SkyscraperCity Forum banner

"The New Basarab": Splaiul Independentei - Ciurel - A1

335064 Views 874 Replies 170 Participants Last post by  oc7avian
This project will be huge. Probably even more impressive than the Basarab Overpass. So I think this deserves its own thread. :cheers:

--------------------------------------------------------

Some plans, probably older, but good to start with. [ source ]

FROM WEST (A1) to EAST (Lacul Morii/Splaiul Independentei)

--------------------------------------------------------

Some renders

The project on MetrouUsor.com - it seems that Marian from MetrouUsor.com will have access to this project also. We're looking forward to his updates from this impressive piece of road infrastructure.

NEW RENDERS [dec 2010]

41 - 60 of 875 Posts
a venit in sfarsit pe santier utilajul de forat, se pare ca se apuca sa sfredeleasca pana pe 1 Dec., poze zilnice cu evolutia santierului gasiti aici. Nu sunt oficiale, le face un binevotor dintr-o cladire vecina:
http://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=148&t=601&start=280

Nu pricep insa de ce discretia asta, proiectul asta pare mai mare, mai util si mai bine gandit decat Pasajul Basarab si nimeni nu se mandreste cu el...nu apar machete, nu documentare la tv.

Ia sa il fi facut MT, nu venea Boc pe 1 de sa inaugureze demararea santierului si primul m3 de sol extras de la acest drum in "regim de autostrada urbana de 20 km " (daca le numeri pe ambele sensuri plus bretelele)?
Asteptam ca maine Emil Boc sa inaugureze lucrarile pe acest santier.

L.E. @emilul. Mi-ai luat vorba din gura!
probabil pentru ca partea sa spectaculoasa nu e mai mare decat Basarab si proiectul nu e mai important .... iar cu ganditul, poate ne lamuresti....

apoi mai ai si 97% vs. 0.00001 % executat
Nu pricep insa de ce discretia asta, proiectul asta pare mai mare, mai util si mai bine gandit decat Pasajul Basarab si nimeni nu se mandreste cu el...nu apar machete, nu documentare la tv.
In opinia mea e mai imprtant decat pasajul Basarab. Si mai cu cap.
super ! m-ai lamurit ! multumesc pentru detalii
Focusul e pe Basarab... vine si vremea acestui pasaj. Rabdare, ce te agiti asa. :) :cheers:
Scopul meu nu era sa te lamuresc pe tine.
super ! m-ai lamurit ! multumesc pentru detalii
de ce e mai spectaculos...pai e pe margine de lac, perspectiva, cer, rezulta o intrarea spectaculoasa in bucuresti, mai misto ca asta poate numai autostrada suspendata peste lac va fi (daca va fi)...podul basarab traverseaza un tesut urban coclit, nu ai ce vedea sa iti placa, mai bine ti-ar masca vederea cu panouri fonoasorbante sa ascunda mizeria din jur.

De ce e bine gandit

1) pai iti conecteaza centura, CIV si o sosea de 3 benzi pe care ajungi in 20 de minute in centru si in directie opusa, in alte 10 iesi din Bucuresti...uau! Asta eficienta...practic zbori.
2) mergi pe cele 4 benzi ale lui Iuliu Maniu de la Carrefour la Sema Parc...sa vezi ce trafic e. Sa avem iertare, dar pe fosta Ho si Min nici in cele mai negre cosmare ale japonezilor nu ar fi fost asa ceva, sa merita 200 de milioane investitie...ce e pe Maniu azi merita si 400 de milioane.
3) daca s-ar realiza o strapungere de asta in simetrie spre E...s-ar putea crea o adevarata axa E-V prin Bucuresti
4) pentru ca niciodata nu am inteles utilitatea pasajului basarab atat de lung, todeauna mi s-a parut o uriasa tichie de margaritar...odata lansat multora le va fi evidenta chestia asta.

ionut, nu mai am rabdare, abia astept sa merg cu bicla la carfur pe flyoverul asta
deci pt ca ti se pare tie inutil inseamna ca este inutil, nu are rost sa mai intrebam daca este sau nu.
pasajul Basarab...ala e landmarkul romaniei post-decembriste...dovada ca si in libertate se poate mult, scump, lent si prost.

dupa casa poporului, snu exista in UE kitsch mai bine expus si mai oneros decat pasajul basarab. prefer sa uit ca exista.
oare pe ce planeta? sa inteleg, CB-Unirii 20 min? cine te-a amagit in halul asta....

De ce e bine gandit

1) pai iti conecteaza centura, CIV si o sosea de 3 benzi pe care ajungi in 20 de minute in centru si in directie opusa, in alte 10 iesi din Bucuresti...uau! Asta eficienta...practic zbori.
3) daca s-ar realiza o strapungere de asta in simetrie spre E...s-ar putea crea o adevarata axa E-V prin Bucuresti
aha exact: prin centru, ce bine ar merge tot coridorul IV pe la unirii! exact ca la paris!

4) pentru ca niciodata nu am inteles utilitatea pasajului basarab atat de lung, todeauna mi s-a parut o uriasa tichie de margaritar...odata lansat multora le va fi evidenta chestia asta.
pài normal ca n-ai inteles (vad pctele de mai sus). se incearca completarea inelulul pp + supratraversarea giulesti si splai, asa tocmai pt a devia traficul ce merge spre centru
Pe Splai, indiferent de sens, 10' faci numai intre Izvor si Piata Unuirii, asta ca sa nu zic 20'. Iar daca in Splai se va descarca jumatate din A1 sau chiar mai mult, dat fiind ca ruta principala va fi spre Splai, in loc de Militari, atunci intr-o varianta optimista o sa faci 30-40' de la Lacul Morii pana la Unirii.

Dincolo de Unirii, gatuiala principala este la Podul Vitan. Intr-o zi "buna" poti face 20-30' intre Timpuri Noi si pana treci de podul Vitan.

Acum nu zic, proiectul este foarte bun si traversarea est-vest pe splai va fi foarte utila, nu pentru traficul de tranzit, ci pentru Bucuresti in sine. Dar ziua in care traversarea asta va fi chiar eficienta este inca departe si vor fi multe alte lucrari de facut pana acolo.
bun...cu minutajul...timpii is estimati de mine is de unde incepe/termina pasajul...adica de la pila podului..sa o luam inspre unirii...
sunt 3 mari segmente
Sema-Eroilor
Eroilor-Izvor
Izvor-Unirii
poate 20 in conditii F. favorabile (semafoare sincronizate, circulatie fluida sa mergi cu 45 km/h)...hai 25-30 mins

pe partea ailalta sunt 8-9 km pe drum expres la 70km/h...ii faci si nici in 8 minute, dar hai cu urcat si coborat am zis generos 10...de la Sema in 10 minute poti iesi din Bucuresti.

Cititi bine...am zis ca e inutil d elung pasajul basarab. Un pod care sa incepa de la IDM si sa se termine cam unde se termina astazi...ar fi facut 80% din treaba, eventual largit la 3/sens podul de la grozavesti...dar aia nu era o problema. S-a cheltuit enorm ca sa se evite doua stopuri si cateva minute.

Cum sa va zic eu...paradoxul podului pasarab e ca e ori prea scurt ori prea lung ca sa fie eficient. Iar estetic e ca naiba...un colaj hidos, parca ar fi construit in 3 epoci diferite, nu se inteleg elementele pasajului intre ele...daramite cu ce le inconjoara.

Ca tot vorbirati de paris...Turnul Eifel a avut peste garla un frate mai scund dar mai batran...fostul palat trocadero, avea si el un turn...ca sa nu fie concurat si sa se vada si de pe parte ailalta...palatul trocadero a fost daramat si s-a construit palatul chaillot care are doua aripi de sfert de cert si o mare gaura intre ele...sa se vaza turnul si de pe delaul vecin. Apai s aimi explicati cum se vede turnul podului hobanat mai bine si de unde? Asta ca exemplu de fitza...facem un turn in centrul orasului apai nu are sa i se vada decat motul necum reteau de hobanate.

CIV, ca vrem ca nu vrem, trece prin Bucuresti si azi, centura fiind de nefolosit.
ca e necesara aceasta penetrare e mai mutl decat sigur.

Sa va zic ce enigme aveam eu de multe ori pe parcursul anilor.

Veneam foarte de des ori de la Medias ori de la Tg Mures....la Bucuresti si locuiesc undeva in Lacul Tei...sau invers.

In teorie...mai ales dupa construirea la By Pass Pitesti...o luam pe valea oltului ca salvam mult pe autostrada ca timp, mai exista si centura Valcea...si chiar si Sibiu...cand nu prindeam targ de masini...era traversabil usor.

Problema era cand dadeam de Iuliu Maniu...ca, ca sa ajung in tei prin Crangasi imi mai lua inca 1-2 ore....aproape cat tot drumul de la Medias. Alta varianta nu aveam...ca nu exista centura completa...si era si blocata de multe ori.

Chiar si asa...cand se lucra pe cenutura Ploiesti....o luam pe valea Oltului....ca era riscul pe centura la Ploiesti sa stau 2-3 ore lejer si la fel sa raman blocat prin Pipera. Acum e gata si centura...e gata si o centura la Bv...e gata si pasajul la Baneasa...deci se iese usor...doar ca pot in continoare sa iau zeci de radare pe DN1 sau sa ma blochez in statiuni....si media oricum e proasta.
Bun, iti dau dreptate. Solutia totusi nu este sa atragi traficul prin centrul orasului. Solutia este sa scoti traficul de tranzit complet in afara orasului. Prin centura de nord a Bucurestiului cand va fi gata, prin By-pass autostrada cand o sa ne permitem.

Insa solutii desemnate prin a atrage traficul la Unirii nu sunt de dorit.
CIV, ca vrem ca nu vrem, trece prin Bucuresti si azi, centura fiind de nefolosit.
vroiam sa sublinez ca nu strapungerile astea o sa handicapeze centura mai mult decat e ea handicapata...nici un om cu scaun la cap nu o va taia prin centrul orasului pe un bulevard de 50 la ora cu stopuri daca va avea alternativa unei centuri nu "in regim de autostrada" dar macar de DN optimizat pe care mergi snur cu 65 la ora prin localitate, fara treceri la nivel.

Splaiul este cea una din cele mai lungi sosele din buc...daca s-ar coordona stopurile pentru ea....daca s-ar limita posibilitatile de facut la dreapta...ar putea fi o buna varianta de traversare a orasului pentru bucuresteni, nu pentru tranzit...astfel splaiul ar fi cea mai scurta cale daca ai sta in sectorul 3 si ai vrea s ajungi rapid pe A1...sau invers...cand s-o face simetrica (desi nu stiu daca va fi asa de eficienta) sa ajungi din sectorul 6 pe A2.

P.S. In deplin anonimat a intrat la forat masina azi dimineata, se spune pe metrou usor...sa fie intr-un ceas bun si sa se tina de program. Iupiiiiiiii!
Azi a fost Oprescu pe santier, au fost puse si panouri cu detalii proiect zona Ciurel. Poze/photos si text aici http://b365.realitatea.net/news/au-...ul-hobanat-peste-raul-dambovița-galerie-foto/ , insa vine curand si Marian cu material propriu pe forumul sau.
Noutati de la Marian cu proiectul:

Hobanatul:

Cantitati + renders

Zona Ciurel/Virtutii:

sursa
oooo...ce chestie frumoasa....nu am mai vazut pana acum in proiecte de hobanate.

Daca observati...podul nu e simetric ca deschidere, adica pilonul principal nu e centrat (sa zic asa)...ca si consecinta...pe partea stanga a podului doar o parte sunt hobane de sustinere de tablier...restul se ancorareaza (cumva cum se ancoreaza cablurile la un pod suspendat).
41 - 60 of 875 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.