SkyscraperCity Forum banner

Teatri Kombëtar | National Theatre

136998 1009
http://shqiptarja.com/home/1/rama-p...efishi-i-k-tij-q---sht--sot-472752.html?pos_2

Updated design:


Rama prezanton projektin: Teatri i ri, trefishi i këtij që është sotKryeministri Edi Rama prezantoi sot projektin për Teatrin Kombëtar i cili do ndërtohet mbi rrënojat e atij ekzistues.

Përpara aktorëve Rama tha se do t'i japë vendin Teatrin e merituar me trefishin e sipërfaqes së teatrit të vjetër.

"Ndërtesa do shembet dhe mbi gërmadhat e të shkuarës do ngrihet teatri i ri kombëtar. Kushtet e teatrit sot janë poshtëruese për artistët. Nuk do jetë teatër me kullë, por s'dio kishte asnjë mëkat të ishte nën kullë, se njerëzit shkojnë të shohin teatër dhe jo kullë. Këtu nuk është historia se çfarë ka sipër, apo anash, pavarëisht se sipër do ketë hapësirë teatrale ne qiell të hapur dhe anash do ketë hapësirat e veta për artistët.

Turbina do shërbejë derisa teatri të ndërtohet, por do jetë aty edhe pasi teatri të ndërtohet, sepse do kemi më shumë shfaqje teatrale. Ne do hartojmë projektligjin dhe ky projekt do bëhet me ligj të veçantë nga Parlamenti i Shqipërisë.

Ne kemi bërë për teatrin aq sa pasur mundësi, por kemi bërë më shumë se të gjitha vitet e marra së bashku. Sipërfaqja e teatrit të ri do jetë trefishi i asaj ekzistuese, nga 3 mijë m2 rrënoja në 9 mijë m2 hapësirë për teatër. Do ketë një sallë të re të hapur mbi teatrin me mbi 100 vende, do jenë dhe dy salla black box me nga 100 vende secila".
41 - 60 of 1010 Posts
Me standarded e transparencës që kemi në Shqipëri, ne për projektin konkret do mësojmë kur të jetë punë e kryer. Standarded e transparencës shteti i mban qëllimisht ulet që të mund të bëj pislliqe në terrin informativ.
Nuk besoj se jane te sakta kto, por gjithsesi eshte heret me fol. Nuk kam ndermen te protestoj per momentin, keshtuqe pres te shoh edhe projektin e plote te “kullave”. Pasi ta shoh mund te shpreh pozicionin tim per ket pune, duke e dit qe nuk vlen fare. Nuk kam nermend te merrem me llafe kafenesh per momentin
  • Like
Reactions: endrity
Per bulevardin nuk ka akoma nje plan te detajuar vendor. Pa u bere publik plani asgje nuk do te ndertohet aty.
Asnje investim ne vende te tjera, apo tek bulevardi i ri
Robert Ndrenika kritik para Ramës: Jo Teatrin e ri me PPP

Lere se me kujtohen disa trima qe flisnin per sheshin skenderbej apo bulevardin e ri. Nuk po flas me sepse i kemi kalu shpesh kto situata per te tilla projekte qe jane dikutuar gjere e gjate... Kta mendojne se shqiperia eshte vendi i forte dhe i pasur, por ce do ja *if*** nenen qe na vjedhin kta politikane sepse do ishim zvicer!!! Jo more jo, jemi vendi me i varfer sepse shumica ktu rrin gjith diten ne kafe dhe kurr njeri nuk i ka thene pune e mbare. Jemi vendi me i korruptuar sepse secilit ktu gjeja e pare qe i shkon ndermend kur eshte ne veshtirsi eshte korrupsioni. Jemi vendi fundit sepse sdim te reagojme aty ku duhet, por reagojme sepse jemi te polarizuar politikisht... Pra DELE.

Qe ti kthem shesit.
Sheshi i tiranes eshte me vk ne europe. Jo per nga bukuria por nga shfrytzimi... Cdo shesh eshte plot kudo te shkosh sepse ke sherbime, ke evenimente, festa, organizime te ndryshme,... Ktu ne tirane ke vetem nje muze dhe AQ, edhe ate hotel qe eshte e rezervojne politikanet. Te gjitha te tjerat jane godina qeveritare, kisha dhe xhamia... Atehere cfare do bej njeriu ne shesh/qender? do verdallose kot? Nese nuk ngrihen ndertesa biznesi/sherbimesh; hotele; teater dhe jo muze-teater (sic thone disa trapa ta leme ashtu); etj etj... Si mendon se do zhvillohesh?

Se cfar pune prish nje kull ne nje toke kur shqiptari kurr nuk ka shkel, kete nje zot e di!!! Pa TID, Tirana do ishte me e shemtuar dhe ky eshte fakt.
Me standarded e transparencës që kemi në Shqipëri, ne për projektin konkret do mësojmë kur të jetë punë e kryer. Standarded e transparencës shteti i mban qëllimisht ulet që të mund të bëj pislliqe në terrin informativ.
  • Like
Reactions: AAO and Dorado.
Nese kullat qe nuk kane pike simetrie mes njera tjetres e nuk lene nje vije shikimi te qarte jane te bukra per ty, eshte e drejta jote.

Po duke qene se zona sot eshte e bllokuar qe ne 7 te mengjesit nga trafiku, transporti publik eshte rremuje totale, nuk ka nje parkim per rezidentet, shtepite e vjetra jane teresisht ne hije nga ndertesat e reja, shkollat jane sterplot, kanalizmet dhe rrjetet energjike te mbikonsumuaara problemi qe me shkakton mua eshte qe me veshtireson jetesen. Dhe kjo nuk eshte subjektive sepse cilesine e jetes per mua nuk e vlereson as Rama as Basha e as Veliaj po une vete.

Dhe eshte fakt, jo mendim, qe ne asnje vend te botes se zhvilluar nje kryetar bashkie e nje kryeminister nuk mund te ndertonte cfare i do qejfi ne kete menyre qe po ndodh ne Tirane, qofte edhe nese kishte per qellim zhvillimin e qytetit.

Lere se me kujtohen disa trima qe flisnin per sheshin skenderbej apo bulevardin e ri. Nuk po flas me sepse i kemi kalu shpesh kto situata per te tilla projekte qe jane dikutuar gjere e gjate... Kta mendojne se shqiperia eshte vendi i forte dhe i pasur, por ce do ja *if*** nenen qe na vjedhin kta politikane sepse do ishim zvicer!!! Jo more jo, jemi vendi me i varfer sepse shumica ktu rrin gjith diten ne kafe dhe kurr njeri nuk i ka thene pune e mbare. Jemi vendi me i korruptuar sepse secilit ktu gjeja e pare qe i shkon ndermend kur eshte ne veshtirsi eshte korrupsioni. Jemi vendi fundit sepse sdim te reagojme aty ku duhet, por reagojme sepse jemi te polarizuar politikisht... Pra DELE.

Qe ti kthem shesit.
Sheshi i tiranes eshte me vk ne europe. Jo per nga bukuria por nga shfrytzimi... Cdo shesh eshte plot kudo te shkosh sepse ke sherbime, ke evenimente, festa, organizime te ndryshme,... Ktu ne tirane ke vetem nje muze dhe AQ, edhe ate hotel qe eshte e rezervojne politikanet. Te gjitha te tjerat jane godina qeveritare, kisha dhe xhamia... Atehere cfare do bej njeriu ne shesh/qender? do verdallose kot? Nese nuk ngrihen ndertesa biznesi/sherbimesh; hotele; teater dhe jo muze-teater (sic thone disa trapa ta leme ashtu); etj etj... Si mendon se do zhvillohesh?

Se cfar pune prish nje kull ne nje toke kur shqiptari kurr nuk ka shkel, kete nje zot e di!!! Pa TID, Tirana do ishte me e shemtuar dhe ky eshte fakt.
Nëse vazhdojnë keshtu me kullat mbas 20 vitesh Tirana do jete keshtu :Tirana ska shans të bëhet si qytetet Evropiane , por do i ngjasoje qyteteve Amerikane dhe Aziatike . Ndoshta do jete nje lloje përzierje mes arkitekturës Evropiane dhe Amerikane .
Nuk ka asnje shans qe te ndodhe kjo per te pakten dy arsye kryesore.

Se pari, ne nuk kemi ndertuar aspak infrastrukturen e nevojshme per te bere kete lloj qyteti. Downtownet amerikane cahen tej per tej nga autostradat qe lejojne transportin e shpejte. Ketu do ndertojne deri sa te munden me idene qe do perfitojne nga cmimi i larte, e kur njerezve t'u jete bere jeta ferr e te pranojne jetesen ne fshat me gjithe problemet e saj se sa te rrine ne qender, atehere do kemi nje flluske banesash.

Se dyti, ne nuk kemi as planifikimin urban e as kodet e ndertimit amerikane. Ne nuk kemi rrjetin katror ku zhvillohen qytetet amerikane qe lejojne linja te qarte zhvillimi. Nuk kemi as kodet e ndertimit qe te percaktojne materialet e ndertimit ku perfshihen fasadat. Pra neser ne do kemi nje kakofoni ngjyrash e materialesh, te mbivendosura pa asnje simetri, qe vetem bukuri nuk shkaktojne.
Ndersa rastin konkret jam ne medyshje. 1) Sepse nuk besoj se 7 godinat e projektuara do jene kulla te mirfillta. Besoj se shumica nuk do ta kaloje lartesine e Toptani Center dhe mbase 1/2 mund ta kalojne me 10-20m, por nuk besoj se do kete kull te permasave te TID. 2) Sepse tek godinat egzistuese, sinqerisht nuk shof asnje vlere historike dhe 60 vjet me rradhe eshte perfol prishja per shkaqe teknike. 3) Sepse perfitohet nje teater jashtzakonisht modern dhe i kushtushem per xhepin e qytetarit ne po te njetin vend ku sot ndodhet TK.

Nese perfitohet nje teater i tille pa prekur asnje cm toke te teatrit egzistues, ne kembim te parkingut te famshem dhe lejes per te ndertuar ne prone private... sinqerisht me duket ne marrveshje win-win
perderisa privati eshte ofruar ta ndertoje ne kembim te shrytezimit te tokes ngjitur, atehere nuk perbejne shqetesim kerkesat qe listove.
Eshte e qarte qe ti, une, apo bashkeforumisti me siper nuk kemi as idene me te vogel se "si" "pse" apo "sa".

Nese nje qasje e ketille ofrohet per pjesen me me vlere te kryeqytetit te vendit çdo gje tjeter ka mare fund...

Neve kemi nevoje te vrapojme me hapa galopante, "jallah" arrijme disa standarte brenda ketij shekulli, nderkohe ajo qe vihet re eshte regres ndaj disa standarteve qe fatmiresisht i kishim arritur me masterplanin e qendres, listen e zonave dhe ansambleve monumentale etj (te dy dokumente te hedhur ne kosh)...

Hajde, rendesi ka te dali Erjon Mavria bukur ne TV, e te kete partia te financoje zgjedhjet e rradhes, kujt i plasi per qytetin, i kemi bere balle 97'es do jetojme edhe pa drite, ajer, rruge, transport, asnje ide se çdo te ndertohet apo shkaterrohet neser...e keshtu me rradhe...
Kush e tha? As per qendren e qytetit nuk ka PDV, por po ndertohet me leje speciale e prokurim te drejtperdrejte. Njesoj si "Kullat Binjake" e "Torre Drin" ne kohe te Albert Brojkes (atje jemi rikthyer!).
Per bulevardin nuk ka akoma nje plan te detajuar vendor. Pa u bere publik plani asgje nuk do te ndertohet aty.
  • Like
Reactions: endrity
Mua personalisht me behet vone, edhe pse nuk jam nga TR, do dua te jete nje qytet top evropian.

Tirana sot,nga ana e ndertimeve, ka pak lagje dhe disa dyzina ndertesash interesante dhe shume pak projekte per te ardhmen. Pjesa tjeter mundet te fshihet nga faqja e dheut dhe askujt nuk do i vinte keq.
Ka shume qytete ne bote qe kane arritur te behen destinacione turistike fal ndertimeve me arkitekt superstar dhe ne duhet te futemi ne ate valle, dhe skemi lluksin e mosmendjes.

Nuk po them qe projekti i Arkistarit eshte automatikisht me i mire se i nje studio shqiptare apo ku di une kush por nje arkistar garanton reklamim falas te qytetit ne kompeticione globale te arkitektures, ne faqet e tyre personale dhe te biznesit, ne fakultetet e universiteteve, ne kohen e te apasionuarve pas ndertimeve , ne departamentet e firmave te medha ndertimi, ne revista te specializuara, ne motore kerkimi etje etje
Me fal, po kujt i behet vone se keta jane arkitekt te famshem a jo?!! Ne 2000-shin ky argument edhe na hynte ne sy, po jo me.
  • Like
Reactions: Elianto
Kush e tha? As per qendren e qytetit nuk ka PDV, por po ndertohet me leje speciale e prokurim te drejtperdrejte. Njesoj si "Kullat Binjake" e "Torre Drin" ne kohe te Albert Brojkes (atje jemi rikthyer!).
Pervec fjalise se pare asnjera nuk ka lidhje me cfare thash un. Nje kull mund te jete problem per mbi popullim e rrjetit ujesjelles/kanalizimeve apo atij energjitik, por nuk mund te jete zgjidhja mos ndertimi i saj. Nje kulle mund te jete problemi per paksimin e vend parkimit por nuk eshte zgjidhja mos ndertimi nese ajo eshte kull sherbimesh. Se clidhje kane shkollat me nje kulle sherbimi nuk e mora vesh!? Nejse sic e the dhe vete, mendime personale.

Sinqerisht do kisha dash qe ne ate vendin ku do ndertohet Eye of Tirana lejen ta kishte dhene Basha. Nuk kam problem fare me asnjerin pse bon kulla ne nje vend te caktum. Un problem kam kur ti prish hotel Dajtin (shembull) dhe ja fut kull, apo tjeterson komplet imazhin e 15 kateshit duke bere ate shemtiren nga pas. Ne rastin konkret behet fjale per godina pa vlera, nuk e them un, e thone vete ata qe e ndertuan por mjafton edhe ta shohesh, dhe rindertimin e nje teatri tejet modern (mbase ne rajon me i miri) ne te njetin vend. "Kullat" nga pas jane tjeter gje, ajo eshte zone e degraduar dhe nuk besoj se mund te rivitalizohet ndryshe. Mund te diskutojme per dite me rradhe mbi to... por realish nese nuk do kishte kuptim nje kulle sherbimesh ne ate vend privat, cfare tjeter do kishte? Do ta bojme lulishte, kur lulishtja eshte 20m me poshte njera dhe tjetra 20m lart. Do ta bojm parking? apo do ta bojme kishe ungjillore?

Duket sikur po them gjera utopike, por sinqerisht un aty me shume se nje kulle per qender biznesi, sherbime, mbase hotel... nuk shof. Gjithone nese nuk do ishte dicka gjigante qe do merrte te gjith vemendjen nga atraksionet e tjera perreth.
Nese kullat qe nuk kane pike simetrie mes njera tjetres e nuk lene nje vije shikimi te qarte jane te bukra per ty, eshte e drejta jote.

Po duke qene se zona sot eshte e bllokuar qe ne 7 te mengjesit nga trafiku, transporti publik eshte rremuje totale, nuk ka nje parkim per rezidentet, shtepite e vjetra jane teresisht ne hije nga ndertesat e reja, shkollat jane sterplot, kanalizmet dhe rrjetet energjike te mbikonsumuaara problemi qe me shkakton mua eshte qe me veshtireson jetesen. Dhe kjo nuk eshte subjektive sepse cilesine e jetes per mua nuk e vlereson as Rama as Basha e as Veliaj po une vete.

Dhe eshte fakt, jo mendim, qe ne asnje vend te botes se zhvilluar nje kryetar bashkie e nje kryeminister nuk mund te ndertonte cfare i do qejfi ne kete menyre qe po ndodh ne Tirane, qofte edhe nese kishte per qellim zhvillimin e qytetit.
Evropian te ben respektimi i ligjeve, rregullave, dhe standardeve qe krijojne qytete te rregullta, me hapesire publike, me transport publik e qe limitojne dhe ndalojne ndertimevt abuzive. Qytetet qe renditen rendom ne listen e qyteteve me cilesi me mire jetese kane keto sherbime dhe planifikim, e jo detyrimisht ikona arkitekturore.

Te ishte per arkitekt te famshem, edhe Sadaami si shume autokrat te tjere kishte ndertuar pallate spektakolare ne 4 cepat e Irakut teksa populli i tij jetonte ne mizerje. Po nuk besoj se irakenet i kujtojne me mallengjim ato pallate si shembull emancipimi dhe zhvillimi.
Mua personalisht me behet vone, edhe pse nuk jam nga TR, do dua te jete nje qytet top evropian.

Tirana sot,nga ana e ndertimeve, ka pak lagje dhe disa dyzina ndertesash interesante dhe shume pak projekte per te ardhmen. Pjesa tjeter mundet te fshihet nga faqja e dheut dhe askujt nuk do i vinte keq.
Ka shume qytete ne bote qe kane arritur te behen destinacione turistike fal ndertimeve me arkitekt superstar dhe ne duhet te futemi ne ate valle, dhe skemi lluksin e mosmendjes.

Nuk po them qe projekti i Arkistarit eshte automatikisht me i mire se i nje studio shqiptare apo ku di une kush por nje arkistar garanton reklamim falas te qytetit ne kompeticione globale te arkitektures, ne faqet e tyre personale dhe te biznesit, ne fakultetet e universiteteve, ne kohen e te apasionuarve pas ndertimeve , ne departamentet e firmave te medha ndertimi, ne revista te specializuara, ne motore kerkimi etje etje
  • Like
Reactions: AlbanPOLIMI
"Nuk besoj" perdoret edhe kur nuk je (me dashje) i informuar per situaten. Nese dikush do transparence... BUJRUM. Skam asnje problem me ta. Un problemin e kam ne parim me ato qe kane fobi kullat ne qender
Eshte e qarte qe ti, une, apo bashkeforumisti me siper nuk kemi as idene me te vogel se "si" "pse" apo "sa".

Nese nje qasje e ketille ofrohet per pjesen me me vlere te kryeqytetit te vendit çdo gje tjeter ka mare fund...

Neve kemi nevoje te vrapojme me hapa galopante, "jallah" arrijme disa standarte brenda ketij shekulli, nderkohe ajo qe vihet re eshte regres ndaj disa standarteve qe fatmiresisht i kishim arritur me masterplanin e qendres, listen e zonave dhe ansambleve monumentale etj (te dy dokumente te hedhur ne kosh)...

Hajde, rendesi ka te dali Erjon Mavria bukur ne TV, e te kete partia te financoje zgjedhjet e rradhes, kujt i plasi per qytetin, i kemi bere balle 97'es do jetojme edhe pa drite, ajer, rruge, transport, asnje ide se çdo te ndertohet apo shkaterrohet neser...e keshtu me rradhe...
Kur mbipopullon nje zone, mbipopullon dhe shkollat, nuk eshte shume e veshtire per tu kuptuar.

Ndersa problemi qe ti paske me kullat eshte shume subjektiv dhe ne fund te listes se problemeve qe mendojne qytetet kur bejne planifikimin urban.

Packa se une jam dakord me shemtine e zgjerimit te 15-kateshit, nese ajo zone eshte planifikuar si zone me dendesi te larte, ka kapacitetin e duhur per ate lloj ndertimi, ka rruget e aksesit te duhura, respekton vijat ku ndertohet dhe ka dhe nje fasade njesoj me zonen, gjasat qe te bllokoheshin ne cdo qytet jane te vogla. Por nuk eshte fare e tille.

Problemi qe cdo qytet fillon e mendon kur planifikon zhvillimin e nje zone eshte se pari menyra se si infrastruktura do perballoje vellimin e njerezve qe jetojne e punojne ne zone. Kur keto jane te mbingarkuara, sic vete Erioni ka pranuar kur kandidonte si kandidat, eshte e pamundur qe te lejohen ndertime te tjera kaq masive.
Pervec fjalise se pare asnjera nuk ka lidhje me cfare thash un. Nje kull mund te jete problem per mbi popullim e rrjetit ujesjelles/kanalizimeve apo atij energjitik, por nuk mund te jete zgjidhja mos ndertimi i saj. Nje kulle mund te jete problemi per paksimin e vend parkimit por nuk eshte zgjidhja mos ndertimi nese ajo eshte kull sherbimesh. Se clidhje kane shkollat me nje kulle sherbimi nuk e mora vesh!? Nejse sic e the dhe vete, mendime personale.

Sinqerisht do kisha dash qe ne ate vendin ku do ndertohet Eye of Tirana lejen ta kishte dhene Basha. Nuk kam problem fare me asnjerin pse bon kulla ne nje vend te caktum. Un problem kam kur ti prish hotel Dajtin (shembull) dhe ja fut kull, apo tjeterson komplet imazhin e 15 kateshit duke bere ate shemtiren nga pas. Ne rastin konkret behet fjale per godina pa vlera, nuk e them un, e thone vete ata qe e ndertuan por mjafton edhe ta shohesh, dhe rindertimin e nje teatri tejet modern (mbase ne rajon me i miri) ne te njetin vend. "Kullat" nga pas jane tjeter gje, ajo eshte zone e degraduar dhe nuk besoj se mund te rivitalizohet ndryshe. Mund te diskutojme per dite me rradhe mbi to... por realish nese nuk do kishte kuptim nje kulle sherbimesh ne ate vend privat, cfare tjeter do kishte? Do ta bojme lulishte, kur lulishtja eshte 20m me poshte njera dhe tjetra 20m lart. Do ta bojm parking? apo do ta bojme kishe ungjillore?

Duket sikur po them gjera utopike, por sinqerisht un aty me shume se nje kulle per qender biznesi, sherbime, mbase hotel... nuk shof. Gjithone nese nuk do ishte dicka gjigante qe do merrte te gjith vemendjen nga atraksionet e tjera perreth.
Nese behet fjale per godina banimi jam plotsisht dakort me ty. Bile jo vetem per zonen brenda unazes se vogel por edhe me gjere. Kulla banimi ke bulevardin e ri... shko knaqu se ndertuari.

Un flas per qendra ekonomike, sherbimesh, hotelesh, teater me te madh, ri venien ne sherbim te H. Dajtit (me e mira e mundshme), piramides, galerine e arteve dhe gjithcka tjeter qe mund te behet atraksion aty.

Sot qendra e tiranese quhet blloku ku meshirohet kultura e re shqiptare... kafe, kafe dhe lloqe.
Kur mbipopullon nje zone, mbipopullon dhe shkollat, nuk eshte shume e veshtire per tu kuptuar.

Ndersa problemi qe ti paske me kullat eshte shume subjektiv dhe ne fund te listes se problemeve qe mendojne qytetet kur bejne planifikimin urban.

Packa se une jam dakord me shemtine e zgjerimit te 15-kateshit, nese ajo zone eshte planifikuar si zone me dendesi te larte, ka kapacitetin e duhur per ate lloj ndertimi, ka rruget e aksesit te duhura, respekton vijat ku ndertohet dhe ka dhe nje fasade njesoj me zonen, gjasat qe te bllokoheshin ne cdo qytet jane te vogla. Por nuk eshte fare e tille.

Problemi qe cdo qytet fillon e mendon kur planifikon zhvillimin e nje zone eshte se pari menyra se si infrastruktura do perballoje vellimin e njerezve qe jetojne e punojne ne zone. Kur keto jane te mbingarkuara, sic vete Erioni ka pranuar kur kandidonte si kandidat, eshte e pamundur qe te lejohen ndertime te tjera kaq masive.
Shume dakort me ty mbi respektin e ligjit dhe paragrafin e pare.

Nuk besoj se Sala apo Rama jane ne nivelin e Sadamit....

Une thjesht po shpreh pelqimin tim personal per zgjedhjen e studios BIG per projektin dhe nuk po them qw projektet nga Arkistar jane panacea e problemeve politiko-infrastrukturore te TR por qe ndihmojne sado pak Tiranen ne njohjen dhe te qenit ne nje realitet qe eshte global dhe i nderlidhur dhe jo vetem Kombinat-Kinostudio.
Nuk e di si arritem te vendimi per te perdorur kete studio dhe jo nje tjeter nga ana proceduriale, ka shkelje ligjore, kush perfiton , duhesh prishur/restauruar teatri , kulla/jo kulla etje etje
Evropian te ben respektimi i ligjeve, rregullave, dhe standardeve qe krijojne qytete te rregullta, me hapesire publike, me transport publik e qe limitojne dhe ndalojne ndertimevt abuzive. Qytetet qe renditen rendom ne listen e qyteteve me cilesi me mire jetese kane keto sherbime dhe planifikim, e jo detyrimisht ikona arkitekturore.

Te ishte per arkitekt te famshem, edhe Sadaami si shume autokrat te tjere kishte ndertuar pallate spektakolare ne 4 cepat e Irakut teksa populli i tij jetonte ne mizerje. Po nuk besoj se irakenet i kujtojne me mallengjim ato pallate si shembull emancipimi dhe zhvillimi.
Personalisht do me pelqente nje teater me shume stil klasik apo godine normale sesa nje godine kaq ekstravagante dhe moderne ne nje kompleks monumentesh si jane ministrite.

Maksimumi i orgazmit do ishte nese trualli i teatrit te sotshem do u lente hapsire boshe dhe teatrin e ri ta benin te bulevardi i ri... po nejse nuk jemi kaq perpara.
  • Like
Reactions: aldomorning
+1
Personalisht do me pelqente nje teater me shume stil klasik apo godine normale sesa nje godine kaq ekstravagante dhe moderne ne nje kompleks monumentesh si jane ministrite.

Maksimumi i orgazmit do ishte nese trualli i teatrit te sotshem do u lente hapsire boshe dhe teatrin e ri ta benin te bulevardi i ri... po nejse nuk jemi kaq perpara.
^^ Qenka projekt i vjedhur dmth.
41 - 60 of 1010 Posts
Top