Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 875 Posts

·
Reaching for the stars
4,135 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
This project will be huge. Probably even more impressive than the Basarab Overpass. So I think this deserves its own thread. :cheers:

--------------------------------------------------------

Some plans, probably older, but good to start with. [ source ]

FROM WEST (A1) to EAST (Lacul Morii/Splaiul Independentei)

--------------------------------------------------------

Some renders

The project on MetrouUsor.com - it seems that Marian from MetrouUsor.com will have access to this project also. We're looking forward to his updates from this impressive piece of road infrastructure.

NEW RENDERS [dec 2010]

·
Reaching for the stars
4,135 Posts
Discussion Starter · #2 ·
^^ And some photos... it seems they already started works on the foundation for the two pillars for the cable-stayed bridge! :cheers:

source

·
Banned
331 Posts
^^ My congrats likewise, great job. It looks quite modern, but can you point out its exact location on Google maps or something like that, please :colgate:? I have no clue about its exact location, nor its purpose for that matter :shifty: I guess they want to divert the A1 motorway traffic to...uhm where exactly? In that place where the (Splaiul Independentei) avenue ends, right?

·
Reaching for the stars
4,135 Posts
Discussion Starter · #8 ·
but can you point out its exact location on Google maps or something like that, please :colgate:? In that place where the (Splaiul Independentei) avenue ends, right?
Si eu as vrea un .kml... insa momentan nu am gasit pe nicaieri. Se poate observa ceva-ceva din planurile de mai sus. ^^

[ sursa ]

Poti vedea aici traseul de app. 8 km. Va fi practic nou Iuliu Maniu, o alternativa pentru cei care vin/ies de pe A1. O legatura A1 - centru bypassing Militari.

Scuzati romgleza.

·
Registered
229 Posts
Si eu as vrea un .kml... insa momentan nu am gasit pe nicaieri. Se poate observa ceva-ceva din planurile de mai sus. ^^

[ sursa ]

Poti vedea aici traseul de app. 8 km. Va fi practic nou Iuliu Maniu, o alternativa pentru cei care vin/ies de pe A1. O legatura A1 - centru bypassing Militari.

Scuzati romgleza.
Acum o spun ca unul care a stat in Militari 20 ani si cunosc cartierul ca-n palma. Am cam vazut traseul noii artere. Dupa ce trece de reprezentanta Ford, care nu stiu daca o sa ramana sau nu in picioare, va merge pe malul lacului acolo unde nu sunt decat mormane de gunoaie aruncate de cei care si-au ridicat recent case in zona. Nu cred ca terenul acela a fost revendicat de cineva, in fond era ocupat de case care se invecinau cu cimitirul stramutat in anii '80. Si daca nu a fost revendicat este posibil sa apara doritori, precedentul Basarab a fost o mana cereasca pentru unii. Apoi va trece pe langa Scoala de Aplicatie Mihai Viteazu, nu cred ca va trece prin curtea unitatii ci va urma Drumul Manastirea Sihastria respectiv Strada Drenajului si Drumul Ciorogarla. Aici vor fi mai mult ca sigur exproprieri. Este posibil sa afecteze si curtea Scolii de Aplicatie daca se face legatura cu Uverturii. Mai departe o sa treaca pe langa statia Apa Nova de unde o sa dea nas in nas cu Military Residence, complexul de langa Auchan Militari. Mai departe nu va avea alte obstacole pana la jonctiunea cu autostrada. Ma bucur pentru ca se va mai curata un pic zona de pe malul lacului, chiar daca cei Str. Dambovita si inceputul strazilor Cernisoara, Dezrobirii sau Cetatea de Balta nu vor fi prea incantati de idee. Este posibil sa fie daramate case nou construite, dar acum sincer sa fiu, vestul Bucurestiului avea nevoie de o astfel de strapungere ca de aer.:cheers:

·
Reaching for the stars
4,135 Posts
Discussion Starter · #10 ·
^^ I've updated the plans, see my first post. :D

·
Reaching for the stars
4,135 Posts
Discussion Starter · #11 ·
^^ Vor fi exproprieri MASIVE, mai ceva ca la Basarab. Nu conteaza ca sunt gunoaie sau nu pare ca acel teren sa fie folosit sau chiar sa fie al cuiva. Este al cuiva. :) De asta mi-e frica... de exproprieri. In rest vad ca au chef (si bani cred) de munca. S-au apucat la forat pt pilonii podului hobanat... vezi poze mai sus.

·
Registered
229 Posts
^^ Vor fi exproprieri MASIVE, mai ceva ca la Basarab. Nu conteaza ca sunt gunoaie sau nu pare ca acel teren sa fie folosit sau chiar sa fie al cuiva. Este al cuiva. :) De asta mi-e frica... de exproprieri. In rest vad ca au chef (si bani cred) de munca. S-au apucat la forat pt pilonii podului hobanat... vezi poze mai sus.
Este al cuiva mai mult ca sigur. Cand eram mic inca se mai vedeau ruinele unor case. Parcelarea oricum a ramas la fel ca inainte de aparitia lacului Morii, iar comuna daca nu ma insel se intindea pana dincolo de digul betonat dinspre Militari. Deci malul trebuie sa fie al cuiva. Asa ca nu te astepta sa fie construita prea repede.

·
Reaching for the stars
4,135 Posts
Discussion Starter · #14 ·
O sa se lase cu ceva demolari:nuts:
Da, la greu. Mai ales in zona Rosu. Oricum, un proiect de 2-3-4 ori mai complex decat Basarab. Cel putin asa mi se pare. Si mai lung, cu mai multe noduri, cu exproprieri mai multe... nod cu AUTOSTRADA... sa vedem cum merg lucrurile. Nimeni nu da termene clare....

·
Banned
331 Posts
Yeah! This is exactly what I wanted to see :hug:

Nu prea îmi dădeam seama unde erau poziționate mai exact acele intersecții, de-a lungul traseului. E chiar mai tare decât credeam eu, acum realizez că e practic o a II-a intrare în București dinspre A1.

·
Moderator
3,636 Posts
Nu prea inteleg intersectarea cu A1. acolo trebuie o intersectie babana, cu multe benzi si bretele ca sa poata face fata traficului.
Deja imi imaginez (indicator de Bucuresti Vest (Militari) si indicator de Bucuresti Centru (drum express(ar putea fi considerat drum express nu?) )

·
Reaching for the stars
4,135 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Nu prea inteleg intersectarea cu A1. acolo trebuie o intersectie babana, cu multe benzi si bretele ca sa poata face fata traficului.
Deja imi imaginez (indicator de Bucuresti Vest (Militari) si indicator de Bucuresti Centru (drum express(ar putea fi considerat drum express nu?) )
Am incercat eu ... sa desenez pe plan. E mai clar?

Si da, probabil va fi indicator - Militari VEST sau Bucuresti VEST (vechea intrare) si BASARAB-Victoriei-Centru-Bucuresti Nord-Vest/Bucuresti Nord intrarea noua.

Practic iesi de pe A1, traversezi centura B (nod), mergi spre Rosu, supratraversezi linia lui 41 (Virtutii), intri pe Splai si la prima intersectie esti la Basarab... urci pe Pasajul Basarab si apoi spre Victoriei... cam asta e ideea. Apoi din Victoriei fie St cel Mare/EST, fie NORD.

Cei care vin de pe A1 si au treaba in SUD o iau pe Militari. Deci s-ar imparti cele doua fluxuri - nord/sud.

PS: Nodul CB-strapungere este si mai departe (inspre est) - a se vedea primul meu post planul #2.

·
Registered
881 Posts
Ar fi frumos sa se faca o strapungere si pe terenul caii ferate industriale din militari / dr. taberei. Acolo nu trebuie exproprieri si e linie dreapta. Vorbim poate de una dintre cele mai mizerabile zone din vestul Bucurestiului.

Eu am birou in Preciziei si indur in fiecare zi traficul infernal de pe Iuliu Maniu un bulevard masacrat cu parcarile in **** si troleibuz si taxiuri parcate oriunde vor ele si marcaje neinspirate si viraje la stanga si ...

Cred ca acest drum ar putea fi catalogat ca drum expres fara probleme, avand in vedere schitele prezentate. Sper ca in final sa arate ca o autostrada urbana precum cele din America. De fapt, cu putina fortare puteau sa construiasca autostrada si sa prelungeasca pana la splai. Oricum A1 incepe la km 11 deci nu ar fi fost probleme cu numerotarea.

De vazut cum se va face descarcarea traficului in semafoarele de la Grozavesti..

·
Moderator
3,636 Posts
Ionut , mersi de explicatii.

Uploaded with ImageShack.us
Partea incadrata cu verde imi era mai greu de inteles.
Asadar cei care vin din Militari si intra pe A1 nu mai sunt prioritari, ci tre' sa mearga pe acea bretea si sa intre practic pe noua bucata de A1, ca sa-si continue drumul spre Pitesti.

1 - 20 of 875 Posts