SkyscraperCity banner

1 - 20 of 325 Posts

·
Registered
Joined
·
7,426 Posts
Discussion Starter #1
Z Wyborczej:

Centrum Sztuki Współczesnej powstanie w Toruniu

13-06-2005

Minister kultury Waldemar Dąbrowski podpisał w poniedziałek z władzami samorządowymi akt erekcyjny inaugurujący budowę Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.


Toruń będzie pierwszym miastem w powojennej historii Polski, w którym zostanie wybudowane całkowicie nowe muzeum sztuki współczesnej. Przypomnijmy, jak do tego doszło.Wartka akcja

W marcu 2004 roku minister kultury Waldemar Dąbrowski powołał "Znaki Czasu" - narodowy program tworzenia kolekcji najważniejszych dzieł polskich artystów plastyków. Na miejsce jej gromadzenia wskazał m.in. Toruń. - "Znaki Czasu" wprowadzają infrastrukturę nowoczesności w kulturę. Są odpowiedzią na wieloletnie zaniedbania w gromadzeniu dzieł polskiej sztuki współczesnej - mówi Dąbrowski.

Program zakłada powstanie w 16 miastach Centrów Sztuki Współczesnej. Kolekcjonowaniem prac polskich artystów zajmą się specjalne stowarzyszenia dotowane przez ministerstwo i samorządy lokalne. Celem "Znaków Czasu" jest utworzenie reprezentatywnego zbioru sztuki współczesnej w oparciu o powstające kolekcje regionalne, promocja polskich artystów i przywrócenie tradycji mecenatu artystycznego.

Tempo, w jakim Toruń dąży do realizacji tej inwestycji, jest imponujące. Już pięć miesięcy po wizycie ministra w naszym mieście zawiązało się Stowarzyszenie "Znaki Czasu", które wzięło na siebie ciężar administrowania zbiorami i obiektem przyszłej placówki. Jego prezesem został Marek Żydowicz, prezes fundacji Tumult i twórca festiwalu filmowego Camerimage. Miasto błyskawicznie przekazało na rzecz stowarzyszenia siedem hektarów gruntu na Jordankach i ogłosiło konkurs na jego zagospodarowanie wraz z projektem architektonicznym.

W konkursie zwyciężył wrocławski architekt Edward Lach ze Studia El, którego projekt pokonał wizje 13 innych firm. I tak na Jordankach oprócz muzeum znajdzie się sala koncertowa, kompleks handlowo-gastronomiczny, parking podziemny oraz bulwar sztuki wśród zieleni. Bryła muzeum nie będzie wyższa niż trzy kondygnacje, żeby nie przysłaniać panoramy Starówki. Może natomiast mieć jeszcze dwa piętra pod ziemią, gdyż pod Jordankami jest zasypana fosa, którą można wykorzystać jako parking. Stowarzyszenie "Znaki Czasu", które ma prowadzić muzeum, zajmie zaś jeden z obiektów w nowoczesnym kompleksie, jaki ma stanąć na zapleczu Urzędu Marszałkowskiego.Miliony na kulturę

Miasto w tym roku ogłosiło konkurs na opracowanie projektu budowlanego i wykonawczego przyszłego muzeum. Obecnie negocjuje warunki z trzema biurami projektowymi. Zaraz po wybraniu najlepszej oferty magistrat ogłosi przetarg na wybudowanie Centrum Sztuki Współczesnej. Prace mają ruszyć jeszcze w drugiej połowie tego roku. Zakończenie wszystkich inwestycji związanych z muzeum planowane jest na koniec 2007 roku. Wtedy też placówka zostanie oddana do użytku.

Koszt inwestycji wynosi łącznie 40 mln brutto. 30 mln zł stanowią środki europejskie ze Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Po 5 mln zł na ten cel przekażą Ministerstwo Kultury i samorząd Torunia. Stowarzyszenie "Znaki Czasu" zajmie się natomiast gromadzeniem zbiorów sztuki współczesnej. Przez 10 lat ma zagwarantowane fundusze z kasy ministerstwa i Urzędu Marszałkowskiego. Obie te instytucje będą co roku wykładały łącznie 500 tys. zł. Do tej pory udało się pozyskać obrazy Jana Dobkowskiego i grafiki Jana Lebensteina. Minister kultury przekazał przyszłemu muzeum prace młodych utalentowanych twórców: Marcina Maciejowskiego i Edwarda Dwurnika.

Ciężar utrzymania obiektu i personelu wezmą na siebie władze miasta i województwa. Podzielą się kosztem 2,2 mln zł w skali roku. - Nie sądzę, żeby miasto miało problemy z utrzymaniem tego obiektu. Będzie on przecież pełnił nie tylko funkcje muzealnicze, ale też wystawiennicze, edukacyjne, a nawet rozrywkowe. Pamiętajmy, że jest to ogromna inwestycja w kulturę, jakiej w Toruniu nie mieliśmy od 1945 roku, czyli wybudowania teatru Baj Pomorski - mówi Grzegorz Grabowski, dyrektor wydziału kultury Urzędu Miasta w Toruniu.

- Muzeum będzie promowało miasto w Polsce i za granicą. Sukces tak dużych przedsięwzięć przyciąga nowych inwestorów - dodaje Piotr Całbecki, szef wydziału rozwoju i projektów europejskich magistratu oraz radny sejmiku.

Powodzenie tej inwestycji jest bez wątpienia zasługą urzędników i władz samorządowych, które udowodniły, że są w stanie działać ponad podziałami. Marek Żydowicz, szef "Znaków Czasu", twierdzi, że teraz tylko politycy mogą zaszkodzić tej koncepcji. - Powstanie muzeum nie jest zagrożone, o ile nie pojawią się zakusy jakichś polityków. Oni mogą rozmontować wszystko, co się da - uważa Żydowicz.

Autorem projektu Centrum Sztuki Współczesnej jest Edward Lach z Wrocławia. Oprócz muzeum znajdzie się tam miejsca na salę koncertową, kompleks handlowo-gastronomiczny, parking podziemny i bulwar sztuki wśród zieleni.
 

·
Registered
Joined
·
574 Posts
W tym roku na wiosnę ruszają prace !!!
Nareszcie projekt architektoniczny reprezentujący wysoki poziom, bo ostatnio coś miasto nie miało szczęścia do dobrej architektury!!!
Oby 2006 przyniósł same dobre projekty i realizacje
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
32,575 Posts
Miejmy nadzieje za Ujazdowski nie zacznie majstrowac przy "Znakach Czasu" w ramach demontazu wszystkiego po poprzedniej ekipie
 

·
łowca hotdogów
Joined
·
4,938 Posts
Kontrpropozycji chyba nie bylo, bo wszystko robiono w wielkim pospiechu i tajemnicy, zeby sasiedzi zza miedzy nie chcieli tego obiektu u siebie. ;)
 

·
Registered
Joined
·
574 Posts
a_weirdo said:
Kontrpropozycji chyba nie bylo, bo wszystko robiono w wielkim pospiechu i tajemnicy, zeby sasiedzi zza miedzy nie chcieli tego obiektu u siebie. ;)
Bo z naszym ukochanym sąsiadem tak jest ;)
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
32,575 Posts
Oczywiscie, ze byly:
Ingarden-Evy: 

·
Homo Skyscraperus
Joined
·
22,198 Posts
potem dam duzeee wizualki :) z gazety bydgoskiej... moim zdaniem tragedia :) ale coz :) Projekt wyzej jest genialny... Zastanawiam sie czy ten z 1 wizualki to ten sam co dali w gazecie.
 

·
Fluorescent Adolescent
Joined
·
3,343 Posts
czyli znów jakieś pseudoarchitektonicznie jury wybrało gorszy projekt.. :bash:

przecież nie trzeba byc architektem, żeby stwierdzić który projekt jest lepszy..to kwestia dobrego smaku..

a inwestycji Toruniowi gratuluję, bo uważam że to miasto jest kompletnie niedocenione i zasługuje na coś takiego jak to muzeum. :)
 

·
hræddur köttur
Joined
·
3,985 Posts
żaden problem - mogą u mnie na osiedlu tego Ingardena postawić - biorę. Ciekawe w jakim stopniu w Toruniem nad całokształtem bedzie miał cichy "patronat" miłościwie panuący ojciec-dyrektor.
 

·
Registered
Joined
·
192 Posts
Pracownia architektoniczna Lesława Rubika przekazała w piątek (10.03.2006) projekty wykonawcze Centrum Sztuki Współczesnej. Jego budowa powinna rozpocząć się latem.

Projekty wykonawcze to ostatnia część dokumentacji opracowanej przez wrocławskie biuro R2. Kilka kartonów z dokumentacją trafiło dziś do Urzędu Miasta Torunia. Teraz ich sprawdzaniem zajmą się służby magistrackie. - W ten sposób kończy się etap przygotowawczy, w kwietniu chcemy ogłosić przetarg na wykonawcę Centrum - mówi Grzegorz Grabowski, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta.

Prace budowlane na Jordankach powinny rozpocząć się w lipcu, Centrum ma być gotowe jesienią przyszłego roku.

Według kosztorysu inwestorskiego budowa Centrum Sztuki Współczesnej kosztować będzie 38 mln złotych.
 

·
Registered
Joined
·
192 Posts
Na terenie "Jordanek", czyli między ulicami Wały Gen. Sikorskiego, Al.Jana Pawłła II, Czerwona Droga.To jest w bezpośrenim sąsiedztwie starego miasta, za Urzędem Marszałkowskim.
 

·
Registered
Joined
·
99 Posts
^^
W końcu Toruń odzyskuje miano kulturalnej stolicy Polski, już nie mogę się doczekać oddania obiektu do użytku.

10000 razy lepsze jest nawet gorsze centrum kulturalne, fabryki hi-tech niż 50 pięknych hipermarketów, z których budowy nasi sąsiedzi robią wielkie wydarzenie :)
 

·
Registered
Joined
·
99 Posts
^^
Stolica kulturalna oznacza, że miasto będzie ważne, nie jedyne. Nie oznacza to, że Bydgoszcz nie może być drugą stolicą. Macie BWA, Muzeum Wyczółkowskiego, hale widowiskową, organizujcie imprezy, bądźmy silnym ośrodkiem bydgosko - toruński kulturalnym.

Mogą być przecież 2 stolice kultury, tak jak są 2 stolice administracyjne w kuj.-pom.
 

·
Registered
Joined
·
574 Posts
grajewiak said:
^^
Stolica kulturalna oznacza, że miasto będzie ważne, nie jedyne. Nie oznacza to, że Bydgoszcz nie może być drugą stolicą. Macie BWA, Muzeum Wyczółkowskiego, hale widowiskową, organizujcie imprezy, bądźmy silnym ośrodkiem bydgosko - toruński kulturalnym.

Mogą być przecież 2 stolice kultury, tak jak są 2 stolice administracyjne w kuj.-pom.
Bez animozji...panowie proszę. Niech każde miasto dba o swój własny rozwój...
 
1 - 20 of 325 Posts
Top