SkyscraperCity Forum banner

[Targówek] Osiedle Wilno [w budowie]

626060 Views 1538 Replies 245 Participants Last post by  rince1
5
Przyda się oddzielny wątek dla tej inwestycji.

----------------------------------------------------------------------

Osiedle na 2 tys. mieszkań. Z koleją, ale bez szkoły
Michał Wojtczuk, śmik
2010-10-20, ostatnia aktualizacja 2010-10-20 15:44

Osiedle liczące aż dwa tysiące mieszkań - a być może więcej - zbuduje na Targówku firma Dom Development. Dla jego mieszkańców firma obiecuje zbudować przystanek kolejowy. Nie zarezerwowała jednak miejsca na publiczne przedszkole ani szkołę

Osiedle Wilno powstanie na Elsnerowie, około kilometra od północno-wschodnich granic miasta. Ten rejon przez lata zarezerwowany był na przemysł, dopiero od czterech lat obowiązuje plan zagospodarowania dopuszczający zabudowę mieszkaniową.

- Pod budowę osiedli przeznacza około 50 hektarów, na których może powstać około 5 tys. mieszkań. My jesteśmy posiadaczami 20 hektarów i zamierzamy w ciągu najbliższych kilku lat, etapami zbudować zespół trzypiętrowych domów, które pomieszczą około dwóch tysięcy mieszkań. To będzie bardziej popularna alternatywa dla Miasteczka Wilanów - mówił w środę Jarosław Szanajca, prezes Dom Development. Dodał, że jeżeli inwestycja będzie sukcesem komercyjnym, nie wyklucza dokupienia kolejnych działek. Firma rozpoczęła już budowę dwóch pierwszych budynków na 130 mieszkań, mają być gotowe w pierwszym kwartale 2012 r.

Koleją do metra

Dom Development przekonuje, że mimo peryferyjnego położenia osiedle będzie bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta. Prezes Szanajca na środową prezentację osiedla zabrał dziennikarzy wynajętym szynobusem. Jazda z kolejowego Dworca Wileńskiego na teren budowy zajęła tylko nieco ponad cztery minuty. Szynobus jednak nie wypuścił tam pasażerów, bo dziś w tym miejscu nie ma stacji. Prezes Dom Development zadeklarował, że jego firma pokryje koszt jej budowy - około 6 mln zł. - Powinna być gotowa w 2013 r.- stwierdził.

Według Jana Teleckiego z Zakładu Linii Kolejowych porozumienie w sprawie budowy przystanku przy planowanym osiedlu ma być dopiero podpisane. - Dopracowywane są jego szczegóły. Będziemy mieli nadzór nad inwestycją. Oprócz dwóch peronów usytuowanych na zewnątrz torów ma powstać także przejście podziemne dla pieszych. Podawany przez Dom Development koszt prac wynoszący 6 mln zł może być jednak nieco zaniżony - uważa Telecki. Dodaje, że w czasie prac nie trzeba będzie zamykać poszczególnych torów. Zostanie tylko wprowadzone ograniczenie prędkości.

Jeżeli stacja powstanie, mieszkańcy Osiedla Wilno łatwo dojadą na Dworzec Wileński, na którym pod koniec 2013 r. będzie można przesiąść się do pociągu drugiej linii metra przecinającej centrum Warszawy.

Bez przedszkoli

- To nie jest nasz pierwszy duży kompleks mieszkaniowy. Mamy przy tego typu inwestycjach swoje sukcesy, ale też i porażki. Nie jest tajemnicą, że pod względem miastotwórczym osiedle Derby sukcesem nie jest. Mamy też wyrzuty sumienia za płoty, którymi ogrodziliśmy Marinę Mokotów. One, nie ukrywajmy, dziś już mocno wyją, jak się ogląda to osiedle - uderzył się w piersi Jarosław Szanajca, prezes Dom Development. I od razu zapewnił: - Wszystkie nasze doświadczenia wykorzystamy, by tu, na Targówku zrobić prawdziwy kawałek miasta

Prezes Dom Development przekonywał, że osiedle Wilno ma tą przewagę nad poprzednimi inwestycjami, że powstaje na terenie objętym planem, a jego firma od razu dysponuje dużym terenem, pozwalającym na planowanie inwestycji z rozmachem. Zapowiedział, że na terenie osiedla powstaną szerokie ulice (- My je zbudujemy. Zapłacą za nie nasi klienci w cenie mieszkań - wyjaśnił), piesze aleje i place z fontannami i ławkami. Pierwszy taki plac firma już zbudowała od strony ul. Klukowskiej jako wizytówkę osiedla. Stoi na nim fontanna z rzeźbami z brązu (jedna z nich przedstawia jamnika - ulubiona rasa psów prezesa Szanajcy). Osiedle ma mieć "zwartą, miejską zabudowę", która sprawi, że nie będzie potrzebne grodzenie poszczególnych kwartałów, by zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo.

Mimo obietnic prezesa osiedle nie jest wolne od tego samego urbanistycznego błędu, który popełniono przy planowaniu Miasteczka Wilanów. Kompleks mieszkaniowy tej skali powinien mieć własny zespół budynków oświatowych. A na terenie osiedla Wilno nie zarezerwowano miejsca na publiczne przedszkole ani szkołę. - W parterach budynków będzie miejsce na lokale usługowe, także prywatne przedszkola. One pod wieloma względami wygrywają z publicznymi. Poza tym teraz wielu rodziców dowozi dzieci do szkół czy przedszkoli nawet na drugą stronę miasta - próbował przekonywać Jarosław Szanajca.

W tej części Targówka nie ma żadnego przedszkola. Do jego budowy przez dzielnicę droga jest bardzo daleka i niepewna. - Złożymy wniosek o zmianę studium zagospodarowania miasta, co pozwoli na umieszczenie placówki oświatowej w planie zagospodarowania tej okolicy. To da podstawę do przejęcia gruntu od Agencji Nieruchomości Rolnych - planuje Grzegorz Zawistowski, burmistrz Targówka. To sekwencja operacji, która może zająć nawet parę lat.Więcej... http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,95190,8541563.html#ixzz130xgnn8V
See less See more
1 - 20 of 1539 Posts
^^ Wątek się przyda. Jakby nie patrzeć jedna większych inwestycji w stolicy. Poza tym z Miasteczka Wilanów też update'ów za często nie ma.
Pola jak pola - większośc obecnych blokowisk miało taką przeszłość (procz oZŻB czy terenów gdzie "przezdzono" tkankę miejską podczas wojny). Zdziwilo mnie ze juz tam cos takiego stoi - szkoda tylko że nazywa sie na nowo coś co w zasadzie ma już nazwę, kiedyś osiedla miały tylko pro forma nazwy od ulicy badz terenu, ewentulanie jakies 1000 lecia badz nazwy patronomiczne - choc Podgrodzie się wyłamuje z kanonu.

Wilno brzmi sympatycznie, ale... to ma błednie sugerować źródłosłów dworca Wileńskiego.

Ciekawe jak wpłynie to na sąsiedztwo obszaru.
kafarek: Pewnie że miło się gawędziło, ale osiedle z 2 tys mieszkań to nie jest jakaś tam popierdółka, żeby je chować po wątkach zbiorczych;) Jak będzie ciepło, to kilka fotorelacji postaram sie porobić, myślę że inni chętni (w tym również Ty) też się znajdą:)
Heh nawet jako, że przymierzam się powoli do zakupu własnego mieszkania, to wysłałem zapytanie do inwestora o proponowane ceny za metr kwadratowy interesujących mnie mieszkań (6.750 to dużo czy mało jak na tą okolicę i taką inwestycję? ;)). Ogólnie nie wygląda to źle, ale brak miejsca na przedszkola i szkoły trochę odstrasza (pomijam już fakt, że raczej chciałem uniknąć prawej strony Warszawy, ale jednak ceny są "nieco" bardziej korzystne). No nic - jakbym się zdecydował na ta inwestycję, to będę dawał znać co i jak :)
Cena jak dla mnie dość wysoka, jak na prawy brzeg.
2


taki widok bedą mieli Ci którzy kupią mieszkania tuż przy Bukowieckiej, fotka z 040609.


tak wyglądały łaki 16.06.09 wieczorową porą, widok bezposrednio z przejazdu ul. Bukowiecka.
See less See more
6 000 to kumpel wziął za mieszkanie na Kamionku (na Targowej) w budownictwie z połowy lat 90 jakoś 4 lata temu.

Moim zdaniem cena niewygórowana jak na taką inwestycję. Budynki raczej kameralne, architektura poprawna, jakiś tam socjal jest. Jak metro pierdykną, to dojazd do centrum będzie niezły. Do 7 k zł. można się nad tym zastanowić.
Może następnym osiedlem będzie Lwów :). Z drugiej strony szkoda, że nie ma tam z góry miejsca na szkoły/przedszkola, wielu to pewnie przeszkodzi, mi pewnie by przeszkodziło, ale dopiero za parę lat. Ciekawe czy ktoś kiedyś zainwestuje w WWa i zbuduje całą dzielnicę (albo conajmniej zaprojektuje w spółce z innymi zbuduje)?
Po za tym miło to wygląda.
Vis a vis planowanego osiedla są działki i "pusty" teren. Blisko tory - ale w przypadku szkoły czy np. sklepu to nie wadzi - przychodnia jest blisko - w bloku obok planowanej stacji. Za łąkami sa także działki - to stwarza możliwości, teren nie jest tak odcięty od świata jakby mogło się wydawać.
Vis a vis planowanego osiedla są działki i "pusty" teren. Blisko tory - ale w przypadku szkoły czy np. sklepu to nie wadzi - przychodnia jest blisko - w bloku obok planowanej stacji. Za łąkami sa także działki - to stwarza możliwości, teren nie jest tak odcięty od świata jakby mogło się wydawać.
Szkoda że teraz nie planuje się dzielnic jak kiedyś. Opracowywano całe plany nowych osiedli. Szkoda że teraz jest tendencja do budowy gdziekolwiek, i gdzie popadnie.

Może kiedyś bedzie inna tendencja.
@janex: Też się zastanawiałem, czy nie założyć osobnego wątku. Teraz będziesz musiał robić regularne relacje. ;)
Szkoda że teraz nie planuje się dzielnic jak kiedyś. Opracowywano całe plany nowych osiedli. Szkoda że teraz jest tendencja do budowy gdziekolwiek, i gdzie popadnie.

Może kiedyś bedzie inna tendencja.


Kapitalizm. Deweloper i tak "przekupil" dzielnicę stacją - mieszkańcy osiedla bardzo sie burzyli na tą inwestycę. Podstawówka i Gimnazjum są w zasadzie niedaleko - brak Liceum, najbliższe to chyab Olgierda i Lisa Kuli na Targówku, potem na Żurominskiej.
Na Annopolu (obszar znany chocby z tego co sie na tramwaju wyswietla) tez mieli robić kilka bloczków - pomiedzy torami a dosyć ruchliwa ulicą.
Nieco bardziej na zachód - w granicach: od południa Bukowiecka-Klukowska, zachod tory, polnoc dzialki - wschod pierdzielnik. Środkiem leci Wierna.Swoja drogą, oni chyba wykupili kilka domow przy Bukowieckiej.
See less See more
Kapitalizm.
raczej barbarzynstwo, u mnie developer (czy ktokolwiek) placi podatek urbanizacyjny:
I stopnia za podciagniecie mediow i drog
II stopnia za zagwarantowanie uslog publicznych
+ sam musi zapewnic na kazdego nowego mieszkanca odpowiednia ilosc m^2 zieleni uslog i miejsc parkingowych....

nie moze byc tak ze ktos pakuje kilka tysiecy osob w szczerym polu i zgarnia za to kase a placic za utrzymanie tego maja wszyscy:eek:hno:


(Ograniczona Odpowiedzialnosc Ortograficzna)
No cóż - Polska.


Zaświtała mi jednak w głowie pewna zagwozdka - z jaką częstotliwością beda jeździć te pociagi?

edit: co zas zyskow ze sprzedazy - to jeszcze niewiadome - poki co to wkladanie pieniedzy w interes.
Co do pociągów, to już zależy od KM - czyli różnie będzie. Obecnie w dni powszednie w godzinach szczytu pociągi jeżdżą chyba co dziesięć-kilkanaście minut.
1 - 20 of 1539 Posts
Top