Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 21 Posts

·
Registered
6 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Witam
Czy może ktoś z szanownych internautów podpowie jakąś technologię na naprawę betonu nawierzchniowego...
Czekam na propozycje!! :)

·
fortuna favet fortibus
1,833 Posts
nie obraź się @emti, ale takie rady to na poziomie babć ze straganu.

Ja prawdę powiedziawszy nie znam odpowiedzi jak to naprawić, ale widzę, że skucie tego całego betonu to ostateczność bo przecież nośność nie jest przekroczona, a "jedyną" wadą są te powierzchniowe wykruszenia/wypłukania materiału.

·
Banned
1,518 Posts
moze skuc wierzchnia warstwe (20cm) i zalac nowym betonem? :D Tylko czy po wyschnieciu betonu, obie warstwy trzymabyby sie razem? :)

·
Kierownik Budowy
4,729 Posts
Musze powiedziec ze odp na to pytanie nie jest latwa. Wydaje mi sie iz obezcny stan nawierzchni jest efektem złego betonowania. Prawdopodobnie podczas „lania betonu” był ona słabo zmieszany- składniki były rozsegregowanie co było przyczyna sedymentacji tj wypłynięcia zaczynu cementowego na powierzchnie. Zaczyn cementowy ma niezbyt dużą wytrzymałość i w efekcie w wyniku przejazdu pojazdów uległ skruszeniu oraz wypłukaniu przez wodę deszczową a także zniszczony w wyniku zamarzania wody podczas zimy. Zdjęcia pokazują troszkę ale ciężko cokolwiek dokładnie stwierdzić na ich podstawie…

Co do zmiany stanu obecnego…Wydaje mi się ze niewiele jest można zrobić :/
Wylanie nowej warstwy jest jakimś rozwiązaniem, ale w efekcie może dojść do popękanie nowej warstwy. Pyzatym dobrze najpierw przyjrzeć się istniejącej nawierzchni przed wylewaniem u skuć słabo związane części. Jeśli macie zamiar betonować „na własną rękę” to obowiązkowo należy „skropić” istniejący beton wodą!

Ja osobiście nic bym z tym nie robił, nie wygląda to źle- taki już urok betonu. W przypadku jakiś prac może się okazać ze utopicie kolejne pieniądze :/
Zaproponowane przez kogoś wczesniej wylanie warstwy betonu asfaltowego tez jest jakims tam rozwiązaniem ale co do trwałości to za bardzo bym temu nie zawierzał.

Pozdro

·
Kierownik Budowy
4,729 Posts
zonc said:
Często leje sie beton ? W jakich wypadkach... i czy to lepsze niz asfalt?
Na kazdej budowie:D Domyslam sie ze chodzi Ci o drogi...wiec leje sie nie czesto w Polsce. Zreszta potocznie mieszanka zwana asfaltem jest tak naprawde betonem asfaltowym roznica polega na tym ze w tradycyjnym betonie lepiszczem jest cement a w asfaltowym asfalt;)

W Polsce widzialem jedna calkiem nizla trase wykonana z betonu to bylo gdziez na Mazowszu kolo...Plocka chyba i w Wlkp w Wlkp Parku Narodowym ale to stara droga oczywiscie budowana przez niemców.

Problem drog bet zwiazany jest z koniecznosci wykonywania dylatacji co w zasadze nie ma miejsca przy drogach z bet asf. Jednakze drogi bet za w zasadzie niewrazliwe na wysokie temp jednoczesnie sa drozsze:/

·
in omnia paratus
3,924 Posts
A ja bym to zażywicował, taka nowoczesna zywica z piaskiem jak sie teraz daje na chodniki na mostach. Wprawdzie podloze slabe, ale raczej nie powinna odlatywac :)

·
fortuna favet fortibus
1,833 Posts
WotaN said:
A ja bym to zażywicował, taka nowoczesna zywica z piaskiem jak sie teraz daje na chodniki na mostach. Wprawdzie podloze slabe, ale raczej nie powinna odlatywac :)
Zwracam uwagę, że część jezdni jest w łuku - więc napewno odpadnie bo ścinanie widać jest duże.

·
in omnia paratus
3,924 Posts
Krzyżak said:
Zwracam uwagę, że część jezdni jest w łuku - więc napewno odpadnie bo ścinanie widać jest duże.
Zywica jest tak elastyczna ze drobne ruchy (jak od zmian temperatury) nie robia na niej wrazenia. Nie wiem tylko, czy jest dostatecznie trwala, zeby przeniesc ciezki ruch; nawet nie wiem, czy wytrzymalaby samochody osobowe :)

·
oj tam, oj tam
2,312 Posts
Krzyżak said:
nie obraź się @emti, ale takie rady to na poziomie babć ze straganu.
brawo... rzeczywiście jestem babcią ze straganu.
zgadzam się z opinią Filo. ciężko będzie cokolwiek teraz z tym zrobić i nie wiadomo czy to wogóle ma sens w kontekście przeznaczenia nawierzchni. Może nie wygląda za ładnie ale nośność zachowuje. Wylanie tych "kilku centymetrów" nie ma zupełnie sensu a poza tym każda dodatkowa warstwa zmienia rzędną powierzchni co nie zawsze jest pożądane.

·
Registered
6 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Tak dla ścisłości ruch na tej nawierzchni to KR 3-6 moja propozycja to sfezowanie 4 cm i ułożenie warstwy bitumicznej SMA 0/9,6 lub 0/12,8. Zywicowanie nie wchodzi w gre koszt=z rozbiórką i ułożeniam nowego betonu!!! Co o tym sądzicie??

·
mostowniczy
340 Posts
Jest jeszcze inne rozwiązanie - położyć geowłókninę a na nią nową nawierzchnię - wtedy problem spękań odbitych na pewno nie wystąpi. Ale to dośc kosztowny zabieg.

Tak jak mówił em-ti-wi można by skuć obecną nawierzchnię i użyć jej do podbudowy nowej warstwy.

·
Registered
80 Posts
Wątek dość stary, ale moim zdaniem wystarczy:
- sfrezować 8-10 cm
-wkleić na żywicy pręty o przekroju 10-12 mm w odległości co 15 cm
-następnie siatka o oczkach 10x10 cm z prętów średnicy 10 mm (otulina 4 cm)
-podłoże wyczyścić sprężonym powietrzem
-bezpośrednio przed betonowaniem zastosować warstwę sczepną z np SIKA MONOTOP 610 lub 612
-wylać beton klasy B35 lub B40 i nadać fakturę jak na zdlęciu w poście nr 1
Powinno pomóc !!!

·
Moderator
19,584 Posts
Pytanie może nieco z innej beczki, ale też dotyczy betonu, a nie chcę zakładać nowego wątku, żeby nie robić zamieszania.

Modernizacja autostrady A-6 - odcinek, Granica Państwa – Węzeł ,,Kołbaskowo” od km 0+000 do km 3+800 PL 9308-01-02-L001

Przebudowa dwóch jezdni autostrady A6 na długości 3,8 km dostosowując je do parametrów autostradowych. Odprężenie istniejącej nawierzchni z płyt betonowych i pokrycie jej nawierzchnią bitumiczną lub całkowitą wyminę nawierzchni betonowej na nową konstrukcję w miejscach najbardziej zniszczonych
Na czym polega to odprężenie?

1 - 20 of 21 Posts