Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 172 Posts

·
MM
437 Posts
Discussion Starter · #1 ·
HDR (ang. High Dynamic Range) - technologia generowania sceny w grafice trójwymiarowej, której efektem jest renderowanie świata z realistycznym oświetleniem. Największa różnica dostrzegana jest w bardzo ciemnych lub bardzo jasnych fragmentach sceny, gdzie symulowane jest natężenie światła wykraczające poza zakres możliwy do osiągnięcia na ekranie monitora (np. efekt oślepienia po spojrzeniu na słońce).

w wiki pisze ze to zwiazane z 3d grafika ale tez jest to technika robienai zdjec, czy ktos z was juz sie tym zajmowal, ma jakies fotki ?
wg. mnie efekty sa powalajace jak sie umie wszytko ladnie ustawic, mi narazie srednio wychodzi ale cwicze :) a o to moje dokonania:

zdjecie robione o 17-18 bezposrednio pod slonce !

a tu inne takie, troche nie zamierzone ale fajnie wyglada, jak po wojnie nuklearnej

jesli ktos nie wie o co chodzi z tym hdr to polecam :) (statyw obowiazkowy!)
robi sie pare zdjec (2-4) z roznym czasem naswietlania albo z roznym EV, zdjecia musza byc zrobione z DOKLADNIE tego samego miejsca, minimalny ruch aparatem wszytko popsuje ;) potem w photoshop cs2 albo w Photomatix (polecam) laczy sie wszystkie zdjecia w jedno, potem w miare potrzeb pare korekt w photoshopie i jak wszytko dobrze poszlo jest swietne zdjecie.
Najgorsze jest wlasnie zrobienie szybko tych paru zdjec uwazajac zeby nie ruszyc aparatem i najwazniejsze zeby otoczenie sie nie ruszalo (np. chmury czy drzewa)
oto kilka linkow pokazujacych zdjecia technika hdr, dla mnie BOMBA :D
LINK - 1
LINK - 2
LINK - 3

·
I'm a rubber ball
830 Posts
Poczytałem sobie troche o tej technice i brzmi niezwykle obiecująco, chociaż niektóre z tych zdjęć które widziałem wyglądają dość sztucznie, co prawda uważam, że w niektórych przypadkach o wiele lepszy efekt można by uzyskać przez zwykłą szarą połówke, ale w kilku przypadkach efekty bywają rewelacyjne i przez klasyczne metody nieosiągalne.

·
ex Leshchoo
3,530 Posts
Czy bracketing zalatwia tu sprawe? Chociaz chyba nie :(. W kazdym razie pierwszy raz o tym slysze i chyba sie kiedys pobawie, ale dopiero jak uv kupie, poki co unikam ostrego slonca jak tylko moge - niechce zabic maszyny jak poprzedniej.

·
Registered
3,981 Posts
Eosendil juz kiedys na forum przedstawial ten temat i pokazal swoje nocne fotki Frankfurtu (bardzo fajne i orginalne) :)

·
I'm a rubber ball
830 Posts
Leshchoo said:
Czy bracketing zalatwia tu sprawe?
To jest pierwszy krok :) Robisz zdjęcia z bracketingiem i potem je sklejasz i to jest wlaśnie HDR :)

·
The Ratizator™
4,503 Posts
Super sprawa. Musze sprobowac w najblizszym czasie. Zaczne od bracketingu i nalozenia na siebie fotek bez obrobki. Zobaczymy, jakie beda efekty.

·
MM
437 Posts
Discussion Starter · #8 ·
aha zapomnialem napisac ze robiac te fotki parametry ustawia sie tak aby pierwsza fotka byla niedoswietlona, srodkowa normalnie a ostatia przeswietlona :)

troche sztucznie wyglada ale nie zawsze trzeba poprostu probowac, jak znajde na kompie to pokaze jeszcze foto starego browaru poznaniu w hdr :)

·
Mam bez liku...
7,633 Posts
Tu http://www.lookdigital.pl/hdr.htm człowiek osiąga piękne efekty,a przy tym udziela porad i dzieli się swoimi doświadczeniami (jak sobie sprawię lepszy sprzęt to może kiedyś spróbuję)

·
ex Leshchoo
3,530 Posts
No to mój absolutnie pierwszy krok z HDR'em, jedno zdjecie musialo sie lekko poruszyc (stad taki podcień przy kablach czy moście) natomiast w drugim wyniklym z 2 tylko fotek jest jakis miziaj czarny.... Jakies sugestie na przyszlość? :)

edit:
musze cos nad jakoscia popracowac...

·
Registered
4,992 Posts
mam banalne pytanie, jak się łączy kilka zdjęć w jedno (mam PS 7.0) czy to ma cos wspólnego z warstwami ? jakaś przezroczystość?
dzięki z góry

·
Administrator
37,303 Posts

·
nec temere nec timide
2,535 Posts
he, tak się składa że akurat wróciłem z Genewy gdzie miałem okazje zrobić pare fotek nocnych... także jako DRI. Sam jestem ciekawy co z nich wyszło... :)

·
nec temere nec timide
2,535 Posts
Tu pare fotek zrobionych 2 dni temu w Genewie techniką DRI. Można by było więcej z nich wyczerpać ale przerabiałem je wczoraj o 1 w nocy i nie chciało mi się z tym bawić do rana... :)

Na zdjęciu nr. 2 ładnie widać efekt DRI na neonówkach "Rolex watches" idt. (widoczne lepiej w dużej wersji). Fota ta została "sklejona" ze 6u zdjęć: 30s, 15s, 4,5s, 1s, a zdjęcie 30s zostało za pomocą programu do RAW rozjaśnione na odpowiednio ok. 45s i 1min. Oczywiście mogłem zrobić już na miejscu te 2 zdjęcia za pomocą funkcji "bulb"... ale głupi, za każdym razem myśle że 30s to wystarczająco długo :bash:. No cóż, może kiedyś się nauczę...

Wracając do tematu, na zdjęciu nr. 3 widzicie różnice na napisach neonowych. Fota ta bowiem została zrobiona z tylko dwóch zdjęć i na dodatek ciemniejsze części dodane tylko po lewej stronie (światła samochodowe). Neony jak i cała raszta zdjęcia bez zmian. Ten efekt bardziej mi się podobał.

Zdjęcie nr. 5 za to jest zwykłym zdjęciem nocnym, bez żadnej techniki pomocnej. Tylko wyostrzone. :)

1.

2.

- wersja duża

3.

4.

5.

6.

·
The Ratizator™
4,503 Posts
^^ REWELACJA!! Swietne foty, szczeka mi opadla i nie moge jej podniesc, bo ciagle patrze na te cuda!

Prawie jak gdynska Swietojanska ;) Tylko 100 razy ladniejsze kamienice...

1 - 20 of 172 Posts