SkyscraperCity banner
1 - 20 of 58 Posts

·
...
2,120 Posts
Discussion Starter · #1 ·
W zeszle wakacje zrobilem sobie mala wycieczke rowerowa do Tczewa i zrobilem sporo fotek. Nie moglem jakos wczesniej zabrac sie do wrzucenia tych zdjec, dopoki @michau nie wspomnial o moscie w jednym watku.

Most przez Wisle w Tczewie to bardzo ciekawy obiekt, bo zlozony jest z 4 roznych rodzajow przesel. Sam most jest bardzo waski i raczej slabo wytrzymaly, wiec ciezarowki nie maja na niego wstepu. Zaraz obok znajduje sie most kolejowy na trasie Gdansk-Warszawa. Tez jest "posklejany" z kilku mostow. Mysle, ze tyle opisu wystarczy a teraz zdjecia.

Na poczatek panorama przedstawiajaca caly most:
======>

Kiedys caly most wygladal chyba tak jak ten kawalek. Po IIWS niestety zmienilo sie to niemal calkowicie.

Jak widac na nastepnych zdjeciach most bardzo mocno doswiadczyl wydarzenia ostatniej wojny.

Tak chyba kiedys wygladal most Kiebredzia w Warszawie.

Szczerze mowiac nie wiedzialem gdzie wrzucic ten watek, bo pasuje on w wiele miejsc, wiec prosze moderatorow (jezeli to konieczne) zeby przeniesli go w odpowiednie miejsce.

·
Banned
2,285 Posts
Wspanialy most, jednak remont by sie przydal. Taz zielona łaka czesto musi byc zalewana. Dobrze ze za PRLunie zdecydowano sie zlikwidowac czesci mostu, ktora jest polozona nad nia. Bo gdzieniegdzie w Polsce robiono tak, usypujac zamiast tego nasypy- bo to taniej niz naprawiac zniszczony podczas wojny most.

·
Boxes rule
1,504 Posts
Bardzo ciekawy objekt. Lubie bardzo tamtedy przejezdzac pociagiem. Dodaje jeszcze 2 ciekawe zdjecia.

Zdjecie z aktualnej wystawy o Wisle przedstawionej w tym watku: http://skyscrapercity.com/showthread.php?t=210689

Zdjecie z albumu "Polen", Wilhelma Nöltinga, wydanego w 1936 roku w Berlinie:

·
Registered
74 Posts
Te mosty w Tczewie są po prostu rewelacyjne, miałem okazje je widzieć.
Szkoda że po wojnie mostu z wiezami nie odbudowano zbyt dokładnie :sleepy: Wież było 10 pozostały 4.
Miałem tez kilka archiwalnych fotek mostów, jak znajdę to wstawię.

·
Registered
74 Posts
Kilka starych pocztówek i aktualnych zdjęć mostów:

a to jest bardzo interesujące (widoczne też na pierszej pocztówce) Pewnie służyło do sprawdzania stanu konstrukcji/konserwacji ???

Szkoda że ten piękny most tak niszczeje.

·
...
2,120 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Dzieki w szczegolnosci za te pocztowki. Chcialem, zeby ten watek sie tak rozwinal.

Zna ktos moze historie tego mostu? Kiedy zostal zbudowany? Kiedy dokladniej zniszczony? Ogolnie wszystkie informacje na jego temat. Bylbym bardzo wdzieczny.

·
senior assistant designer
1,426 Posts
Mnie zastanawia jak maja zamiar w PKP przeprowadzic modernizacje linii kolejowej. Skoro do 2010 maja podniesc na niej predkosc do 160 km/h, to chyba tego mostu nie zostawia w takim stanie. Ostatnio jak jechalem nim pociagiem w 2003 to predkosci nie byly zawrotne, raczej w okolicy 20 - 40 km/h... Tutaj potrzebny jest generalny remont i kto wie, moze odbudowa czesci drogowej? Pomarzyc...

·
Registered
4,156 Posts
Kiedyś ten most wyglądał świetnie - teraz to nawet nie można o nim powiedzieć , że jest ładny . Nad tym , kto projektował te doklejanki do tego starego mostu , to się musieli w domu kiedyś chyba nieźle znęcać . Kurde zrobił Bóg wie jedne co i to pewnie ze stopów ruskich czołgów - na pochybel ...

·
Future expert
1,012 Posts
Most zostal wysadzony chyba juz 1-ego wrzesnia 1939 przez Polakow, bo stanowil strategiczne polaczenie miedzy Rzesza a Prusami Wschodnimi. Wielkie dzieki za ten watek. To jest chyba moj ulubiony most w Polsce i uwielbiam nim jezdzic.

·
Banned
2,285 Posts
Ciekawe ile kosztowaloby przywrocenie mostu do stanu sprzed wojny- pewnie jakies setki milionow pln.
Ja jednak spodziewam sie ze remont bedzie polegal na wyremontowaniu tego co stare i zastapieniu czesci wybudowanej po wojnie nowa konstrukcja.

·
Registered
25 Posts
na zdjęciach wydaje sie byc olbrzymi(przynajmniej dla mnie o_O)szczególnie na tym gdzie sie pasą 2 krowy, kurcze mam rodzine w Tczewie ,ale jakos nigdy nie widziałem tego mostu, eh, apropo jaki jest najwiekszy(najwyzszy) most w Polsce??

·
Banned
2,285 Posts
Cantea said:
na zdjęciach wydaje sie byc olbrzymi(przynajmniej dla mnie o_O)szczególnie na tym gdzie sie pasą 2 krowy, kurcze mam rodzine w Tczewie ,ale jakos nigdy nie widziałem tego mostu, eh, apropo jaki jest najwiekszy(najwyzszy) most w Polsce??
Mi sie wydaje ze nowy (podobny do swietokrzyskiego) w Gdansku

·
Inwestor
2,634 Posts
Jakby ktoś nie wiedział jest taka strona o polskich mostach , ale na 190 mostów jakie zebrano na tej stronie nie ma żadnych informacji o najdłuższym polskim moście w Tczewie . Niemniej polecam ciekawa lektura .

http://www.mostypolskie.pl/

·
niezależny człowiek
1,671 Posts
Przepiękny jest ten most :eek2: Napewno najładniejszy w Polsce W zeszłym roku byłem na zjęciach terenowych w tamtym regionie to nikt nawet nie wspomnieł o nim, a szkoda bo widać, że warto go zobaczyć.

1 - 20 of 58 Posts