SkyscraperCity banner
1 - 14 of 14 Posts

·
A fe Silesia!
4,974 Posts
Ale ciekawostek nie brakuje!

Akwedukt w Fojutowie:

Unikalny zabytek architektury hydrotechnicznej, wzorowany na antycznych rzymskich budowlach - akwedukt, będący skrzyżowaniem dwóch cieków wodnych: Czerskiej Strugi (płynąca dołem) i Wielkiego Kanału Brdy (płynąca górą). Budowla ma 75 m długości, co czyni z niej najdłuższy taki obiekt w Polsce. Akwedukt wzniesiono w latach 1845-49.

za: wikimapia.org

·
Silesian InExile
66 Posts
ja akurat wole dziki charakter naszych rzek, transport to koleja lub drogowy, a rzeki to dla turystyki i ew. malych ladunkow.
w czym jest lepsza zamulona płytka rzeka(mówię o rzekach głównych Odra, Wisła, Warta +obecnie istniejące kanały a nie rzeczkach typu Rospuda) z przerwanymi albo niedokończonymi wałami, rozpadającym się sprzętem hydrotechnicznym od pogłębionych, spławnych z odnowionym i nowoczesnym sprzętem? Betonowanie rzek to głupi pomysł ale całkowite ich zachwaszczenie to również głupota. A transport wodny może być równie nowoczesny i ekonomiczny co kolej i drogowy, starczy popatrzeć na naszych zachodnich sąsiadów i inne kraje "starej europy".

·
Silesian InExile
66 Posts
a w czym jest lepsza rzeka wyprostowana, poglebiona (zdewastowane naturalnie porastajaca roslinnosc denna, z czego wynika pozniej zamulanie) od rzeki nie dotnietej tego typu udoskonaleniami.
Transport ludzi i przede wszystkim towarów, wzrost turystyki, zmniejszenie zagrożenia powodziowego, nie mówiąc o tym, że rzeki o których pisałem Odra, Warta były już regulowane, np w Sudetach nie ma chyba ani jednego cieku wodnego bez ingerencji człowieka...

·
A fe Silesia!
4,974 Posts
Transport ludzi i przede wszystkim towarów, wzrost turystyki, zmniejszenie zagrożenia powodziowego, nie mówiąc o tym, że rzeki o których pisałem Odra, Warta były już regulowane, np w Sudetach nie ma chyba ani jednego cieku wodnego bez ingerencji człowieka...
I bynajmniej nie jestem z tego dumny (myślę o Sudetach).

No, w Augustowie też mówili coś o turystycznej prospericie po wybudowaniu obwodnicy na bagnach Rospudy...

·
Silesian InExile
66 Posts
I bynajmniej nie jestem z tego dumny (myślę o Sudetach).

No, w Augustowie też mówili coś o turystycznej prospericie po wybudowaniu obwodnicy na bagnach Rospudy...
zrobiono to w wieku XIX i na początku XX do póki były utrzymywane wszystkie budowle hydrotechniczne jakoś wielkich powodzi nie było, potem Polacy przejęli i jak zwykle olali naprawianie i rozbudowę, chyba 1997 rok ładnie pokazał jak się kończy ignorowanie takich rzeczy?
A co do turystyki, starczy sięgnąć po pocztówki z przedwojennego Wrocławia, albo pojechać za zachodnią granicę i obejrzeć ile łódek barek i całej masy innych rzeczy pływa po tamtejszych rzekach i kanałach. Nie mówiąc już o Francji czy Wielkiej Brytanii.
A co do Augustowa wyraźnie napisałem by zostawić rzeczki typu Rospuda nieruszone, a odbudować i zadbać o 3 głowne rzeki Wisle, Odrę i Wartę, one i tak już były regulowane (w wypadku wisły tylko trochę choć wymaga budowy kolejnych stopni wodnych), do tego może trochę rozbudować sieć kanałów i śluz i byłoby dobrze.

·
A fe Silesia!
4,974 Posts
A co do Augustowa wyraźnie napisałem by zostawić rzeczki typu Rospuda nieruszone, a odbudować i zadbać o 3 głowne rzeki Wisle, Odrę i Wartę, one i tak już były regulowane (w wypadku wisły tylko trochę choć wymaga budowy kolejnych stopni wodnych), do tego może trochę rozbudować sieć kanałów i śluz i byłoby dobrze.
A czy ja pisałem coś o nie żeglowaniu po Odrze?

Odra jest żeglowna, Wisłę zaś należy pozostawić w jak najbardziej dziewiczym stanie z łachami, łęgami, rozlewiskami. To jedna z niewielu rzek w Europie zachowana w naturalnym, lub bliskim naturalnemu, stanie. Ja to uważam za wartość dodaną właśnie w odniesieniu do turystycznego potencjału Polski.

·
most wanted
2,350 Posts
Ja to uważam za wartość dodaną właśnie w odniesieniu do turystycznego potencjału Polski.
mam identyczne zdanie w temacie.
To by teraz skupiac sie na regulowaniu rzek i transporcie wodnym moglbym porownac do powrotu do latania przez atlantyk cepelinami...
Niemcy odiedziczyli rozwiniety transport wodny zbudowany w czasach gdy nie bylo tylu alternatyw. Teraz dziedzicza rozorane rzeki i zazdroszcza nam, a my im nie.

1 - 14 of 14 Posts