SkyscraperCity Forum banner

[Tarnobrzeg] Inwestycje

2423460 Views 5772 Replies 239 Participants Last post by  japkotbg
Wiec załże ten thread z inwestycjami z TBG i okolic...
Na poczatek zgarne pare wcześniejszych "niusów" z wątku [Podkarpackie] Inwestycje

Nowoczesna drukarnia
Drukarnia prasowa z Tarnobrzega jedną z najnowocześniejszych w Polsce.

Przedstawiciele wydawnictw prasowych z całego kraju, władze samorządowe oraz szefowie firm związanych z poligrafią wzięli udział w specjalnej prezentacji Drukarni Echo Media w Tarnobrzegu - jednej z najnowocześniejszych drukarni gazetowych w Polsce.

- Dla mieszkańców naszego regionu niezwykle istotne znaczenie ma fakt, że dzięki tej inwestycji stworzono nowe miejsca pracy - mówi Jan Dziubiński, prezydent Tarnobrzega. - A poza tym mamy teraz okazję czytać nasze regionalne gazety wydawane w pełnym kolorze.

W Drukarni Echo Media znalazło pracę 47 osób, ale do tego doliczyć należy zatrudnienie w firmach współpracujących z drukarnią, między innymi około 100 osób przy insertowaniu (dołączanie ulotek do gazet), a także w firmach kolportujących gazety.

- Drukarnia zlokalizowana jest przy skrzyżowaniu dwóch ważnych tras krajowych: Rzeszów - Radom i Mielec - Stalowa Wol. To ogromny atut, bo pozwala na dogodną logistykę transportu prasy - mówi Lech Szczepański, dyrektor Drukarni Echo Media w Tarnobrzegu. - Już wyrobiliśmy sobie markę, dlatego wciąż nawiązujemy kontakty z wydawcami, obecnie drukujemy już kilka tygodników z całego kraju, a kolejne zamówienia finalizujemy.

Goście piątkowej prezentacji zapoznali się bliżej z pracą drukarni. Zanim uraczyli się tortem i wznieśli toast czerwonym winem, prześledzili proces drukowania gazety, od początku do końca. Efektem końcowym była specjalna gazetka, w której znalazło się między innymi zdjęcie... uczestników prezentacji.
Echo dnia 23.04.07

Bloki wypięknieją
Tarnobrzeska Spółdzielnia Mieszkaniowa rozpoczęła remonty. Skorzystają mieszkańcy wszystkich osiedli.

Ocieplanie budynków, nowe miejsca parkingowe, nowe chodniki oraz drogi wewnątrz osiedlowe. Dodatkowe lampy i wymiana drzwi wejściowych do klatek schodowych. To tylko niektóre z prac zaplanowanych przez spółdzielnię na ten rok.
Do głównych pozycji na liście robót należy budowa placów zabaw oraz naprawa balkonów.

- Podstawowym zadaniem jest także generalny remont pawilonów na Wyspiańskiego - mówi Jan Kozak, pełniący obowiązki zastępcy prezesa do spraw technicznych.

Spółdzielnia zamierza też zadbać o zieleń na osiedlach sadząc nowe drzewa i krzewy oraz pielęgnując te posadzone wcześniej.

WSZĘDZIE COŚ NOWEGO

Prace remontowe obejmą Osiedle Młodych, Osiedle Serbinów - Centrum, Osiedle Dzików oraz osiedla zamiejscowe w Nowej Dębie i Skopaniu.

Na Osiedlu Młodych zmodernizowane będą chodniki i uliczki. Dokładnie w obrębie ulicy Targowej 3 i Wyspiańskiego 8. Mają tam również powstać nowe parkingi. Pojawią się też nowe lampy, a stare będą poddane konserwacji.

- Prace te będą przebiegać w kierunku ulicy Mickiewicza 11 i Mickiewicza 6 - wyjaśnia Jan Kozak. - Dalsza realizacja budowy drogi oraz parkingu jak i jej zakończenie przewidziane są na rok następny i obejmą również ulicę Kossaka 16.
Bloki na Osiedlu Młodych zostaną ocieplone, a drzwi wejściowe do klatek schodowych wymienione na nowe. Spółdzielnia planuje tam wymianę 40 drzwi.
Na Serbinowie planowana jest dalsza modernizacja ulicy Kossaka. Będą nowe parkingi i chodniki dla pieszych.

Tarnobrzeska Spółdzielnia Mieszkaniowa w swoich planach remontowych na ten rok uwzględniła również najmłodszych mieszkańców osiedla. - Przy Kossaka 6 powstanie nowy, centralny plac zabaw - mówi Jan Kozak. Podobny plac ma powstać na Dzikowie.
reklama


ZREZYGNOWALI Z NOWYCH DRZWI

Ponadto ocieplone zostaną budynki przy Orzeszkowej 2, Zwierzynieckiej 14 oraz Sikorskiego 19 na Osiedlu Centrum. Na Serbinowie lokatorzy zrezygnowali z malowania klatek schodowych na rzecz wymiany 70 wejściowych drzwi.

Mieszkańcy Osiedla Dzików również będą mieli w blokach nowe drzwi. Spółdzielnia ma także w planach na 2007 rok ocieplenie budynków na Marczaka 9 i wyasfaltowanie parkingu od ulicy Słomki.

Lokatorzy bloków zamiejscowych osiedli: Nowa Dęba i Skopanie już w tym roku będą mogli bezpiecznie poruszać się po osiedlu za sprawą nowo położonych chodników. Kierowców natomiast powinna ucieszyć wiadomość, że w planach spółdzielni znalazły się dodatkowe miejsca parkingowe. Podobnie jak na pozostałych osiedlach także i na tych będą ocieplone budynki.

Większość robót finansowana jest przez Tarnobrzeską Spółdzielnię Mieszkaniową. - Jednak dzięki dobrej współpracy z Urzędem Miasta część prac pokrywana jest z pieniędzy sygnowanych przez Urząd - mówi Jan Kozak.
Echo dnia 23.04.07Kolorowe pawilony po wakacjach
Od kilku dni trwają prace przy remoncie pawilonów przy ul. Wyspiańskiego. Na modernizację firma budowlana ma czas do końca sierpnia.

- Nie możemy przekroczyć terminu, bo wymaga tego unijne dofinansowanie inwestycji - mówi Stanisław Widz, prezes Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która wyłoży na remont około 640 tysięcy złotych. Kosztorys opiewa na razie na około 1,5 miliona złotych.

Zakupy będą przyjemnością

Nowy wygląd budynków należących do TSM ma przyjemnie zaskoczyć tarnobrzeżan. Ułatwić prowadzenie interesów handlowcom i sprawić, że codzienne zakupy staną się przyjemnością, a nie ryzykiem.

- Kiedyś było tu ładnie, ale gdy schody zaczęły się kruszyć a ściany pękać, strach było przejść. Dziadostwo było, a teraz będzie pięknie - cieszyła się Genowefa Peryt, przyglądająca się w sobotę pracy budowlańców.

Koniec z wyszczerbionymi schodami, odpadającym tynkiem i zaciekami.

- Dachy będą wymienione, ściany ocieplone, okna nowe, elewacje kolorowe. Będą podjazdy dla wózków, chodniki i tarasy z kostki brukowej. Będzie ładniej - obiecuje prezes Widz.

Sklepikarze mniej zarobią

Właściciele sklepów i zakładów usługowych musieli się pogodzić, że przez pewien czas klienci będą mieć trudniejszy dostęp do ich lokali - sobotę do apteki prowadziło tylko wąziutkie przejście. Muszą się liczyć z przymusowym zamknięciem drzwi.

- Góra na kilka dni. Postaramy się, by sklepy były nieczynne jak najkrócej, dlatego wszystkie roboty konsultujemy z właścicielami - mówi Widz.

Zapowiedział, że handlowcy nie będą płacili spółdzielni czynszu za lokale, za czas, kiedy nie będą mogli w nich pracować i sprzedawać.
Nowiny 18.04.07
Mieszkania TTBS

TARNOBRZEG. Tarnobrzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego przygotowuje się do realizacji kolejnej inwestycji mieszkaniowej. Tym razem zbuduje trzy ośmiopiętrowe bloki, które staną przy ulicy Kopernika w pobliżu wieżowca „Bułgar”. Lada dzień 70-arowa działka przeznaczona na to budownictwo będzie własnością TTBS.

Inwestycja ma ruszyć już we wrześniu. Najpierw zacznie się budowa bloku, w którym lokale zostaną przeznaczone do sprzedaży na własność lokatorom. Jest to nowość, gdyż dotychczas osoby starające się w TTBS o mieszkania nie miały takiej okazji. W części parterowej budynku znajdą się również pomieszczenia na działalność usługowo-handlową. Pozostałe dwa bloki zostaną przeznaczone pod wynajem. Będą to popularne czynszówki. Budowa pierwszego bloku czynszowego ruszy najdalej w marcu przyszłego roku, a drugiego w 2009. Wtedy też zakończy się całość realizowanej inwestycji.

W finansowaniu budowy bloku na wykup mieszkań będzie uczestniczyło TTBS, zaś budowę dwóch pozostałych sfinansuje Bank Gospodarstwa Krajowego oraz przyszli właściciele. - Docelowo chcemy oddać na tym terenie mieszkania dla ponad 200 rodzin - mówi Wojciech Brzezowski, prezes TTBS. Mieszkania oddawane do użytku przez tarnobrzeskie towarzystwo cieszą się sporym zainteresowaniem.

Standard lokali nie będzie się znacząco różnił od dotychczas wybudowanych. Powierzchnia będzie miała od 50 do 60 metrów kwadratowych. O zakup mogą starać się osoby zamieszkałe na terenie Tarnobrzega, nie posiadające prawa własności do innego lokalu oraz spełniające określone kryteria dochodowe. W gospodarstwach jednoosobowych dochód brutto musi wynosić 900 zł na osobę, dwuosobowych 750 zł, trzyosobowych 670 zł, a w czteroosobowej rodzinie 550 zł. Osoby starające się o lokal muszą też wpłacić kaucję, której wysokość waha się w granicach od 10 do 12 tysięcy złotych.

To nie koniec budowy mieszkań, bo w przyszłości TTBS chce pozyskiwać kolejne tereny pod budownictwo mieszkaniowe na terenie miasta. Między innymi na osiedlu Dzików i na osiedlu Borów, gdzie na ponadhektarowym terenie powstanie osiedle domków jednorodzinnych, podobne do tego, jakie jest na ulicy Warszawskiej. Kolejne tereny, którymi TTBS jest zainteresowane, znajdują się w Wielowsi, w pobliżu lądowiska papieskiego. W ciągu pięciu lat swojej działalności TTBS wybudowało mieszkania dla 192 rodzin. Nowe bloki stanęły m.in. przy 11 Listopada, Sienkiewicza, Kopernika oraz Dekutowskiego.

Działka, na której staną nowe bloki


Tygodnik Nadwiślanski 3.05.07
Tarnobrzeg > Darmowy internet już działa
Ruszył system hotspotów W z bezpłatnym dostępem do internetu dla mieszkańców Tarnobrzega. Dostęp do darmowego internetu jest realizowany przy pomocy punktów dostępowychumiejscowionych na budynkach: ul. Mickiewicza 1, ul. 1-go Maja 7, ul. Kossaka 3, ul. Konfederacji Dzikowskiej 26

Dodatkowo do systemu włączono funkcjonujący od 2005 r. HotSpot Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Tarnobrzegu obejmujący zasięgiem Plac Bartosza Głowackiego.(..)
(...)Informacji na temat systemu bezpłatnego dostępu do internetu dla mieszkańców miasta udziela Tarnobrzeska Spółdzielnia Mieszkaniowa.
Echo dnia
See less See more
1 - 20 of 5773 Posts
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6ea36436868dfe8c.html
Takie o to cos w centrum sie buduje ,oby wiecej takich kamieniczek ;)
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ffd9162f0073582f.html
a to zdjecie z budowy bloku dla pogorzelców :( na ulicy kwiatkowskiego;)
Z Tygodnika Nadwiślańskiego
Kontrowersyjna budowa

Tarnobrzeg. Dotarliśmy do projektu kompleksu obiektów usługowo-mieszkalnych, które mają stanąć na placu między Zakładem Pielęgnacyjno-Opiekuńczym a blokiem na ul. Dekutowskiego 16. Komu zależy na budowie, która nie idzie w parze z "głosem ludu"?
Niestety na stronie Tygodnika Nadwiślańskiego nie pisze nic więcej, a nie pomyślałem żeby kupić drukowane wydanie. Zastanawia mnie jak w tamtym miejscu zmieści się cały kompleks budynków.
See less See more
Trzeba poczekac, za tydzien w wersji interenetowej moze ukarze sie cały artykuł.
No no chłopaki z Tarnobrzega widze dzielnie dzialaja...:)

to dobrze:)

swoja droga macie fajny Plac Glowackiego:)

(idealny przyklad dobrze przeprowadzonej rewitalizacji)

pozdrawiam i dzialajcie dzielnie:)
See less See more
4,987 mln euro – tyle będzie kosztować gruntowna modernizacja stacji uzdatniania wody dla Tarnobrzega. Prace wykonają dwie firmy – krakowski Instal i warszawski Krevox.

Powiat tarnobrzeski: Mieszkania drogie jak nigdy


W Tarnobrzegu brakuje mieszkań. – Z każdym tygodniem coraz mniej ogłoszeń znajduję w prasie, już zwątpiłam, że kiedykolwiek będę mieć własne mieszkanie – mówi Urszula B. Rok temu mieszkanie można było kupić za 700 zł za metr kwadratowy. Dziś, jeśli ktoś w ogóle sprzedaje mieszkanie, to nawet po 2000 zł za metr!


Jeżeli ktoś rok temu zdecydował się na kupno mieszkania w Tarnobrzegu, dziś może mówić, że zrobił interes życia. Sprzedający wołali po 700 – 1200 złotych za metr kwadratowy. Ceny mieszkań z odzysku, które spółdzielnia sprzedawała na przetargach, wahały się od 600 do 900 złotych za metr. – Nawet za taką cenę trudno było je zbyć – wspomina Jan Kozak, zastępca prezesa Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Marudzili, teraz żałują

Dziwną, nieporównywalną do innych miast – w których ceny mieszkań galopowały już od kilku lat w górę – tendencję tłumaczono masową emigracją tarnobrzeżan. – Sporo osób w ostatnich kilku latach zdecydowało się wyjechać za pracą czy to do większych miast, czy do innego kraju, więc ofert mieliśmy mnóstwo. Kupujący mieli bardzo duży wybór – przyznaje Jan Wojdyło, właściciel Agencji Obrotu Nieruchomościami i Wyceny „Taksator” w Tarnobrzegu. Niektórzy i tak marudzili, wybierali i na nic się nie zdecydowali. Nie wybrzydzali za to ci spoza Tarnobrzega. – Olbrzymie zainteresowanie mieszkaniami w Tarnobrzegu wykazywały osoby z Sandomierza, Mielca – mówi Jan Wojdyło. – Nie brakowało jednak i klientów z Krakowa, Katowic, Gliwic czy Wrocławia.

Osoby pracujące gdzieś tam w Europie kupowały po dwa, trzy mieszkania. Teraz te mieszkania wynajmują, kiedyś może sprzedadzą z niemałym zyskiem, skoro ceny tak podskoczyły.

Mieszkaniowy deficyt

Tak „gorąco” na tarnobrzeskim rynku mieszkaniowym było do ubiegłego roku. W ciągu kilku ostatnich miesięcy sytuacja uległa diametralnej zmianie. I nie chodzi bynajmniej tylko o cenę, która „poszybowała” do ponad 2 tysięcy za metr. Zaskakuje to, że mimo tej podwyżki, mieszkań zabrakło... – Teraz już praktycznie nie mamy w ofercie mieszkań do sprzedania – słyszymy w „Taksatorze”. – Każdego dnia kilka, kilkanaście osób pyta o mieszkania, niestety nie możemy dziś wiele zaoferować. Skąd tak nagłe zainteresowanie mieszkaniami w Tarnobrzegu? Po wzroście cen mieszkań, jaki zaobserwowano pod koniec lat dziewięćdziesiątych, te w ostatnich latach zaczęły spadać. – Osiągnęły przynajmniej poziom adekwatny do tutejszych realiów – mówi Artur F., który w tym czasie „upolował” dwupokojowe mieszkanie płacąc po 900 złotych za metr kwadratowy. Osób, które zdecydowały się wówczas zainwestować we własne „M” było sporo. – Kupiłem mieszkanie z tą myślą, że nawet jeżeli będę się gdzieś wyprowadzał, sprzedam je, na czym na pewno zarobię – przyznaje pan Artur. – To było do przewidzenia, że ceny muszą kiedyś drgnąć.

Cenowe anomalie

Ci, którzy wówczas zwlekali, teraz gorzko płaczą. – Było tych mieszkań tyle, że mogłam wybierać, ale szukałam czegoś, co naprawdę mnie zadowoli – mówi Urszula B. – Mieszkanie to nie drobny zakup, nie chciałam brać pierwszego lepszego. Albo lokalizacja mi nie odpowiadała, albo standard mieszkania. Czekałam, że coś w końcu znajdę. Dziś nie mam żadnego. A z każdym tygodniem jest coraz mniej ofert, a te które się pojawiają, odstraszają ceną. Bo 2700 złotych za metr mieszkania w bloku z wielkiej płyty, wybudowanym przed trzydziestu laty to lekka przesada. – Tyle mogłabym zapłacić za mieszkanie w nowym budownictwie, a nie stare, w remont którego musiałabym zainwestować niemal drugie tyle pieniędzy – przyznaje. – To jakieś sztuczne windowanie cen. Skąd tak nagły skok? Kogo z tarnobrzeżan przy takich cenach będzie stać na własne cztery kąty?

Odpowiedź nasuwają ceny mieszkań w miastach sąsiednich. Skoro w Mielcu kupując mieszkanie trzeba liczyć się z ceną nawet do 3,5 tysiąca za metr kwadratowy, nie dziwi, że mielczanie są skłonni pokonywać każdego dnia 40 km do pracy, a zamieszkać w tańszym Tarnobrzegu. Podobne podejście wykazują mieszkańcy Sandomierza, gdzie ceny też zdają się tracić umiar.

Będą budować

Na tarnobrzeskim rynku mieszkaniowym robi się więc coraz ciaśniej. Jednak nie tylko to, ale i brak zdrowej, dyktującej rozsądne stawki konkurencji, niepokoi poszukujących mieszkań. – W ostatnich latach bloki buduje tylko TBS, ale tam mieszkania są tylko pod najem – tłumaczą ci, którzy woleliby, nawet kosztem spłacanego kilkadziesiąt lat kredytu, mieć mieszkanie na własność. W odpowiedzi na takie zapotrzebowanie bierny nie pozostał aktywny na tarnobrzeskim poletku mieszkaniowym TBS właśnie. Już sfinalizował zakup 70 arów przy ulicy Kopernika. Powstaną tam trzy ośmiopiętrowe budynki architekturą nawiązujące do znajdującego się w pobliżu bloku, zwanego „bułgarem”. Plany przewidują podziemne garaże i przeznaczony pod usługi parter, a co ważniejsze, około 200 nowych mieszkań. Jest jeszcze coś. – W pierwszym bloku, który oddany zostanie wiosną przyszłego roku, wszystkie mieszkania, a będzie ich 60, przeznaczone będą na sprzedaż – podkreśla Wojciech Brzezowski, prezes Tarnobrzeskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. – Niejako „na próbę” zerwiemy w tym przypadku z formułą TBS-ów i wystąpimy w roli dewelopera. To odpowiedź na zapotrzebowanie społeczeństwa. Skoro ludzie wolą kupić... Być może to pierwsze osoby, które dorobiły się gdzieś poza granicami kraju.

Do tej pory sporym zainteresowaniem cieszyły się budowane przez TBS bloki z mieszkaniami na wynajem. – Wprawdzie czynsze są tam nie najniższe, dla wielu osób było to korzystne rozwiązanie problemu mieszkaniowego – zaznacza prezes Brzezowski. – Praktycznie bowiem beznakładowo, wpłacając tylko kaucję, można uzyskać mieszkanie. W takim systemie TBS oddał już do użytku 7 bloków ze 192 mieszkaniami. – I nie powiedzieliśmy ostatniego słowa – dodaje Brzezowski. – Wciąż sporo osób pyta o mieszkania pod najem, stąd dwa kolejne bloki, które powstaną przy ul. Kopernika.

Spółdzielnia się budzi

Obserwując takie zapotrzebowanie na mieszkania bezczynnie siedzieć nie zamierza i Tarnobrzeska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Także i ona przymierza się do budowy nowych bloków. Póki co, zrażona ostatnią inwestycją, nie porywa się do tego z olbrzymim entuzjazmem. – To nawet jeszcze nie przelane na papier plany – mówi Jan Kozak, zastępca prezesa Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Szefowie TSM doskonale pamiętają, jak zbywanie mieszkań w ostatnim wybudowanym przez spółdzielnię bloku, przy ulicy Słomki 3, ciągnęło się blisko dwa lata. Blok ten, wybudowany przed dziewięciu laty, a raczej owe problemy ze sprzedażą mieszkań skutecznie powstrzymały na wiele lat kolejne inwestycje TSM. – Jak spółdzielnia miała nie mieć problemów, skoro wówczas cena metra kwadratowego wynosiła niemal 1400 złotych – mówi Artur F. – Kogo w tamtych czasach stać było na taki wydatek. Dziś, o ile budowa bloku doszłaby do skutku, cen miałaby odpowiadać koniunkturze. – Teraz można mówić o 2500 za metr kwadratowy – zaznacza Kozak. – Ale nie można takiej ceny zagwarantować, gdy ceny materiałów budowlanych pójdą w górę.

Blok, o ile jego budowa doszłaby do skutku stanąłby przy ulicy Kwiatkowskiego 3. Pomiędzy odbudowywanym blokiem komunalnym, który spłonął przed rokiem, a popularnym „łamańcem”. – Tam, tuż za szkołą nr 10, spółdzielnia posiada własne tereny – tłumaczy zastępca prezesa TSM. Niewykluczone, że spółdzielnia wykorzysta też swoje grunty w Nowej Dębie i Skopaniu (gmina Baranów Sandomierski). – Być może wybudowalibyśmy nie jeden, ale trzy 40-mieszkaniowe bloki, pilotażowo, po jednym w każdej miejscowości – dodaje. W Nowej Dębie pod uwagę brane jest osiedle Północ, w Skopaniu teren obok budynku nr 15.

Kontrowersyjna budowa

Tarnobrzeg. Dotarliśmy do projektu kompleksu obiektów usługowo-mieszkalnych, które mają stanąć na placu między Zakładem Pielęgnacyjno-Opiekuńczym a blokiem na ul. Dekutowskiego 16. Komu zależy na budowie, która nie idzie w parze z „głosem ludu”?

O planach dotyczących placu wie niewielu mieszkańców sąsiadujących z nim bloków. Lokatorzy budynku przy ul. Dekutowskiego 16 byli zaskoczeni. - To jakaś plotka. Chcieliśmy, żeby zrobiono porządek z tą górką przed blokiem, bo dochodzi na niej do różnych wypadków. No i chcieliśmy więcej zieleni. Ale nie ma mowy, że jakiś budynek stanie tuż przed naszymi oknami! - mówi jeden z mieszkańców.

Widniejący na projekcie budowlanym kompleks obiektów usługowo-mieszkalnych jest bardzo podobny do kamienic stojących już naprzeciw szpitala przy ul. Mickiewicza. W opisie znajdujemy informację, że 950 mkw. zostanie zabudowane obiektem 4-kondygnacyjnym (piwnica, parter, piętro i poddasze użytkowe), a budynek ten będzie pełnić funkcję mieszkalną i "ochrony zdrowia": w pawilonach będą się mieścić gabinety lekarskie oraz sklep z artykułami rehabilitacyjnymi.

Plan wygasł

Teren, na którym ma stanąć zespół budynków, znajduje się w wieczystym użytkowaniu Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Ta złożyła do Urzędu Miasta wniosek o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Prezydent Tarnobrzega wystosował pismo do Rady Osiedla Wielopole o wydanie opinii w tej kwestii. Ta wydała negatywną decyzję, uznając, że powierzchnia budynku jest zbyt duża i zanadto zabuduje on mały plac, ponadto obiekt będzie usytuowany za blisko sąsiednich bloków, dlatego w pierwszej kolejności należy przeprowadzić konsultacje z mieszkańcami. Konsultacji nie było, a opinia została zignorowana: TSM otrzymał warunki zabudowy.

- Ta opinia mogła, ale nie musiała być brana pod uwagę - tłumaczy wydanie warunków zabudowy przez wiceprezydenta Andrzeja Wójtowicza pracownik biura informacyjnego, Paweł Antończyk: - Na tym terenie nie ma obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Poprzedni wygasł. W takich przypadkach zwraca się uwagę na to, co zakładał poprzedni, a tam właśnie "stało", że teren powinien być przeznaczony na nieuciążliwe usługi i działalność lekarsko-apteczną. Pod względem prawnym wszystko jest w porządku.

Bez przetargu

Po dokładnym przyjrzeniu się sprawie okazało się, że budowa bloku odbywa się pod nadzorem TSM, ale za budowę zapłaci... kto inny. - Będą to osoby, które wystąpiły o budowę. Spółdzielnia będzie tylko występować o pozwolenia i nadzorować prace. Po zakończeniu inwestycji zdecydujemy, jaką formę sprzedaży zastosujemy. Nie wiadomo, czy będzie to przetarg - mówi wiceprezes TSM, J. Kozak. Kim są osoby, które wystąpiły o budowę i czy prawdą jest, że zawarto z nimi już wstępną umowę? - Nic o tym nie wiem. Nie wiem też, kto będzie inwestorem - ucina.

Zaskakujące (czy też: nieprawdopodobne) jest to, co mówi prezes TSM, Stanisław Widz: - Budynek powstaje na wniosek grupy inwestorów, ale nie wiem, kim oni są, i nie mamy jeszcze żadnej umowy. Prezes mówi, że oprócz decyzji o warunkach zabudowy z Urzędu Miasta, spółdzielnia ma także pozytywną opinię rady spółdzielczej TSM, a teraz występuje z pismem do rady nadzorczej. - Po zakończeniu budowy, zgodnie z prawem spółdzielczym, własność poszczególnych części budynku będzie przeniesiona na konkretnych inwestorów. To, że nie będzie przetargu, niczemu nie szkodzi - mówi.

Czy jednak spółdzielnia nie powinna starać się o jak największy zysk z wykorzystania terenu, czyli stosować przetargową drogę zagospodarowania go bądź sprzedaży? Szef Rady Nadzorczej TSM, Janusz Kłos, odpowiada: - Tu nie ma takiej konieczności.

Pani szum robi!

Kim są osoby, które chcą inwestować w budynek? Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że jest on "oczkiem w głowie" tarnobrzeskiego przedsiębiorcy i dwóch osób zatrudnionych w tarnobrzeskim Urzędzie Miasta. Najczęściej wymieniany przez naszych informatorów jest zastępca naczelnika wydziału urbanistyki, architektury i budownictwa UM, Roman Bokwa. To rodziłoby ciekawą sytuację: R. Bokwa "z urzędu" przygotowuje opinie, które stanowią podstawę wydawanych przez prezydenta miasta pozwoleń na budowę (obecnie także w zastępstwie przebywającego na wypowiedzeniu naczelnika wydziału, Janusza Jakubka), czyli w tym wypadku wydawałby opinię dotyczącą inwestycji, w której... jest jednym z inwestorów. A art.15 ustawy o pracownikach samorządowych stanowi: "Do obowiązków pracownika samorządowego należy w szczególności wykonywanie zadań sumiennie, sprawnie i bezstronnie". Czy informatorzy się nie mylą?

Na pytanie, czy znajduje się na liście inwestorów kompleksu, R. Bokwa odkrzykuje: - Prowadzę sprawę z urzędu. Jeszcze nie ma pozwolenia na budowę, a pani już jakiś szum robi! To błędna wiadomość! Nie będę inwestorem! A może będę! Jak będę miał kasę, to sobie kupię. A jak będę miał dużo kasy, to wykupię pół Warszawy!

Przypomnijmy: R. Bokwa, w 2002 r. naczelnik ww. wydziału, był jedną z osób inwestujących w pawilony handlowe naprzeciw szpitala, na działkach sprzedanych przez klub sportowy "Siarka", a opinia tego wydziału urbanistyki była niezbędna do przekwalifikowania terenów sportowo-rekreacyjnych na handlowo-przemysłowe. Powstała w wyniku tego niejednoznaczna sytuacja sprawiła, że został on przez prezydenta zdegradowany do roli zastępcy naczelnika. Od lipca ub.r. na nim oraz naczelniku wydziału i wiceprezydencie A. Wójtowiczu ciążą zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w związku z wydawaniem pozwoleń na budowę domów w strefie ochronnej nad zalewem machowskim.

Czy rada nadzorcza zgodzi się na plany zarządu spółdzielni, a urzędnicy wydadzą pozwolenie na budowę? Czy osoby wybrane przez ludzi i dla ludzi wezmą zdanie zwykłych mieszkańców pod uwagę? O dalszym "szumie" będziemy informować na bieżąco.
Czyli jest szansa na 2 nowe budowy w Tarnobrzegu:cheers:
See less See more
2
Wkoncu cos sie ruszyło i oby tak dalej bo duzo jest osob ktore wyjechalo zagranice ale w planach maja powrot do Tbg i tutaj kupno mieszkania. (na marginesie tez mam zamiar tak zrobic ;) )
Kanalizacja na Dzikowie już działa!

Po prawie roku prac uruchomiono kolejną przepompownię, tym razem na osiedlu Dzików. To trzecie osiedla skanalizowane w ramach Programu poprawy gospodarki wodno-ściekowej realizowanego przy wspariu środków z unijnego Funduszu Spójności przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Przepompownię uroczyście uruchomił Prezydent Miasta Jan Dziubiński.

W ramach prac na Dzikowie firma Skanska wykonała 10,5 km kanalizacji sanitarnej i 4 km kanalizacji deszczowej. Już teraz do sieci podłączyło się 70 gospodarstw, w najbliższym czasie przybedzie kolejnych 130.

Systematycznie kanalizujemy wszystkie osiedla miasta w których dotychczas nie było systemu kanalizacji - mówi Prezydent Miasta Jan Dziubiński. Zakończyły się już prace na Nadolu i Miechocinie a prace na pozostałych osiedlach już są w toku. Za niespełna dwa lata nie tylko zniknie problem braku kanalizacji - podsumowuje prezydent - ale także znacząco poprawi się jakośc wody bo za unijne pieniądze modeniruzjemy ujęcia w Studzieńcu.

Całkowita wartośc projektu realizowanego przy wparciu Funduszu Spójności to ponad 60 milionów złotych
See less See more
GOSPODARKA
14 maja 2007 - 10:50
Chcą inwestować w Tarnobrzegu
Kilkaset nowych miejsc pracy powstanie dzięki kolejnym zakładom w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Jedną z większych
Jedną z większych inwestycji w tarnobrzeskiej podstrefie była nowa drukarnia naszego wydawnictwa Echo Media. To tutaj drukuje się “Echo Dnia". (M. Radzimowski)

Jeśli negocjacje zakończą się powodzeniem, to na terenie Tarnobrzega i Nowej Dęby powinno szybko powstać kilkaset nowych miejsc pracy. Inwestycje zapowiadają między innymi firmy z branży budowlanej.

Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Wisłosan, która w naszym regionie obejmuje swym zasięgiem między innymi Tarnobrzeg, Nową Dębę i Stalową Wolę, rośnie w siłę. W tej chwili czeka na zgodę ministerstwa, aby poszerzyć swoje tereny, bo są już kolejni chętni inwestorzy, ale na razie nie mają oni gdzie lokować swoich nowych fabryk.

- Dysponujemy bardzo konkretnymi ofertami inwestorów, dla których chcemy rozszerzyć strefę. Co ważne, sporo tych inwestycji rozlokowałoby się w okolicach Tarnobrzega i Nowej Dęby, a więc tam, gdzie bezrobocie wciąż jest jedno z najwyższych w województwie podkarpackim - zapowiada Marek Indyk, dyrektor tarnobrzeskiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, zarządzającej strefą Wisłosan.
reklama

W tej chwili dyrektor Indyk uruchamia negocjacje z nowym, bardzo znanym na rynku inwestorem z branży budowlanej, który jest zainteresowany uruchomieniem zakładu w Tarnobrzegu. To oznaczałoby około 250-300 nowych miejsc pracy w tym mieście.
W tej chwili są także prowadzone negocjacje w sprawie nowych inwestycji na terenie Nowej Dęby, ale to jeszcze nie koniec, bo tarnobrzeski oddział Agencji Rozwoju Przemysłu rusza właśnie z budową dwóch wielkich hal na terenie podstrefy tarnobrzeskiej. Każda z nich będzie mieć po około 2 tysiące metrów kwadratowych powierzchni i zostanie przygotowana pod wynajem dla inwestorów, którzy wyraźnie odczuwają brak tego typu obiektów na terenie Tarnobrzega.

Władze strefy nie zapominają także o Stalowej Woli, ale tam inwestycje pójdą w nieco innym kierunku. Już teraz mówi się o tym obszarze jako o “aluminiowej dolinie”. Aby wzmocnić jej funkcjonowanie i dać obecnym tu firmom nowe technologie, ma powstać “inkubator przedsiębiorczości”, który zajmie się pracami badawczymi i nowoczesnymi rozwiązaniami na rzecz inwestorów obecnych w “aluminiowej dolinie”.:cheers:
See less See more
^^ Takie informacje jednocześnie mnie cieszą i denerwują, bo jak to możliwe ,że da się przyciągnąć inwestorów do strefy w Mielcu, Tbg, a nie da się do strefy w Dębicy!
^^ nareszcie!!! Szczególnie cieszy mnie, że wkoncu wyprofiluja te zakręty i zamontują barierki. Tylko szkoda, że nie zrobii tego juz dwa lata temu :(
Zastanawia mnie jedna zecz czemu tak pozno bedzie remont wisłostrady dopiero na przełomie lipca i sierpnia , piszą ze wiekszosc pracy ma byc w tym roku wykonan znajac naszych drogowców nie wierze w te obietnice , ale coz pozyjemy zobaczymy .
TARNOBRZEG. Jesteśmy na trasie III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego

Czy czeka nas najazd inwestorów?
Tarnobrzeg został zakwalifikowany do jednego z ośmiu znaczących ośrodków województwa podkarpackiego w ramach III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego. Handlowa oś przyszłości ma połączyć Berlin z Kijowem.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie planami przez Polskę przebiegać mają w sumie cztery korytarze. W zamyśle twórców będą one łączyć najważniejsze metropolie Europy.

Główce cele projektu to przyspieszenie procesów integracyjnych na poziomie międzynarodowym i ponadregionalnym, podniesieniem jakości powiązań w relacji wschód-zachód, budowa informacyjnej bazy danych dla podniesienia skuteczności metod zarządzania obszarami węzłowymi oraz wzmocnienie i rozwój komunikacji informacyjnej dla rozwoju współpracy pomiędzy regionami.

Tarnobrzeg będzie się rozwijał

- W ramach programu unowocześniana ma być infrastruktura transportowa wspomnianych regionów, ze szczególnym uwzględnieniem ośrodków wiodących, czyli także Tarnobrzega - przyznaje Jan Dziubiński, prezydent Tarnobrzega.

Władze miasta uważają, że na włączeniu do programu miasto może wyłącznie zyskać. Potencjalni inwestorzy, którzy dotychczas omijali Tarnobrzeską Specjalną Strefę Ekonomiczną mogą teraz przychylniej patrzeć na naszą ofertę. Perspektywy są, trzeba tylko podwoić działania zachęcające inwestorów do wyboru Tarnobrzega.

Będą spore inwestycje

- Prowadziłem ostatnio rozmowy z szefostwem Agencji Rozwoju Przemysłu - mówi prezydent Jan Dziubiński. - Agencja zamierza sporo zainwestować w rozwój tarnobrzeskiej specjalnej strefy. Te deklaracje cieszą, a ja zadeklarowałem wsparcie ze strony miasta działań podejmowanych przez ARP

- . Małgorzata Rokoszewska
See less See more
^^ ciekawe ciekawe, lecz mam wątpiwosci by cokolwiek ten projekt pomógł przy ściagieciu nowych inwestorów do TBG.

PS @kowal84 z jakiego źródła masz ten artykuł??
^^ ciekawe ciekawe, lecz mam wątpiwosci by cokolwiek ten projekt pomógł przy ściagieciu nowych inwestorów do TBG.

PS @kowal84 z jakiego źródła masz ten artykuł??
no właśnie, Dębica też jest na trasie III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego, burmistrz odtrąbił sukces i... cisza. Może Wasze władze bardziej kumate i przyciągną inwestorów.
See less See more
no właśnie, Dębica też jest na trasie III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego, burmistrz odtrąbił sukces i... cisza. Może Wasze władze bardziej kumate i przyciągną inwestorów.
Pozyjemy zobaczymy , jak rzadzacy są dobrzy to z kazdego przywileju potrafia uzyskac korzysci dla miasta.:)
See less See more
1 - 20 of 5773 Posts
Top