SkyscraperCity banner

1 - 20 of 344 Posts

·
wizja przyszłosci
Joined
·
15,027 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Toruń wybrał przebieg tramwaju na JAR


Prężnie budujące się nowe osiedle mieszkaniowe JAR wymaga od miasta odpowiedniego skomunikowania. Toruń postanowił, przy współudziale środków unijnych, doprowadzić do osiedla linię tramwajową. Po zakończonych już konsultacjach społecznych wybrano wreszcie wariant preferowany przebiegu tramwaju. Przed miastem teraz opracowanie decyzji środowiskowej.

Osiedle JAR to ponad 400 ha obszaru, który od kilku lat zapełnia się zabudową jedno- i wielorodzinną. Urzędnicy przewidują, że w przyszłości w tej części Torunia zamieszka ponad 20 tys. ludzi. Nic dziwnego, że już teraz miasto myśli o zapewnieniu sprawnego skomunikowania z centrum.

Przygotowane dla Torunia studium wykonalności inwestycji pozwoliło opracować cztery warianty proponowanego przebiegu linii tramwajowej w mieście. Tylko jeden z nich różnił się innym przebiegiem po ulicach Torunia. Resztę różniły wyłącznie usytuowania torów i przystanków lub rozwiązania techniczne.

Którędy pojedzie?

Wybrany wariant zakłada, że tramwaje zaczną swoją podróż z placu NOT. Następnie linia tramwajowa biec będzie w kierunku północnym Szosą Chełmińską. Do skrzyżowania z ul. Dekerta torowisko biegłoby jako wspólne z jezdnią. Następnie aż do skrzyżowania z ul. Długą torowisko zostałoby poprowadzone w pasie dzielącym nową jezdnię wzdłuż Szosy Chełmińskiej. Następnie torowisko skręciłoby w kierunku wschodnim i biegłoby ulicą Długą. Urzędnicy przewidują tutaj możliwość ruchu autobusowego po pasie torowiska w obrębie przystanków wiedeńskich.

Następnie projektowana linia skręca w kierunku północnym w ul. Legionów i biegnie jako wydzielony oznakowaniem poziomym pas w jezdni. Po 200 metrach od Ronda Czadcy torowisko biegnące w ciągu ul. Legionów przechodzi na wschodnią stronę ulicy i biegnie dalej już jako wydzielone. Przed torami kolejowymi, na terenach usługowo-magazynowych znajdujących się na północ od zajezdni autobusowej, zaplanowano w tym wariancie dodatkowo budowę torów odstawczych i zaplecza technicznego na potrzeby taboru tramwajowego i autobusowego.

Dalej torowisko skręca w ul. Polną i biegnie ul. Ugory i ul. Watzenrodego do pętli tramwajowej na ul. Heweliusza na osiedlu JAR. – Generalnie nie spotkaliśmy się żadnymi głosami sprzeciwu, wręcz przeciwnie, jest pełna akceptacja ze strony mieszkańców – mówi Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Toruniu. – Wybrano wariant czwarty, który naszym zdaniem jest najmniej inwazyjny i zarazem najbardziej bezpieczny, bo zawiera w sobie wyniesione przystanki wiedeńskie. Dodatkowo przewiduje on też łączenie na niektórych odcinkach przystanków tramwajowo-autobusowych – wylicza.

Przebieg trasy zad 1:długość: ok. 6 km

Wizualizacja przebiegu linii tramwajowej na JAR: Solidarności --> Sz. Chełmińska --> Długa --> Legionów --> Polna --> Ugory --> Watzenrodego --> Heweliusza

 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
15,027 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Linia tramwajowa na JAR. Wykopy przed wielką inwestycjąFirma EDF zapowiada, że utrudnienia z przejazdem odcinkiem ulicy Długiej potrwają do połowy września


Głębokie wykopy pojawiły się na sporym odcinku ulicy Długiej na Chełmińskim Przedmieściu w Toruniu. Wymieniany jest tu fragment sieci ciepłowniczej. Można stwierdzić, że to przygrywka do wielkich zmian związanych z budową linii tramwajowej na tzw. JAR.
źródło
 

·
Registered
Joined
·
20,730 Posts
^^Może warto zmienić nazwę wątku i dodać tramwaj na Rubinkowo bo OIDP to 2 planowane inwestycje i byłyby razem, nie mieszały się z pozostałymi z wątku "tramwaje i autobusy". Jeszcze lepiej wybrać wybrane posty i by mod je przekleił + na początku opis, czy planuje się zakup w ramach tego jakiś tabor-wydaje mi się, że mowa o 20 składach.

Tutaj mój post z maja
 

·
Registered
Joined
·
1,120 Posts
Czy ten tor kolejowy jest uzywany , czy jezdza tam jakiekolwiek pociagi , dworzec Torun Polnoc jest chyba rozebrany badz stoi tam tylko ruina .? Czy torowisko kolejowe nie bedzie zlikwidowane?
Nie kojarzyc ze zdjeciem.
 

·
polska_powiatowa
Joined
·
1,296 Posts
Są sporadyczne przejazdy towarowe do bazy paliw płynnych w Olku, poza tym w ostatnich latach Arriva w weekendy w okolicach Europejskiego Dnia Bez Samochodu uruchamiała pociągi na Barbarkę. Zabudowania d. dworca Toruń Północny rozebrano 2014/2015.
 

·
miejski
Joined
·
1,033 Posts
Są sporadyczne przejazdy towarowe do bazy paliw płynnych w Olku, poza tym w ostatnich latach Arriva w weekendy w okolicach Europejskiego Dnia Bez Samochodu uruchamiała pociągi na Barbarkę. Zabudowania d. dworca Toruń Północny rozebrano 2014/2015.
I to pewnie są przejazdy nocne, zgadłem? Te towarowe?
 

·
Registered
Joined
·
1,120 Posts
W Toruniu trwają przygotowania do budowy trzech nowych linii tramwajowych.

Linia w alei św. Jana Pawła II, a także we wschodnim i północnym Toruniu. To trzy wielkie tramwajowe przedsięwzięcia, dla których w ostatnich miesiącach organizowane były konsultacje społeczne. Na jakim etapie są teraz te komunikacyjne inwestycje?


Projekt zaawansowany
Linia na JAR to zdecydowanie najbardziej zaawansowany tramwajowy projekt. Znamy już bowiem wariant przebiegu nowej linii.

Przypomnijmy, że proponowana była w czterech wariantach. Jeden z nich biegł ulicą Polną zamiast Długą. Zwycięzcą okazał się wariant oznaczony numerem 4. Od początku uznawany był za faworyta projektantów z firmy Progreg.

Linia na tzw. osiedle JAR pobiegnie zatem od placu NOT, dalej Szosą Chełmińską. Od ulicy Dekerta do skrzyżowania z ulicą Długą torowisko biegnie jako wydzielone w pasie dzielącym nową Szosę Chełmińską. Następnie torowisko skręca w kierunku wschodnim i biegnie ulicą Długą jako wspólne z jezdnią, z możliwością ruchu autobusowego po pasie torowiska w obrębie przystanków wiedeńskich.

Później linia skręca w kierunku północnym w ulicę Legionów - wspólnie z jezdnią. Po 200 metrach od ronda Czadcy torowisko przechodzi na wschodnią stronę ulicy i biegnie dalej jako wydzielone. Przed torami kolejowymi, na terenach usługowo-magazynowych znajdujących się na północ od zajezdni autobusowej, zaplanowano dodatkowo budowę torów odstawczych i zaplecza technicznego na potrzeby taboru tramwajowego i autobusowego.

Dalej torowisko skręca w kierunku wschodnim w ulicę Polną i biegnie nią jako wydzielone po południowej stronie jezdni.

Następnie linia skręca w ulice Ugory i biegnie po jej wschodniej stronie by skręcić w ulicę Watzenrodego.

W ciągu ulicy Watzenrodego torowisko biegnie jako wydzielone w pasie dzielącym nowo projektowaną ulicę. Wariant 4 kończy się pętlą tramwajową na osiedlu JAR, na ulicy Heweliusza.

Czekają na pieniądze


Prace przy budowie tej linii będą poprzedzone budową odcinka ulicy Długiej - między Szosą Chełmińską a ulicą św. Józefa. Ponadto budowa tramwaju na JAR zostanie skoordynowana z pracami przy odcinku Trasy Staromostowej - od średnicówki do ulicy Polnej.

Torowisko w północnym Toruniu zobaczymy nie wcześniej niż w 2019 roku.

- Obecnie przygotowana jest dokumentacja aplikacyjna umożliwiająca pozyskanie dofinansowania ze środków europejskich. Chodzi o wnioski o dofinansowanie oraz studia wykonalności - informuje Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowy prezydenta Torunia. - Następnie planowane jest przygotowanie postępowania przetargowego i wybór wykonawców na przygotowanie dokumentacji projektowej dla tego zadania.

Kiedy wyniki?Spore opóźnienia występują za to w przypadku linii we wschodniej części miasta. Konsultacje społeczne w tej sprawie już się odbyły, ale zaprezentowane warianty wywołały spore kontrowersje. W związku z tym projektanci musieli wrócić do pracy i uwzględnić uwagi torunian.

Kolejne spotkanie konsultacyjne, podczas którego mamy poznać szczegóły zmian, miały się odbyć na przełomie września i października. Na razie jednak o nich nie słychać. Urzędnicy nie potrafią też podać bliższego terminu.

Do końca miesiąca poznamy za to wyniki konsultacji w sprawie budowy linii tramwajowej w alei św. Jana Pawła II i przebudowy torowiska w ciągu Wałów gen. Sikorskiego. Do sprawy wrócimy.

/QUOTE]
Zrodlo Nowosci
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
15,027 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Jest kasa na linię tramwajową na JAR. Ale nie tylko!Do końca roku miasto złoży wniosek o unijną dotację na projekty z BiT City II. Miasto nie musi o nie walczyć w konkursach. Pieniądze są już pewne.

Jak to się stało, że miasto ma już zagwarantowane pieniądze na część projektów w ramach drugiej edycji BiT City? To bonus za to, że miasto wspólnie z Bydgoszczą będzie realizować Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Pewne jest, że Toruń otrzyma pieniądze na trzy projekty.

- W przypadku trzech strategicznych projektów dotacje unijne są zagwarantowane - mówi Maja Lewandowska-Robak, dyrektor wydziału rozwoju i programowania europejskiego magistratu. - Już tylko od nas zależy pozyskanie na nie pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”.

Chodzi o przebudowę układu drogowego i tramwajowego na Wałach gen. Sikorskiego i al. Jana Pawła II. Całe przedsięwzięcie zostało wycenione na 52,8 mln zł, a dotacja unijna ma wynieść 36 mln zł. Do tego trzeba też dodać projekt polegający na budowie sieci parkingów park & ride na obrzeżach miasta z łącznie 400 postojami, który został oszacowany na 16 mln zł, z czego wsparcie europejskie osiągnie łącznie 12,8 mln zł). Te projekty mają być finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego - właśnie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Bonusem zaś będą projekty, na które otrzymamy wsparcie z funduszy unijnych dzielonych już na poziomie krajowym - z „Infrastruktury i Środowiska”. To łącznie kwota 195 mln zł, która popłynie do Torunia przede wszystkim na budowę linii tramwajowej na osiedle JAR, zakup niskoemisyjnych autobusów i niskopodłogowych tramwajów.

- Do końca roku złożymy wnioski o dofinansowanie tych projektów - mówi Rafał Wiewiórski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i członek zespołu, który koordynuje realizację projektu BiT City II. - Przymierzamy się też do rozpisania przetargów na projekt m.in. dla linii tramwajowej na JAR.
Na dokumentację projektową dla BiT City II w przyszłym roku miasto chce przeznaczyć 5 mln zł - taka propozycja została wpisana do projektu budżetu miasta na 2017 r. W ramach tych pieniędzy powstanie m.in. projekt torowiska w kierunku JAR-u, przebudowy linii tramwajowej wraz z budową pasa tramwajowo-autobusowego na Wałach gen. Sikorskiego i al. Jana Pawła II, modernizacji torowisk na ul. Bydgoskiej, między pl. Daszyńskiego a Ślaskiego, Niepodległości a Reja, pl. Chrapka a Podgórną.

Konkretne kwoty na projektowanie, a potem realizację poszczególnych projektów, poznamy po przetargach. Pewne jest to, że do budżetu miasta wpłynie na ten cel co najmniej 244 mln zł gwarantowanego wsparcia.
źródło
 

·
Registered
Joined
·
1,919 Posts
Podobno obecnie jest brany pod uwagę wariant 2 ale dalej przez Dziewulskiego i Jamontta prosto w Ślaskiego z pominięciem Manhatanu.
 

·
Registered
Joined
·
650 Posts
Podobno obecnie jest brany pod uwagę wariant 2 ale dalej przez Dziewulskiego i Jamontta prosto w Ślaskiego z pominięciem Manhatanu.
Takie rozwiązanie byłoby najbardziej sensowne, zapewniłoby kompleksową obsługę całego Rubinkowa, a nie tylko części osiedla. O ile łatwiej zaplanować siatkę połączeń autobusowych (a przede wszystkim likwidację ich na rzecz komunikacji tramwajowej).
Nie jestem tylko pewny czy torowisko tramwajowe zmieści się na wysokości Mc Donalds'a (jest tam dosyć wąsko)...
 
1 - 20 of 344 Posts
Top