SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 988 Posts

·
Registered
Joined
·
452 Posts
The least thing what Tehran needs now.... even nwo they have water supply-difficulties. Instead of this, they should build more parks in different areas. They need much less water and have many positive aspects.
 

·
Highrise Resident
Joined
·
2,055 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Obviously water supply problems have been much less compared to 8 years ago. I remember having cuts at least twice in summers but as the article states this is a huge waste of water. I must say Ghalibaf has built so many parks though, you can't really complain about public greenery.
 

·
Registered
Joined
·
452 Posts
^^But as you know we still have water-supply problems, we overuse the reserves. In such an extent that many say that the underground water-reserves are now around 1/2 of what it was some decades ago.
Of course Ghalibaf did a lot and bilt a lot of parks, but I think for such a city like Tehran, with this population and smog, we definately need even more than this.
 

·
Highrise Resident
Joined
·
2,055 Posts
Discussion Starter · #7 · (Edited)

·
Highrise Resident
Joined
·
2,055 Posts
نگاهي به طرح*هاي بزرگ گردشگري و تفريحي در ارتفاعات غربي تهران
نقشه گنج در غرب پایتخت
شهر > زیباسازی - ایمان مشعلچیان:
«آبشار البرز در ارتفاعات شمال غربی تهران مرا به یاد باغ*های معلق بابل می*اندازد. آنچه در قالب این پروژه تفریحی وسیع و گسترده فراهم آمده در نوع خود زیبا و بی*نظیر است.»


این اظهار نظر کارشناس ارشد دفتر همکاری*های سازمان بهداشت جهانی است که در آخرین روزهای هفته گذشته در بازدید از بزرگ*ترین پروژه تفریحی-گردشگردی غرب تهران آن را به زبان آورد.

«بو هنریکسون» سوئدی که برای اعطای نشان و لوح جامعه ایمن به چند منطقه، در تهران به سر می*برد در بازدید از پروژه تفریحی البرز که در ارتفاعات رشته*های کوه*های البرز در منطقه 22تهران ساخته می*شود، با ابراز شگفتی از ساخت چنین مجموعه*ای در این ارتفاع و زیبایی*های بصری این طرح، آن را بی*شباهت به باغ*های معلق بابلیان ندانست. اما او نخستین کسی نیست که با دیدن آبشار بزرگ البرز در غرب تهران ابراز شگفتی می*کند.

پیش از او بسیاری از مقامات و مدیران تهران و کشور در بازدید از این طرح آن را طرحی ملی دانسته*اند که شایسته تمجید است.
پروژه ملی آبشار البرز با وسعت 200هکتاری خود قسمت*ها و مجموعه*های وسیعی را شامل می*شود. آبراه*ها و برکه*ها، باغ*های ایرانی و انواع درخت*ها و درختچه*هایی که امکان رشد در این آب و هوا را دارند قسمت*هایی از پروژه هستند.

در فاز نخست که قرار بود تا اواخر مهرماه به بهره*برداری برسد و به*دلیل افزوده*شدن بر حجم برنامه*ها اندکی به تاخیر افتاده است، 9برکه و 10آبریز پیش*بینی شده؛ آبشارهایی که ارتفاع بعضی از آنها تا 11متر می*رسد. 20-10گونه گیاهی می*توانند در این محدوده رشد و پرورش یابند که مهم*ترین آنها درخت «داغدانی» است. به گفته مهندس سید محمد*حسین سمنانی، طراح پروژه مجموعه گردشگری لتمال که آبشار البرز قسمتی از آن است در نخستین فاز پروژه آبشار به غیر از پارکینگ و رستوران و چند قسمت دیگر، برکه آب برای سالمندان و معلولان در نظر گرفته شده تا کسانی که امکان صعود به ارتفاعات را ندارند بتوانند از محیطی که در ارتفاعات وجود دارد، استفاده کنند.

در فاز دوم هم باغ*های مختلفی طراحی شده و هر قطعه آن به یک درخت اختصاص یافته؛ درخت*هایی مثل سیب، گردو، آلبالو، انار، گیلاس، خرمالو، توت، زیتون، چنار و سپیدار که همگی قابلیت رشد در این منطقه را دارند. 5برکه آب و 6آبشار هم سهم سومین فاز از این پروژه است. چهارمین فاز اما به درخت داغدانی منتهی می*شود که بیش از 500سال سن دارد.به*طور خلاصه می*توان گفت پروژه بزرگ آبشار البرز تشکیل شده از آبشار صخره*ای و آبراه*های عبوری که از میان جنگل لتمال و باغ*های گل می*گذرد، برکه*های پله*ای که در ۵بخش به هم متصل می*شوند، استراحتگاه*هایی به صورت سایه*بان*های چوبی و صخره*های طبیعی، باغ راه*های عبوری از میان فضاهای مشجر و گلکاری شده، باغ*های گل چند هکتاری و باغ گیاهان دارویی، گلخانه سرپوشیده، نمازخانه، زمین*های ورزشی از جمله اسکیت، طرح*های کالسکه سواری و احداث محلی برای آشنایی شهروندان به*ویژه کودکان با پرندگان و حیوانات اهلی و ماهی*ها، پارکینگ عمومی وسایل نقلیه در ۲ نقطه و سرویس*های بهداشتی؛ البته غرفه فروش مواد غذایی برای شهروندان نیز از دیگر بخش*های این مجموعه بزرگ گردشگری است.

ویژگی*های منحصر به فرد

کارشناسان می*گویند در این پروژه حق تقدم و تاخر با محیط زیست است؛ یعنی در واقع دوستداران محیط*زیست خیالشان راحت باشد که در اینجا دخل و تصرفی در اکوسیستم نمی*شود. چندی پیش هم این اطمینان را مهندس کریمیان، شهردار منطقه*22 به دوستداران محیط*زیست داده بود؛ «حتی یک* دانه آسفالت هم در این مجموعه ریخته نمی*شود. مسیرهای پروژه آبشار البرز به *صورت طبیعی طراحی شده و ورود وسایل نقلیه به داخل آن ممنوع است. مسیر باغ*راه*ها و مسیر دوچرخه*سواری و حتی پارکینگ خودروها آسفالت نمی*شود و از مصالح ساختمانی بسیار سبک برای سرویس*های بهداشتی استفاده می*شود. حتی رستوران*های تعبیه*شده هم کاملا چوبی و سنگی هستند و همه*چیز شکل طبیعی خود را حفظ خواهد کرد». استفاده از باتری*های خورشیدی برای استفاده از نور در شب یکی دیگر از جنبه*های احترام به محیط*زیست است.

این پروژه به گونه*ای طراحی شده که همه امکان استفاده از آن را دارند، حتی سالمندانی که قدرت کوهپیمایی ندارند چون از ارتفاع 1400متری تا ارتفاع 1520*متری، شیب مسیر به گونه*ای طراحی شده که حتی افراد سالخورده و کودکان هم می*توانند به راحتی در آن رفت و آمد کنند. دسترسی به این ارتفاعات هم از طریق بزرگراه شهید*همت امکان*پذیر است.برای کودکان هم یک محوطه مخصوص طراحی*شده که شامل یک* زمین اسکیت و 2زمین بازی مخصوص کودکان 3 تا 6 سال و 6 تا12 سال است.

طرح*های بزرگ در ابعاد ملی

منطقه22 از نظر حجم پروژه*های عمرانی یکی از مناطق برتر تهران است. شهردار این منطقه چندی پیش رقم فعلی پروژه*های عمرانی در منطقه را 400میلیارد تومان اعلام کرد در حالی تا حدود 3سال قبل این رقم تنها 40میلیارد تومان بوده است. قسمتی از این رشد بودجه شهرداری منطقه22 مدیون طرح*های بزرگی است که آن را میزبانی می*کند. دریاچه مصنوعی چیتگر که چندی پیش با حضور شهردار تهران گلنگ ساخت آن به زمین زده شد، یکی از این طرح*هاست.

پروژه دریاچه 160هکتاری پارک چیتگر قرار است تا 30ماه دیگر یعنی چیزی حدود دو سال و نیم دیگر به بهره*داری برسد اما اهمیت این پروژه تنها به*دلیل جذب گردشگر نیست بلکه به گفته معاون شهردار تهران احداث این دریاچه کمک شایانی در تلطیف هوای تهران، کاهش آلودگی هوا و افزایش رطوبت در پایتخت خواهد کرد و موقعیتی است که شاید شرایط آن تکرار نشدنی باشد، تا جایی که پیش*بینی شده هر سال 2میلیون گردشگر خارجی و داخلی از این دریاچه دیدن کنند. هزینه تملک و احداث این دریاچه حدود 800میلیارد تومان برآورد شده و قرارست فاز اول آن 30ماهه و تا قبل از نوروز سال92 به بهره*برداری برسد. احداث این دریاچه در سال49 در طرح جامع شهر تهران پیش*بینی شده بود اما گذشت زمان و معارضان سنگینی که در محل احداث آن وجود داشت، انجام کار را به تعویق انداخت.
از دیگر طرح*های مهم کرانه باختری تهران که می*رود تا به قطب گردشگری نیز تبدیل شود، شهربازی بزرگ تهران با نام «تهران*لند» است. این شهربازی در اراضی شمال بزرگراه همت در زمینی با وسعت 150هکتار احداث می*شود. شهردار منطقه درباره شروع این پروژه گفته است:«زمین این طرح آماده است اما به*دنبال جذب سرمایه*گذاران بخش خصوصی هستیم تا با مشارکت آنها کار را آغاز کنیم. کارهای مقدماتی فراخوان مشارکت بخش خصوصی برای اجرای این پروژه انجام شده و پس از نتیجه فراخوان تصمیمات جدی درباره زمان اجرای این پروژه گرفته خواهد شد».

البته تلاش*هایی هم برای جذب سرمایه*گذار خارجی در این منطقه شده است. سال گذشته شهردار منطقه22 از سرمایه*گذاران فارسی زبان مقیم اروپا، آمریکا و استرالیا در برنامه نگاه امروز شبکه جهانی جام*جم دعوت کرد تا در اجرای پروژه*های خاص این منطقه مشارکت کنند.از دیگر طرح*های کلان این منطقه که در آستانه تبدیل شدن به منطقه*ای توریستی است، پروژه تله*کابین است. از جاذبه*های گردشگری منطقه22 بوستان جنگلی چیتگر، بوستان لتمان کن، دریاچه مصنوعی، محور چهارباغ، دره مسیل کن و روددره وردآورد است.

وجود این همه جاذبه، مدیران منطقه را بر آن داشته تا طرح تله*کابین را برای آن مطرح کنند؛ طرحی تأیید شده که قرار است از ارتفاعات و کوهپایه*های البرز تا یکی از ایستگاه*های مترو ادامه داشته باشد و با گذر از دریاچه و جنگل*های منطقه و بزرگراه*های اصلی شهر تهران منظره بی*بدیل و زیبایی را برای هر شهروند به تصویر بکشد. همین*طور قرار است برای نخستین بار در این منطقه از قطار شهری روی زمینی با نام «LRT» استفاده شود. این قطار با عبور از محور چهار باغ، ایستگاه مترو وردآورد را به شمال منطقه متصل می*کند.به*نظر می*رسد با حجم گسترده طرح*های عمرانی، تفریحی و گردشگری در غربی*ترین منطقه تهران رقم 400میلیارد تومانی بودجه برای این قسمت از تهران دور انتظار نباشد؛ منطقه*ای که بر اساس الگوی پایدار توسعه بنا شده و با داشتن فاکتورهای جامعه ایمن موفق شده نخستین منطقه تهران در الحاق به جامعه جهانی باشد.
 

·
Highrise Resident
Joined
·
2,055 Posts
Discussion Starter · #11 · (Edited)
It's supposed to be an outer city vacation place rather than an urban inner city park. The city's mountains are too steep and high. The location is perfect being close to the lake and Chitgar park. Also there is plenty of room around for development and greenery, where close to the city would you find a 220 hectare piece of land to build a lake and close to the mountains?
 

·
Registered
Joined
·
14,922 Posts
random developments in district 22, mass housing, parks , kan creek, and chitgar lake etc

from http://region22.tehran.ir/DNN2/VIEW2/tabid/134/ArticleId/9889/.aspx

the apartments look really nice, in the background, and so do all of the other high rises and apartments :) good to see these go up en masse, organized and clean


some style and organization! traditional roofs !!

azadiyeh stadium, hasnt progressed in a few years -_-


nice high rises


 
1 - 20 of 988 Posts
Top