SkyscraperCity Forum banner

"The New Basarab": Splaiul Independentei - Ciurel - A1

334890 874
This project will be huge. Probably even more impressive than the Basarab Overpass. So I think this deserves its own thread. :cheers:

--------------------------------------------------------

Some plans, probably older, but good to start with. [ source ]

FROM WEST (A1) to EAST (Lacul Morii/Splaiul Independentei)

--------------------------------------------------------

Some renders

The project on MetrouUsor.com - it seems that Marian from MetrouUsor.com will have access to this project also. We're looking forward to his updates from this impressive piece of road infrastructure.

NEW RENDERS [dec 2010]

861 - 875 of 875 Posts
Eu am fost acum câteva săptămâni într-o plimbare prin Bragadiru și alte comune limitrofe + Bazilescu (voiam să merg la Colosseum). Parcelarea Bazilescu, așa cum e ea acum, mi se pare un fel de Islanda vs Albania dacă o compar cu comunele limitrofe. E un cartier de case foarte plăcut, IMO.
Zona Bazilescu e un cartier de case/bloculețe foarte placut, nimic de zis.. are multa verdeata si patina timpului. Si da, in comparatie cu Bragadiru, poate fi considerat o structura scandinava :) Dar asta doar datorita raportarii la Sud-Vestul Salbatic. Ce vreau eu sa spun e ca noi nu am mostenit o structura de urbanizare de tip habsburgic si ca chiar si unele incercari bine-gandite (acum nici astfel de incercari nu mai avem) nu si-au atins potentialul. Asa ca poate ar trebui sa intelegem mai bine specificul acestui oras, sa incercam sa-l imbunatatim, desigur dar in acelasi timp sa fim realisti si sa intelegem ca istoria si textura orasului nu ne sunt deloc favorabile aspiratiilor noastre occidentale.
  • Like
Reactions: Randaal
Pai si cine a autorizat haosul acela desavarsit, in alinierea cardinala, alinierea la strada, in inaltime, in estetic, in culorile folosite etc etc ?! Nu cumva primaria care emite certificatele de urbanism si apoi autorizeaza si in final face receptia acelui kkt ?!?

In felul asta nu ne mai facem bine, ne facem rau. E totul urat si disgratios de oriunde privesti. Dar de sus se vede cel mai bine. Cred ca si pasarilor le e greata de zona aia.

Eu nu am vazut asa haos in niciun alt oras din Romania, nici macar din alta zona din sud, poate in Mamaia-Navodari, dar si acolo s-a construit mai ok dpdv urbanistic si estetic. Mult mai ok.
Hai sa fim seriosi: multe din casele alea din Chiajna arata infinit mai bine decat multe constructii vechi din zona centrala. Ce vreau sa spun e ca haosul asta vine din epoca fanariota, otomana, rural-romaneasca etc. In niciun caz nu e o inventie capitalista iar a considera ca doar psd e vinovat pentru asta ar fi mult prea superficial. Ca sa nu va asteptati ca Bucurestiul sub Nicusor va deveni o Geneva, o sa va dau un exemplu: zona Bucurestii Noi sau mai exact parcelarea Bazilescu cum era cunoscuta in interbelic a fost gandita de la bun inceput pe sistem occidental, cu strazi de tip grid, care se intersecteaza in unghiuri de 90 de grade, respectiv merg in paralel (fara pic de sinuozitati). Ei, deci s-a inceput cu infrastructura, asa cum visam cu toti, s-a ales cel mai rational model posibil iar rezultatul a fost.. foarte balcanic: casele sunt una cu fața la stradă, alta pe lateral, una aliniata la strada, alta retrasa.. vorbesc de constructii incepute in interbelic si continuate prin anii '60 si ulterior. Apoi a venit boom-ul capitalist care a adus si haosul pe inaltime.. iar acum ai o zona foarte asemanatoare cu orice suburbie americana ca infrastructura si pattern al strazilor dar ca impresie generala (vazuta fie de sus, fie de la nivelul strazii) aspectul e predominant balcanic/rural/de mahala.
  • Like
Reactions: Corneliu

Nicusor Dan despre Podul Ciurel: Sunt două probleme: una e de funcționalizare care se poate face cu investiții minore. Proiectul de străpungere până la Centură este imposibil de realizat. E ilegal ca o șosea cu 6 benzi să treacă pe lângă un bazin de apă potabilă. Opinia mea este că nu trebuie să ne grăbim cu acest proiect. trebuie să ne grăbim cu extinderea soselei de centură la 4 benzi. În momentul în care ai asta și din cartiere ai ieșirea la centură, o să iei presiunea de pe Iuliu Maniu.

Deci in urmatorii 4 ani nu se mai face nimic dincolo de Podul Ciurel. Sau in cel mai bun caz, dupa vreo 2 3 ani de analize, o sa se apuce de portiunea pana la Uverturii si o sa spuna ca a salvat bazinul de apa potabila de la Rosu.
pfoai....prima bila neagra. Esec.

Nicusor Dan despre Podul Ciurel: Sunt două probleme: una e de funcționalizare care se poate face cu investiții minore. Proiectul de străpungere până la Centură este imposibil de realizat. E ilegal ca o șosea cu 6 benzi să treacă pe lângă un bazin de apă potabilă. Opinia mea este că nu trebuie să ne grăbim cu acest proiect. trebuie să ne grăbim cu extinderea soselei de centură la 4 benzi. În momentul în care ai asta și din cartiere ai ieșirea la centură, o să iei presiunea de pe Iuliu Maniu.

Deci in urmatorii 4 ani nu se mai face nimic dincolo de Podul Ciurel. Sau in cel mai bun caz, dupa vreo 2 3 ani de analize, o sa se apuce de portiunea pana la Uverturii si o sa spuna ca a salvat bazinul de apa potabila de la Rosu.
  • Like
Reactions: Ionuty and ticimis
S-a lucrat la banda suplimentara Lukoil, inca nu au aparut marcaje.

si latirea bretelei Crangasi>Splai

inca se lucreaza vizavi

Nu stiu ce a fost in capul celui care a proiectat șicana asta a trotuarului desi avea tot spatiul din lume, deja sunt urme de la biciclete pe pilon.

∆∆∆
Asta iese când eşti tâmpit , iei diploma de design sau de la Mincu pe bani şi apoi te specializezi în Koreea de Nord sau Tanganika...
Banda de urcare pe pasaj e horror, este mult prea abruta si mai este si in viraj, la iarna cred ca o sa fie o gramada de masini (in special cu tractiune spate si grele), care or sa ramana impotmolite, sau mai rau o sa faca tete a queue-uri..
  • Like
Reactions: Adrian Fulga
Nu e asa dramatica panta, insa geometria e foarte "zgarcita".
Soluția simplă pentru a înțelege traficul și necesarul de extindere in viitor (in loc de multe păreri ale celor din diverse zone și diverse experiențe care au multă relevanță, dar nu pot dovedi și concluziona situația).
1. Se face analiza traficului curent.
2. Se face simulare de trafic pe calculator.
Pentru 1.
1.1. Se pune camera la intrarea pe autostrada A1 înainte de mall (Carrefour, Auchan, și toate super marketurile din zona de Vest a Bucureștiului) și se memorează in o bază de date toate numerele - plăcută de înmatriculare de ex AG-99-PIT, să zicem un număr total de mașini/oră care trec pe acolo N1.
1.2. Cameră și stocare numărul de mașini/oră după centura DNCB la intrare pe Bd. Iuliu Maniu, un Nr de mașini/oră N2
1.3 Cameră și stocare numărul de mașini/oră care intră în Buc pe Bd Iuliu Maniu după intersecția cu Preciziei.
1.4 Cameră și stocare numere înmatriculare înainte de intersecția cu Virtuții, un număr total de mașini pe oră N4
Așa se poate dovedi tuturor, și lui ND, că majoritatea traficului de pe Iuliu Maniu este intern din Cartierul Militari și nu sunt în majoritate mașini din Arges AG sau de tranzit, prin citirea bazei de date adică câte din totalul N4 au fost și în totalul N1.
  • Like
Reactions: kronox echo7
Aici in Europa avem GDPR si deci n-ar prea fi posibil sa se stocheze numerele de inmatriculare fara acordul proprietarului...
se memorează in o bază de date toate numerele
Fireste ca e posibil. Sunt diferite spete, in tari diferite, in unele tari numerele iti apartin, alteori apartin statului.

Sunt mii de low emission zones in Europa, unde daca intri, iti ajunge amenda acasa.

Nu vreau sa tin o lectie de GDPR, dar ma enerveaza ca mai nou, oricui dai de munca ceva zice: sorry, dar GDPR. Sunt niste reguli stricte de ce poti colecta, folosi, publica, dar crede-ma ca de colectat poti sa colectezi la greu. Sunt si metode de criptare, poti citi numere si le poti transforma in altceva, poti genera rapoarte fara sa ai nici un numar de inmatriculare in baza de date.
Aici in Europa avem GDPR si deci n-ar prea fi posibil sa se stocheze numerele de inmatriculare fara acordul proprietarului...
  • Like
Reactions: Henry14
Da, asta cu anonimizarea ar putea sa functioneze...
Sunt si metode de criptare, poti citi numere si le poti transforma in altceva, poti genera rapoarte fara sa ai nici un numar de inmatriculare in baza de date.
Stochezi hash-ul numărului de înmatriculare. Deci poți număra anonimizat de câte ori trece o mașina X
861 - 875 of 875 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.