبریز 90 اعلام و خاطر نشان کرد:شهرداری تبریز، طی سال های اخیر با هدف گذاری واجرای طرح هایی چون جنگل کاری ارتفاعات عون بن علی، توسعه پارک بزرگ، طرح جنگل کاری 2 هزار هکتاری پارک بهشت عدن ( پارک کوهستان)، توسعه چهار برابری ائل گؤلی، ایجاد و توسعه بوستان ها و پارک های محلی، اجرای طرح کاشت یک میلیون اصله درخت در فضاهای خالی شهر، گام های اساسی را در راستای توسعه فضای سبز شهردی برداشته و توانسته است سرانه فضای سبز تبریز را از 8 متر مربع سال 84 به 12 متر در حال حاضر افزایش دهد.

شهردار تبریز، توسعه روز افزون شهرهل و افزایش مهاجرت به شهرهای بزرگ و در کنار آن صنعتی شدن شهرها و افزایش آلاینده های محیطی را از جمله عوامل موثر در تخریب فضای سبز قدیم تبریز اعلام کرد و گفت: مدیریت شهری تبریز، در راستای جبران این امر تلاش مضاعفی از طریق توسعه فضای سبز داشته و تاحد قابل قبولی موفق به احیای مجدد فضای سبز شهری شده است.

وی دربخش دیگری از سخنان خود از تلاش شهرداری برای تداوم اجرای طرح های جنگل کاری ارتفاعات عون بن علی،پارک کوهستان به عنوان کمربندهای سبز شمال به جنوب تبریز خبرداد .

مهندس نوین در پایان حفظ ، نگهداری و توسعه فضای سبز را نیازمند مشارکت و همکاری جدی عموم شهروندان دانست و از آنان خواست شهرداری را در حفظ، توسعه و نگهداری فضای سبز شهرداری یاری کنند.

در این مراسم همچنین، مهندس تقی پور، مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری تبریزنیز طی سخنانی با اشاره به برنامه های اصلی این سازمان در سال 90 گفت: نگهداری، توسعه و نوآوری در حوزه فضای سبز شهری، شعار محوری این سازمان در سال آینده خواهد بود و در این راه مشارکت جدی شهروندان شرط اصلی است.

وی در عین حال از برنامه ریزی شهرداری برای ایجاد شهربازی، تله کابین دوم تبریز در طرح توسعه ائل گؤلی در سال آینده خبرداد و افزود: با ایجاد این زیر ساخت ها، زمینه برای استفاده بهتر و مطلوب تر شهروندان و گردشگران از این مجتمع رفاهی، تفریحی فراهم خواهد شد.

http://www.shahryarnews.net/Default.aspx?MID=21&Type=News&TypeID=1&id=3668
 

·
Registered
Joined
·
907 Posts

خبرگزاري شهريار؛ با حضور شهردار تبريز ، اعضاي شوراي اسلامي شهر ، مسوولان استاني و جمعي از مديران شهري بهره*برداري از كمپ گردشگري شمالغرب تبريز با عنوان قوناخلار باغي كه با مشاركت شهرداري تبريز و سازمان ميراث فرهنگي استان احداث شده است در حوزه شهرداري منطقه شش آغاز شد.

خبرگزاري شهريار به نقل از روابط عمومي شهرداري تبريز گزارش داد، مهندس نوين در مراسم بهره*برداري از اين پارك طي سخناني با تأكيد بر لزوم برنامه*ريزي زيربنايي در حوزه گردشگري و نيز ايجاد زيرساخت*هاي مورد نياز اين بخش از تلاش شهرداري براي تحقق اهداف مورد نظر در اين بخش خبر داد و احداث پارك قوناخلار به عنوان كمپ گردشگري شمالغرب تبريز را در راستاي همين برنامه*ها ارزيابي كرد.

شهردار تبريز در ادامه احداث فاز اول تله*كابين در ارتفاعات عون*بن*علي ، توسعه چهاربرابري پارك ايل*گولي ، افتتاح فاز اول بهشت عدن ، ايجاد كمپ*هاي متعدد گردشگري و پارك*هاي مسافر در نقاط مختلف شهر و ده*ها برنامه ديگر را از جمله اقدامات اساسي شهرداري در حوزه گردشگري برشمرد و خاطرنشان كرد: تبريز به عنوان مركز شمالغرب ايران از قابليت*هاي بالايي براي تبديل شدن به قطب گردشگري برخوردار است و مي*توان با حمايت و همكاري مسوولان دولتي و بخش خصوصي نسبت به فعال سازي اين ظرفيت*ها اقدام كرد.

مهندس نوين در بخش ديگري از سخنان خود با اعلام اين كه شناسايي ، حفظ و احياي بافت*ها و آثار تاريخي شهر نيازمند برنامه*ريزي كلان ملي و استاني است خواستار همكاري و مشاركت مردم و مسوولان در حفظ و احياي بناها و آثار تاريخي شهر شد.

وي در عين حال از مسوولان سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري خواست در احداث دهكده توريستي تبريز در جوار سد شهيد مدني تسريع كنند.

دكتر شيري*آذر عضو شوراي اسلامي شهر تبريز نيز در اين مراسم طي سخناني با قدرداني از تلاش و همت شهرداري تبريز در توجه به هويت تاريخي و فرهنگي شهر اقدامات شهرداري در حوزه گردشگري شهري را قابل توجه و چشمگير دانست.

وي گفت: طي چهار سال گذشته در سايه تعامل و همكاري نزديك شوراي اسلامي شهر و شهرداري تبريز شاهد تحولات متعدد در حوزه مديريت و توسعه شهري بوده*ايم و اين روند در سال 90 نيز كه افق برنامه پنج ساله تبريز به شمار مي*رود تداوم خواهد داشت.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به تصويب بودجه 1234 ميليارد توماني شهرداري تبريز، اين بودجه را زمينه*ساز تسريع روند عمران و آباداني تبريز در سال آينده و تحقق اهداف توسعه اين شهر ارزيابي كرد.

دكتر شيري*آذر در خاتمه سخنان خود از تداوم تعامل و همكاري اعضاي شوراي اسلامي شهر با شهردار تبريز در سال آينده خبر داد.

محمدي رييس سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري استان نيز در اين مراسم از همكاري و هماهنگي نزديك اين سازمان با شهرداري تبريز براي حفظ و احياي آثار و بافت*هاي تاريخي تبريز خبر داد و ابراز اميدواري كرد در سايه اين همكاري*ها تبريز به شهر مهم گردشگري ايران تبديل شود.

خانم مهندس بدرآذر شهردار منطقه شش تبريز نيز دراين مراسم تلاش براي تحقق اهداف و برنامه*هاي توسعه محور شورا و شهرداري تبريز را اولويت اصلي شهرداري منطقه شش اعلام و خاطرنشان كرد: طي سه ماه گذشته شهرداري منطقه شش موفق به اجرا و بهره*برداري طرح*ها و پرو*ژه *هاي متعددي چون اجراي باند كندرو جاده سنتو ، تملك و آزادسازي 150 هكتار براي احداث پارك تمدن آذربايجان ، مطالعات پارك نهج*البلاغه ، پارك و فرهنگسراي بانوان ، بازسازي آپارتمان*هاي شهرك امام ، انتقال مركز خريد و فروش خودرو و سبزه ميدان ، بازگشايي خيابان شهيد برقي ، ايجاد بزرگ*ترين سفره هفت*سين تبريز ، نورپردازي سطح معابر منطقه و احداث پارك قوناخلار شده و اين حجم از خدمات چهره منطقه را دگرگون كرده است.

وي در ادامه با اشاره به جزئيات پارك قوناخلار به عنوان كمپ گردشگري شمالغرب تبريز افزود: اين پارك در زميني به وسعت 7 هكتار و با سرمايه*گذاري بالغ بر 50 ميليارد ريال با مشاركت شهرداري تبريز و سازمان ميراث فرهنگي احداث گرديده و به عنوان كمپ گردشگري و اقامتي مسافران و ميهمانان نوروزي مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

شهردار منطقه شش در پايان سخنان خود از حمايت و همكاري*هاي شهردار تبريز و اعضاي شوراي اسلامي شهر از طرح*ها و برنامه*هاي عمراني خدماتي شهرداري منطقه شش قدرداني كرد
http://www.shahryarnews.net/Default.aspx?MID=21&Type=News&TypeID=18&id=3715
 

·
Registered
Joined
·
2,145 Posts
Discussion Starter · #14 ·
در استقبال از بهار طبيعت انجام مي*گيرد؛
كاشت بزرگ*ترين فرش گل در تبريز
خبرگزاري فارس: شهرداري منطقه 2 *تبريز به منظور ايجاد چشم*اندازي زيبا و منحصر به فرد در اين شهر براي استقبال از ميهمانان نوروزي در يك طرح ابتكاري اقدام به كاشت بهاره بزرگ*ترين فرش گل و ساعت گل كرده است.

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8912240815
 

·
Registered
Joined
·
14,922 Posts
tabriz's dry waterways :(
آبنماهای بی آب برخی پارکهای شهر!!!!!!!!!
تاریخچه و دلایل احداث آبنماها در باغ ها و پارکها:
آب نما و استخر در باغ*های ایران یکی از ضروری*ترین عناصر ایجاد باغ بوده است. استخر باغ*های قدیمی دارای عمق زیاد و چندین فواره بوده*اند
در ایران باستان آب پیام*آور روشنایی و پاکی به شمار می*رفت و از ارزش زیادی برخوردار بود. شاید به علت اینکه ایران کشوری کم*آب بوده، این مایع حیاتی بین ایشان قدر و منزلتی والا داشته است. آب در نزد ایرانیان نه تنها برای رفع نیازها مورد استفاده قرار می*گرفته، بلکه از لحاظ معنوی و روحی نیز تاثیر بسیاری داشته است. آب با قابلیت*های مختلف خود مانند حیات، تازگی، درخشندگی، پاکیزگی، رونق و رواج روشنایی، سکون و آرامش و تحرک، احساس*های متفاوت در روح و روان انسان گذارده است. به همین دلیل همواره در مکان*هایی که ساخته دست بشر هستند، به صورت*های مختلف برای خود جا باز کرده است.

این مساله در رابطه با مکان*هایی مانند پارک یا باغ بیشتر چشمگیر است. زیرا عنصر آب به عنوان یکی از زیباترین زمینه*های دید و یکی از موارد تکمیلی فضای سبز مورد استفاده قرار می*گیرد. البته در این مکان*ها وجود آب برای پاکیزگی محل و آبیاری درختان و گل*ها یا استفاده برای سرویس*های بهداشتی، ضروری و پراهمیت است.
در سده*های گذشته ایرانیان باغ*ها را بیشتر در زمین*های شیب*دار احداث می*کردند و با ایجاد پلکان در مسیر آب، جریان ملایم آب، تند و پر سر و صدا می*شد.
اصلی*ترین عاملی که همواره به باغ*های ایرانی حیات می*بخشید، آب جاری بود که در باغ*ها،* جویبارها و جوی*های کم*شیب و مارپیچی به حرکت در می*آمد و هوای باغ را مطبوع و دلپذیر می*ساخت. در باغ*های تزیینی که به حوض*ها می*پیوست، جدول ها معمولا با سنگ و آجر ساخته می*شد. در کف آب*نماها و بیشتر جاهایی که آب در جریان بود، اغلب تخته سنگی با تراش سفیدرنگ یا با طرح*های مختلف کار می*گذاشتند که به موج آب، جلوه زیبایی دهد.

در باغ*های ایرانی، برای ایجاد محیطی آرام، خنک و پرسایه، چاره*ای جز احداث جوی*های آب در طول تمام باغ نبوده است و معمولا این جوی*ها در تقاطع*ها به حوضچه تبدیل می*شدند. آب از جوی*ها که اغلب از حوضخانه عمارت باغ آغاز و در فاصله*های منظم با استفاده از شیب طبیعی زمین با تکرار آبشارها به داخل حوضچه*ها روان می*شد.
آب*نما که از ضروری*ترین عناصر ایجاد باغ محسوب می*شد، بیشتر در مقابل عمارت باغ احداث می*شد و بعد اصلی آن در جهت طول ساختمان و به شکل*های مستطیل، مربع، چند ضلعی و دایره بود. گاهی در داخل عمارت*های باغ*های قدیمی نیز آب*نما ساخته می*شد که در اصطلاح به آن محل، حوضخانه می*گفتند. ساکنان باغ در روزهای گرم تابستان، به ویژه هنگام نیمروز، در کنار آب*نما به آسایش می*پرداختند.
آب و روانشناسی
انسان مجموعه*ای است پیچیده از روح و ذهن و جسم. همان*گونه که جسم آدمی به غذا نیازمند است، ذهن و روح او نیز طالب عناصری است که به او آرامش ببخشد. در جامعه شهری که ساختمان*های بلند و خیابان*ها و زندگی ماشینی همه جا را احاطه کرده است، جلوه*های زیبایی و هنر، بهترین پناه برای روح خسته و آرامش*طلب آدمی است.
امروزه در شهرها شاهد عناصری با بافت سخت مثل بتن و ... به جای عناصر طبیعی (پوشش گیاهی) هستیم. لذا باید با به*کارگیری عناصری که بافت نرم دارند، گوشه عزلت و زیبایی فراهم کرد تا به روان انسان آرامش بخشید. این مکان*ها می*توانند پارک*ها و باغ*های شهری باشند. آب یکی از این عناصر به شمار می*رود و چه در حالت سکون و چه در حالت حرکت نوازش*دهنده روح انسان است. حرکت و موسیقی آب، در جلوه*گری بیشتر فضای سبز نقشی در خور توجه دارد. می*توان آب را به صورت جویبار و چشمه برای نقاط آرام و بی سر و صدا و به صورت آبشار و فواره*های بزرگ برای نقاط پرازدحام و شلوغ طراحی کرد.
آب و انعکاس
سطح آب ساکن، با انعکاس نور مانند آینه عمل می*کند و پدیده های اطراف خود را با چرخش 180 درجه نمایش می*دهد،* هم*چنین انعکاس پوشش گیاهی در آب و تابش نور خورشید روی گیاهان آبزی موجود روی آب، تصویر زیبایی برای بیننده به وجود می*آورد. آب در حال حرکت نیز منعکس*کننده امواج نور در فضاست؛ مانند نوری که از یک جویبار روان روی برگ درختان منعکس می*شود.
آب و تاثیر آن در کاهش درجه حرارت و افزایش رطوبت:
آب در پارک*ها و باغ*ها به هر یک از صور مختلف، خود به نحوی در متعادل کردن درجه حرارت هوا،* تامین رطوبت نسبی برای گیاهان و ایجاد طراوت، موثر است. مجموعه این عوامل از یکنواختی و خشکی محیط می*کاهد.
طراحی آب در سبک*های مختلف:
جذابیت آب از دیگر عناصر موجود در پارک بیشتر است. آب*نما عنصری است که اگر در پارک*ها خوب و کامل طراحی شود. ترکیب مناسبی ایجاد می*نماید و اگر به طور صحیح مورد استفاده قرار نگیرد. باعث ضایع شدن شیوه طراحی خواهد شد. برای احتراز از بروز چنین مشکلاتی باید با احتیاط عمل کرد
تبریز و بی توجهی برخی مسئولین به وضعیت نامناسب آب نماها و آبروهای درون پارکها و باغها
با توجه به مطالب فوق نتیجه گیری می شود که آبنما ها و آبروهای داخل پارکها یکی از عوامل بسیار موثر در زیبایی و طراوت پارکهای شهری محسوب می شوند

متاسفانه در کلانشهر تبریز توجهی مناسبیبه انها در پارکها نمیشود و این باعث نازیبا دیده شدن چهره و محیط پارکها میشود .در زیر به بیان مشکلات چند پارک بزرگ که آبنماهای آنها در وضعیت بسیار نا مناسبی قرار داشته و تصور زشتی از آن پارک در دید همه مراجعین بوجود می آید میپردازم و از مسئولین سازمان پارکها خواهشمندم نسبت به حل این معضل اساسی اقدام عاجل فرمایند چرا که تمامی زحماتیکه در چندین ماه اخیر انجام داده و باعث زیبایی پارکها شده اند (که در هیچ دورانی چنین توجهی به فضای سبز پارکها نمیشد) کلا به هدر میرود

۱- پارک ولیعصر :

این پارک از سال ۸۵افتتاح شده ولی متاسفانه وضعیت ابنماهای فراوان آن پارک که کل پارک را احاطه کرده اند بسیار بد است و در طول ۵ سال هیچ اقدامی در جهت آبدار کردن این آبرو ها و آبنماها انجام نشده است.واقعا از مسئولین شهرداری بعید است که چنین به آبنماهای پارکی که ۶۰٪ فضای پارک را تشکیل میدهند و ساختار آن پارک بر اساس معماری قدیمی ایرانی میباشد بی تفاوت باشند !!

۲-باغ پارک شمس تبریزی

این باغ بزرگترین باغ پارک تبریز میباشد و به جرات میتوان گفت که یکی از زیباترین پارکهای تبریزمحسوب میشود و با تلاشهای مهندس نوین احداث شده است.

متاسفانه وضعیت ابروهاو استخرهای این پارک فوق العاده بد بوده و مایه ابروریزی شهر میباشند .در کنار کارهای بسیار عالی انجام شده جهت زیبایی این پارک که واقعا پارکی متناسب با مقام شمس تبریز احداث شده ولی باز هم آبروهای این پارک تبدیل به لجن زار شده است!!

۳- پارک باغمیشه


این پارک بزرگترین پارک شمال شرق تبریز محسوب میشود و بی شک یکی از پارکهای بزرگ شهر به شمار میرود ولی متاسفانه وضعیت آبروهاو اینماهای این پارک به قدری بد است که آدم از تماشای ان زجر میکشد و بوی تعفن از استخر وسط پارک به مشام هر عابری میرسد!!


۴-پارک مفاخر آذربایجان

این پارک از زمان افتتاح یعنی از سال۸۴ تا کنون رنگ آب به روی آبرو های خود ندیده است و تا کنون استخرهای این پارک زیبا از آب پر نشده اند!


۵- پارک مقبره الشعرا
این پارک که آبروی شهر میباشد و هر مسافری از آن مکان دیدن میکند متاسفانه اکثر مواقع خالی از آب میباشند و چهره زشتی به آن محل داده است!!
سوالی که به ذهن همه میرسد این است که علت احداث این آبنماها در پارکهایمان چه بوده؟
آیا برای نشان دادن آبرو سیمانی خالی از آب این همه هزینه شده است؟
آیا بی آب ماندن این ابنماها جز صحنه زشت آنها چیزی عایدمان کرده؟
چرا باید به این داشته هایمان بی توجه باشیم؟
چرا باید به زیبایی پارکها اندکی توجه نکنیم؟
چرا باید افرادی در شهرداری مشغول به خدمت باشند که کوچکترین حسی نسبت به زیبایی شهرشان ندارند؟
در پایان امیدوارم مسئولین شهر مخصوصا رئیس سازمان پارکها نسبت به حل این معضل اساسی اقدام کنند.و بر زیبایی های پارکها صد چندان بیافزایند
البته بنده در اینجا باز هم از زحمات فوق العاده آقای مهندس نوین و مهندس تقی پور تقدیر و تشکر میکنم .چرا که ایشان نشان دادند که واقعا مرد عمل هستند و تحولات شگرفی در اکثر زمینه ها در تبریز انجام داده اند ولی برخی مشکلات هم هست که بنده خواستم از این طریق به اطلاع مسئولین محترم برسانم تا شاید اقدامات فوری انجام شود
source:

http://tabrizemodern.com/
 

·
Registered
Joined
·
2,145 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Organizing the green space and planting trees and flowers in 100 streets of Tabriz in 10 days !


اجراي طرح كاشت 100 خيابان در 10 روز توسط سازمان پاركها

به گزارش روابط عمومي و امور فرهنگي سازمان پاركها و فضاي سبز شهرداري تبريز اجراي طرح كاشت 100 خيابان در 10 روز توسط سازمان پاركها به مرحله اجرا گذارده شد.
بنابراين گزارش در اين طرح كه به منظورآماده سازی و تلطیف فضای شهر در آستانه برگزاری سومین همایش فرصتهای سرمایه گذاری و نیزاستقبال از ميهمانان تابستاني و در جهت بهسازي معابر اصلي صورت مي گيرد حواشي خيابانهاي فاقد فضاي سبز و يا فضاي سبز نامرتب تحت اصلاح و كاشت انواع گل و گياه و درختچه قرارمي گيرد.
برپايه همين گزارش با اجراي اين طرح در يك برنامه زمانبندي شده كوتاه سطح وسيعي از شهر تبريز تحت پوشش انواع بوته هاي گياهي قرار گرفته و ضمن منظر سازي و زيبايي شهر تبريز گام مهمي نيز در جهت توسعه فضاي سبز و كاهش آلودگي هوا برداشته مي شود.
لازم بذكر است جهت مدیریت منابع آبی فضای سبز بخش وسیعی از چمنکاریها و رفوژها و حاشیه خیابانها حذف و درختچه های زینتی جایگزین میگردند که از نظر اکولوژیکی نقش بسزائی داشته و ضمناٌ در جهت کاهش هزینه ها موثر خواهد بود.​

http://parks.tabriz.ir/?MID=21&Type=News&TypeID=1&id=178
 
1 - 20 of 205 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top