SkyscraperCity Forum banner

Teatri Kombëtar | National Theatre

137462 Views 1009 Replies 86 Participants Last post by  arkitekt11
http://shqiptarja.com/home/1/rama-p...efishi-i-k-tij-q---sht--sot-472752.html?pos_2

Updated design:


Rama prezanton projektin: Teatri i ri, trefishi i këtij që është sotKryeministri Edi Rama prezantoi sot projektin për Teatrin Kombëtar i cili do ndërtohet mbi rrënojat e atij ekzistues.

Përpara aktorëve Rama tha se do t'i japë vendin Teatrin e merituar me trefishin e sipërfaqes së teatrit të vjetër.

"Ndërtesa do shembet dhe mbi gërmadhat e të shkuarës do ngrihet teatri i ri kombëtar. Kushtet e teatrit sot janë poshtëruese për artistët. Nuk do jetë teatër me kullë, por s'dio kishte asnjë mëkat të ishte nën kullë, se njerëzit shkojnë të shohin teatër dhe jo kullë. Këtu nuk është historia se çfarë ka sipër, apo anash, pavarëisht se sipër do ketë hapësirë teatrale ne qiell të hapur dhe anash do ketë hapësirat e veta për artistët.

Turbina do shërbejë derisa teatri të ndërtohet, por do jetë aty edhe pasi teatri të ndërtohet, sepse do kemi më shumë shfaqje teatrale. Ne do hartojmë projektligjin dhe ky projekt do bëhet me ligj të veçantë nga Parlamenti i Shqipërisë.

Ne kemi bërë për teatrin aq sa pasur mundësi, por kemi bërë më shumë se të gjitha vitet e marra së bashku. Sipërfaqja e teatrit të ri do jetë trefishi i asaj ekzistuese, nga 3 mijë m2 rrënoja në 9 mijë m2 hapësirë për teatër. Do ketë një sallë të re të hapur mbi teatrin me mbi 100 vende, do jenë dhe dy salla black box me nga 100 vende secila".
1 - 18 of 18 Posts
Heren e fundit qe degjova per projektin e teatrit ishte para pak javesh, te opinion, nga erioni.
Nje program i shemtur, Velija ishte nen efektin e dickaje dhe goxha i paedukate. ai grupi i gazetareve la per te deshiruar gjithashtu. Nejse.

Sapo zbulova nga prezantimi kush do beje projektin.

https://www.big.dk/#projects. Kjo është studio e arkitektires qe po merret me Teatrin. Pavaresishte kulle apo jo, duam te vjetren apo jo, ka shume hapesire te gjelber apo jo, do vidhet apo jo etje etje keta jane arkitekt top ne rang boteror. Kane per momentin projekte ne ndertim ne singapor, kine, nje nga stacionet qendrore ne londer (King's Cross) , po bejne headquarter per google dhe shume te tjera.

Keta do i japin nje landmark Tiranes.

Netflix ka nje episod te seriali Abstract: The Art of Design per Bjorke Ingles....
  • Like
Reactions: Capital T
Mua personalisht me behet vone, edhe pse nuk jam nga TR, do dua te jete nje qytet top evropian.

Tirana sot,nga ana e ndertimeve, ka pak lagje dhe disa dyzina ndertesash interesante dhe shume pak projekte per te ardhmen. Pjesa tjeter mundet te fshihet nga faqja e dheut dhe askujt nuk do i vinte keq.
Ka shume qytete ne bote qe kane arritur te behen destinacione turistike fal ndertimeve me arkitekt superstar dhe ne duhet te futemi ne ate valle, dhe skemi lluksin e mosmendjes.

Nuk po them qe projekti i Arkistarit eshte automatikisht me i mire se i nje studio shqiptare apo ku di une kush por nje arkistar garanton reklamim falas te qytetit ne kompeticione globale te arkitektures, ne faqet e tyre personale dhe te biznesit, ne fakultetet e universiteteve, ne kohen e te apasionuarve pas ndertimeve , ne departamentet e firmave te medha ndertimi, ne revista te specializuara, ne motore kerkimi etje etje
Me fal, po kujt i behet vone se keta jane arkitekt te famshem a jo?!! Ne 2000-shin ky argument edhe na hynte ne sy, po jo me.
  • Like
Reactions: Elianto
Shume dakort me ty mbi respektin e ligjit dhe paragrafin e pare.

Nuk besoj se Sala apo Rama jane ne nivelin e Sadamit....

Une thjesht po shpreh pelqimin tim personal per zgjedhjen e studios BIG per projektin dhe nuk po them qw projektet nga Arkistar jane panacea e problemeve politiko-infrastrukturore te TR por qe ndihmojne sado pak Tiranen ne njohjen dhe te qenit ne nje realitet qe eshte global dhe i nderlidhur dhe jo vetem Kombinat-Kinostudio.
Nuk e di si arritem te vendimi per te perdorur kete studio dhe jo nje tjeter nga ana proceduriale, ka shkelje ligjore, kush perfiton , duhesh prishur/restauruar teatri , kulla/jo kulla etje etje
Evropian te ben respektimi i ligjeve, rregullave, dhe standardeve qe krijojne qytete te rregullta, me hapesire publike, me transport publik e qe limitojne dhe ndalojne ndertimevt abuzive. Qytetet qe renditen rendom ne listen e qyteteve me cilesi me mire jetese kane keto sherbime dhe planifikim, e jo detyrimisht ikona arkitekturore.

Te ishte per arkitekt te famshem, edhe Sadaami si shume autokrat te tjere kishte ndertuar pallate spektakolare ne 4 cepat e Irakut teksa populli i tij jetonte ne mizerje. Po nuk besoj se irakenet i kujtojne me mallengjim ato pallate si shembull emancipimi dhe zhvillimi.
Sipas asaj faqes ukrainase dhe zonjes Miroshnikova ne fb duket se po. Shpresoj qe kush ka vjedhur ke te dali sheshit.

Te projekti mua me pelqen çatia qe mund te behet teater i hapur ose kinema. Eshte fantastike per mbremjet e veres ne TR.
Kjo fobia e 80% e pjestareve te forumit ndaj kullave ne Skyscrapercity eshte paksa ironike dhe ndoshta vend i gabuar perderisa ky forum ne internet i dedikohet posacerishte ndertimeve te larta.

Pavaresishte bindjeve te ndryshme duhet te gjykojme projektet per ate qe jane.
Alternativat jane pak a shume:

-Ta mbajme sic eshte per 5-10 vite sa te bejme 30 milion euro bashke per teater te ri.

-Ta bejme hapsire publike(shesh/park) pasi te ndertojme te riun ne Bulevardin e Ri apo diku tjeter( kjo nuk do te thote qe nuk do rindertohet ne hapsirat ngjitur me te se ato mbrapa teatrit jane prona private dhe jane ne te drejten tyre ligjore per te prishur dhe ndertuar te re)

-Te restaurojme te vjetrin me nje kosto te larte 5-10 milion (duke qene se eshte pertej dekompozimit sic eshte per momentin).

-Ose te pranosh lekun e nje investitori qe premton muzeun ne kembim te lejeve dhe nje pjese prone publike per ndertesa, dhe cdo gje te realizuar per 2-3 vite.

Mua nuk me duket fundi i botes si marreveshje(deal) dhe nuk me duket se ketu ka kulla qe do i bejne hije apo do zvogelojne rendesine e arkitekures qendrore.

Ne princip jam dakort po normalisht duhen pare detajet e kontrates, aty eshte djalli.
Kush do perfitoje me shume, kush me pak, kush do perjashtohet, te drejtat menaxhuese etje.

Nuk eshte se kam shume besim qe cdo gje eshte e drejte po nese bashkia e TR arrin te firmosi dhe perfundoi per nje projekt real, te bukur dhe te ndershem( deri ne njefare pike) do ishte nje gje shume pozitive per TR dhe per ke e viziton.
Shume bukur do ishte po te linin hapsire bosh sidoqofte Bulevardi eshte 10-15 vite larg te qenit i plotesuar dhe me cemime apartamentesh qe jane sa ato te teatri tani.
Ata qe po investojne ketu duan leket brenda 3-4 viteve maksimumi...
Nuk i di keto kullat se ketu politika nderhyn kudo (shih kendin e lojrave etj) por vetem vlere historike nuk ka ai teatri qe ndryshe ishte nje "dopolavoro" italiane pa asnjefar estetike dhe turp qe nje teater kombetar ne nje kryeqytet ne zhvillim te perfaqsohej nga ajo strkuture.

Si e shkrojta me siper, kryeveper do ishte rafshimi i godinave dhe lenia shesh te lire.. ndersa te bulevardi te ngrihej teatri i ri.
  • Like
Reactions: Aureli
Një zot e di sa kemi nevoj për kompani serioze ne.
Ne mos gaboj ky ishte nje propozim I pakerkuar I fushes & kush e financon.

Qeveria dhe bashkia as që kishin ndermend te rregullonin teatrin po ju doli para si projekt dhe ja ku jemi.

Theatri te dali nje projekt I bukur dhe ato pallatet te mos ndotin horizontin, kjo eshte e rendesishme per TR. Nuk shtyhet me dopolavoro që ne qytetet italiane I gjen vetem ne lagjet popullore, ne periferi kurse ne e kemi mu ne qender....
I ndaj me ty te gjitha shqetesimet e paragrafit 1-2 dhe mos vjedhjen e prones.

Te gjitha mediat, shoqatat,partite .. jane ne TR po asnje nuk ka nxjerre artikuj/argumaneta serioz me keto info që me te drejte ti kerkon.

E rendesishme per mua eshte që kryeqyteti te kete teater te hajrit.

Ti thua te ndertohet diku tjeter po me cfare leku ? Se nuk eshte shume e drejt që te hedhesh 20-30 milion euro nga buxheti kur psh ske rruge për te vajtur ne kalane e beratit apo kur gjirokastra po bje për toke.
Meqense po flet për drejtesi mos e mer te mirqene që te gjithe shqiptaret jane dakort që te paguajne për gjerat e bukura ne TR.
Meqense te gjitha qëndrat e RSh kane marre ca miliona eshte e drejte që Tr te kete nje investim serioz te sheshi skenderbe....

Une jam dakort me ty që ka shume hije ne PPP dhe kete artikullin e kam lexuar më pare po nuk eshte kush e di informues ose teknik .... me pak fjale PPP eshte keq, merr borxh se na leverdis tani, Rama eshte keq...

Ajo që do na duhesh ne tani eshte që te kemi nje dakordesi minimale pa u futur ne humbje kohe : Sa eshte m2 tokes ne ate zone dhe sa do marri privati për ndertesen e vet ? Sa do behet dendesia ne ate zone dhe a ka mjaftueshem rruge dhe hapsira te tjera ? Pse nuk u be proces I hapur publik ? A lejon ligji nje proces te tille te mbyllur ? Nese e lejon a ka parti politike që e kudershtojne dhe kane paraqitur projektligj për ta ndryshuar ? Sa eshte vlera e perafert që ndertuesi do japi për teater dhe me sa po e shesim m2 prones publike, kush do mirmbaje ndertesen me vone etje etje etje.

Normalisht që keto pyetje mund ti japi pergjigje vetem deputetet e parlamentit, keshilltaret e keshillit bashkiak dhe “gazetaret”( ata te vertet që kane për zemr te miren publike) ne bashkpunim me urbanist, njohes te ligjit, ekonomist, etje

Un nuk pres nga ushtaret e PS ne parlament apo bashki te nxjerrin te vertetat po “gazetaret”, PD dhe Lsi duhet ama te punojne.
Ata jane kapur te gjithe me pak detaje që zgjasin me muaj deri ne dhimbje koke: kulla apo jo kulla.
Tirana po sakrifikon/shkemben nje pjese te prones publike, qe per momentin eshte per turp, nje rrenoj me bace, ferra dhe plehra mu ne qender, dhe do perfitoj nje teater modern me hapsira dhe ndertesa te firmosura nga nje nga studiot arkitekturore me prestigjoze ne bote.

Edhe sikur financimi te ishte i teri publik, rindertohej aty ,te behej i ri aty apo diku tjeter duke ditur kush na qeveris ska asnje garanci qe sdo kete korrupsion apo qe do respektohen planet dhe rregullat urbanistike.

Mua kjo zgjidhje me duket e keqja me e vogel duke pare nevojen urgjente per ta bere Tiranen (te pakten qender) qytet modern
Jo nuk besoj se ka konsipracion aq te gjere dhe te thelle per faktin se ke me mijera te tilla(publike apo private) duke filluar nga qendra deri ne periferi.Ai eshte standarti ne Tr.

Nuk e di nese i ke pare lopet anes rruges te bulevardi ri....
Ka lidhje per te treguar gjendjen e mjerueshme ne qender te TR dhe pothuajse fshatareske 1 km larg sheshit skenderbe . Gjerat nuk jane lene qellimisht keq nga Rama,Sala,Luli,Lali .. po ne jemi te varfer dhe te keq menaxhuar ne krahasim me vendet perendimore.

Une nuk po mbroj Ramen apo dike, sic thash edhe me siper ska garanci qe nuk do bejne vjedhje apo nuk do shkelin ligje edhe sikur ta financonin vet.

Mua me pelqen ky projekt dhe ne pergjithesi projektet e studios BIG. Ne 30 vitet e fundit 2-3 projekte jane ndertuar ne TR qe ja vlejne te permenden te tjerat jane godina mediokere. Nje teater i tille eshte nje plus i madh per qytetin dhe shtetin.
Ne mos gaboj kjo firma qe ka bere propozimin per teatrin eshte ajo qe ka bere sheshin Skenderbeu, ska dyshim qe Lali/ Rama do mbeshteten nga keta dhe qe ka dicka qe vjen ere ne te gjithe kete mesele ....

Kjo e teatrit eshte goxha komplekse me grupe te ndryshme qe duan te ruajne identitetit e filleses se Tiranes si qytet ( italiano fashiste, ne te drejten e tyre), me aktoret qe kane pothuajse jetuar gjithe jeten aty( ne te drejten e tyre ) dhe jane edhe ata që kundershtojne PPP qe ndahen ne dy grupe. Ata që e kundershtojne parimisht ( ne te drejten e tyre) dhe ata qe kundershtojne teatrin po nuk bejne ze për rrugen e Arberit dhe projektet e tjera me te njejta skeme por qe kushtojne 20-30 fish.

Mua me duket sikur ky projekt po merr hov ne media si ceshtje se eshte ngjitur me parkimin e PD ...
Nuk besoj se te Teatri eshte vetem ceshtje PPP( dicka pak ndryshe nga koncesioni) por ka dhe gjera te tjera ne valle.

Droga ka qene ketu per 25 e kusur vite ne te gjitha cepat me te gjitha qeverite ( Lazarati ka qene/eshte bastion i PD sic jane me PS familjaret/zonat e Tahirit& co). Kush nuk ka pare o eshte i verber ose eshte i perlyer.

Qeverisja Rama ka bere me dhjetra gjera qe nuk jane as te drejta dhe as te majta. Opozita ka menu per te zgjedhur kundershtit e saj po nuk di/mundet...

PS: Ke natyralitet per te permbysur debatet. Shpresoj qe rruga jote te vazhdoj ne te miren publike dhe qe te jete e njejta me RSh/kombin.
Procesi ligjor nuk ka egzistuar keto 30 vite(pak a shume). Faji eshte i ndare ne pjesen me te madhe te kryeministrat/qeverite dhe pjesen tjeter te populli. Rama nuk eshte perjashtim. Ne ligjet i kemi pasur gjithmone ne leter...Tani qe jemi ne fillimet e Vetingut dhe qe de fakto gjykatat e larta po shkrihen nuk ka absolutisht asnje garanci qe proceset ligjore te jene sipas germave te fletores zyrtare deri ne fund.

Une di qe deri tani:

1-Firma qe ka propozuar projektin per teatrin dhe rreth e rrotull di te ndertoj( ka fakte)
2-Arkitektet Jane ne ne nivel top global (ka fakte)
3-Sakrifica publike eshte disa qindra m2 dhe per ate qe ne marrim mbrapa mua deri me sot me duket e arsyeshme.(duhet pare kontrata perfundimtare)
4-Edhe sikur te harxhonim 30 milion euro(pak a shume) per ta ndertuar/rindertuar me buxhetin tone teatrin,aty apo diku tjeter, ne nuk kemi asnje garanci qe ska vjedhje/favoritizma(firma ne piken 1 apo te tjere).
5-Teatri aktual nuk ka asnje standart, dhoma zhveshje te pakten....(ka fakte)
6-Pronat private ngjitur , pjese e ketij projekti, do vazhdojne te bejne lobbing te te gjitha bashkite/qeverite( e tanishme apo ne te ardhmen) per te zhvilluar pjesen e tyre ne "kulla" apo dicka tjeter.


PS:Te uroj gjithe te mirat kudo qe te jesh.
Nuk dua te diskutoj se kush eshte argumenti me i mire per te kritikuar qeverine, po thjesht per te thene qe koncesionet kane qene e mbeten teme kryesore e debatit publik e spostuar nga dicka qe eshte, teorikisht, me e rendesishme.

Dhe jo, problemi ne kete rast nuk eshte vetem demi financiar por eshte edhe procesi ligjor me te cilin po behet e gjitha. Biles kjo eshte e para nga rendesia pasi eshte nje precedent i frikshem per pushtetet qe nje qeveri mund ti japi vetes.

p.s Faleminderit per komplimentin po rruga ime me shume gjasa do vazhdoje jashte vendit nese do gjej ndonje mundesi qe ja vlen.
Sic e thash disa faqe me pare Fusha ka bere sheshin....

Une nuk po bej ndonje vlersim moral mbi Fushen dhe e kam perseritur disa here ne kete teme qe nuk ka asnje garanci qe sdo kete korrupsion apo vjedhje sido/kudo/me kedo te behet teatri( jemi ne RSh, Luli & co vodhi me dhjetra miliona ne rrugen e kombit dhe ja hodhi lumit me procedura, keta nuk jane shume ndryshe ).

Nuk do te thote qe te mos mundohemi te bejme gjerat ligjore, nese ka gjera te fshehura duhet te behen publike dhe te perjashtohen ata qe duhet te perjashtohen, skam asnje kudershti, nuk jam për mbrojtjen e asnjerit( Fushes apo kujtdo). Per kete egziston media/ opozita/gjykatat/prokuroria.

Thene kjo eshte fakt qe Fusha ka 25 vite eksperience ne ndertim( ka pire uje nga te gjitha qeverite) di te ndertoj dhe eshte financiarisht e shendetshme , nuk eshte nga ato firmat ( 1 eskavator dhe 2 puntor) qe hapin gropat e pallateve dhe rrine ca vite sa te bejne lek për te ndertuar .....
Mbase ti nuk e di qe kjo firme (Fusha sh.p.k) ka mare investimet me te medha qe ka bere Bashkia keto kohe (mjafton te them Sheshin Skenderbej).
Gjithashtu ti duhet te dish qe kunder Erion Veliaj eshte ngritur nje padi per vdekjen e nje femije ne landfillin e Sharres.
Duhet te dish qe prokurori qe ndoqi dhe mbylli kete ceshtje shume te ndjeshme ishte pikerisht Petrit FUSHA! (Vllai i shpk-se)
Nuk jane aq te percipta sa duken gjerat...
Mua me duket sikur Gjoka konstrukion-rruga e arberit, Fusha -teatri kombetar dhe Gener 2- Thumane Kashar jane pjese e ketyre ligjeve te vecanta por kjo e teatrit ka marre vemendje te vecante ne krejt RSh pavarsishte se kushton 20 fish me pak se secili nga projektet e mesiperme.

Kush e di pse!
1 - 18 of 18 Posts
Top