SkyscraperCity Forum banner

Teatri Kombëtar | National Theatre

137280 Views 1009 Replies 86 Participants Last post by  arkitekt11
http://shqiptarja.com/home/1/rama-p...efishi-i-k-tij-q---sht--sot-472752.html?pos_2

Updated design:


Rama prezanton projektin: Teatri i ri, trefishi i këtij që është sotKryeministri Edi Rama prezantoi sot projektin për Teatrin Kombëtar i cili do ndërtohet mbi rrënojat e atij ekzistues.

Përpara aktorëve Rama tha se do t'i japë vendin Teatrin e merituar me trefishin e sipërfaqes së teatrit të vjetër.

"Ndërtesa do shembet dhe mbi gërmadhat e të shkuarës do ngrihet teatri i ri kombëtar. Kushtet e teatrit sot janë poshtëruese për artistët. Nuk do jetë teatër me kullë, por s'dio kishte asnjë mëkat të ishte nën kullë, se njerëzit shkojnë të shohin teatër dhe jo kullë. Këtu nuk është historia se çfarë ka sipër, apo anash, pavarëisht se sipër do ketë hapësirë teatrale ne qiell të hapur dhe anash do ketë hapësirat e veta për artistët.

Turbina do shërbejë derisa teatri të ndërtohet, por do jetë aty edhe pasi teatri të ndërtohet, sepse do kemi më shumë shfaqje teatrale. Ne do hartojmë projektligjin dhe ky projekt do bëhet me ligj të veçantë nga Parlamenti i Shqipërisë.

Ne kemi bërë për teatrin aq sa pasur mundësi, por kemi bërë më shumë se të gjitha vitet e marra së bashku. Sipërfaqja e teatrit të ri do jetë trefishi i asaj ekzistuese, nga 3 mijë m2 rrënoja në 9 mijë m2 hapësirë për teatër. Do ketë një sallë të re të hapur mbi teatrin me mbi 100 vende, do jenë dhe dy salla black box me nga 100 vende secila".
1 - 14 of 15 Posts
Pa i hyre ne detaj projektit, paçka se kjo arkitektura abstrakte per nje zone si qendra e Tiranes nuk me duket shume e goditur...

[...] duhet thene se te besh nje konkurs publik me dhjetera arkitekte nderkombetar per nje shtese te godines se kuvendit, e nga ana tjeter nje projekt te tere ex-novo per nje objekt me siperfaqe "te shkelshme" rreth 9000 m² me prokurim te drejtperdrejte (une mendoj qe t'a besh ti), eshte qesharake dhe kulmi i mungeses se koherences.

Hec edhe mere vesh cfare terma reference, kerkesa, buxhet limit, etj, kane pasur arkitektet. Bohh....e di partia...
Ndersa rastin konkret jam ne medyshje. 1) Sepse nuk besoj se 7 godinat e projektuara do jene kulla te mirfillta. Besoj se shumica nuk do ta kaloje lartesine e Toptani Center dhe mbase 1/2 mund ta kalojne me 10-20m, por nuk besoj se do kete kull te permasave te TID. 2) Sepse tek godinat egzistuese, sinqerisht nuk shof asnje vlere historike dhe 60 vjet me rradhe eshte perfol prishja per shkaqe teknike. 3) Sepse perfitohet nje teater jashtzakonisht modern dhe i kushtushem per xhepin e qytetarit ne po te njetin vend ku sot ndodhet TK.

Nese perfitohet nje teater i tille pa prekur asnje cm toke te teatrit egzistues, ne kembim te parkingut te famshem dhe lejes per te ndertuar ne prone private... sinqerisht me duket ne marrveshje win-win
perderisa privati eshte ofruar ta ndertoje ne kembim te shrytezimit te tokes ngjitur, atehere nuk perbejne shqetesim kerkesat qe listove.
Eshte e qarte qe ti, une, apo bashkeforumisti me siper nuk kemi as idene me te vogel se "si" "pse" apo "sa".

Nese nje qasje e ketille ofrohet per pjesen me me vlere te kryeqytetit te vendit çdo gje tjeter ka mare fund...

Neve kemi nevoje te vrapojme me hapa galopante, "jallah" arrijme disa standarte brenda ketij shekulli, nderkohe ajo qe vihet re eshte regres ndaj disa standarteve qe fatmiresisht i kishim arritur me masterplanin e qendres, listen e zonave dhe ansambleve monumentale etj (te dy dokumente te hedhur ne kosh)...

Hajde, rendesi ka te dali Erjon Mavria bukur ne TV, e te kete partia te financoje zgjedhjet e rradhes, kujt i plasi per qytetin, i kemi bere balle 97'es do jetojme edhe pa drite, ajer, rruge, transport, asnje ide se çdo te ndertohet apo shkaterrohet neser...e keshtu me rradhe...
Kush e tha? As per qendren e qytetit nuk ka PDV, por po ndertohet me leje speciale e prokurim te drejtperdrejte. Njesoj si "Kullat Binjake" e "Torre Drin" ne kohe te Albert Brojkes (atje jemi rikthyer!).
Per bulevardin nuk ka akoma nje plan te detajuar vendor. Pa u bere publik plani asgje nuk do te ndertohet aty.
  • Like
Reactions: endrity
Apo ai "Torre Drin-i" eshte aq i bukur e i suksesshem, sa ka nevoje per disa simotra rrotull! :)
Linku me poshte sqaron qartesisht se cfare po behet me transferimin e truallit ne rastin e Teatrit.

https://www.facebook.com/PERfACT.alb/videos/1590130001040889/
Po pra, se andej i vjen e keqja Shqiperise dhe Kosoves nga opozitarizmi (qofte ky i mire/i keq/i bazuar/i pabazuar) :nuts: :nuts: !

Keta nisin ciklin qeverises me "defter ne dore" : sa parà kemi borxh nga fushata e kaluar, sa do te na duhen per tjetren, sa do te na duhen per vete [...] ne rrim e diskutojme filozofi.

Nuk ka zgjedhje vendore ku nuk blihen shoqata, institucione fetare, klika e kupola, lloj lloj çeçeni te cilit i behet pashaportizimi shpejt e shpejt ne Tirane e kudoqofte, neper dyqane e garazhe, te tjereve u paguhen avione e autobuse per t'i sjelle nga jashte per te votuar... Me cfare parash mendon se financohen gjithe keto? Me "Torre Drin-at"...

Kur te kete nje raport qe te me thote "nuk kemi evidentuar asnje rast te shitjes apo blerjes se votes" atehere mbase do te bindem qe disa gjera jane ashtu siç duken ne siperfaqe e nuk ka gje prapa...
Nje hobby te njejt e paskemi si ne Shqiperi si ne Kosove, gjdo gje te vogel e bejm elefant, gjdo gje te madhe e injorojm. 40 minuta reportazh per nje ndertes si kjo, qe eshte ne qender te Tiranes, pa histori (histori nuk quhet viti 1939), pa asgje, edhe e bejn sikur ka ren bomb midis Tiranes...
Se mos kemi pare (qofte edhe) ndonje term reference si do te jene keto te tjerat ne krah...

Mbase perdoret e njejta arkitekture, qe te "integrohen" me zonen! :nuts:
***

Postimet pa lidhje me temen u zhvendosen tek
Diskutimet e Ditës !
Ndersa mua personalisht cfare ngjyre do te jete teatri, cfare materiali do te kene pragjet dhe sa e larte do te jete kulla mbrapa nuk me intereson fare.

Eshte shume i madh gogoli, per te diskutuar per detajet.

Dhe gogoli eshte paradoksi dhe hipokrizia ligjore, me dashje sigurisht, per interesa te ngushta ekonomike dhe politike.

U hartua nje studim, u miratua ne keshillin kombetar te territorit, u valevit si plani me europian e revolucionar qe ishte publikuar ndonjehere ne hapesiren mbareshqiptare (ndoshta edhe ishte), u la me muaj te tere ne vizion per publikun...kryetari i bashkise hero kombetar...nuk u la studio televizive pa u pergjigjur kundrejt akuzave se studimi ishte bere nga nje kompani e specializuar, se te gjithe parametrat jane te studjuar, densiteti, pershkueshmeria dhe fluksi i makinave i simuluar per here te pare me video etj, etj...

Kushtoi rreth 500'000€, qe per nje qytet si Tirana, ne proporcion buxhetor me nje shtet te BE me te njejten madhesi eshte si te kishte kushtuar 5 mln...

Dhe kur vjen puna, pa kaluar as pak jave nga miratimi i planit:

1. Deformohet unaza e vogel, duke kthyer nje pjese te saj ne rruge kembesore (me pak fjale merre studimin "me movie" dhe gjeji vendin, se tashme eshte leter higjenike).

2. Ndryshon komplet fizionomia e sheshit ne krahasim me Planin Francez.

3. Ndryshon komplet raporti i dendesise se ndertimit, per sa kohe qe ndertohet xhamia, keto kulla...e kush e di se cfare tjeter, qe nuk parashikoheshin ne plan.​

...dhe me duhet, ne vitin 2018, te degjoj kete mavrin ne videon me siper, qe te na flasi per "kulturen revolucionare te mentorit te tij, ish kryetar bashkie".

Tani vertete nje pjese shume e madhe e popullit eshte injorante, por jo e gjitha. E kjo pjese e mbetur ka per detyre te dali nga ajo fizionomia e perhereshme e "te marrit me llogje kavaje" (vlen te theksohet qe edhe kush kritikon keto nisma, me paanesi politike, rri e diskuton kush eshte ndertuesi, çfare e ka kryetarin e bashkise, si i ka pasur marredheniet me Lulin...dhe jo faktin qe i serviret sapuni per djathe perdite), e te drejtoje gishtin atje ku duhet.

Po deshen. Se fundja "si vendi ashtu edhe kuvendi", e keta petritat nuk pasqyrojne gje tjeter vecse ata qe i kane votuar.

Personalisht me jane shteruar nervat, kur verej e degjoj, disa qendrime e disa persona qe duket sikur vijne nga planeti Mars, me prihen fjalet...
  • Like
Reactions: endrity
Shifini me kujdes qe te gjithe, e me gjeni vetem 1 qe nuk eshte totalisht palaço!!

// p.s. keta e kane me statut partie, qe nese ben kryeministri nje batute duhet patjeter t'a perserisin te gjithe, ndryshe denohen? Na çane veshet...Babale...Babale...
Nuk e vinim ne dyshim qe ishe "parizien" edhe ti...
Kur të jesh për një xhiro në Paris, të ftoj me kënaqësi për nji gotë dhe nji shfaqe teatrore në një nga gjirizet e këtushme. Shkëmbejmë mendimet pas shfaqjes.
Ke ndonje fakt per kete ti xhaxhi, apo e ke degjuar tek TV Fiku?!

Kot, meqe ne nje teme tjeter po etiketoje te tjeret si persona qe "flasin budalliqe"... :)
Ne 2015 ka votu per Bojaxhiun .... (ate ambjentalistin e naftes) :shifty:
Interist te pergezoj per komentin, nuk do t'i hiqja asnje presje.

Thjeshte nje korrigjim te vogel, Indise i qafsh hallin, pasi ka nje legjislacion per ndertimtarine dhe ruajtjen e trashegimise kulturore, te quajtur Ancient Monuments and Archaeological Sites and Remains Act, qe imponon distance minimale prej 100 metrash per nje ndertim te ri prane nje objekti me rendesi historike.

Nuk planifikon objekte ne forme libri, qe pastaj pas nje te rene te lapsit vendoset se nuk jane fizibel ndaj me mire t'i bejme ne forme penisi, 4 metra nga objekti më me vlere, më perfaqesues, simboli i stemes se qytetit!

Ftoj 7t kur te kete kohe te ndertoje vektorin e stemes se qytetit ne Ai, me kullen e sahatit te pasuruar me ndertes(at)en nga mbrapa!! :)
Po ashtu deklaroi mo vlla i dashur. Në 2015 premtoi se nuk do të jepte asnjë leje ndërtimi. Ndërkohë që e pam shumë mirë sesi lejet e ndërtimit në Tiranë u trefishuan. Ka premtuar shumë gjëra edhe nuk e ka mbajtur fjalën. Ka shumë rrugë në Tiranë që Veliaj i ka përmendur dhe premtuar 2 ose 3 herë dhe ato rrugë vazhdojnë të ngelen në gjendje skandaloze. Ndoshta harron dhe i thotë pa dashje sepse ai gjatë gjithë kohës vetëm monolog bën. Këto dhe shumë e shumë gjëra të tjera. Ku e ke biletën elektronike nëpër linjat urbane ? Premtimi i Veliajt. Ku i ke autobusët elektrikë ? Vetëm show ka bërë me autobusët elektrikë sepse nëpër urbanet e Tiranës vetëm bloz del. Ku është stacioni i autobusëve ? Ti po thua Tirana qytet me një milion banorë normalisht ka nevojë për ndërtime të reja. Po jam shumë dakord. Unë po të them Tirana qytet me 1 milion banorë pa një stacion autobusi. A është normale kjo ? Më gjej një kryeqytet në Ballkan pa stacion autobusësh. I zhvendosi nga dogana, bëri një fushë me asfalt te mbikalimi i Kamzës dhe i vuri emrin terminal. Po çësht kjo tallje trapi. Vetëm show mediatik, vetëm show. Edhe kur vendos një llampë do t'a cilësoj si foto të ditës. Edhe kur presin shkurret punëtorët e bashkisë është përshëndetja e ditës. Ku është uji 24 orë në Tiranë ? Po parkingjet publike në Tiranë që janë kthyer në private. Sa është përmirësuar transporti publik në kryeqytet ? E njëjta situatë vazhdon akoma. Urban të stërmbushur, që nuk vijnë në orar, me kushte skandal, me pak fjalë indi. Ah se harrova, çfar ndodhi me çmimin e biletës së urbaneve ? E di që është rritur. Po me premtimin e uljes së taksave ? E di që taksat janë rritur. Aman çfarë të thuash për Velinë. Tipik politikanë Skuth. Ja kanë gjetur tamam emërtimin "Skuth". Papagall që kërkon të mbulojë mutin me shurrë.
  • Like
Reactions: elbasan and ollo
Jojo ma kane mbyllur gojen me presion, jo me homazhe. Me ka kercenuar Lali Eri qe do m'a haje fikun po fola keq per administraten... :rolleyes: Dhe me sa kam degjuar ai ja di mire fikut, keshtu qe nuk ja vlen te rrezikoj...
Nuk e vija ne dyshim i dashur, mora shkas nga komenti ne menyre pak "retorike" thjeshte per t'i dhene udhe diskutimit, kerkoj ndjese qe te citova per retorike, qofte direkte qofte indirekte.

Në fakt kur thashë Indi unë e kisha fjalën për transportin publik dhe jo për legjislacionin e ndërtimitarisë dhe mbrojtjen e objekteve të trashëgimisë kulturore.
Mirësevjen Alban, gëzohem që u riktheve në forum :)
Para pak ditesh po shihja nje dokumentar te TopStory, titullohej "Trafiku i Arabeve", keshilloj te gjithe t'a shohin pasi si gjithmone ishte investigim shume interesant.

Pak me poshte, ne hapesiren e komenteve (zakonisht i evitoj si te ishin mortaja, pasi hapesira e komenteve ne Youtube eshte llumi i llumit te llumit) me ra syri tek nje koment ne veçanti (komentii fundit ne "printscreen"):Nese nuk eshte shenje e universit kjo per t'iu rikthyer forumit, nuk e di cfare mund te jete tjeter... 😂😂😂

(kerkoj ndjese per daljen nga tema, premtoj qe eshte postim i perkohshem e do te fshihet)
1 - 14 of 15 Posts
Top