SkyscraperCity banner

261 - 265 of 265 Posts

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,276 Posts
Discussion Starter #263
Pandemia nie zatrzymała budowy sądu w Toruniu. Gmach rośnie w oczach. Zobacz zdjęcia!


Pandemia nie zatrzymała budowy sądu w Toruniu. Gmach rośnie w oczach. Zobacz zdjęcia!
Pandemia nie zatrzymała budowy sądu w Toruniu. Gmach rośnie w oczach. Zobacz zdjęcia! Grzegorz Olkowski


18 tys. metrów kwadratowych mieć będzie nowa siedziba Sądu Rejonowego w Toruniu. Wewnątrz znajdzie się 40 nowocześnie wyposażonych sal rozpraw oraz podziemny parking na setkę aut. Cała inwestycja warta jest niemal 150 mln zł. Budynek będzie gotowy w 2021 roku.

Toruń: Budowa budynku Sądu Rejonowego. Zobacz, jak przebiegają prace
Kubatura nowego, imponującego wielkością budynku Sądu Rejonowego w Toruniu wznoszonego na placu Zwycięstwa to dokładnie nieco ponad 88 000 metrów sześciennych. Jak prezentuje się na tel innych? Prawie tak samo wielki jest biurowiec Grupy Neuca, który powstał przy ulicy Fortecznej na tzw. osiedlu Jar. Jego kubatura to 89 400 metrów sześciennych. Znacznie większe jest Centrum Kulturalno-Kongresowe "Jordanki".

Jego całkowita kubatura wynosi nieco ponad 158 000 metrów sześciennych. W części naziemnej to około 106 000 metrów sześciennych, a w podziemnej - 51 808 metrów sześciennych. Nowa siedziba Sądu Rejonowego będzie znacznie większa od rektoratu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przy ulicy Gagarina (24 810 metrów sześciennych) i biurowca Kościuszko Business Point przy ulicy Kościuszki (43 365 metrów sześciennych), a znacznie mniejsza od galerii Toruń Plaza przy ulicy Broniewskiego (445 040 metrów sześciennych).

Ile kosztuje budowa Sądu Rejonowego w Toruniu?
Budynek na placu Zwycięstwa, u zbiegu ulic Jagiellońskiej, Grudziądzkiej i Warneńczyka, to największa inwestycja Skarbu Państwa w Toruniu od kilkudziesięciu lat. Kiedy prace ruszały jesienią 2018 roku, ich koszt oszacowano na 135 mln zł, a z wyposażeniem – blisko 150 mln zł. Inwestorem jest Sąd Apelacyjny w Gdańsku, a wykonawcą warszawska firma Warbud SA.

Gmach o powierzchni blisko 18 tys. m kw. zaprojektowała gdańska Pracownia Architektoniczna AA s.c. Projektanci starali się dopasować koncepcję do otoczenia. Nie tylko do nowoczesnych biurowców w sąsiedztwie, ale i pochodzącej z 1904 roku willi. Nowy sąd będzie łączył nowoczesność (liczne przeszklenia, otwarte przestrzenie) z ocieplającym wnętrze drewnem.

Pomieści on 12 wydziałów: trzy wydziały karne, trzy cywilne, wydział ksiąg wieczystych, pracy i ubezpieczeń społecznych, gospodarczy oraz gospodarczy KRS i sekcja do spraw wykonania orzeczeń karnych. Wewnątrz znajdzie się 40 nowocześnie wyposażonych sal rozpraw, biura, sala konferencyjna, archiwa i pomieszczenia techniczne oraz garaż podziemny na ponad 100 aut. Na zewnątrz zaprojektowano m.in. parkingi (4 miejsca postojowe dla konwojów przywożących oskarżonych i 33 miejsca dla petentów), ławki oraz stojaki na rowery.

Warto dodać, że po likwidacji tymczasowego parkingu, który do czasu rozpoczęcia inwestycji funkcjonował na placu Zwycięstwa, miasto wybudowało w tym rejonie 5 dużych parkingów na ponad 400 miejsc łącznie, m.in. w sąsiedztwie placu Chrapka, ul. Gregorkiewicza, Grudziądzkiej i Kościuszki oraz Wałów gen. Sikorskiego.


 
261 - 265 of 265 Posts
Top