SkyscraperCity banner

1 - 20 of 691 Posts

·
Visionmonger
18,870 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Chorwacja - kraj corocznych rodzinnych i letnich wypraw tysięcy Polek i Polaków. Kraj znany nam wszystkim z dobrej jakości oliwy z oliwek, pršuta, śliwowicy i kamienistych plaż, na które bez cipele za vodu nie wejdziesz ;)

Słowem wstępu należałoby dodać skąd przewrotny tytuł wątku. Otóż dlatego:

Natomiast Mirakul to nazwa jednego z prywatnych apartamentów, które mijaliśmy na trasie Trogir-Marina. Nazwa na tyle ciekawa i prowokująca uśmiech, że wryła się w pamięć na długo :)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

EDIT: Część druga chorwackiego zwiedzania (czyli wakacje 2015), zaczyna się tutaj: http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=127337935&postcount=455 :)

·
Visionmonger
18,870 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Skoro Chorwacja dla początkujących to najlepiej zacząć od Dalmacji. A tam to już:

1. Dobre i drogie chorwackie autostrady

2. Błękitne morze

3. Zabytki wpisane na listę UNESCO

4. Kamieniste plaże i przejrzysta morska woda

5. Góry

6. Oraz widoki zapierające dech w piersiach

·
Registered
627 Posts
Dawaj więcej. Czy to tegoroczna wyprawa?
Już 2 lata nie byłem w CRO, ale w 2015 to już muszę.

·
Visionmonger
18,870 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Tegoroczna. Z sierpnia. Zdjęcia będę dawkował w takim tempie, jak w szkockim wątku żeby starczyło na dłużej ;)

·
Visionmonger
18,870 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Wszystko będzie. Po kolei, najpierw musimy dojechać.

·
Visionmonger
18,870 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Postaram się łączyć fotograficzne wrzutki z opisami tego, czego można się po Chorwacji spodziewać. Mam nadzieję, że się przydadzą.

Jeśli chodzi o drogę, którą wybraliśmy - dla mnie to było w miarę proste. Z Wrocławia A4 dojechaliśmy na Górny Śląsk, gdzie 'dobraliśmy' pasażerów i przespaliśmy się. Ruszyliśmy równo o 3 na ranem mając przed sobą około 11 godzin jazdy.

Trasa wiodła tak, aby maksymalnie wykorzystać autostrady i ekspresówki wiodące na południe Europy, czyli: A4, A1 u nas (tankowałem 'pod korek' na Górnym Śląsku), później czeską A1 oraz ekspresówką nr 35 do Olomunca (na obwodnicy Bohumina kupiłem winietkę na stacji Shell - chyba najlepsze miejsce, żeby zrobić to po drodze i zaraz za granicą). Później na południe do Brna i dalej eską 52 i krajówką o tym samym numerze do Mikulova. Tutaj zatrzymaliśmy się zaraz za przejściem aby kupić winiety na Austrię i Słowenię (przy czym za płatność kartą dostałem dodatkową opłatę, chyba w wysokości 1 EUR, winietki są dostępne w barze zaraz za stacją BP: BP Tankstelle Eva Gartner).

Co do wysokości opłat to kupowałem: w Czechach na 10 dni za 310 koron (aktualne info na http://www.rsd.cz/en), w Austrii również dziesięciodniowa za 8,5 EUR (www.asfinag.at), a w Słowenii - najdroższej pod względem winiet wziąłem miesięczną, która odpowiada dwóm tygodniowym - czyli 30 EUR (http://www.dars.si/)

Polecam tę stronę - info o aktualnych opłatach w większości krajów: http://www.tolltickets.com/

O opłatach w Chorwacji napiszę później.

Z Mikulova już prosta droga do Wiednia (trzeba najpierw pokonać kilkadziesiąt km austriackiej krajówki) - ale ostrzegam przed przekraczaniem prędkości, bo austriacka policja niekoniecznie jest tak wyrozumiała, jak nasza polska ;)

Z Wiednia na Graz i do granicy ze Słowenią A9. kilkanaście km przed granicą zatrzymaliśmy się aby coś zjeść i zatankować. Sprawdzałem na bieżąco ceny paliw i okazało się, że zjeżdżając na zjeździe Leibnitz 3 km dalej jest centrum handlowe z kilkoma stacjami, gdzie paliwo było tańsze niż w Słowenii czy Chorwacji. Czy jest to standard to nie wiem, ale na pewno nie opłaca tankować się na stacjach przy samej autostradzie - podobnie jak w Polsce.

·
Visionmonger
18,870 Posts
Discussion Starter · #9 · (Edited)
9. Nie sposób się zgubić. W Austrii spokojnie można wyłączyć GPS, czego nie mogłem powiedzieć o Czechach ;)

10. Wiedeń zza szyby na szybko (pomijając ograniczenia do 70km/h ;) )

• Like
Reactions: Siarkax

·
Visionmonger
18,870 Posts
Discussion Starter · #10 ·
11.

12.

·
Visionmonger
18,870 Posts
Discussion Starter · #11 ·
13. Wyjeżdżamy z Wiednia

14.

·
Registered
2,199 Posts
Ech, fajnie sobie przypomnieć - jechałem tą trasą w lipcu (tam iz powrotem). Przy wyjeździe z Wiednia (niedziela ok. 8 rano) zapaliła mi się kontrolka - awaria wtrysku. Przed nami 900 km do Drvenika. Co robimy? Jedziemy:) Dojechaliśmy - tam i z powrotem, ale bez przekraczania 110/h.

·
Visionmonger
18,870 Posts
Discussion Starter · #13 ·
^^ no ładnie.

Ja kłopotów technicznych nie miałem, jechałem właściwie tyle ile pozwalały warunki i ograniczenia. Jak zobaczycie później, momentami w Chorwacji przez deszcz jechaliśmy na autostradzie 40km/h ;)

·
Visionmonger
18,870 Posts
Discussion Starter · #14 ·
15. Za Wiedniem przy dobrej pogodzie widać już Alpy ;)

16.

·
Visionmonger
18,870 Posts
Discussion Starter · #15 ·
17.

18. Zaczyna się robić tłoczno - Czesi i Austriacy też jeżdżą na wakacje do Chorwacji ;)

·
Visionmonger
18,870 Posts
Discussion Starter · #16 ·
19. Jeszcze dwa z Austrii

20.

·
Registered
26,355 Posts
Proszę lekko wcisnąc pedał gazu bo w wątku o słonecznej Chorwacji nasze wyziębione społeczeństwo nie powinno oglądać osterajsie krajobrazen - idzie zima i trzeba robić wszystko by zuzycie gazu nie wzrosło, a ciepłe fotki z Chorwacji nadają sie do tego idealnie.
Prosze nie lekceważyć tego apelu - tu chodzi o bezpieczeństwo energetyczne kraju!
Ma być:
- słońce
- wino
- słońce
- plaża
- dużo słońca
- czerwone dachówki
- słońce
...
I tak do czerwca

·
Visionmonger
18,870 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Niestety przyspieszyć nam nie było wolno, bo jak już pisałem austriacka i słoweńska policja niekoniecznie jest wyrozumiała jeśli chodzi o przekraczanie prędkości ;)

Kontynuując opis drogi, to z granicy austriacko-słoweńskiej już jest prosto i szybko. A1 na Maribor, później zjazd na A4 na Ptuj i ostatnie 15km dziurawą krajową dziewiątką do granicy. Na granicy szybkie okazanie dowodów (Chorwacja jeszcze w Schengen nie jest), pobranie bilecika na wjeździe na chorwacką D1 i suniemy na Zagrzeb.

Jeśli będziecie planować wyjazd do Chorwacji to zawsze najlepiej jeden dzień przed wymianą turnusu (tam) i jeden dzień po wymianie turnusu (z powrotem). Zazwyczaj jest to piątek/sobota i niedziela/poniedziałek. Ja miałem ten komfort w drodze powrotnej, w drodze do Trogiru niestety momentami za Zagrzebiem były korki.

·
Visionmonger
18,870 Posts
Discussion Starter · #19 ·
21. To już za Zagrzebiem

22. Najdłuższy z tuneli po drodze na południe.

·
Visionmonger
18,870 Posts
Discussion Starter · #20 ·
--------->>>>

1 - 20 of 691 Posts