SkyscraperCity banner

1 - 20 of 45 Posts

·
Registered
3,480 Posts
Discussion Starter #2
jednodnevno putovanje do treceg najveceg grada rumunjske

gugel kaze 5 sati putovanja ali nije uracunao imigrante i autobus. rasteglo se to i na 6, 6 i pol sati u jednom smjeru.

ceste u srbiji i rumunjskoj nisu nesto, dosta zakrpa i uskog kolnika. izuzev relacije novi sad zrenjanin gdje je cesta dobra.

·
Registered
3,480 Posts
Discussion Starter #4
Dobra slika :troll:
uvod da svi sjednete i smjestite se dok prezentacije ne krene :D

GP Ilok. kontrole na sva četiri punkta su zbilja zivcirale, trajalo je to poprilicno mada nije bilo nikakvih guzvi. osobni automobili nisu imali zastoja. bus je bio zaustavljan i u opatovcu radi kontrole. najvise se cekalo na izlasku iz rumunjske

ako pogledate malo bolje, u daljini se vidi jedan pakistanac kako cuci u grmu

·
Registered
3,480 Posts
Discussion Starter #5
za pocetak nesto o drzavi

rumunjska je drzava od cca 22 mil st.

koriste kao i mi banana novac ali srecom za turiste 90% trgovina, kafica, restorana prima eure.

gdp per capita imaju 30% manji od nas ali oni su svoj prijekrizni maksimum davno presisali dok mi jos nismo sustigli 2008

cjelokpuno gospodarstvo im je negdje 4x vece od naseg.

prosjecna placa je 15% veca u rumunjskoj

svi vise manje znamo pod kakim je okolnostima rumunjska usla prije 11 godina u eu i koliko dugo je bila pod hc komunizmom. kad se to dvoje pomijesa dobiju se ovakve slike europske unije

putem od granice do grada ovakvi prizori su bili redovni. ili polusrušene propale tvornice ili odbačeni građevinski materijal gdje ljudi kopaju da nadju nesto vrijedno za ponovnu uporabu

ni situacija u selima nije bila nesto bajna, puno velikih nedovrsenih kuca. kičaste kuce u obliku malih dvoraca

dojam za sada nije obecavajuc a nece se promijenit ni laganim ulaskom u grad

·
Registered
3,480 Posts
Discussion Starter #6
temišvar je grad u kojem zivi 320 k ljudi, s metro podrucjem brojka ide i do 360k

najveci je grad regije banat te je sredisjni grad zapadnog dijela rumunjske

kako je drzava bila 42 godine pod komunistickom vladavinom to se jasno vidi kada se prolazi kroz grad. najvise po zgradama

na zgradama pvc stolarije ima ali fasade su koma

vise manje sve zgrade jednake. iako mi je nejasno zasto se te zgrade ne dotjeraju a ove zice sto vise po cijelom gradu ne srede

cijeli dojam prolaska kroz grad je sumoran

·
Registered
3,480 Posts
Discussion Starter #8
Bokte nisi ni ušao u grad a već si mislio se okrenut i nazad za Hrvatsku :lol:
ni vodiceve informacije tokom voznje kroz rumunjsku nisu bile bas.

tipa:

8500 prijaveljnih ugriza pasa u bukurestu kroz godinu dana, i da se pazimo u gradu pasa te da im ne prilazimo

no...

dolaskom u centar, apsolutno svi dojmovi su se zaokrenili za 180 stupnjeva

·
Registered
3,480 Posts
Discussion Starter #11 (Edited)
nakon sto smo se probili kroz komunizam, dosli smo do stare jezgre grada

pred nama je pravoslavna crkva od koje pocinje pjesacka zona koja se prostire na 3 trga

crkva je visoka 90 metara i izgradjena 1941 godine.

prvi od tri trga je nastao pocetko 20 st. rusenjem bedema kako bi se napravio prostor za sirenje grada. nesto slicno kao sto su ruseni bedemi osjecke tvdje.

prvi trg je korzo, špica. kroz sredinu se prostire parkic a sa strane su kafici i trgovine. trg pocinje katedralom a zavrsava sa zgradom opere.

·
Registered
3,480 Posts
Discussion Starter #13
na trgu se takodjer nalaze dvije zgrade naknadno sagrađene u komi stilu

katedrala ima 11 tornjeva. gradjena je s bizantskim, osmanskim renesansnim elementima. kao i u slucaju djakovacke katedrale, bili su potrebni jako duboki temelji kako bi tlo cvrsto moglo drzat crkvu. naime, temisvar je nastao na močvarnom podrucju

na slici se takodjer moze vidjet kip vučice kako hrani romula i rema. to je poklon rima iz 1926 godine. inace su rumunji jako ponosi na vrijeme dok je ovim podrucjem vladalo rimsko carstvo

ulaz u crkvu je otvoren cijelo vrijeme te je besplatan

·
Moderator
9,849 Posts

·
Međimurec
Međimurec
2,585 Posts
gdp per capita imaju 30% manji od nas ali oni su svoj prijekrizni maksimum davno presisali dok mi jos nismo sustigli 2008

prosjecna placa je 15% veca u rumunjskoj
Medimurje je npr. odavno vec (2015.) sustiglo 2008. godinu, a prosjecna placa je v Hrvatskoj puno veca nego v Rumunjskoj. Siris krive informacije :coffee:

Osim Medimurja prijekrizni BDP su vec odavno isto dostigli i grad Zagreb, Zagrebacka, Istarska i Dubrovacko-neretvanska.

·
Registered
3,480 Posts
Discussion Starter #18
Medimurje je npr. odavno vec (2015.) sustiglo 2008. godinu, a prosjecna placa je v Hrvatskoj puno veca nego v Rumunjskoj. Siris krive informacije :coffee:

Osim Medimurja prijekrizni BDP su vec odavno isto dostigli i grad Zagreb, Zagrebacka, Istarska i Dubrovacko-neretvanska.
naravno da nisam ja skupljao informacije vezano za prosjecne place nego sam ih preuzeo sa rumunjskog i hrvatskog zavoda za statistiku za 2. i 3. mj ove godine tako da je info o placama tocan, ili nas zavodi lazu.

kad si se vec dotako medjimurja toliko, mozes nam izbacit podatak koliko posto cigana ima u medjimurju a koliko u rumunjskoj :troll:

·
Međimurec
Međimurec
2,585 Posts
naravno da nisam ja skupljao informacije vezano za prosjecne place nego sam ih preuzeo sa rumunjskog i hrvatskog zavoda za statistiku za 2. i 3. mj ove godine tako da je info o placama tocan, ili nas zavodi lazu.

kad si se vec dotako medjimurja toliko, mozes nam izbacit podatak koliko posto cigana ima u medjimurju a koliko u rumunjskoj :troll:
Nikaj nas zavodi ne lazu.

Rumunjska neto placa prema rumunjskom zavodu za statistiku za 4. mesec 2018. godine iznosi 2713 lei, odnosno 580€. Bruto placa za 4. mesec 2018. godine iznosi im 4512 lei, odnosno 965€.

To kaj si ti usporedil hrvatsku neto s rumunjskom bruto placom je druga stvar :lol:

Za Hrvatsku su najnoviji podaci (4. mesec) sljedeci: neto placa 856€, a bruto placa 1159€.

Prema tome, razlika je ocigledna i Rumunjska nikad nebu imala vecu prosjecnu placu od Hrvatske.

Btw fulal si i broj stanovnika jer broj stanovnika v Rumunjskoj konstantno opada i zacas bude oko 19 milijuna.

1 - 20 of 45 Posts