SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 30 Posts

·
Registered
1,570 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Kilkanaście dni temu odwiedziłem dwa piękne miasta na kujawach Toruń i Chełmno.

Toruń - jak zawsze powala pięknem swoich kamienic i gwarem ulic.

Oczywiście Kopernik

Kościoł Janów - może na zdjęciach nie zawsze wychodzi super - ale za to na żywo, to zawsze I liga.

uliczka przy murach miejskich

główna alteria starego Torunia

majestat ceglanych kościołów trudno jest przenieść na fotografie

jeszcze raz to samo

nawet jakis Krzyżak przysiadl na murze

jedna z wielu uliczek Starego Miasta

ogólne wrażenia - bardzo dobre, w szczególności:
-od mojej ostatniej wizyty znacznie poprawił się stan budynków leżących przy murach miejskich od strony Wisły,
-miasto wygląda na bardzo zadbane -chociaż oczywiście jest tu jeszcze wiele do zrobienia.

Chełmno - totalne zaskoczenie (co prawda mniej więcej wiedziałem gdzie jadę, ale jednak podziwianie zabytków na wasne oczy, to zupełnie coś innego)

Mały, ale bardzo piekny ratusz - naprawdę cieszy oko.

deptak miejski - kostka trochę tandetna, ale z drugiej strony dobrze się wpisuje w małomiasteczkowość Chełmna.

Chełmno dysponuje znakomitym, bardzo zadbanym parkiem położonym na skarpie

klimatyczna uliczka Chełmna

Najwiekszą atrakcją miasta są jednak gotyckie kościoły (tu: fara)

Ogólne wrażenie - pozytywne zaskoczenie:
- miasto mniej odpicowane niż Toruń, ale przez to bardziej autentyczne
- panorama Chełmna po prosutu oszałamia
- stare miasto, jak na 20 tyś mieszkańców, bardzo okazałe
- świetny park
- świetne mury miejskie

pozdrawiam

·
Wielkopolanin :)
1,363 Posts
^^ hehe w tym roku odbyłem dokładnie taką samą wycieczkę :) W Toruniu się wprost zauroczyłem, zwiedzałem go intensywnie kilka dni, a i tak na wszystko nie starczyło czasu. Chełmno to trochę inna historia, chociaż miasto również zrobiło na mnie wrażenie. Widać, że jest niedoinwestowane, a Turystów tam jak na lekarstwo, ale ma potencjał. Jeśli pozwolisz umieszczę tutaj kilka moich zdjęć ;)

·
Registered
1,462 Posts
Kilkanaście dni temu odwiedziłem dwa piękne miasta na kujawach Toruń i Chełmno.
Ojjjjj jako rodowity krzyżak;) muszę Cię poprawić. Toruń i Chełmno nie są miastami Kujaw - leżą na Ziemi Chełmińskiej, a ta uznawana jest już za część Pomorza. Na Kujawach leżą jedynie południowe dzielnice Torunia.

Gratuluję fotorelacji - bardzo udana - lubię patrzeć na zdjęcia najpiękniejszej w Polsce Starówki :):cheers:

·
Registered
1,570 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Ojjjjj jako rodowity krzyżak;) muszę Cię poprawić. Toruń i Chełmno nie są miastami Kujaw - leżą na Ziemi Chełmińskiej, a ta uznawana jest już za część Pomorza. Na Kujawach leżą jedynie południowe dzielnice Torunia.

Gratuluję fotorelacji - bardzo udana - lubię patrzeć na zdjęcia najpiękniejszej w Polsce Starówki :):cheers:
Zawsze warto wiedziec i przepraszam za pomylkę

·
Registered
377 Posts
z Chełmna pamiętam imponujące planty i piękny cmentarz usytuowany tuż przy murze miejskim, na zboczu
zaraz obok było przedszkole z placem zabaw i zastanawiałem się jak to jest być takim brzdącem, który huśta się w czasie przerwy i pod nogami ma tylko nagrobki
z tego co wiem mury w jakichś 90% otaczają obszar starego miasta
i faktycznie strasznie niedopieszczona jest starówka
miejmy nadzieję na jakiś rychły całościowy program rewitalizacji

a z Torunia pamiętam dużo... hehe :)

·
Registered
354 Posts
Chełmno dla mnie jest przefantastyczne, rzeczywiście starówka poza świątyniami ma charakter troche małomiasteczkowy, ale to ma swój urok. Miasto jest przepieknie położone na skarpie nad wisłą. Niecodzienny widok nastepuje kiedy stoimy w samym centrum starówki patrzymy w boczną uliczke i widzimy szczere pole :) Jednak w średniowieczu Chełmno było niżej rangowane od Torunia, mimo że miasta uzyskały prawa miejskie w tym samym roku (1233) i zostały zaprojektowane przez tą samą osobe. Jednak W Chełmnie skupiano się przede wszystkim na budowlach sakralnych, mniejszą uwage zwracano na budynki świeckie. Kościoły, perły gotyku, sa naprawde przepiekne, jednak bardzo zaniedbane. Widok z wieży fary powala, tymbardziej że same stare miasto jest ulokowane na wzniesieniu, "nowa" część miasta w większości zajmuje niższe partie terenu. Polecam rewelacyjną trase do Chełmna, najlepsza na wycieczke rowerową : wyjeżdzamy z torunia szosa chełmińską, w różankowie skręcamy na lewo i jedziemy aż do Unisławia. W Unisławiu zjeżdzamy na dól koło takiej wysokiej skarpy (nie wiem jaki nr ma ta droga, po wjeździe do miasta od strony Torunia drogą 551 skręcamy w lewo a następnie w prawo) i jedziemy dalej przez miejscowości Bruki Unisławkie i Błoto. Następnie Kokocko i Borówno ( nie mylić z Borównem koło Bydgoszczy), potem jedziemy przez prześliczną wieś Starogród gdzie niegdyś istniała warownia chroniąca Chełmno. Niestety dziś poza tablicą informacyjną nie ma po niej śladu, jednak jest prześliczny barokowy kościółek bodaj z XVII wieku. No i W Starogrodzie jest taras widokowy na pradoline Wisły, coś niesamowitego :) Dalej jedziemy przez Kałdus, przejeżdzamy obok góry Św. Wawrzyńca, gdzie pierwotnie mieściło się Chełmno, czyli Culm. No i wjeżdzamy do samego Chełmna. Naprawde świetna trasa do pokonania rowerem, szczególnie przy ładnej pogodzie :]
pozdrawiam

·
Banned
7,757 Posts
prosze wiecej z Chelmna...nigdy nie bylem tam ...ale piekne

·
1,363 Posts
Skoro autor wątku pozwala to proszę, oto moje zdjęcia Chełmna - miasta, które niewątpliwie NIE leży na Kujawach ;) Sorry, że takie małe, ale mam problem z serwerem:

Ratusz:

Pręt chełmiński:

·
Registered
1,570 Posts
Discussion Starter · #19 ·
świetne zdjęcia, szczególnie to z Farą w roli glównej.

Podkreślam także, że za przypasowanie przedmiotowych miast do Kujaw wymierzylem sobie już karę we wlasnym zakresie, zatem nie jest potrzebna dodatkowa publiczna chlosta ;)

·
1,363 Posts
Jeszcze mam najbardziej zapuszczony kościół, podominikański pw. św. ap. Piotra i Pawła

Zapomniałem dodać co jeszcze spodobało mi się w Chełmnie - kościoły są otwarte dla turystów, można z powodzeniem do każdego wejść, znaleźć tam sporo ciekawych informacji, książek i porobić zdjęcia. Chyba w każdym z nich znajdowała się kasa, do której można wrzucić datki na remont. Nie muszę chyba dodawać, że sam zostawiłem tam symboliczne pare gorszy ;)

1 - 20 of 30 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.