SkyscraperCity Forum banner

Teatri Kombëtar | National Theatre

136961 1009
http://shqiptarja.com/home/1/rama-p...efishi-i-k-tij-q---sht--sot-472752.html?pos_2

Updated design:


Rama prezanton projektin: Teatri i ri, trefishi i këtij që është sotKryeministri Edi Rama prezantoi sot projektin për Teatrin Kombëtar i cili do ndërtohet mbi rrënojat e atij ekzistues.

Përpara aktorëve Rama tha se do t'i japë vendin Teatrin e merituar me trefishin e sipërfaqes së teatrit të vjetër.

"Ndërtesa do shembet dhe mbi gërmadhat e të shkuarës do ngrihet teatri i ri kombëtar. Kushtet e teatrit sot janë poshtëruese për artistët. Nuk do jetë teatër me kullë, por s'dio kishte asnjë mëkat të ishte nën kullë, se njerëzit shkojnë të shohin teatër dhe jo kullë. Këtu nuk është historia se çfarë ka sipër, apo anash, pavarëisht se sipër do ketë hapësirë teatrale ne qiell të hapur dhe anash do ketë hapësirat e veta për artistët.

Turbina do shërbejë derisa teatri të ndërtohet, por do jetë aty edhe pasi teatri të ndërtohet, sepse do kemi më shumë shfaqje teatrale. Ne do hartojmë projektligjin dhe ky projekt do bëhet me ligj të veçantë nga Parlamenti i Shqipërisë.

Ne kemi bërë për teatrin aq sa pasur mundësi, por kemi bërë më shumë se të gjitha vitet e marra së bashku. Sipërfaqja e teatrit të ri do jetë trefishi i asaj ekzistuese, nga 3 mijë m2 rrënoja në 9 mijë m2 hapësirë për teatër. Do ketë një sallë të re të hapur mbi teatrin me mbi 100 vende, do jenë dhe dy salla black box me nga 100 vende secila".
1 - 12 of 13 Posts
projekti eshte shume i bukur styl modern edhe minimal
une do preferoja nje teater me madhestore edhe me tradicional me te madhe se pallati i kultures ne nje hapesire tjeter me me shume vend
por per mundesit tona tani per tani eshte projekt ideal
  • Like
Reactions: gashi and 01PRC038
tani kju njeriu eshte i famshem ne bote ka pune ka lek edhe nje emer edhe nje infuence ne arkitekturen boterore
edhe neve themi se kju erdhi ne tirane te bej nje afer kuruptive, pastrim parashe edhe ta mbut tiranen me beton edhe te njolos emrin e vet

a mundet kju katunde mediatik edhe shoqeror te reflektoj?

kte e kan sjell njerez qe dua te bejn dicka te mire ne vendi e ture edhe ata qe shojn fitimin e ture afatskurture e kunderstoin per mua kjo eshte fakt

tani per mua eshte shume i qarte qelimi i arkitektit ne kte forme, kjo forme sherbet qe te ofroj njerzit te teatri, pra ti nga jashte shef cfare behet brenda te ben curioz, ti kalon nga posht , ti vete te amfiteari nga lart nese shte pelqen nje shale e mbylur
pra ne vend si toni kur ka shume pa te kulturuar edhe thote tjetri ca na duhet teatri skemi buke(e thote lulushi kte kryetari i opozites) nje teater i hapur per publikun eshte i duhur
top kazani i ka hapur lufte gazetaris:banana:
Top channel i ka shpallur lufte qeverise Rama.. ky program eshte pjese e kesaj gjeje.
mundet ndonjeri te na thot se cfare ndryshim ka teatri kombetar nga tkob?
nga ndryshime teknike? nuk pershaten salat per teatri edhe vetem per ballet edhe opera?
tkob eshte teater me madheshtore, i pari me duket i ndertuar me forcat tona, sale me te madhe, fasade edhe arkitekture monumentale
pra nuk e kuptoj se pse kjo parafabrikat italian quhet teater kombetar kur ke ate godine madhestore e cila po rinovohet
doli ktu emri i kompanies fusha shpk edhe fakti se ka mare shume projekte ne tirane edhe doli naten ne emision fatos lubonja edhe e krijoi kospiracionin velai i pronarit te fushes eshte kryeprokuror qe i mbyli veliajt nje ceshte:nuts:
me ne fund, as pallatet ne shijak te prishura nga termeti nuk shemben kaq lehte
  • Like
Reactions: Aureli and bobiark
mire thua po me dukat disa fakte te rendeshisme jan haruar
teatri e ka truallin 5,500m2 po teatri i vjeter nuk e zinte githe siperfaqjen, ate kujtohen se kishte nje bosluk ne mes edhe ishte vetem 3000m2
teatri i do jet 9000m2 pra 3 here me shume pra teatri nuk humbet por fiton siperfaqe

kush eshte problemi fakti qe teatri eshte me i madh? ose se bosluk midis teatrit edhe teatrit eksperimental do jet tani boslek ne anen e teatrit te ri ?
edhe eshte disimformim te those se do ndertohen kulla te prona e teatri sepse eshte thone se kulla do jen vetem te parkingu edhe te toka private
^^^ Min 19:15-26:00

Skema e vjeter: Ndertusi merr token e teatrit (5,500m2) dhe token e privatit mbrapa (1,200m2) dhe te bashkise mbrapa teatrit (2,100m2). Nderton teatrin dhe kulla mbrapa me leket e veta. Fiton max nga trualli i madh qe merr dhe investimi i vogel ne teatrin e ri, duke pakesuar truallin existuse te teatrit.

Konklusion: Nje teater i ri ne nje truall 2,500-3,000 m2 nga 5,500 qe ka qen dhe kulla mbrapa. 3,000m2 toke public humbin per gjithmone bashk me 2,100m2 truall i bashkise qe ka qen parking.


Skema e re: Min 24:25-26:00

Bashkia merr garanci sovrane nga shteti me mare borxh ne banka me ndertu teatrin mbi pjesen e "tokes se teatrit" aktual. Mbrapa teatrit midis teatrit dhe kulles infosoft ka pronar private; ku aty bashkia ka dhe nje truall tjeter "parking". Do ja japi privatit ate te ndertoji kulla. Ato metra katrore qe do marri do i shesi dhe do laji "borxhin" e mare ne banka per teatrin.

Problemi: Esht e njeta skeme vetem ne nje menyr ndryshe. Pse?: Problemi esth qe do perdoret sipas kryetarit te bashkise i njeti plan per teatrin e ri sipas dizanjit si me perpara qe shfrytzon vetem ~2500m2 nga 5,500 aktual te teatrit. Cfare do ndodhi me 3000 metra e tjere? normal Bashkia me shume gjasa do ja japi privatit dhe me ato metra katrore "do laj borxhin e "MADH te fryre" haha e kostos se ndertimin e teatrit.

Konklusion: Prap nje teater i ri ne nje truall 2,500-3,000 m2 nga 5,500 qe ka qen dhe kulla mbrapa. 3,000m2 toke public humbin per gjithmone bashk me 2,100m2 truall i bashkise qe ka qen parking.
cfare eshte kjo gjyra kafe? me dru do jet? e bardha e betonit dukesh super ne filim. Por prap se prapi projekti eshte fantastik
Nga architecti tek inginieri nuk ka si te mos ket ndryshime projekti
  • Like
Reactions: Skali and Huti
po vlai po, sepse hekuri, betoni edhe te githe materialet nuk u ngrit cmimi. Kur ishte koha optimale per teater kishte protest nga kafshat atje
Problemi eshte i njejt si tek bulevardi i ri, nuk iu ecin pazaret me ndertuesit sic kishin menduar Rama & shoke.
  • Like
Reactions: albsky
kupton ti apo jo? Te ndertimet private u rriten koston do rriten edhe cmimet, por te teatri cfare? do rritet bileta?
Po mbroj une ramen apo logjiken?
Po ndertimet e tjera qe mbijne ne Tirane si ndertohen valle!? Ndertimi eshte ne nivele te papara. Na lodhet ju qe ia thithni Rames dhe Veliajt dite e nate.
merret shume vesh qe do ndertohet me parat e bashkise edhe te shtetit
Nuk merret vesh si do te ndertohet. Transparenca ne nivele zero dhe kjo behet qellimisht.
Po kjo rritja e te ardhurave eshte ikonike, sepse me rritjen e cmimeve do rriten edhe u rriten edhe shpenzimet e shtetit.
Logjika time nuk le fare per te desiruar, ne kte kohe krize shteti te bej investime ne teatro do ishte si te han pandespan kur nuk kan buk. Edhe nga ana tjeter mir investitoret private jan shortsighted edhe nuk ulin kerkesen edhe vazdoin investimet ne ndertim duke kontribuar edhe me shume tek inflacioni, por cfare pret ta bej edhe shteti kte?

Ne kto kohe me inflacion te larte sheti bej vetem minimumin e investimeve te nevojsme
Te ardhurat e shtetit nga TVSH (per shkak te rritjes se cmimeve) jane diku te 350+mln euro mbi planin vetem 6 muajt e pare. Pra logjika qe mbrojte ti para disa muajsh le shume po shume per te deshiruar. Po tani qe kane suficit lekesh, pse mos e ndertojne?
1 - 12 of 13 Posts
Top