SkyscraperCity banner

Oceniamy:

1 - 20 of 74 Posts

·
Registered
1,726 Posts
Discussion Starter · #1 ·
oraz jego opis [ze strony CSW]:
Wybrana dla budynku CSW lokalizacja, w bezpośrednim sąsiedztwie wpisanej na listę UNESCO toruńskiego Starego Miasta, zadecydowała o jego rozwiązaniu przestrzennym i architektonicznym. Autor koncepcji, Edward Lach, zaproponował architekturę korespondującą w skali i charakterze z historycznymi obiektami Torunia, jednocześnie manifestując nowoczesność rozwiązań architektonicznych.

Bryła, założonego na podstawie kwadratu (49,30 x 49,30m) budynku, jest prosta i modularna. Jednym z dziewięciu modułów składających się na kwadrat podstawy jest przeszklony walec mieszczący reprezentacyjną, krętą klatkę schodową. Architektoniczny program budynku jest rozłożony na trzech podstawowych poziomach oraz dodatkowo na poziomie dachu i kondygnacji podziemnej (parkingi). Powierzchnia wystawiennicza to ponad 4 tysiące m², co czyni toruńskie CSW jednym z największych ośrodków wystawienniczych w kraju.

Na parterze znajdują się m.in.: przestrzeń amfiteatralna, audytorium z możliwością projekcji multimedialnych i kinowych, sala do zajęć edukacyjnych, księgarnia oraz biblioteka z czytelnią. Pierwsze piętro jest przestrzenią wystawową o zróżnicowanych wysokościach poziomów: od 3,70m w aneksach ekspozycyjnych do 7,26m w największej, dwupoziomowej sali, stwarzającej możliwość prezentacji wielkoformatowych instalacji. Drugie piętro mieści sale ekspozycyjne o wysokości 3,70m. Na dachu budynku, oprócz przestrzeni biurowej, znajdują się kawiarnia oraz taras widokowy.

Architektura toruńskiego CSW umożliwia przeprowadzanie interdyscyplinarnych i różnoformatowych działań, a wielokondygnacyjna i modularna przestrzeń ekspozycyjna pozwala na jednoczesną organizację kilku projektów. Dodatkowo, nowoczesne wyposażenie obiektu, stwarza możliwość do zaawansowanych technologicznie prezentacji.
[...]
Autorem koncepcji architektonicznej jest Edward Lach. Projekt architektoniczny wykonała wrocławska pracownia R2 Leszka Rubika.
No i zdjecia [autorstwa Wojtka Olecha]:

...i moje ulubione;)

·
Homo Skyscraperus
22,125 Posts
Wiedziałem Fellow, że dopuścisz się kłamstwa małego.

Budynek posiada na stałe taką oto szmatę:

Bądźmy obiektywni.

·
Registered
2,388 Posts
Bardzo kiepskie zdjęcia daliście elewacji :(, na żywo prezentuje się lepiej. Do tego pięknie się komponuje z budynkiem z na przeciwka. Tylko ta zielona rama, ale mimo wszystko zdecydowane 10. Najładniejszy z nowych budynków Torunia oddanych w ostatnich kilkunastu latach.

·
Centuś
3,369 Posts
Troszkę kontrowersyjny ten stelaż, ale generalnie bardzo przyjemny obiekt. 8.5/10

·
Homo Skyscraperus
22,125 Posts
^^

Ja w zespole ds. estetyki miasta nie jestem. Czepiaj się schaba :D

Dla mnie każda szmata jest paskudna. Na reklamy mogliby zawiesić telebim, ale na bocznej ścianie. Teraz zasłaniają najciekawszą cześć - przynajmniej najciekawszą nocą.

+ zdjęcie zamieszczone na forum przez Piotra_z_miasta:

Specjalnie dla blixa z elewacją z bliska.

·
lublinianin
3,418 Posts
budynek nawet fajny, chociaż trochę się kojarzy ze współczesnymi kościołami (albo sądem w Tarnobrzegu ;)), ale to rusztowanie pod bilbord to porażka...
zdjęcia jakieś takie "blade" ale wierzę że w rzeczywistości wygląda to lepiej

7/10

·
Wielokulturowe Podlasie
2,865 Posts
Całkiem przyjemny, jedyne co mi się nie podoba to te zielone rusztowanie pod ten nieszczęsny bilbord które jest przymocowane zapewne na stałe :eek:hno:
7/10

·
2012
3,340 Posts
bardzo fajny budynek, byłoby 9 gdyby nie ten zielony stelaż, a tak jest 8.

swoją drogą to taka reklama dużo lepiej by wyglądała na którejś z tych czerwonych ścian zamiast zasłaniać tą szklaną tubę...

·
xxx
1,744 Posts
Mam mieszane odczucia co do CSW. Budzi ogromne kontrowersje i chyba też taki jest jego cel. Największy minus to zdecydowanie ta idiotyczna zielona rama, ale za to idealnie wpasowuje sie w charakter Torunia. 8/10

1 - 20 of 74 Posts