SkyscraperCity Forum banner

Teatri Kombëtar | National Theatre

137546 Views 1009 Replies 86 Participants Last post by  arkitekt11
http://shqiptarja.com/home/1/rama-p...efishi-i-k-tij-q---sht--sot-472752.html?pos_2

Updated design:


Rama prezanton projektin: Teatri i ri, trefishi i këtij që është sotKryeministri Edi Rama prezantoi sot projektin për Teatrin Kombëtar i cili do ndërtohet mbi rrënojat e atij ekzistues.

Përpara aktorëve Rama tha se do t'i japë vendin Teatrin e merituar me trefishin e sipërfaqes së teatrit të vjetër.

"Ndërtesa do shembet dhe mbi gërmadhat e të shkuarës do ngrihet teatri i ri kombëtar. Kushtet e teatrit sot janë poshtëruese për artistët. Nuk do jetë teatër me kullë, por s'dio kishte asnjë mëkat të ishte nën kullë, se njerëzit shkojnë të shohin teatër dhe jo kullë. Këtu nuk është historia se çfarë ka sipër, apo anash, pavarëisht se sipër do ketë hapësirë teatrale ne qiell të hapur dhe anash do ketë hapësirat e veta për artistët.

Turbina do shërbejë derisa teatri të ndërtohet, por do jetë aty edhe pasi teatri të ndërtohet, sepse do kemi më shumë shfaqje teatrale. Ne do hartojmë projektligjin dhe ky projekt do bëhet me ligj të veçantë nga Parlamenti i Shqipërisë.

Ne kemi bërë për teatrin aq sa pasur mundësi, por kemi bërë më shumë se të gjitha vitet e marra së bashku. Sipërfaqja e teatrit të ri do jetë trefishi i asaj ekzistuese, nga 3 mijë m2 rrënoja në 9 mijë m2 hapësirë për teatër. Do ketë një sallë të re të hapur mbi teatrin me mbi 100 vende, do jenë dhe dy salla black box me nga 100 vende secila".
1 - 20 of 33 Posts
Ky nuk eshte projekt eshte karikature klishe e nje karikaturisti.
Si pune diplome e ndonje ngelsi duket.

Sidomos ato shkallet tip bathore design :lol:
  • Like
Reactions: AlbiGeois
Mos u gezo para kohe se 'implementimin' e parlamentit te ri e ka marre persiper Turqia. :laugh:


Kjo ishte nje shemtire qe lavdi zotit nuk u implementua. Edhe pse me vjen akoma keq per gjith ato para qe u shpenzuar per te bo "kompeticion".
^^
Kur te behet dhe "Libri" s'ka per tu dukur fare.
Si ne cdo gje qe eshte diskutuar ne kete forum,ne fillim shahet ne fund te gjithe i japin 'like'.
Shpresoj qe Haleatrin ta hedhin ne ere me dinamit,dhe shurraqerit qe kane 2 muaj qe na cajne trapin te jene spektatore ne rresht te pare.
:applause: Sapo fitoi nje lavatrice me televizor.

E vetmja qe ka folur tamam si aktore kjo eshte... Se cfare mutin u duhet ketyre loqeve si ky me larte,me arkitekture leje toke e presh e lesh...hajde merre vesh! Te pakten te protestojne si qytetare nqs kane ndonje shqetesim,jo si aktore se na hapen barkun.

  • Like
Reactions: Andrea_UK
Kur te nderrohet kjo faqe te gjitha gjitholloqet e gjithologeve...do zhduken e do harrohen, perfshire komentin tend! Keshtu qe mos u lodh kaq shume,se nuk ja vlen ;)

Sa per teatrin e ri,do jete veper e shtuar per Tiranen e 100 viteve te ardhshme...ku e vetmja gje qe do te kujtohet do te jete arkitekti,te gjitha te tjerat do ti kete marre era.
Gjynah qe e kane mbyllur ate,ishte vertet ambient i kendshem.
restorant Sarajet?
Harta me larte qe tregon siperfaqet eshte llogari e portalit Exit.hal.

Teatri eshte diku tek 5500m2 dhe po aq truall do kete mbas ndertimit. Keshtu qe ajo 75% ndertim ne truall publik eshte mashtrim,eshte me pak se aq.
Fjalen 'difekt' e ke degjuar ndonjehere ti..apo eshte e panjohur per ty?
Prona eshte 5500m2,teatri eshte 1100m2, i riu do jete 9000m2 si ndertese ne po 5500m2 truall.

Nuk eshte vjedhje,kur privati ne kembim te truallit do ndertoje nje teater te ri 20-30mln euro.

Hotel Dajti ne nje vend me te mire me te madh u shit per nje vlere te sterfryre 30mln euro,jo me ai vendi aty,a thua eshte Manhatan!
S'kane si te ikin dritat ty jashte nga difektet,se nuk eshte 70% e rrjetetit te shperndarjes qe nga vitet 60-70 sic eshte ketu brenda.
Po ka drita pa nderprerje o trim ,ato shkeputjet vijne nga difekte dhe ndodhin rralle jo perdite. Ca ka qe nuk kupton ketu?
1 - 20 of 33 Posts
Top