SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 973 Posts

·
.......
Joined
·
20,617 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Rama prezanton projektin: Teatri i ri, trefishi i këtij që është sotKryeministri Edi Rama prezantoi sot projektin për Teatrin Kombëtar i cili do ndërtohet mbi rrënojat e atij ekzistues.

Përpara aktorëve Rama tha se do t'i japë vendin Teatrin e merituar me trefishin e sipërfaqes së teatrit të vjetër.

"Ndërtesa do shembet dhe mbi gërmadhat e të shkuarës do ngrihet teatri i ri kombëtar. Kushtet e teatrit sot janë poshtëruese për artistët. Nuk do jetë teatër me kullë, por s'dio kishte asnjë mëkat të ishte nën kullë, se njerëzit shkojnë të shohin teatër dhe jo kullë. Këtu nuk është historia se çfarë ka sipër, apo anash, pavarëisht se sipër do ketë hapësirë teatrale ne qiell të hapur dhe anash do ketë hapësirat e veta për artistët.

Turbina do shërbejë derisa teatri të ndërtohet, por do jetë aty edhe pasi teatri të ndërtohet, sepse do kemi më shumë shfaqje teatrale. Ne do hartojmë projektligjin dhe ky projekt do bëhet me ligj të veçantë nga Parlamenti i Shqipërisë.

Ne kemi bërë për teatrin aq sa pasur mundësi, por kemi bërë më shumë se të gjitha vitet e marra së bashku. Sipërfaqja e teatrit të ri do jetë trefishi i asaj ekzistuese, nga 3 mijë m2 rrënoja në 9 mijë m2 hapësirë për teatër. Do ketë një sallë të re të hapur mbi teatrin me mbi 100 vende, do jenë dhe dy salla black box me nga 100 vende secila".
http://shqiptarja.com/home/1/rama-p...efishi-i-k-tij-q---sht--sot-472752.html?pos_2

Updated design:


 

·
Registered
Joined
·
903 Posts
Heren e fundit qe degjova per projektin e teatrit ishte para pak javesh, te opinion, nga erioni.
Nje program i shemtur, Velija ishte nen efektin e dickaje dhe goxha i paedukate. ai grupi i gazetareve la per te deshiruar gjithashtu. Nejse.

Sapo zbulova nga prezantimi kush do beje projektin.

https://www.big.dk/#projects. Kjo është studio e arkitektires qe po merret me Teatrin. Pavaresishte kulle apo jo, duam te vjetren apo jo, ka shume hapesire te gjelber apo jo, do vidhet apo jo etje etje keta jane arkitekt top ne rang boteror. Kane per momentin projekte ne ndertim ne singapor, kine, nje nga stacionet qendrore ne londer (King's Cross) , po bejne headquarter per google dhe shume te tjera.

Keta do i japin nje landmark Tiranes.

Netflix ka nje episod te seriali Abstract: The Art of Design per Bjorke Ingles....
 

·
Registered
Joined
·
1,029 Posts
Nga prezantimi i projektin dukej qarte qe ajo godina esht gjithcka pervec se nje teater kombetar. Esht e vertete qe do kete sallen e teatrin dhe gjithe ambjente e nevojshme per aktoret ne kushte optimale, por duket qarte qe do jete nje aneks i pallateve qe do ndertohen pas tij kur do kete bare dhe restorante dhe ambjente clodhese te pergjithshme
 

·
Registered
Joined
·
3,298 Posts
Heren e fundit qe degjova per projektin e teatrit ishte para pak javesh, te opinion, nga erioni.
Nje program i shemtur, Velija ishte nen efektin e dickaje dhe goxha i paedukate. ai grupi i gazetareve la per te deshiruar gjithashtu. Nejse.

Sapo zbulova nga prezantimi kush do beje projektin.

https://www.big.dk/#projects. Kjo është studio e arkitektires qe po merret me Teatrin. Pavaresishte kulle apo jo, duam te vjetren apo jo, ka shume hapesire te gjelber apo jo, do vidhet apo jo etje etje keta jane arkitekt top ne rang boteror. Kane per momentin projekte ne ndertim ne singapor, kine, nje nga stacionet qendrore ne londer (King's Cross) , po bejne headquarter per google dhe shume te tjera.

Keta do i japin nje landmark Tiranes.

Netflix ka nje episod te seriali Abstract: The Art of Design per Bjorke Ingles....

Me fal, po kujt i behet vone se keta jane arkitekt te famshem a jo?!! Ne 2000-shin ky argument edhe na hynte ne sy, po jo me.
 

·
Registered
Joined
·
1,234 Posts
projekti eshte shume i bukur styl modern edhe minimal
une do preferoja nje teater me madhestore edhe me tradicional me te madhe se pallati i kultures ne nje hapesire tjeter me me shume vend
por per mundesit tona tani per tani eshte projekt ideal
 

·
Registered
Joined
·
20,336 Posts
^^ 600/650 ulese dhe dy salla te tjera ndihmese me nga 150 ulese.
 

·
Registered
Senàtor ad vitam
Joined
·
6,851 Posts
Pa i hyre ne detaj projektit, paçka se kjo arkitektura abstrakte per nje zone si qendra e Tiranes nuk me duket shume e goditur...

[...] duhet thene se te besh nje konkurs publik me dhjetera arkitekte nderkombetar per nje shtese te godines se kuvendit, e nga ana tjeter nje projekt te tere ex-novo per nje objekt me siperfaqe "te shkelshme" rreth 9000 m² me prokurim te drejtperdrejte (une mendoj qe t'a besh ti), eshte qesharake dhe kulmi i mungeses se koherences.

Hec edhe mere vesh cfare terma reference, kerkesa, buxhet limit, etj, kane pasur arkitektet. Bohh....e di partia...
 

·
Registered
Joined
·
20,336 Posts
une do preferoja nje teater me madhestore edhe me tradicional me te madhe se pallati i kultures ne nje hapesire tjeter me me shume vend
por per mundesit tona tani per tani eshte projekt ideal
Madheshtore do te jene kullat ne seri crescendo njera pas tjetres pas teatrit :lol:.
 

·
Registered
Joined
·
20,336 Posts
Po pse duhej prishur me patjeter i vjetri?75 vjet ndertese?
Ne si bote e trete nje ndertese te projektuar per 15/20 vjete max e kemi shfrytezuar per 75 vjete. Skandali eshte perse nuk eshte prishur me perpara por tani na e nxjerrin dhe si monument kulture me nje vjetersi te caktuar qe duhet ruajtur si trashegimi.
 

·
Registered
Joined
·
20,336 Posts
^^ 7-te kulla do te ndertohen duke ngrene truallin e teatrit. Ai qe nderton kullat si kompensim do te ndertoje dhe... teatrin.
 
1 - 20 of 973 Posts
Top