SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 37 Posts

· Registered
Joined
·
5,731 Posts
mundet ndonjeri te na thot se cfare ndryshim ka teatri kombetar nga tkob?
nga ndryshime teknike? nuk pershaten salat per teatri edhe vetem per ballet edhe opera?
tkob eshte teater me madheshtore, i pari me duket i ndertuar me forcat tona, sale me te madhe, fasade edhe arkitekture monumentale
pra nuk e kuptoj se pse kjo parafabrikat italian quhet teater kombetar kur ke ate godine madhestore e cila po rinovohet
^^ Teatri kombëtare përdoret vetëm për teatër , ndërsa Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit përdoret edhe për Opera dhe Balet .
 

· Registered
Joined
·
5,731 Posts
Unë jam i mendimit që ky teatër duhët restauruar dhe jo prishur . Nëse ata duan të ndërtojnë një teatër modern nga fillimi le ta ndërtojnë të bulevardi i ri . Ku ka hapsirë sa të duash dhe i jep një zhvillimi një zonë e cila mbas 10 vitesh do jete e ardhmja e Tiranës !!!
 

· Registered
Joined
·
5,731 Posts
Unë nuk e di nëse do jete madhështore si në ket foton që kam publiku unë me siper , por duke u bazuar në këtë foto të projektit kuptohet ketë që nuk do jete keshtu .Nuk e di si mund ta quani modern projektin e këti teatri . Esht si një kuti shkrepse në formën e një papillon . Për mua një teatër modern esht ky :Ju ketë projekt e aprovimi për 2 motive :
- Sepse sipas juve do sjellë zhvillim në Tiranë
- Dhe per Bjarke Ingels ( nëse do e kishte bërë dikush tjetër nuk e di nëse krejt ju do ishit pro këtu projekti :) )


Shtesë : mora si shembull atë foton aty sepse Erjoni ka shku dhe ka bërë një krahasim me çmimet e disa prej teatrove me të mirë në botë .
 

· Registered
Joined
·
5,731 Posts
Zhvillimin urban që po përjeton Shqipëria nuk mund të krahasohet me asnjë shtet ish komunist në Evropë . Kjo nuk do thotë që shtetet si Kroacia , Hungaria , Rumania .... nuk kam zhvillim , por marr si shembull Kroacinë ku kam qen shpesh dhe e di në cfar gjendje esht : Pothuaj se krejt ndërtesat të trashëguara nga periudha komuniste jan ruajtuar duke nisur nga fabrikat deri te pallatet në cfar kemi bërë kemi shku dhe i kena prish për skrap , pallatet i kemi prishur duke bërë ndërhyrje . Imagjinoni ju Tirana ende ska ujë 24 orë , dritat iki dhe vinë kanalizimet mungojnë infrastruktura rrugore bazë esht pothuajse inekzistente përjashto qendrën . Zhvillimi që ka Tirana nuk krahasohet me asnjë kryeqytet të Evropës , në mundemi të krahasojmë Tiranen vetëm me qytete si : Lahore ( Pakistan ) New Dheli ( Indi ) Acra ( Ghana ) ..... . Tirana nuk mund të shkatërrohet sepse ska ku ti strehosh 1 milion banorë , unë jam i mendimit që për të ndaluar masakrën urbane në Tiranë kryeqyteti duhet zhvendosur diku tjetër në një zonë ku nuk ka ende një zhvillim të madh ku ke mundësi të ndërtosh një qytet nga fillimi ( zone e mirë do ishte Myzeqeja ) ndoshta mund të dukem si njeri me probleme mendore por nuk jam :) sepse shum vende e kan nisur ket proces .
 

· Registered
Joined
·
5,731 Posts
Ndoshta para 10 vjetesh por prej dhjete vjetesh e ketej energjia elektrike eshte 24/7 pa asnje nderprerje.
^^Skandal në “Selman Stermasi”, ikin dritat në derbin Tirana-PartizaniTiranë, ikin dritat 15 min në qendër, në terr edhe Kryesia e Kuvendit

Ikin dritat në këshillin bashkiak të Tiranës
Këto jan vetëm disa shembuj
 

· Registered
Joined
·
5,731 Posts
Njerëzit nuk shkpërngulen në Tiranë sepse është kryeqyteti i vendit por sepse atje ke mundësi më të madhe punësimi. Edhe nëse do e zhvendosje kryeqytetin diku tjetër, njerëzit do shkonin në Tiranë dhe masakra do vazhdonte. Ky problem zgjidhet duke forcuar shtetin ligjor dhe duke zhvilluar zonat nga ku shpërngulen njerëzit. Po kush ta forcoj shtetin ligjor, këta që e kanë përdhunuar për gati 30 vite!? Dhe kush t'i zhvilloja ato zona, këta që e kanë rrjepur ketë vend?
^^ Këtë e di shum mire që Tirana bashk me Durrësin jan zemra e ekonomisë Shqiptare . Por nëse shteti esht i aftë të krijojë një pol të ri ekonomik besoj që edhe migrimi drejt Tiranës do ndaloje , automatikisht sjell një ulje të kërkesës për apartamente në Tiranë e do ngadalësoje zhvillimin urbane . Nga ana tjetër krijon i një alternativë për popullin sepse sot për sot e vetmja shpresë për Shqiptarët esht Tirana e deri diku Durrësi ! Mendoj që nuk esht e vështirë të zhvillosh një zonë e cila sot për sot esht fushe , ndoshta para 30 vjetëve mund të dukej e pamundur por sot jo . Përshembull në vend që të ndërtosh një kompleks banim në Tr ndërtojë aty dhe keshtu ngadal mer zhvillimin zona .
 

· Registered
Joined
·
5,731 Posts
Cfare budalliqesh jane keto! Une nuk thashe se nuk ka difekte por qe energjia elektrike eshte pa nderprerje.

Nese ke jetuar jashte shtetit e ke pare se edhe atje ka ndonjehere blackouts, shkak i defekteve te ndryshme ne sistemin e shperndarjes. Keto jane perjashtimi jo rregulli.
Po kam jetuar dhe jetoj jasht dhe mund të them me plot bindje që nuk me ka bi vaki kurr që të ikin dritat në cfar do lloj kondicion atmosferike le te bije bore , shi , breshër dritat i ke 24 h .
 

· Registered
Joined
·
5,731 Posts
Në rregull që nuk ikin dritat për minutë si dikur , ndoshta gabova unë me formulimin e fjales " ikin dhe vijnë " kjo nuk ndodh në Tiranë dhe jam i lumtur por nuk mund të mohohet qe dritat në varësi të kohës ikin ( shkaku edhe i sistemit elektrik të viteve 70 ) .

PS : skeni nevoj me mu përgjigj keshtu sepse ky esht nje forum ku diskutohet si njerz :)
 
1 - 20 of 37 Posts
Top