SkyscraperCity Forum banner

Teatri Kombëtar | National Theatre

136995 1009
http://shqiptarja.com/home/1/rama-p...efishi-i-k-tij-q---sht--sot-472752.html?pos_2

Updated design:


Rama prezanton projektin: Teatri i ri, trefishi i këtij që është sotKryeministri Edi Rama prezantoi sot projektin për Teatrin Kombëtar i cili do ndërtohet mbi rrënojat e atij ekzistues.

Përpara aktorëve Rama tha se do t'i japë vendin Teatrin e merituar me trefishin e sipërfaqes së teatrit të vjetër.

"Ndërtesa do shembet dhe mbi gërmadhat e të shkuarës do ngrihet teatri i ri kombëtar. Kushtet e teatrit sot janë poshtëruese për artistët. Nuk do jetë teatër me kullë, por s'dio kishte asnjë mëkat të ishte nën kullë, se njerëzit shkojnë të shohin teatër dhe jo kullë. Këtu nuk është historia se çfarë ka sipër, apo anash, pavarëisht se sipër do ketë hapësirë teatrale ne qiell të hapur dhe anash do ketë hapësirat e veta për artistët.

Turbina do shërbejë derisa teatri të ndërtohet, por do jetë aty edhe pasi teatri të ndërtohet, sepse do kemi më shumë shfaqje teatrale. Ne do hartojmë projektligjin dhe ky projekt do bëhet me ligj të veçantë nga Parlamenti i Shqipërisë.

Ne kemi bërë për teatrin aq sa pasur mundësi, por kemi bërë më shumë se të gjitha vitet e marra së bashku. Sipërfaqja e teatrit të ri do jetë trefishi i asaj ekzistuese, nga 3 mijë m2 rrënoja në 9 mijë m2 hapësirë për teatër. Do ketë një sallë të re të hapur mbi teatrin me mbi 100 vende, do jenë dhe dy salla black box me nga 100 vende secila".
1 - 20 of 49 Posts
Po pse duhej prishur me patjeter i vjetri?75 vjet ndertese?

Mendoj qe kjo 10% do jete teater dhe pjesa tjeter qender biznesi.
Po pse keshtu do vazhdojme sic eshte bere historikisht ne kete vend?Dhe qahemi qe qytetet tona skane histori.Plus qe nuk me pelqen ngutja per cdo gje e gjithcka rreth qendres duke mos i dhene hapesira e rendesi periferive.
Ne si bote e trete nje ndertese te projektuar per 15/20 vjete max e kemi shfrytezuar per 75 vjete. Skandali eshte perse nuk eshte prishur me perpara por tani na e nxjerrin dhe si monument kulture me nje vjetersi te caktuar qe duhet ruajtur si trashegimi.
Shiko se keto jane pune qe partia i do shpejt e shpejt(nuk eshte se ju plas per qytetin ketyre),firmosen letrat te klientet e vk ndertoje kur te duash pastaj.Jane si ato leket borxh qe ja ke dikujt.Sa te mbaroje bulevardi ka ikur ky nga pushteti e digjet projekti e gjithcka.

Ku e dime ne se ça e kush fshihet mbrapa.
Në të vërtet ky objekt esht i papërshtatshëm për qendrën , do kishte qen me mirë qe te ndërtohet tek bulevardi i ri dhe ky aktual i të restaurohet ne vend qe te prishet .
Se besoj.Blv e ri e shoh nje vazhdimesi kompleksesh pallatesh.Te kishin aq vizion per 'metropolin' se ngjeshnin cdo gje rreth qendres.
Tani rradhen duhet ta kete parlamenti por ate shpresojme ta spostojne tek bulevardi i ri.
+1
Personalisht do me pelqente nje teater me shume stil klasik apo godine normale sesa nje godine kaq ekstravagante dhe moderne ne nje kompleks monumentesh si jane ministrite.

Maksimumi i orgazmit do ishte nese trualli i teatrit te sotshem do u lente hapsire boshe dhe teatrin e ri ta benin te bulevardi i ri... po nejse nuk jemi kaq perpara.
^^
Po ashtu funksionon ne Shqiperi dhe eshte skeme e perdorur gjeresisht.Leri deri ne shkaterrim e pastaj del 'shpetimtari' dhe nderton dicka tjeter duke 'rregulluar' ne favor te x apo y klienti.

Kjo Report Tv duhet te quhet Hale Tv e nuk duhet cituar si burim lajmi apo raportimi.Fushata per mbrojtjen apo justifikimin e kullave apo shkaterrimit nepermjet pseudo analisteve dhe mediave te kontrolluara eshte e turpshme.
  • Like
Reactions: endrity
+1
Une jam pro ndertimit te kullave sepse Tirana eshte qytet i pazhvilluar ama nga ana tjeter jam i vetedijshem se ky proces eshte komplet korruptiv dhe favorizon vetem oligarket.

Sa bukur thote kryetari i bashkise: Ai qe nderton kulle te me jape 5 milion € dhe ne rregull jam pasi ato para do te vihen ne dispozicion per investime publike. Thua ti vetem bashkia paska te drejte te kerkoje taksa nese ndertohet ne territorin qe ajo administron ndersa per qytetaret taksapagues i njejti parim nuk vlen.

Tek ne mjafton te marresh vulen e kryetarit dhe nuk pyetet me asnje grup interesi dhe qytetaret qe jane te prekurit e pare. Bashkia eshte ne rregull se i merr parate e veta por per te tjeret nuk kerkon te njejten gje nga ndertuesi, pavaresisht se banoreve ju prishet cilesia e jetes dhe zhvleresimi i prones.
Meqe paskan marr mbeshtetjen e LSI.:D
^^
Ai e beri Ramen ky qe eshte sot dhe eshte shperblyer me $$ per cdo tender te bashkise Tirane.Pse si kujton ti se e mori Rama partine?Ishte i zoti shume?Bishat mbrapa si Kokedhima e Ruçi ja dhane.
Duhet ta justifikojne me cdo kusht prishjen.
  • Like
Reactions: Korca Forever
Mjafton kaq e te kuptojme se per ça behet lufta e per ça financohen politikanet.
Mund ta prishin nëse mendojnë që ndërtesa nuk ka asnjë vlerë historike dhe arkitektonike, për ketë do i gjykoj historia. Por mos t'ia falin privatit pronën në mes të Tiranës. Argumenti që do kushtonte shumë nëse do e bënte shteti është sa për të arsyetuar një maskarallek. Në Korçë jo vetëm që u rindërtuaj thuajse nga e para teatri me financime shtetrore, por jane madje edhe duke rindërtuar ndërtesën e muzeut Gjon Mili, të bashkisë dhe të qendrës kulturore (bibliotekës). Më parë ndërtuan Muzeun e Artit Mesjetar. Të gjitha janë me financime shtetrore.
  • Like
Reactions: Korca Forever
C'lloj kafshesh e qeverisin kete vend,ndaj ska per te bere kurrë para.

http://www.gazetatema.net/2018/06/1...rin-jashte-veliajn-shmanget-perplasja-fizike/

Nje kryetar bashkie arrogant qe mbron kefenë e vete te 'Teatri' dhe banda e Saliut me kurvat.:nuts:
^^
Po nuk ben aq jo,po merret vesh ketu sa hidhet,vidhet e perdoret per tjeter gje.
Gjithësej.

;)
A. Z. Çajupi ka 220 vende dhe rindërtimi i tij total kushtoj 1.5 milion Euro. Stadiumi kombëtar ka mbi 20.000 vende dhe ndërtimi i tij kushton 50 milion Euro. Tani llogaritë bëri vetë.
Se mos ndoshta metri katror i kalon 3 mije euro?Per cilin qytet ne Shqiperi eshte menduar per estetiken qe te mendohet sot?

E kemi diskutuar me 10-tra here kete histori,pse ketu e pse atje.Shteti do tja japi atij robit dhe robi do ta ndertoje aty ku ka fitimin maksimal dhe ku tjeter pervec brenda zemres se Tiranes.Keto gjera s'i zgjidhim dot edhe te çirresh ketu.Vendos tjeter kush,e si cdo politikan edhe keta kane klientet e tyre.

Mua me sh bezdi me jep ajo monstra e S.Manes&Kastratit te '7 xhuxhat' se teatri mes ministrive apo ai rq perballe ekonomikut qe eshte tipike per cmendine shqiptare.
O njerëz, kaq të verbër jeni!? Vërtetë Tirana paska aq shumë nevojë për një teater kaq të shtrejntë, kur ke parasysh se sa njerëz shkojnë në një shfaqje? Apo duan të ndërojnë artistët? Atëherë pse nuk marrin parasysh kërkesat e aktorëve dhe regjizorëve? Pse kaq urgjentisht duan ta ndërtojnë teatrin e ri, ndërkohë që po ndërtohet teatri turbina? Pse duheshka pikërisht në ketë vend të ndërtohet, kur në bulevardin e ri ka vend të mjaftuëshëm? Dhe në fund por më kryesorja, pse nuk janë transparent se çfarë po bëjnë?
Sh koke e madhe ky qe po e nderton Teatrin se u vu gjithe mekanizmi shteteror ne pune per ta justifikuar.Ose ndonje x a y i politikes eshte bashkepronar se gjithe kjo ngutje....nxjerrin lali Palacon perdite ne tv si ai qe ju blen cigare nacuve te lagjes.
  • Like
Reactions: Korca Forever
^^Tregoja kullaxhinjve qe thone se 'rregullojne' nje qytet me 1000 probleme ku i mungon A-ja e i fundit do ishte teatri.
Po varet si i shikoni gjerat dhe me cfare kenaqeni.Nese jeni me idene 'thjesht te behen' e varja si behen e ku behen,ath nuk ka cfare te debatosh.Por te mbrosh me fanatizem cdo gje qe ben bashkia(posacerisht kryetari) dhe sipas disave 'Heroi i Tiranes' qe po ben cudira...kete se kaperdij dot.Ju ose jetoni ne nje Tiranë tjeter ose kenaqeni me fotot,se realiteti eshte larg me cfare perpiqen te shfaqin.

Nuk jam arkitekt,por dicka qe sma pelqen syri,nuk e dua.Dhe cilesimin se kullat si xhandare rreth e perqark qendres 'sjellin zhvillim e zbukurim' eshte skandaloz,korruptiv dhe klientelist.
Problemi eshte qe na je bo si Lubonja apo Andi Bushati, ne cdo teme akuza, supozime, hamendsime, pergjithesime, shpifje etj , sigurisht ka dhe plot gjera te verteta ne ato qe thua. Por problemi kryeosr eshte qe per te mbrojtur mendimin tend, e ke shume kollaj te nxish apo te njollosesh gjithkend.
1 - 20 of 49 Posts
Top