SkyscraperCity Forum banner
961 - 980 of 1010 Posts

· Registered
Joined
·
2,343 Posts
Dmth fasada ballore do jete thjeshte ajo guaska e betonit si teneqe e ndryshkur? 😅
Nuk eshte ballore. Ka ndertesen e ministrise nga para. Do duket nga bulevardi vetem 2 kate ose 3 kate po te jesh nga ana e ministrise se mbrojtjes. Por ana nga sheshi eshte dritare dhe do duket shume bukur. Po e mbani mend ky projekt eshte nje ide e nje studjoje Ukrainase qe konkuroi ne Korene e Jugut po nuk fitoi, pastaj e mori Danezi dhe i beri c ndryshime por i dha klas.
 

· Registered
Joined
·
2,518 Posts
Nje pjese te asaj hapsiree ka blere Fusha. Ka nje pjese Bashkia qe mund tja shese fushes.
Ideja ishte qe bashkia tja dhuronte Fushes ate pjese, ne kembim te ndertimit falas te teatrit. U ngriten shume zera kunder se po i falej toka oligarkeve, dhe u vendos qe teatri te ndertohej me fonde publike. Tani taksapaguesit e qytetaret po e hane dyfish, do harxhojne nja 30 apo 40 milion euro per ndertimin e teatrit, dhe gjithashtu edhe Fusha do i ndertoje kullat ne pronen qe zoteron apo ka bere marreveshje me pronaret. Shkurt muhabeti, une si taksapagues megjithese projekti i teatrit me pelqen shume, do preferoja qe ato fonde te shkonin per ndertimin e nje stacioni treni dhe autobuzash te hajrit p.sh se jemi i vetmi kryeqytet ne Europe pa nje te tille. Teatri mund te priste edhe ca kohe.
 

· Registered
Joined
·
2,343 Posts
Ideja ishte qe bashkia tja dhuronte Fushes ate pjese, ne kembim te ndertimit falas te teatrit. U ngriten shume zera kunder se po i falej toka oligarkeve, dhe u vendos qe teatri te ndertohej me fonde publike. Tani taksapaguesit e qytetaret po e hane dyfish, do harxhojne nja 30 apo 40 milion euro per ndertimin e teatrit, dhe gjithashtu edhe Fusha do i ndertoje kullat ne pronen qe zoteron apo ka bere marreveshje me pronaret. Shkurt muhabeti, une si taksapagues megjithese projekti i teatrit me pelqen shume, do preferoja qe ato fonde te shkonin per ndertimin e nje stacioni treni dhe autobuzash te hajrit p.sh se jemi i vetmi kryeqytet ne Europe pa nje te tille. Teatri mund te priste edhe ca kohe.
Une mendoj se duhet te plotesohet qendra. Eshte pjesa turistike e qytetit dhe duhet te ndertohen cka per tu ndertuar. Pastaj gradualisht duke u zhvendosur nga qendra ne periferi. Nje pallats porti te lojrave me dore duhet te behet i hajrit etj..
 

· Registered
Joined
·
223 Posts
Nuk eshte ballore. Ka ndertesen e ministrise nga para. Do duket nga bulevardi vetem 2 kate ose 3 kate po te jesh nga ana e ministrise se mbrojtjes. Por ana nga sheshi eshte dritare dhe do duket shume bukur. Po e mbani mend ky projekt eshte nje ide e nje studjoje Ukrainase qe konkuroi ne Korene e Jugut po nuk fitoi, pastaj e mori Danezi dhe i beri c ndryshime por i dha klas.
s'e kuptova pjesen ballore
 

· Registered
Joined
·
6,076 Posts
Tender ma te detajuar se ky nuk kam pa.

Ktu duket struktura e teatrit, skena kryesore do jet me dy kate ndersa do ket edhe dy skena tjera. Njera do sherbeje si teater i hapur tjetra do jet nje mjedis i mbyllur. Vlen te permendet fakti qe skena kryesore do i ket uleset me sistem ventilimi nese nuk gaboj edhe tek TKOB e kan instalu ket sistem. Organizimi i hapesirave duket perfekt dhe duket qe edhe ktu nuk duan te ndërtojnë thjesht nje teater qe sherben 1 herë ne muaj por kan projektu nje mjedis qe mund te perdoret edhe per evente tjera.Kjo foto tregon se si do organizohet puna, do perdoren dy vinça qe do pershpejtojn punimet
 

· Registered
Joined
·
262 Posts
Te fillojne sa me shpejte se ka ngelur ajo zone aty teper shemtuar. Pa filluar teatri nuk fillojne dot as prishjet per kullat aty mbrapa.
 

· Registered
Joined
·
178 Posts
nuk duan te ndërtojnë thjesht nje teater qe sherben 1 herë ne muaj
ne teater nje pjese luhet perdite normalisht, derisa te kete sukses, dmth te shiten bileta (na paris ka me dhjetra teatre private dhe ca shqiptare nga belgjika kane nje te tyrin). gje tjeter pastaj qe ndoshta sot s'shkon me njeri ne teater, dhe mund te bejne çdo lloj aktiviteti tjeter ne te.
 

· Registered
Joined
·
262 Posts
Gjynah qe u ben gjithato protesta e budalliqe, do kishte mbaruar teatri tani.
Kote kane protestuar se trualli u vodh ne menyren me spektakolare dhe te pafytyre te mundshme. Projekti eshte nje shemtire skandaloze, nje version i deshtuar ne nje konkurs tjeter nderkombetar por i ricikluar nga arkitekti per Tiranen.

Kryeqyteti e meritonte nje teater te ri se ajo karakatina nuk mbante me dhe restaurimet ishin te kushtueshme per nje godine qe kur eshte ndertuar ka qene planifikuar si e perkohshme. Me protestat nuk u zgjidh asgje. Projekti eshte po ai skandalozi, trualli u vodh, dhe mbi te gjitha keta qe vodhen truallin me perpara kostot e teatrit ja ngarkuan privatit, ndersa tani kulmi eshte se financimi vjen nga taksat tona.

Kesaj i thone te keqtrajtuar dhe perdhunuar.
 
961 - 980 of 1010 Posts
Top