SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1530 Posts

·
Registered
Joined
·
2,475 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Zakładam nowy wątek, którego bardzo brakuje mi na tym forum. Dotyczyć on będzie różnego rodzaju danych statystycznych (np. stanu ludności, stopy bezrobocia, średnich płac itp.) dotyczących Torunia oraz powiatu toruńskiego. Mile widziane byłyby tu porównania z innymi miastami szczególnie z sąsiadem zza miedzy - Bydgoszczą.

:tiasd:

Na dobry początek statystyka dotycząca urodzeń żywych i zgonów w latach 2013 i 2014. Dla porównania dodałem oczywiście Bydgoszcz.
Dziwi dość duża różnica przyrostu naturalnego miedzy tymi dwoma miastami.

Toruń:

2013

Urodzenia żywe - 1836
Zgony - 1891
____________________
Przyrost naturalny: -55

2014

Urodzenia żywe - 1916
Zgony - 1921
__________________
Przyrost naturalny: -5


Bydgoszcz:

2013

Urodzenia żywe - 3182
Zgony - 3777
____________________
Przyrost naturalny: -595

2014

Urodzenia żywe - 3256
Zgony - 3680
____________________
Przyrost naturalny: -424

Źródło
 

·
Registered
Joined
·
2,475 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Spada bezrobocie w regionie.

Stopa bezrobocia w kwietniu 2015 oraz porównanie z tym samym miesiącem rok wcześniej:Liczba bezrobotnych z takim samym porównaniem:Co ciekawe, mimo, że Włocławek jest 2-krotnie mniejszy od Torunia, to liczba bezrobotnych jest tam wyraźnie wyższa niż u nas.

Cieszy fakt, że w porównaniu z zeszłym rokiem jest u nas o ponad 2000 bezrobotnych mniej, a sezon turystyczny dopiero się zaczyna, więc bezrobocie dalej będzie spadać.

Źródło
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
15,027 Posts
Taka jeszcze ciekawostka dotycząca rynku pracy:

Żeby dokończyć ten nurt wątku ;) wrzucam dane dla wszystkich miast wojewódzkich.

Na początek dane bezwzględne:Warszawa, jak napisał HS ma tutaj przewagę bez żadnej konkurencji. Kolejne 3 miejsca nie dziwią, bo tam jest najlepszy rynek pracy.

No i w stosunku do liczby mieszkańców wygląda to tak:Tu nieco Katowice nadrabiają - nie wyglądają tak źle w stosunku do swojej wielkości. Ciekawy jest też wynik Torunia. Gdańsk trochę dziwi.
 

·
Registered
Joined
·
2,475 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Stan ludności Torunia i powiatu toruńskiego na przestrzeni ostatnich 12 lat (dane GUSu zawierają dane od 2002 roku):

Miasto ToruńPowiat toruński
Miasto Toruń+powiat toruńskiZmiana bezwzględna stanu ludności między 2002 a 2014 roku (w nawiasie zmiana względna):
Miasto Toruń: -7 544 (-3,58%)
Powiat toruński: +18 514 (+22,13%)
Miasto Toruń+powiat toruński: +10 970 (+3,73%)
 

·
Registered
Joined
·
2,475 Posts
Discussion Starter · #6 ·
I dla porównania te same dane dla Bydgoszczy (skok liczby ludności wynika z korekty jaką dokonał GUS po Narodowym Spisie Powszechnym w 2011 roku):

Miasto BydgoszczPowiat bydgoski
Miasto Bydgoszcz+powiat bydgoskiZmiana bezwzględna stanu ludności między 2002 a 2014 roku (w nawiasie zmiana względna) to zestawienie jest oczywiście przekłamane ze względu na korektę z 2010 roku, ale daję je dla porządku:
Miasto Bydgoszcz: -14 452 (-3,88%)
Powiat bydgoski: +22 554 (+25,29%)
Miasto Bydgoszcz+powiat bydgoski: +8 102 (+1,76%)
 

·
Sabeltandeekhoorn
Joined
·
495 Posts
Jedną z dobrych wiadomości jakie można wywnioskować ze statystyk, zarówno bieżących jak i z dłuższego okresu czasu, jest to, że zupełnie nie sprawdza się czarnowidztwo o drastycznym spadku populacji. Trudno może będzie liczbę mieszkańców zwiększyć, ale podejrzewam, że zostaniemy w okolicach 200 na dłużej, bo jesteśmy po prostu bliscy stabilizacji. Wydaje mi się, że gdyby trochę bardziej rozbujać gospodarkę, moglibyśmy jednak mieć nawet jakiś wzrost. W każdym jednak razie, skoro w tym mieście są warunki i zapotrzebowanie już nie tylko na nowe duże osiedla, ale wręcz całe dzielnice (Jar), to najwyraźniej ludzie w większości nie planują wyprowadzki i widocznie żyje się tu całkiem nieźle nawet jeśli mieszkańcy narzekają np. na zarobki. Taka "wierna" populacja to naprawdę skarb dla miasta.
 

·
Registered
Joined
·
165 Posts
Jedną z dobrych wiadomości jakie można wywnioskować ze statystyk, zarówno bieżących jak i z dłuższego okresu czasu, jest to, że zupełnie nie sprawdza się czarnowidztwo o drastycznym spadku populacji. Trudno może będzie liczbę mieszkańców zwiększyć, ale podejrzewam, że zostaniemy w okolicach 200 na dłużej, bo jesteśmy po prostu bliscy stabilizacji.
Chyba chodzi ci o populację łącznie z powiatem bo jeśli chodzi o same miasto to są one jednoznaczne, miasto wyludnia się. O stabilizację będzie trudno bo nikt poważny nie będzie prognozował przecież liczby ludności w oparciu o takie dane. Ważna jest struktura wiekowa. Jeśli spada liczba ludności to przecież nie dlatego, że szybciej emeryci umierają ale dlatego, że rodzi się mniej dzieci a także w wyniku suburbanizacji a za miasto też raczej nie emeryci się wynoszą, przynajmniej nie oni dominują.
Struktura wiekowa się pogarsza czego nie widać w tych statystykach. Prognozy GUSu odnośnie liczby mieszkańców w przyszłości właśnie uwzględniają to zjawisko dlatego są one złe i znacznie gorsze niż może wynikać z wykresu dotyczącego samego miasta, który wszystkiego po prostu nie mówi. Z drugiej strony zapewne także struktura wiekowa ma wpływ pozytywny na obecną sytuację i prognozę demograficzną powiatu. Wynika to z faktu, że suburbanizacja nie tylko zwiększa liczbę mieszkańców powiatu ale polepsza prognozę demograficzną bo ma pozytywny wpływ na strukturę wiekową mieszkańców powiatu, ze szkodą oczywiście dla samego Torunia.
 

·
Registered
Joined
·
2,475 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Jeśli chodzi o strukturę wiekową to nie jest u nas tak tragicznie.

Z podziałem na 5-letnie grupy wiekowe:


Z podziałem na większe grupy wiekowe:


Źródło

Jak widać największą grupę wiekową stanowią u nas mieszkańcy w wieku 15-39, a więc potencjalnego wieku rozrodczego. Oczywiście należałoby rozbić te dane wg płci, ponieważ najistotniejszy jest tutaj wiek kobiet.

Martwi mnie jednak jedno. W Toruniu mamy luźno szacując ok 40 tys. studentów, czyli ~20% wszystkich mieszkańców miasta. Na powyższych diagramach zupełnie tego nie widać. Nie ma co oczekiwać, by studenci masowo zaczęli meldować się na pobyt stały, chyba że odpowiednio by ich do tego zachęcić. Toruń nie ma jednak potencjału by tych studentów zatrzymać. Głównie przez brak miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników. Dlatego młodzi ludzie po studiach wyjeżdżają do większych miast, czy za granicę.

Suburbanizacji nie zatrzymamy. Ludzie się bogacą, więc szukają wygodniejszych miejsc do zamieszkania, z dala od miejskiego zgiełku. Póki ludzie osiedlają się w pobliżu miasta, to nie stanowi większego problemu demograficznego.
 

·
Registered
Joined
·
2,475 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Oczywiście nie może zabraknąć porównania z Bydgoszczą.

Z podziałem na 5-letnie grupy wiekowe:


Z podziałem na większe grupy wiekowe:


Źródło

Jak widać w Bydgoszczy, może nie znacznie, ale wyraźnie społeczeństwo jest starsze niż w Toruniu. W wieku 65+ jest tam 17,98% mieszkańców, u nas w Toruniu jest to 15,98% mieszkańców. Jak duży ma to wpływ na przyrost naturalny widać w zestawieniu w pierwszym poście. ^^
 

·
Registered
Joined
·
165 Posts
^^
O co innego mi chodziło. Chodzi o tendencję w zmianie struktury wiekowej bo to ona determinuje wzrost ludności.
Wiele wyjaśniają dane demograficzne z Wikipedii.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ludność_Polski
Pomimo tego, że ludność Polski nie zmniejsza się drastycznie to wynika to tylko dlatego, że żyjemy dłużej i liczba zgonów jest stosunkowo niska do liczby urodzeń roczników po drugiej wojnie światowej, różnica to co najmniej 200 tys. Z drugiej strony rodzi się znacznie mniej dzieci, od lat dziewięćdziesiątych aż o jedną trzecią w porównaniu do poprzednich dekad. To jest problem bo to właśnie to zjawisko będzie decydowało o demografii w następnych dekadach. Co gorsze spada drastycznie dzietność a przecież nawet gdyby dzietność nie spadała to liczba ludności będzie spadać bo roczniki liczące powiedzmy 400 tys. nie będą rodzić tyle dzieci co roczniki liczące 600 tys. Spadek ludności może być zmniejszony w takiej sytuacji jedynie dzięki dalszemu wzrostowi długości życia co przyczyni się do spadku ilości zgonów. Tyle że sytuacja, w której jesteśmy państwem emerytów z wszelkimi konsekwencjami ekonomicznymi to chyba nie jest rozwiązanie, którego wszyscy oczekują. W dalszej części artykułu w Wikipedii jest zresztą zaznaczone dlaczego prognozy demograficzne są złe.

I teraz porównanie. Liczba Ludności w Polsce w latach 2002-2014 nawet wzrosła gdy tymczasem ludność Torunia w tym okresie spadła. Pytanie z czego to wynika. Czy emeryci padają w Toruniu jak muchy i mamy znacznie większą liczbę zgonów? Jeśli odpowiedź jest inna to może to sugerować, że sytuacja z urodzeniami jest jeszcze gorsza niż średnio w Polsce i tym samym gorsze są perspektywy demograficzne, co jest zresztą zbieżne z prognozami demograficznymi, które mówią o znacznie większych ubytkach liczby mieszkańców miast w porównaniu ze średnią krajową z kilkoma wyjątkami.

Co prawda mamy studentów ale trzeba pamiętać o tysiącach mieszkańców Torunia, którzy wyjechali za granicę i do innych miast w Polsce. Często są zameldowani w Toruniu choć już mieszkają w innym miejscu. Migracje dotyczą głównie młodego pokolenia, mają wpływ na zmiany w strukturze wiekowej i tym samym na dzietność. Dlatego jest podobno stosunkowo wysoka dzietność Polaków za granicą bo za pracą wyjeżdżają głównie ludzie młodzi a o jakiej dzietności można mówić w przypadku pokoleń +50. Podobny wpływ ma suburbanizacja. Co prawda ci ludzie nie wyjeżdżają daleko jednak należy pamiętać o strukturze podatków zasilających skarb miasta. W dużej mierze zależy on od dochodów mieszkańców miasta, w porównaniu na przykład do Anglii gdzie jest wysoki council tax, który jest podatkiem katastralnym zasilającym budżet samorządów gdy tymczasem w Polsce podatki majątkowe mają mniejsze znaczenie. Dlatego zjawisko wyprowadzania się mieszkańców poza miasto może w przyszłości niekorzystnie odbić się na wpływach podatkowych miasta i w konsekwencji na możliwościach inwestycyjnych.
 

·
Registered
Joined
·
165 Posts
Pozwolę sobie jeszcze skomentować twój wykres dotyczący struktury wiekowej bo nie mam pojęcia dlaczego piszesz, że struktura wiekowa nie jest tragiczna. Widać, że jest tragiczna. Zwróć uwagę na powojenne pokolenie wyżu demograficznego, to są grupy wiekowe 55-65 lat. To jemu zawdzięczamy kolejny wyż demograficzny, chodzi o obecnych trzydziestolatków - na wykresie to dobrze widać, nieźle się napracowali. Teraz co robi pokolenie tego drugiego wyżu demograficznego, też widać na wykresie i tu jest tragizm całej sytuacji. Chodzi o grupy wiekowe 0-10 lat. Nawet jeśli chodzi o odwlekanie posiadania dziecka to gdy się już urodzi to będzie to kolejna grupa wiekowa. Przecież prognozowana liczba ludności Torunia bardziej zależy od tych grup 0-10 lat i następnych, które będą płodzić następne pokolenia a nie tylko od grup, które w tej chwili rodzą dzieci i co jak widać nie bardzo im idzie.
 

·
marboro
Joined
·
6,329 Posts
Napisałem, że tragiczna nie jest, ale odnośnie do reszty Polski, a szczególnie do sąsiada zza miedzy. Wiadomo, że sam wykres wygląda niewesoło, ale nie odbiegamy jakoś znacząco od innych miast.
Wow super myslenie. Nie jest zle bo inni maja jeszcze gorzej. :eek:hno:
 

·
Registered
Joined
·
294 Posts
Pozwólcie proszę, że wtrącę swoje 3 grosze.... Można by długo na ten temat dywagować, jednakże należy uznać fakt, że sytuacja demograficzna Torunia (biorąc pod uwagę relację urodzeń żywych do zgonów) nie odbiega znacząco od ogólnej sytuacji w innych miastach. Co więcej, widać nawet, że jest ona korzystniejsza (obecny wzrost liczby ludności w miastach takich jak W-wa, Krakow czy Poznań nie wynika z dużej liczby urodzeń, lecz z wewn. migracji!). Zwróćcie proszę uwagę na chociażby sąsiednią Bydgoszcz, której społeczeństwo starzeje się w zastraszającym tempie.....

Poza tym, jak się zdaje, do powojennego demograficznego baby boomu (lata 50-te) oraz "stanu wojennego" (lata 80-te) nie ma powrotu. Czasy totalitarnego państwa i "kształtowanego" na jego modłę społeczeństwa, na szczęście, mamy za sobą i nic nie wskazuje, żebyśmy mieli do niego powrócić.. Inne uwarunkowania społeczno-ekonomiczne, inne "mody", przyzwyczajenia, aspiracje społeczne, etc..
 

·
marboro
Joined
·
6,329 Posts
Fakt ze sytuacja demograficzna Torunia nie odbiega od ogolnej sytuacji w Polsce. Nalezy tylko dodac ze ta sytacja ogolna Polski w tym temacie jest zla a nawet bardzo zla.
 

·
Registered
Joined
·
2,475 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Wow super myslenie. Nie jest zle bo inni maja jeszcze gorzej. :eek:hno:
Chyba nie sądzisz, że Toruń może się stać jakąś enklawą rozrodczości. Problem starzenia się społeczeństwa dotyczy całej Polski, a miasto takie jak Toruń może mieć odchyłkę rzędu kilku %. Wyżej pokazałem, że u nas przyrost naturalny jest mniej więcej zerowy, więc tragicznie nie jest. Jak na razie. Jak będzie w przyszłości czas pokaże. Tragicznie jest za to w Bydgoszczy, gdzie tylko ze względu na różnicę między zgonami a urodzeniami rocznie ubywa ok 0,5 tysiąca mieszkańców.
 

·
marboro
Joined
·
6,329 Posts
Chyba nie sądzisz, że Toruń może się stać jakąś enklawą rozrodczości. Problem starzenia się społeczeństwa dotyczy całej Polski, a miasto takie jak Toruń może mieć odchyłkę rzędu kilku %. Wyżej pokazałem, że u nas przyrost naturalny jest mniej więcej zerowy, więc tragicznie nie jest. Jak na razie. Jak będzie w przyszłości czas pokaże. Tragicznie jest za to w Bydgoszczy, gdzie tylko ze względu różnicy zgonów i urodzeń rocznie ubywa ok 0,5 tysiąca mieszkańców.
Ok moze zle Cie zrozumialem.
Tak jak napisalem post poprzedni ze generalnie sytucja demograficzna Polski jest zla to te wahania z roku na rok beda inne. Raz moze byc minus nastepnie w okolicach zera aby znowu bylo minus. Niestety ale tutaj powinny zadzialc wladze Polski bo same miasta maja male instrumenty do zmiany trendu.
 

·
Registered
Joined
·
2,475 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Czas na bardziej szczegółowe dane dotyczące zmiany ludności powiatu toruńskiego między 2002 a 2014 na poziomie gmin. Szczerze mówiąc dane te mocno mnie zaskoczyły. Do tej pory myślałem, że najszybciej rozwijającą się gminą w powiecie jest gmina Lubicz. Co do gminy Obrowo, wieś Brzozówka w ostatnich latach tak się rozrosła, że władze gminy powinny rozważyć zmianę nazwy na gmina Brzozówka. :nuts:

Obecnie:
Brzozówka – 1.909 mieszkańców
Obrowo – 1.680 mieszkańców

 

·
Registered
Joined
·
761 Posts
Lubicz ewidentnie wyhamował w ostatnich 3-4 latach. ceny działek robią swoje. Przez lata wzrost był tu pompowany również blokami - TBS i SM Lubicz. A tych ostatnio się tu nie buduje. gm Obrowo rzeczywiście puchnie nieziemsko - głownie Brzozówka i Głogowo oraz Silno/Osiek.
 
1 - 20 of 1530 Posts
Top