SkyscraperCity Forum banner

Teatri Kombëtar | National Theatre

137462 Views 1009 Replies 86 Participants Last post by  arkitekt11
http://shqiptarja.com/home/1/rama-p...efishi-i-k-tij-q---sht--sot-472752.html?pos_2

Updated design:


Rama prezanton projektin: Teatri i ri, trefishi i këtij që është sotKryeministri Edi Rama prezantoi sot projektin për Teatrin Kombëtar i cili do ndërtohet mbi rrënojat e atij ekzistues.

Përpara aktorëve Rama tha se do t'i japë vendin Teatrin e merituar me trefishin e sipërfaqes së teatrit të vjetër.

"Ndërtesa do shembet dhe mbi gërmadhat e të shkuarës do ngrihet teatri i ri kombëtar. Kushtet e teatrit sot janë poshtëruese për artistët. Nuk do jetë teatër me kullë, por s'dio kishte asnjë mëkat të ishte nën kullë, se njerëzit shkojnë të shohin teatër dhe jo kullë. Këtu nuk është historia se çfarë ka sipër, apo anash, pavarëisht se sipër do ketë hapësirë teatrale ne qiell të hapur dhe anash do ketë hapësirat e veta për artistët.

Turbina do shërbejë derisa teatri të ndërtohet, por do jetë aty edhe pasi teatri të ndërtohet, sepse do kemi më shumë shfaqje teatrale. Ne do hartojmë projektligjin dhe ky projekt do bëhet me ligj të veçantë nga Parlamenti i Shqipërisë.

Ne kemi bërë për teatrin aq sa pasur mundësi, por kemi bërë më shumë se të gjitha vitet e marra së bashku. Sipërfaqja e teatrit të ri do jetë trefishi i asaj ekzistuese, nga 3 mijë m2 rrënoja në 9 mijë m2 hapësirë për teatër. Do ketë një sallë të re të hapur mbi teatrin me mbi 100 vende, do jenë dhe dy salla black box me nga 100 vende secila".
1 - 19 of 67 Posts
Me fal, do prezantohen kullat, apo shtesa e kullave?
Me fal, po kujt i behet vone se keta jane arkitekt te famshem a jo?!! Ne 2000-shin ky argument edhe na hynte ne sy, po jo me.
Heren e fundit qe degjova per projektin e teatrit ishte para pak javesh, te opinion, nga erioni.
Nje program i shemtur, Velija ishte nen efektin e dickaje dhe goxha i paedukate. ai grupi i gazetareve la per te deshiruar gjithashtu. Nejse.

Sapo zbulova nga prezantimi kush do beje projektin.

https://www.big.dk/#projects. Kjo është studio e arkitektires qe po merret me Teatrin. Pavaresishte kulle apo jo, duam te vjetren apo jo, ka shume hapesire te gjelber apo jo, do vidhet apo jo etje etje keta jane arkitekt top ne rang boteror. Kane per momentin projekte ne ndertim ne singapor, kine, nje nga stacionet qendrore ne londer (King's Cross) , po bejne headquarter per google dhe shume te tjera.

Keta do i japin nje landmark Tiranes.

Netflix ka nje episod te seriali Abstract: The Art of Design per Bjorke Ingles....
Nese kullat qe nuk kane pike simetrie mes njera tjetres e nuk lene nje vije shikimi te qarte jane te bukra per ty, eshte e drejta jote.

Po duke qene se zona sot eshte e bllokuar qe ne 7 te mengjesit nga trafiku, transporti publik eshte rremuje totale, nuk ka nje parkim per rezidentet, shtepite e vjetra jane teresisht ne hije nga ndertesat e reja, shkollat jane sterplot, kanalizmet dhe rrjetet energjike te mbikonsumuaara problemi qe me shkakton mua eshte qe me veshtireson jetesen. Dhe kjo nuk eshte subjektive sepse cilesine e jetes per mua nuk e vlereson as Rama as Basha e as Veliaj po une vete.

Dhe eshte fakt, jo mendim, qe ne asnje vend te botes se zhvilluar nje kryetar bashkie e nje kryeminister nuk mund te ndertonte cfare i do qejfi ne kete menyre qe po ndodh ne Tirane, qofte edhe nese kishte per qellim zhvillimin e qytetit.

Lere se me kujtohen disa trima qe flisnin per sheshin skenderbej apo bulevardin e ri. Nuk po flas me sepse i kemi kalu shpesh kto situata per te tilla projekte qe jane dikutuar gjere e gjate... Kta mendojne se shqiperia eshte vendi i forte dhe i pasur, por ce do ja *if*** nenen qe na vjedhin kta politikane sepse do ishim zvicer!!! Jo more jo, jemi vendi me i varfer sepse shumica ktu rrin gjith diten ne kafe dhe kurr njeri nuk i ka thene pune e mbare. Jemi vendi me i korruptuar sepse secilit ktu gjeja e pare qe i shkon ndermend kur eshte ne veshtirsi eshte korrupsioni. Jemi vendi fundit sepse sdim te reagojme aty ku duhet, por reagojme sepse jemi te polarizuar politikisht... Pra DELE.

Qe ti kthem shesit.
Sheshi i tiranes eshte me vk ne europe. Jo per nga bukuria por nga shfrytzimi... Cdo shesh eshte plot kudo te shkosh sepse ke sherbime, ke evenimente, festa, organizime te ndryshme,... Ktu ne tirane ke vetem nje muze dhe AQ, edhe ate hotel qe eshte e rezervojne politikanet. Te gjitha te tjerat jane godina qeveritare, kisha dhe xhamia... Atehere cfare do bej njeriu ne shesh/qender? do verdallose kot? Nese nuk ngrihen ndertesa biznesi/sherbimesh; hotele; teater dhe jo muze-teater (sic thone disa trapa ta leme ashtu); etj etj... Si mendon se do zhvillohesh?

Se cfar pune prish nje kull ne nje toke kur shqiptari kurr nuk ka shkel, kete nje zot e di!!! Pa TID, Tirana do ishte me e shemtuar dhe ky eshte fakt.
Nëse vazhdojnë keshtu me kullat mbas 20 vitesh Tirana do jete keshtu :Tirana ska shans të bëhet si qytetet Evropiane , por do i ngjasoje qyteteve Amerikane dhe Aziatike . Ndoshta do jete nje lloje përzierje mes arkitekturës Evropiane dhe Amerikane .
Nuk ka asnje shans qe te ndodhe kjo per te pakten dy arsye kryesore.

Se pari, ne nuk kemi ndertuar aspak infrastrukturen e nevojshme per te bere kete lloj qyteti. Downtownet amerikane cahen tej per tej nga autostradat qe lejojne transportin e shpejte. Ketu do ndertojne deri sa te munden me idene qe do perfitojne nga cmimi i larte, e kur njerezve t'u jete bere jeta ferr e te pranojne jetesen ne fshat me gjithe problemet e saj se sa te rrine ne qender, atehere do kemi nje flluske banesash.

Se dyti, ne nuk kemi as planifikimin urban e as kodet e ndertimit amerikane. Ne nuk kemi rrjetin katror ku zhvillohen qytetet amerikane qe lejojne linja te qarte zhvillimi. Nuk kemi as kodet e ndertimit qe te percaktojne materialet e ndertimit ku perfshihen fasadat. Pra neser ne do kemi nje kakofoni ngjyrash e materialesh, te mbivendosura pa asnje simetri, qe vetem bukuri nuk shkaktojne.
Evropian te ben respektimi i ligjeve, rregullave, dhe standardeve qe krijojne qytete te rregullta, me hapesire publike, me transport publik e qe limitojne dhe ndalojne ndertimevt abuzive. Qytetet qe renditen rendom ne listen e qyteteve me cilesi me mire jetese kane keto sherbime dhe planifikim, e jo detyrimisht ikona arkitekturore.

Te ishte per arkitekt te famshem, edhe Sadaami si shume autokrat te tjere kishte ndertuar pallate spektakolare ne 4 cepat e Irakut teksa populli i tij jetonte ne mizerje. Po nuk besoj se irakenet i kujtojne me mallengjim ato pallate si shembull emancipimi dhe zhvillimi.
Mua personalisht me behet vone, edhe pse nuk jam nga TR, do dua te jete nje qytet top evropian.

Tirana sot,nga ana e ndertimeve, ka pak lagje dhe disa dyzina ndertesash interesante dhe shume pak projekte per te ardhmen. Pjesa tjeter mundet te fshihet nga faqja e dheut dhe askujt nuk do i vinte keq.
Ka shume qytete ne bote qe kane arritur te behen destinacione turistike fal ndertimeve me arkitekt superstar dhe ne duhet te futemi ne ate valle, dhe skemi lluksin e mosmendjes.

Nuk po them qe projekti i Arkistarit eshte automatikisht me i mire se i nje studio shqiptare apo ku di une kush por nje arkistar garanton reklamim falas te qytetit ne kompeticione globale te arkitektures, ne faqet e tyre personale dhe te biznesit, ne fakultetet e universiteteve, ne kohen e te apasionuarve pas ndertimeve , ne departamentet e firmave te medha ndertimi, ne revista te specializuara, ne motore kerkimi etje etje
  • Like
Reactions: AlbanPOLIMI
Kur mbipopullon nje zone, mbipopullon dhe shkollat, nuk eshte shume e veshtire per tu kuptuar.

Ndersa problemi qe ti paske me kullat eshte shume subjektiv dhe ne fund te listes se problemeve qe mendojne qytetet kur bejne planifikimin urban.

Packa se une jam dakord me shemtine e zgjerimit te 15-kateshit, nese ajo zone eshte planifikuar si zone me dendesi te larte, ka kapacitetin e duhur per ate lloj ndertimi, ka rruget e aksesit te duhura, respekton vijat ku ndertohet dhe ka dhe nje fasade njesoj me zonen, gjasat qe te bllokoheshin ne cdo qytet jane te vogla. Por nuk eshte fare e tille.

Problemi qe cdo qytet fillon e mendon kur planifikon zhvillimin e nje zone eshte se pari menyra se si infrastruktura do perballoje vellimin e njerezve qe jetojne e punojne ne zone. Kur keto jane te mbingarkuara, sic vete Erioni ka pranuar kur kandidonte si kandidat, eshte e pamundur qe te lejohen ndertime te tjera kaq masive.
Pervec fjalise se pare asnjera nuk ka lidhje me cfare thash un. Nje kull mund te jete problem per mbi popullim e rrjetit ujesjelles/kanalizimeve apo atij energjitik, por nuk mund te jete zgjidhja mos ndertimi i saj. Nje kulle mund te jete problemi per paksimin e vend parkimit por nuk eshte zgjidhja mos ndertimi nese ajo eshte kull sherbimesh. Se clidhje kane shkollat me nje kulle sherbimi nuk e mora vesh!? Nejse sic e the dhe vete, mendime personale.

Sinqerisht do kisha dash qe ne ate vendin ku do ndertohet Eye of Tirana lejen ta kishte dhene Basha. Nuk kam problem fare me asnjerin pse bon kulla ne nje vend te caktum. Un problem kam kur ti prish hotel Dajtin (shembull) dhe ja fut kull, apo tjeterson komplet imazhin e 15 kateshit duke bere ate shemtiren nga pas. Ne rastin konkret behet fjale per godina pa vlera, nuk e them un, e thone vete ata qe e ndertuan por mjafton edhe ta shohesh, dhe rindertimin e nje teatri tejet modern (mbase ne rajon me i miri) ne te njetin vend. "Kullat" nga pas jane tjeter gje, ajo eshte zone e degraduar dhe nuk besoj se mund te rivitalizohet ndryshe. Mund te diskutojme per dite me rradhe mbi to... por realish nese nuk do kishte kuptim nje kulle sherbimesh ne ate vend privat, cfare tjeter do kishte? Do ta bojme lulishte, kur lulishtja eshte 20m me poshte njera dhe tjetra 20m lart. Do ta bojm parking? apo do ta bojme kishe ungjillore?

Duket sikur po them gjera utopike, por sinqerisht un aty me shume se nje kulle per qender biznesi, sherbime, mbase hotel... nuk shof. Gjithone nese nuk do ishte dicka gjigante qe do merrte te gjith vemendjen nga atraksionet e tjera perreth.
Me fal po Toptani eshte nje absurditet pa lidhje, qe ju ka hypur persiper te gjitha pallateve aty, me koeficent shfrytezimi 99%, dy katet e fundit te perdorura pak ose aspak.

Eshte shembulli me i qarte i legalizimit te makuterise.
^^ Aq sa stonon hotel Plaza apo Toptani Center.
Me siguri kane per te rihapur nje pjese te pedonales, deri te rrenojat e vjetra. Meqe po behet presion per te perfshire ne projekt dhe "Sarajet", do i bejne ndonje rrugedalje aty mbase.

Problemi im eshte vetem rruga e vogel dhe e vetme qe do i sherbeje edhe atyre 4 kullave pervec trafikut te unazes se vogel qe i sherben aktualisht.

Unaza e vogel duhet te ishte bere aty ku ishte planifikuar qe ne vitet '70: Ajo qe tashme eshte pedonalja e mootiht
Kjo karakatine nuk do shume mende qe nuk mund te sherbeje as si magazine fshati e jo me si teater kombetar!
Deri ketu nuk besoj se ka njeri gje kundra. Edhe nqs kjo godine shembet serisht nuk besoj se humbet ndonje vlere arkitekturore e rendesishme duke qene se si godine (ne kendveshtrimin tim te pakten) nuk paraqet ndonje simbolik, bukuri apo menyre ndertimi te vecante.

Gjith oponenca qe po i behet kesaj qeveriem, mendj, eshte me teper me procesin, vendin dhe formen e ndertimit te kesaj vepre te re. A do duhet bere aty, ne formen e PPP duke i dhuruar tok te cmuar privatit dhe pa konkurs publik?
Apo duhet bere pikerisht e kunderta, duke u konsultuar me grupet e interesit, duke patur disa propozime dhe duke menduar ndonje forme tjeter zhvillimi te zones.
Patjeter qe kjo eshte pjesa me e rendesishme, kontrata financiare, impakti i rritjes se dendesise mbi qytetin etj.

Ama, nese mund te mbahet godina me restaurim apo jo besoj se do ishte me mire ta vendosnin ata qe e perdorin me shume. Mua me duket se qyteti ka humbur gjithe historine e tij, dhe kjo eshte e shemtuar. Po jam po aq i qarte qe kjo eshte bindje subjektive e imja e nuk mund t'ua imponoj te tjereve.

Nderkohe qe po, per procesin, per ceshtjet financiare te kontrates si dhe dendesine, aty besoj qe gjerat jane me te qarta.
Linku me poshte sqaron qartesisht se cfare po behet me transferimin e truallit ne rastin e Teatrit.

https://www.facebook.com/PERfACT.alb/videos/1590130001040889/
Une jam dakord edhe me idene qe ka plot zona ne Tirane qe jane te nen-zhvilluara e mund te zhvillohen me tej. Merr psh gjithe hapesiren qe kufizohet nga Rruga e Dibres me Unazen (Minibashkia 8), apo Rruga e Elbasanit me Rrugen Ali Demi (Minibashkia 2). Absolutisht qe ne keto zona mund te rritet densiteti i banimit.

Por ama duhej marre zona si nje e tere qe ne fillim, te riplanifkoheshin 2-3 bulevarde te gjate dhe paralel, te planifikoheshin sheshe publike diku ne mes, perfitimi te ndahej per te githe pronaret e tokes, dhe te ndertohej me godina simetrike njera pas tjetres. Po ne Tirane ka ndodhur e kunderta, rrugicat jane te periudhes otomane, pallatet sikur infrastruktura te ishte e Manattanit ose e Londres.
Une jam pro ndertimit te kullave sepse Tirana eshte qytet i pazhvilluar ama nga ana tjeter jam i vetedijshem se ky proces eshte komplet korruptiv dhe favorizon vetem oligarket.

Sa bukur thote kryetari i bashkise: Ai qe nderton kulle te me jape 5 milion € dhe ne rregull jam pasi ato para do te vihen ne dispozicion per investime publike. Thua ti vetem bashkia paska te drejte te kerkoje taksa nese ndertohet ne territorin qe ajo administron ndersa per qytetaret taksapagues i njejti parim nuk vlen.

Tek ne mjafton te marresh vulen e kryetarit dhe nuk pyetet me asnje grup interesi dhe qytetaret qe jane te prekurit e pare. Bashkia eshte ne rregull se i merr parate e veta por per te tjeret nuk kerkon te njejten gje nga ndertuesi, pavaresisht se banoreve ju prishet cilesia e jetes dhe zhvleresimi i prones.
Problemi me kontraktimin nga Fusha, pertej faktit qe fitojne klientet e zakonshem qe tani jane te perbashket per te dy krahet, eshte fakti qe shteti ne fakt ka rene dakord per shitjen e tokes qe tani dhe nuk ka nje dokument publik per kete.

Duke ja lene ne dore Fushes te bej kontraktimin, shteti i ben bisht me pas nevojes per te patur nje konkurs te hapur per projektin e teatrit duke thene se e ka kerkuar privati vete -pavaresisht se projektin kane dale ta mbrojne publikisht funksionare te shtetit.
Ne nuk dime asgje se kush e si e ka kerkuar, cfare vleresimi i eshte bere tokes publike, sa eshte vleresuar restaurimi/rindertimi i teatrit etj. Ashtu si ne rastin e stadiumit, nuk ka asnje lloj informacioni te qarte.

I vetmi deklarim publik per kerkesen eshte nga Veliaj qe thote se propozimi ka ardhur nga arkitekti, qe ne fakt eshte vete i kontraktuar, nderkohe qe tani del se nje ndertues privat paska kerkuar te marre tokat publike dhe te ndertoj dhe teatrin. Ministrja nderkohe thote nuk ka projekt, Rama del dhe prezanton projektin vete. Pra tre perfaqesues publik thone tre gjera te ndryshme, nderkohe qe privati dhe arkitekti kane arritur nje marreveshje komplet ndryshe nga cfare thone secili prej 3 perfaqesuesve publik.

Cfare eshte e rendesishme per ty nuk e di. Per mua eshte e rendesishme qe se pari te mos vidhen pronat, sic po ndodh. Pastaj eshte e rendesishme qe te mos rritet densiteti i ndertimeve ne nje zone qe tani nuk ka me as rruge. Se treti, dhe ne fund fare, une mendoj qe qyteti historine e tij duhet ta ruaj ne nje menyre ose tjeter dhe godina te reja publike mund te ndertohen gjetke per te jetezuar zona te tjera te Tiranes.
Po nderkohe kemi 15 milion dollare per Sheshin Skenderbej?

Se dyti, gt01 keto metoda jane ne fakt shume te kushtueshme afatgjate per buxhetin. Jane nje menyre se si shteti privatizon asete nga te cilat mund te nxirrte te ardhura perjetesisht.

Pa dashur te bej debate te shumta teknike per financat publike, sepse nuk eshte ky qellimi i ketij forumi, mjafton te them se nese keto metoda do ishin te leveridsshme do aplikoheshin me gjere nga vende te tjera. Por ne fakt, keto lloj "koncesionesh" jane thuajse unike per Shqiperine.

p.s Nje diskutim me teknik per kete ceshtje, nese je i interesuar, mund ta gjesh ketu: https://exit.al/2016/11/partneritetet-publike-private-nuk-jane-falas/
I ndaj me ty te gjitha shqetesimet e paragrafit 1-2 dhe mos vjedhjen e prones.

Te gjitha mediat, shoqatat,partite .. jane ne TR po asnje nuk ka nxjerre artikuj/argumaneta serioz me keto info që me te drejte ti kerkon.

E rendesishme per mua eshte që kryeqyteti te kete teater te hajrit.

Ti thua te ndertohet diku tjeter po me cfare leku ? Se nuk eshte shume e drejt që te hedhesh 20-30 milion euro nga buxheti kur psh ske rruge për te vajtur ne kalane e beratit apo kur gjirokastra po bje për toke.
Meqense po flet për drejtesi mos e mer te mirqene që te gjithe shqiptaret jane dakort që te paguajne për gjerat e bukura ne TR.
Qeveria me plot goje eshte cmendur. Ka bere nje "ligj", qe nuk respekton fare kriteret e cfare duhet te jete nje ligj, per te legalizuar shkeljen e ligjit.

Ne kete pike nuk besoj se ka shumekush qe nuk e kupton qe kjo eshte vjedhje pronash, dhe Teatri eshte thjesht preteksti.

http://konsultimipublik.gov.al/Konsultime/Detaje/62
A ke lexu "ligjin"?! Lexoje njehere dhe shife me syte e tu cfare skandali eshte pastaj jep gjykime ne ajer per te mirat dhe te keqiat e PPP-se. Te ishte icik e mire nuk detyroheshin te benin ligj nga hici per tu mbrojtur nga pasojat.
Edhe po te jesh pro, ka nje proces qe keta e kane shkelur me dy kembet duke e dhene me paracaktim te nje fitues, pa asnje vleresim ekonomik, dhe pa asnje konkurs. Teorikisht ideja ka te mirat dhe te keqiat qe mund te diskutohen vetem me dokumenta, praktikisht keta po vjedhin token e nuk po pyesin askend si e sa duhet ndertuar.

Se dyti, ti mund te jesh pro kullave sa te duash, po Bashkia ju duhet tu japi nje shpjegim banoreve te zones se si do perballen me trafikun dhe dendesine e shtuar qe sjellin 6 kulla te reja vetem pas teatrit, pa perfshire te tjera qe diskutohen ne zona perreth.
E lexova para disa ditesh.

Jam serisht pro ndertimit te teatrit te ri duke rrenuar te vjetrin dhe hapesirave tregtare pak me tutje per privatin.
Shume dakord, leke kane boll, kane rrit taksat boll, te riparojne ndertesat, te ruajne identitetin ose te ndertojne te reja nese duan me kusht qe nuk prishin harmonine me zonen, ose te shkojne te zhvillojne nje zone te re te qytetit me ndertime moderne.

Te gjitha ne baze te ligjit dhe planit urbanistik.
Qe kjo toka publike qenka lene "per turp" qellimisht gjithe keto vite pikerisht qe te jepet lehtesisht te nje privat pas shume vitesh, nuk e ke menduar ndonjehere?
Cfare lidhje kane lopet te bulevardi i ri me truallin publik qe fillon te ministrite e mbaron te ish-godina e PD?!

Ne fakt tentativat e Rames per ta shpronesuar teatrin fillojne qe ne 98-en si minister kulture, ne debate publike me artistet, dhe aspak te fshehta e konspiracione. Ashtu sic nuk eshte me konspiracion qe po shkel ligjet duke hartuar nje "ligj" qe ti japi vetes kete te drejte.
Tani debat teknik per buxhet e norma interesi me ty nuk ja vlen te besh, se aq di e aq kupton.

Por kur FMN-ja, qe ne tere boten eshte akuzuar historikisht per qasje te tepruar "liberale", deklaron se Shqiperia nuk ka kapacitetet per te vleresuar kostot publike sidomos nga PPP-te e pakerkuar, do te thote qe ti ate teater po e paguan shume here me shtrenjte. Jo qe nuk eshte falas, po po te rrjepin mire ata qe do ta marrin.

Gjeja me qesharake ne kete mes eshte kur me flet gjasme kundra rrumpalles nderkohe qe keta per ta bere tere kete operacion po shkruajne "ligj" per te shkelur ligjin meqe Gjykata Kushtetuese nuk ekziston. Duke i dhene vetes pushtet e kompetenca ne kundershtim te qarte me gjithe kushtetuten, ky eshte pa asnje hiperbole nje grusht shteti. Teorikisht keta neser mund te krijone gjykata speciale, mund te pervetesojne prona ku te duan, dhe nuk ka asgje me qe i ndalon.

Ik or daj merru me turistat e mos fol kot per ceshtje shteti aman se je ne nivel filloreje.
Edhe Teatri i Ri, mire apo keq nuk kemi pse e paguajme nga xhepi yne me fonde shteti. Ta ndertoje privati nga parate e veta.

Kujt nuk i pelqen sepse nuk vjedh dot nga fondet e shtetit, apo se u pritet rroga fiktive nga shteti, le te vazhdoje protestat..
  • Like
Reactions: aldomorning
1 - 19 of 67 Posts
Top