SkyscraperCity banner
1 - 20 of 32 Posts

·
心在臺灣
9,883 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Czwarte co do wielkosci miasto Taiwanu, 750tys. miaszkancow. Poczatki siegaja 17 wieku gdy Holendrzy zalozyli tu Fort Zelandia (Anping), do 1885 roku, gdy utworzono prowincje Taiwan i na stolice wybrano Taipei, glowny osrodek polityczny Taiwanu. Obecnie glowny osrodek ruchu niepodleglosciowego, z Tainanu pochodzi obecny Prezydent Republiki Chinskiej Chen Shuibian.

Przyjezdzamy tradycyjnie pociagiem, dworzec

przed dworcem

przystanek

mapka tras autobusowych, na przystanku jest elektroniczna informacja kiedy przyjedzie nastepny autobus

wita nas miasto, po chinsku

kosciol, mimo ze Tainan jest osrodkiem tradycji, ma mnostwo swiatyn i bardzo aktywne zycie religijne, ma tez najwiekszy odsetek chrzescijan na Taiwanie (podaje za Lonely Planet)

w pierwszej chwili myslalem ze to kolonialny, ale niestety na Taiwanie teraz jest moda na historyzujace budynki, to "dzielo" wspolczesne, jeszcze nie skonczone

·
心在臺灣
9,883 Posts
Discussion Starter · #2 ·
kilka panoram z dachu (12 pietrowy)

w strone dworca kolejowego (tam gdzie ten okragly)

zblizenie na domy towarowe

widok z drugiej strony

zblizenie na swiatynie Mazu, bogini morza

·
Ale głupi ci Rzymianie
1,895 Posts
Dużo chaosu, dużo koloru... Na swój sposób podoba mi się :) Dzięki za fotorelację :)

·
心在臺灣
9,883 Posts
Discussion Starter · #4 ·
swiatynia Guangong'a - boga wojny (obecnie bardziej biznesu)

miasto ze swiatyni

styl fujienski w chinskiej tradycyjnej architekturze (z prowincji Fujian w poludniowych Chinach, ktorej Taiwan byl czescia az do 1885 roku)

tabliczki wotywne

·
心在臺灣
9,883 Posts
Discussion Starter · #5 ·
alejka prowadzi nas do swiatyni Mazu, jednej z najwazniejszych swiatyn Taiwanu

swiatynia Mazu

kaligrafia

·
Registered
4,992 Posts
bardzo podobne do pozostałych miast, ale co jest charakterystyczne, nie ma centralnego clustera z wieżowcami, a raczej są one rozwalone po całym centrum (o ile mogę nazwać to centrum)

straszą mnie te lepianki - nieregularne baraczki poniekąd mają swój klimat, ale mieszkać tam bym nie chciał... ;)

no i ta niesamowita pstrokacizna w świątyniach i sklepach - ma swą amtosferę :D

·
心在臺灣
9,883 Posts
Discussion Starter · #7 ·
alejki

lampiony wskazuja droge do swiatyni...

...i jest

lampiony

glowna ulica - swiat znakow

domy-klatki

klatki-domy

drzwi

·
心在臺灣
9,883 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Ulica Haian - ulica sztuki/sztuka ulicy, po poszerzeniu ulicy wiele domow zostalo zrujnowanych, artysci wzieli sie za ruiny

klub

·
心在臺灣
9,883 Posts
Discussion Starter · #10 ·
na moment schodzimy w boczna uliczke

powrot na ulice sztuki

dom konsumowany przez drzewo

tu wchodzi sie po drabinie...

zeby zobaczyc to :D

·
心在臺灣
9,883 Posts
Discussion Starter · #13 ·
z innego dachu, okolica nowego ogromnego domu towarowego Mitsukoshi

cos im sie spalilo

tam jest dworzec, stamtad przyszlismy

fragment starej zabudowy

glowna ulica

·
心在臺灣
9,883 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Mitsukoshi z poziomu ulicy

w miniparku przy Mitsukoshi

publiczna toaleta

przedszkole

trafilem do lepszej dzielnicy

·
心在臺灣
9,883 Posts
Discussion Starter · #16 ·
lokalna opera taiwanska, tradycyjnie wystawiana na ulicy, najczesciej przy swiatyni dla wiernych - jak u nas w sredniowieczu

kukielki

podgladamy za scena

jestesmy ponownie w okolicy dworca

park Sun Yatsena w okolicy dworca kolejowego

·
(oo)~~
147 Posts
fajnie, fajnie, ale zawsze myslalem ze na aleje w miastach tajwanskich eksponowane sa przez palmy kokosowe a tu sie okazuje ze jednak nie, czyli ze jednak tajwanskie zimy potrafia byc chlodne.

·
Registered
696 Posts
Swietne jest to morze chaosu. Taipei Walker kolejna swietna fotorelacja.
Nie wiem jak innym, ale mi bardzo sie podoba ten nieukonczony gmach w stylu kolonialnym. Chcialbym nawet wiecej takich zamiast jakis nudnych porypanych nowoczesnych klockow.
Zupelnie nie mam pojecia dlaczego, ale jakos bardzo mi sie podobaja miejsca gdzie rosna palmy. Bardzo dobrze sie prezentuja na zdjeciach.

·
心在臺灣
9,883 Posts
Discussion Starter · #19 ·
boogo said:
fajnie, fajnie, ale zawsze myslalem ze na aleje w miastach tajwanskich eksponowane sa przez palmy kokosowe a tu sie okazuje ze jednak nie, czyli ze jednak tajwanskie zimy potrafia byc chlodne.
Klimat jest subtropikalny zblizajacy sie do tropikalnego na poludniu, zima zdarzaja sie chlodne dni, w Taipei temperatury czasem nawet spadaja ponizej 10 stopni (ale nigdy ponizej zera) a odczucie chlodu potegowane jest wilgocia. Srednia temperatura w styczniu to 15 stopni w Taipei i 17 stopni w Tainanie. Palmy kokosowe owszem rosna, ale nie spotkalem sie z alejami palm kokosowych w miastach. Z obserwacji i googlowania wnioskuje ze aleje obsadzane sa palma krolewska (royal palm, roystonea) pochodzaca z Karaibow, jak na zdjeciu:

http://en.wikipedia.org/wiki/Royal_Palm

·
Urban experience...
2,338 Posts
Ta zrujnowana dzielnica z dzielami artystow powala. Niektore rzeczy sa na prawde fajne...
edit: Taipei Walker- Zawsze intrygowalo mnie co/kogo masz w avatarze. Moglbys zapodac jakies wieksze fotki, bo po kolorach wnioskuje ze jest to zwiazane z Taiwanem :)

1 - 20 of 32 Posts