SkyscraperCity banner
1 - 15 of 15 Posts

·
Geografica Miscalleanea
535 Posts
Discussion Starter · #1 ·
dzień dobry!
Nie chodzi mi tu o wiechę :) ale o to co jest na szczycie wieżowca zanim osiagnie on pożądaną wysokość.
Wiecie, takie jakby rozszerzenie zbite z desek na ostanich dwóch czy też jednej kondygnacji. I jakim cudem udaje sie tym budowlańcom przenosić tę kontrukcje systematycznie w górę!!??
zamieszczam także zdjęcie poglądowe autorstwa Michau'a:

Proszę także o wyrozumiałość dla moich laickich pytań, ale zawsze mnie to zastanawiało, a jestem jak sie domyślić mozna największym laikiem na tym forum :sleepy:

·
Inwestor
2,634 Posts
Kiedyś jeden z inżynierów , który odwiedzał nasze forum z budowy R1 niejaki Chaladia - opisywał tą konstrukcje ( piszę mniej wiecęj z tego co zapamiętałem - gdzieś na forum "głęboko" pewnie to jeszcze jest ) to jest bardzo prosty i wygodny sposób ochrony przed : zabezpiecza budowlanców przed silnym wiatrem , spadającymi różnymi elementami i ma coś wspólnego z wylewaniem betonu tam wysoko na górze . Po wykonaniu danego piętra , unosi się to do góry i przygotowuje kolejne prace na nastepne piętro .
To jest po prostu zwykła dykta - nic skomplikowanego , prostota w najczystszej postaci :) .

·
Geografica Miscalleanea
535 Posts
Discussion Starter · #3 ·
No i tak sobie mniej więcej wyobrażałem :) Dzięki!
bez sensu to pytanie było:D
A moze ktoś ma jakieś dokładniejsze informacje?
Jak oni to podnoszą?
Czy to pytanie też jest banalne?

Pewnie powiecie,że poprostu biorą i podnoszą i montuja piętro wyżej :)
ale dzięki!

·
Registered
4,156 Posts
Wcale to pytanie nie jest takie głupie - po to jest ten dział , by właśnie pytać o takie rzeczy . Pamiętam jak jakiś czas temu byłem w Warszawie i zobaczyłem wieżowiec z taki mwłaśnie czymś , tyle , że w przeciwieństwie do R1 zdecydowanie bardziej odstającym , i się niesamowicie zdziwiłem . Zadałem sobie wtedy jedno pytanie ( pamiętam jakby to było dziś :) ) - to ma być wieżowiec czy grzyb ? :D :D ( a dodam tylko , że tym wieżowcem był IC , jak miał gdzieś tak chyba połowę wysokości ) .

·
Robert
9,874 Posts
oralB said:
Wcale to pytanie nie jest takie głupie - po to jest ten dział , by właśnie pytać o takie rzeczy . Pamiętam jak jakiś czas temu byłem w Warszawie i zobaczyłem wieżowiec z taki mwłaśnie czymś , tyle , że w przeciwieństwie do R1 zdecydowanie bardziej odstającym , i się niesamowicie zdziwiłem . Zadałem sobie wtedy jedno pytanie ( pamiętam jakby to było dziś :) ) - to ma być wieżowiec czy grzyb ? :D :D ( a dodam tylko , że tym wieżowcem był IC , jak miał gdzieś tak chyba połowę wysokości ) .
To nie grzyb:)to system samowznoszącego ACS do szalunków.
Zbyszku za dyktą jest jeszcze ten ACS.
A tu krótki tekst wyjaśniający

Dla wykonania trzonów budynku wysokiego inżynierowie PERI zaprojektowali i wdrożyli system samoczynnego wspinnia ACS-P wraz z deskowaniem ściennym VARIO GT 24 pracującym niezależnie od żurawia. Deskowanie ścian wewnątrz trzonów zostało również zintegrowane z systemem ACS, co ułatwiło przebieg robót i zaoszczędziło czas dla wykonawcy.
Dla wykonania czterech ścian od strony ul. Jana Pawła II tkz. żyletek zaprojektowano cztery jednostki ACS-R wraz ze zintegrowanymi pomostami dla montażystów konstrukcji stalowej.

Optymalnym rozwiązaniem zadeskowania stropu o powierzchni ok. 1800 m² na jednej kondygnacji okazało się aluminiowe deskowanie SKYDECK.

Dla bezpieczeństwa pracy na wyższych kondygnacjach inżynierowie PERI zaprojektowali osłony zabezpieczające PERI CPP o wysokości ok. 10 m dookoła budynku.

Rozwiązania deskowaniowe PERI umożliwiają wykonywanie kompletnej kondygnacji w cyklu 7-dniowym.

z strony PERI POLSKA

·
Registered
4,156 Posts
kafarek said:
To nie grzyb:)to system samowznoszącego ACS do szalunków.
Teraz już to wiem Kafarku , ale wcześniej , jak nie bardzo wiedziałem OCB , to takie miałem skojarzenia :)

·
Geografica Miscalleanea
535 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Hehe... ;)
dzięki normalnie, moja ciekawosć została zaspokojona...
teraz bede mógł wreszcie przystąpić do pisania licencjata ze spokojną głowa :)

·
Homo Skyscraperus
22,125 Posts
Platek said:
Hehe... ;)
dzięki normalnie, moja ciekawosć została zaspokojona...
teraz bede mógł wreszcie przystąpić do pisania licencjata ze spokojną głowa :)

ale chyba nie na ten temat :p

·
Geografica Miscalleanea
535 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Nie nie...
Licencjat piszse na zgoła inny temat - a to po prostu mnie frapowało i mąciło w głowie :D

Bardzo pomocne forum :)
Dzieki chłopaki :)

·
Banned
220 Posts
Kondygnacja a piętro

Podpinam się off-topicznie. Wyjaśnijcie mi raz, porządnie i na zawsze, różnice między piętrami a kondygnacjami.

1. Rozumiem, że pojęcie kondygnacji definiuje się na całym świecie tak samo. Bo w przypadku pięter bywa różnie: u nas pierwsze to np. w Bułgarii - drugie piętro.

2. Weźmy sobie taki budynek:

Ma 10 pięter.

A ile kondygnacji? 16? 17? A może podziemnych nie liczyć?

Wg prostej reguły TEN SZKIELECIK, mający dwa piętra, i trzy kondygnacje, bo kondygnacja == sufit po prostu. Tak czy nie?

·
Registered
4,992 Posts
racja - piętra -czyli ilość wszystkich używanych kondygnacji naziemnych za wyjątkiem technicznych i parteru

jeśli mówi się o kondygnacjach, to zaobserwowałem, że liczy się parter, piętra oraz techniczne, bez kurnika, taką liczbę zaopatrza się klauzulą 'naziemne' - czyli 12 kondygnacji naziemnych, lub też 10 pięter

·
Your brain controller
7,853 Posts
Coś mówicie, ale jakoś mało się to kupy trzyma. Są dwa systemu oznacznia - przy pomocy "kondygnacj" i przy pomocy "pieter" Kondygnacje są numeryczne a piętra opisowe. Przykład
Piętra: Piwnica, patrer, 1 pitro, 2 piętro itp.
Kondygnacje: 02 , 01, 1, 2, 3.

Poziom zero to poziom głównego wejścia do budynku od którego liczona jest jego wysokość. Wysokość budynku liczona jest do górnej granicy ocieplenia. Tak więc maszty, attyki, kominy itp się do wysokościnie liczą. Główne wejście może znajdować nawet optycznie na pierwszym lub drugim piętrze myśląc na chłopcki rozum, ale i tak wtedy ta kondygnacja będzie parterem czyli kondygnacją 1. (Przykła to modernistyczne szpitale gdzie cały parter zawieszony jest wysoko nad ziemią a pod nim mieści się normalnie kondygnacja z normalnymi oknami, która jednak jest oficjalnie kondygnacją pod parterem czyli oczach prawa piwnicą. Wszystkie te przepisy i ktróczki to przydatna rzecz jeśli trzeba obejść wytczne planów zagospodarowania i wybudować naprzykła czteropiętrowy domek jednorodzinny w miejscu gdzie zabudowa ma być dwupiętrowa nie przekraczająca 9m powiedzmy)

1 - 15 of 15 Posts