SkyscraperCity Forum banner

Teatri Kombëtar | National Theatre

136995 1009
http://shqiptarja.com/home/1/rama-p...efishi-i-k-tij-q---sht--sot-472752.html?pos_2

Updated design:


Rama prezanton projektin: Teatri i ri, trefishi i këtij që është sotKryeministri Edi Rama prezantoi sot projektin për Teatrin Kombëtar i cili do ndërtohet mbi rrënojat e atij ekzistues.

Përpara aktorëve Rama tha se do t'i japë vendin Teatrin e merituar me trefishin e sipërfaqes së teatrit të vjetër.

"Ndërtesa do shembet dhe mbi gërmadhat e të shkuarës do ngrihet teatri i ri kombëtar. Kushtet e teatrit sot janë poshtëruese për artistët. Nuk do jetë teatër me kullë, por s'dio kishte asnjë mëkat të ishte nën kullë, se njerëzit shkojnë të shohin teatër dhe jo kullë. Këtu nuk është historia se çfarë ka sipër, apo anash, pavarëisht se sipër do ketë hapësirë teatrale ne qiell të hapur dhe anash do ketë hapësirat e veta për artistët.

Turbina do shërbejë derisa teatri të ndërtohet, por do jetë aty edhe pasi teatri të ndërtohet, sepse do kemi më shumë shfaqje teatrale. Ne do hartojmë projektligjin dhe ky projekt do bëhet me ligj të veçantë nga Parlamenti i Shqipërisë.

Ne kemi bërë për teatrin aq sa pasur mundësi, por kemi bërë më shumë se të gjitha vitet e marra së bashku. Sipërfaqja e teatrit të ri do jetë trefishi i asaj ekzistuese, nga 3 mijë m2 rrënoja në 9 mijë m2 hapësirë për teatër. Do ketë një sallë të re të hapur mbi teatrin me mbi 100 vende, do jenë dhe dy salla black box me nga 100 vende secila".
1 - 19 of 23 Posts
Sa do te jete kapaciteti i salles kryesore te teatrit?
Une mendoj se duhet te jete mbi 650 vende ( rreth 700) duke qene se do jete Teater Kombetar dhe mendohet te jete afatgjate.
Po ashtu duke pare dhe interesin qe ka filluar te shfaqet per teatrin ( sa here kam shkuar dite jave mezi kam gjetur vende, ne fundjava po se po) nje salle e madhe qe ploteson kerkesat e publikut do ishte e pelqyeshme.
Mund te perdoret dhe per mbremje musical, kocerte salle apo takime publike nqs ka kapacitet te madh.
^^ 600/650 ulese dhe dy salla te tjera ndihmese me nga 150 ulese.
Une nuk kam gje me kullat ama kam gje me llogjiken e ketyre: inceneratoret e pleherave ndertohen me leket e shtetit dhe i menaxjon privati kurse teatrin e nderton privati me ppp dhe do e menaxhoje shteti.
Kush ka 2 grame tru e kupton ca qellimi kane keta.
Eshte investim privat qe do shlyet nga shteti vit pas viti. Dmth para te shtetit jane ato.
Kjo karakatine nuk do shume mende qe nuk mund te sherbeje as si magazine fshati e jo me si teater kombetar!
Deri ketu nuk besoj se ka njeri gje kundra. Edhe nqs kjo godine shembet serisht nuk besoj se humbet ndonje vlere arkitekturore e rendesishme duke qene se si godine (ne kendveshtrimin tim te pakten) nuk paraqet ndonje simbolik, bukuri apo menyre ndertimi te vecante.

Gjith oponenca qe po i behet kesaj qeveriem, mendj, eshte me teper me procesin, vendin dhe formen e ndertimit te kesaj vepre te re. A do duhet bere aty, ne formen e PPP duke i dhuruar tok te cmuar privatit dhe pa konkurs publik?
Apo duhet bere pikerisht e kunderta, duke u konsultuar me grupet e interesit, duke patur disa propozime dhe duke menduar ndonje forme tjeter zhvillimi te zones.

Mos e pate llafin per kete pacavuren ?
Budalliqe alla berishiane te tipit “hajde ti veme nje kapele zyrave te kuvendit (tek blv).
Po, ama nuk eshte pacavure alla Berishiane po alla Ramjane.
Berisha sbente pacavure fare, kishte vetem ide per te prishur pa then ca do bente (Piramida zogu zi etj) :lol:
M
^^ Po sigurisht.
Ne fakt kjo gje shuan cdo dyshim. Edhe une qe isha i dyzuar me pare a duhet apo jo te behet ky investim tani po e kuptoj shune qarte cfare qellimi ka ne te vertete gjithe kjo mesele.
Problemi eshte qe ja kane vene syrin atij trualli aty dhe nuk heqin dore kollaj.
Edhe mua (apo secilit ketu qe seshte as arkitekt as historian as inxhinier) mund ti shkojne nder mend ide se cfare mund te behen qe te kenaqen te dyja palet, edhe artistet edhe bashkia.
Ideale do ishte qe te ruhej dhe restaurohej i gjithe teatri aktual dhe te mbahej si salla shtese apo si muze dhe te ndertohej nje teater i ri diku tj (mundesisht te blv i ri!) Por qe faktikisht nuk jane fondet per dicka te tille.
Ath ne ate zone aty mund te projektohet nje variant qe te perfshije brenda godinen aktuale, ato vlera qe ajo godine ka te ruhen dhe te integrohen me godinen e re, i njejti parim qe u ndoq me stadiumin ku u riintegrua monumenti me gure brenda godines se re.

Por kjo zgjidhje merr me shume hapesire dhe i ngelet pak koncensionarit per ndertimet private keshtuqe eshte e papranueshme per ata.
Bashkia nuk e shtron ne keto terma diskutimi por mesa duket kerkon konsulta vetem per te percaktuar detajet me firmen private, pra e merr te mireqene faktin qe aty do prishet ajo godine, do ndertohet ai projekti tjeter dhe do ndertohet nga ajo kompani. Kjo me teper sesa konsultim duket si demagogji apo shfaqje bajate.
Mbase ti nuk e di qe kjo firme (Fusha sh.p.k) ka mare investimet me te medha qe ka bere Bashkia keto kohe (mjafton te them Sheshin Skenderbej).
Gjithashtu ti duhet te dish qe kunder Erion Veliaj eshte ngritur nje padi per vdekjen e nje femije ne landfillin e Sharres.
Duhet te dish qe prokurori qe ndoqi dhe mbylli kete ceshtje shume te ndjeshme ishte pikerisht Petrit FUSHA! (Vllai i shpk-se)
Nuk jane aq te percipta sa duken gjerat...
Une di qe deri tani:

1-Firma qe ka propozuar projektin per teatrin dhe rreth e rrotull di te ndertoj( ka fakte)
  • Like
Reactions: aldomorning
Sigurisht qe kjo eshte logjika e nje vendi normal ku sundon ligji. Ne nuk jemi ky vend dhe normal qe ty te duket e cudicme kjo logjike.
Fakti qe asnje seshte futur ne burg nga ata qe numerove ti eshte arsyeja perse ne jemi ketu ku jemi dhe perse bota po vazhdon te na shtype koken qe te perpiqemi te kthejme syte nga ligjshmeria. Ne nderkohe po vazhdojme ne rrugen tone drejt shfarosjes se ketij vendi nga shqipetaret.
Ti thua qe duhet te mbizoteroje llogjika "cme duhet mua per cfare bej dhe firmos une kur jam ne pushtet perderisa i kontrolloj te gjitha".
Te funksinonte kjo llogjike, jo vetem kryetaret e bashkive te te gjith vendit do duhet te ishin ne burg, por cdo drejtor, nendrejtor apo funksionar i shtetit duhet te ishte ne burg. Cdo kryetar i ARrSh do duhet te futej ne burg per secilen vdekje qe ndodh ne rruget e Shqiperise.
Veliaj nuk procedohet si autor i vrasjes se atij personi por si personi pergjegjes qe ka lejuar nje kompani x me firmen e tij te ushtroje aktivitet ne ato kushte. Kaq gje besoj e kuptojne te gjithe.

Nuk jane llafe kafeneje. Jane fakte :
1. Eshte e ditur qe kundra Veliajt eshte bere nje kallezim penal per ate ngjarje.
2. Eshte e ditur qe kete ceshtje e ka pasur nen hetim prokurori ne fjale.
3. Eshte e faktuar qe Veliaj e ka takuar privatisht kete prokuror ( e deshmuar me foto por po shkruaj nga tel dhe smund ta postoj per kollajllek, mund ta gjesh artikullin ne web).
4. Eshte e faktuar qe fusha.shpk dhe qeveria (Bashkia Tr) jane ne nje muaj mjalti qe pas asaj kohe. https://hashtag.al/index.php/2018/0...lqim-fushes-29-milione-euro-brenda-dy-viteve/
Mua si shqiptar te pakten me ben pershtypje nje konflikt interesi qe duket hashiqare ne kete pike. Per mos te permendur intimidimin apo blerjen qe mund te jete bere me keto veprime. Nqs ty te duket gjith kjo normale ath skam cfare debatoj me.

Fakti ti permend Noken si personazh komik dhe nuk shef asnje problem te Veliaj and co eshte shume tragjike. Sepse nuk mund te presim denimin apo zbythjen politike te Nokajve nderkohe qe ketyre te tjereve nuk i hyn gjemb ne kembe. Nqs ndonjehere ketu do vendoset drejtesi do vendoset per gjithe kasten jo per grupe grupe.

Sa per diskutimet ne rrafshin juridik apo arkitekturor, ne jemi ne forum dhe per te diskutuar jemi ketu smund te na mohoj kush te debatojme.
Shume juriste jane shprehur qe ai ligj qe propozohet eshte "cudi" ne jurisprudence ne shume aspekte.
Arkitektet jane ne kampe, disa jane per restaurim kurse te tjere per ndertimin e te riut. Kjo eshte mese normale sepse smund te jene te gjithe ne nje mendje.

Kundershtia ime eshte ne lidhje me procesin qe ne shume aspekte ( qe i permenda me lart) eshte qe ne gjeneze jonormal. Keta vijne me gjerat gati dhe pastaj ftojne te tjeret per konsultime. Shto ketu dhe firma qe eshte perzgjedhur per ndertim, kostoja, transparenca, mungesa e nje konkursi , problemet juridike etj mendoj qe me shume sesa nje dobi publike duket si afere e paster.

Dikush ketu nqs do te ndihmoje debatin te bej nje llogari sa metra katrore prone publike i jepen privatit dhe sa eshte kostoja e atij trualli ne ate zone ne tregun e sotem (truall per ndertim).
Nqs kjo kosto del sa kostoja e nje teatri apo sa kostoja e restaurimit ath afera smund te kundershtohet. Une jam i bindur qe eshte keshtu.
Cili qenka ai vend normal qe i beka biografine nje kompanie me lloqe kafeneje? Ca llogjike normale qenka: "Filani fiton X prone sepse eshte vllai i Fistekut qe per Y ceshtje ka favorizuar Veliajn, dhe qe ne baze te nje idiotsie qenka fajtor (penal) per vdekjen e nje te varferi qe per te nzjerr buken e gojes sfidon vdekje"??? Me llogjiken e Flamur Nokes, PO


***
Do ishte mire qe debatet "parimore" sic jane: me PPP apo jo; struktura ka vlera historike/arkitekturore apo jo; duhet rindertuar i vjetri apo ndertim i ri; etj. te ishin ndare nga lloqet e kafeneve dhe te behej nje debat me vlere


Sic duhet ndare debatet teknike qe i perkasin profesionisteve sic jane inxhinjere, arkitekt, ekonomist, jurist etj.
  • Like
Reactions: L1nk1g
Sa per Ilustrim, kjo eshte godina ku ka qene selia e pare e Qeverise Shqiptare qe do te restaurohet ne kuader te projektit te qendres historike te Vlores:
Per te treguar qe me teknologjine e sotme asnje gje nuk eshte e pamundur. Ata inxhiniera qe thone qe "ky restaurim nuk behet" nuk duhet ta quajne veten inxhiniera!

Kontradita e madhe qendron ne faktin e cuditshem qe kj qeveri si asnje tjeter me pare ka investuar dhe po investon fuqishem ne ruajtjen dhe promovimin e trashegimise kulturore, ndersa ne kete rast shohim nje levizje diametralisht te kundert. Vetem me interesa klienteliste apo grabitqare mund ta lidhim kete veprim...
  • Like
Reactions: EuropeBest and Lt_G
Teatri i Shkupit ka kushtuar 37 mln euro. Stadiumi Arena Kombetare deri tani i ka kaluar 60 mln euro. Kostoja per ulese ne teater eshte shume here me e larte se kostoja e nje ulese ne stadium sepse Teatri eshte nje godine me e komplikuar dhe ka paisje skenike qe kane kostot e tyre.
Gjithsesi edhe mua 30 mln euro per nje godine 3 kateshe me duket disi e madhe, por pikerisht ketu duhet te ngulmojne artistet dhe ata qe po bejne opoziten e projektit: transparenca!
Transparence per truallin, per gjurmen e projektit, per vleren e truallit qe i jepet privatit, per koston e ndertimit te ri, per tiparet e ndertimit te ri etj.
Keta merren me cingla vignla, jo mos te lozi teatri operas te ne, jo te kemi celsat ne e budallalliqe te tilla.
Pra do prishet dhe ajo godina e shemtuar e dr se burgjeve?
Sot me ra ne dore nje tekst Arkitektura Italine ne qytet e shqiperise qe trajton gjithe historine e ndertimeve dhe planeve urbanistike ne vitete 20-40 ne qytet kryesore dhe nder te tjera me ra ne sy nje projekt qe autoret italiane kishin hartuar per ndertesen ku ndodhet sot Teatri KOmbetar.
Ata propozonin qe i gjithe objekti te ritrajtohej, pjesa e majte te kryente funksione teatrore dhe per shfaqje kurse pjesa e djathte (experimentali) te ktheje ne muzeun e qytetit te tiranes.

Nje model te shkurtuar mbi kete gje e gjeta dhe ne kete shkrim te nje doktorature.
  • Like
Reactions: gjergjkastrioti
Pra meqe ka kaq shume divergjenca ku te dyja grupet pretendojne se jane shumice, zgjidhja ne kete forme eshte apsolutisht e papranueshme.
Menyra me e mire eshte duke e shtriar ceshtjen ne nje referendum qytetar ku mund te shihej fare qart cila pale ishte shumica.
Demokracia nuk eshte diktati i shumices mbi pakicen. Perkundrazi, eshte sistemi ku shumica qeveris per te gjithe dhe respekton dhe mendimin e qytetarit me te lodhur.
Dhe une kam vene re se te gjithe ata qe mbrojne teatrin kane nje opinion te shtremberuar per ata qe jane pro shembjes se tij. I kam degjuar te thone se artin nuk e duan dhe nuk e njohin. Nuk kane kulture dhe as as ndijesi, jane injorante te trashe, nuk i kuptojne vlerat emocionale, trashegimine kulturore dhe ate arkitekturore, duan te zhdukin memorien historike te qytetit etje etje...
1 - 19 of 23 Posts
Top