SkyscraperCity banner

1 - 20 of 282 Posts

·
wizja przyszłosci
Joined
·
15,027 Posts
Discussion Starter · #1 ·
29.09.2019 w Sali Rady Ratusza Staromiejskiego podpisano umowę sprawie utworzenia i prowadzenia Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Umowę podpisali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz założyciel i prezes Fundacji Tumult Marek Żydowicz.


Jakby kogoś interesowała treść umowy podpisanej 29 września to znajduje się ona tutaj: http://www.bip.torun.pl/pobierz.php?File=326_02.zip

Z ciekawszych informacji, które na szybko udało mi się wyczytać:

Gmina Miasta Toruń ma przenieść na rzecz ECFC (Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE) własność nieruchomości gruntowej przy ulicy Aleja Solidarności, na której zostanie zrealizowana inwestycja budowlana tj. działki geodezyjne o nr 6/18, 6/20 i 6/22 o łącznej powierzchni 1,8476 ha (18 476 m2).

Obszar realizacji potencjalnej zabudowy ograniczony nieprzekraczalną linią zabudowy: 8 500 m2.
Wg załączonej opinii wartość nieruchomości gruntowej wynosi pomiędzy 20 790 000 a 28 800 000 zł.
Wydaje mi się, że wniesienie ze strony GMT nieruchomości gruntowej powinna pomniejszyć późniejszy planowany wkład finansowy ze strony miasta.Wkładem Fundacji Tumult będzie udzielenie licencji na zarejestrowany znak towarowy CAMERIMAGE o wartości 19 954 000 zł oraz licencji na korzystanie ze swojej wiedzy z zakresu organizowania Festiwalu. Fundacja pokryje również pozostałe koszty organizacji Festiwalu ponad środki przyznane na ten cel przez organizatorów ECFC.

Wg założeń budynek będzie miał ok. 18 000 m2 powierzchni użytkowej.
Powierzchnia całkowita (uwzględniająca parking podziemny, ciągi komunikacyjne itp.): ok. 38 000 m2
Największa sala widowiskowo - projekcyjna pomieści ok. 1500 widzów.

Maksymalna wysokość budynku, zgodnie z zaleceniami nie powinna przekroczyć 20 m nad poziom terenu, punktowe dominanty bryły mogą osiągnąć 25 m ponad rzędną 53. Budynek ma mieć 5 kondygnacji. Dopuszczalne są kondygnacje podziemne.

Budynek będzie składał się z trzech brył, których przestrzenie będą służyły trzem zasadniczym funkcjom ECFC:
Część centralna: CENTRUM FESTIWALOWO-KONGRESOWE
Część wschodnia lub południowa (w zależności od orientacji budynku): DOM FILMU
Część zachodnia lub północna (w zależności od orientacji budynku): GALERIA DESIGNU

SZACUNKOWE KOSZTY CAŁKOWITE :
1. Konkurs architektoniczny i projekt budowlany: ok. 60.000.000 pln
2. Koszt budowy: ok. 495.000.000 pln
- powierzchnia całkowita ok. 38.000 m.kw. x koszt wykonania 1 m.kw. obiektu: 13.000 pln
3. Koszt wyposażenia: ok. 45.000.000 pln
Łącznie koszt realizacji inwestycji: 600.000.000 pln

HARMONOGRAM FINANSOWANIAHARMONOGRAM PRAC:

DO LIPCA 2020
Przygotowanie regulaminu oraz ogłoszenie międzynarodowego konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w oparciu o założenia programu funkcjonalno-użytkowego.
Główna nagroda konkursowa: opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego w trakcie inwestycji.
czas trwania: 5-6 miesięcyGRUDZIEŃ 2020
Rozstrzygnięcie konkursu oraz przygotowanie do podpisania umowy
czas trwania: ok. 1 miesiąca

STYCZEŃ 2021
Podpisanie umowy na wykonanie dokumentacji projektowej i nadzoru autorskiego.
Prace projektowe w zakresie projektu budowlanego i wykonawczego oraz dokumentacji kosztorysowej.
Pozyskiwanie ekspertyz, uzgodnień i decyzji. Uzyskanie pozwolenia na budowę.
czas trwania: ok. 12-16 miesięcy

DO CZERWCA 2022
Odbiór dokumentacji i przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych oraz inżyniera kontraktu.
Czas trwania ok. 3-4 miesięcy

WRZESIEŃ/PAŹDZIERNIK 2022
Podpisanie umowy i rozpoczęcie prac budowlanych. Prace budowlane.
czas trwania: ok. 30 miesięcy

STYCZEŃ 2024 – MARZEC 2024
Przetargi na zakup wyposażenia, podpisanie umów.
czas trwania do 18 miesięcy

KWIECIEŃ 2025 - CZERWIEC 2025
Zakończenie prac budowlanych. Odbiór wyposażenia. Odbiory techniczne.

LIPIEC 2025
Oddanie obiektu do użytkowania.
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
15,027 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Festiwal Camerimage wraca do Torunia co najmniej na 20 lat! Co z budową Europejskiego Centrum Filmowego?

9 listopada w Toruniu rozpocznie się 27 Międzynarodowy Festiwal Filmowy Energa CAMERIMAGE 2019. Już wiadomo, że powrót festiwalu do naszego miasta nie będzie jednorazowy. Jak ogłosił prezydent Torunia Michał Zaleski, Camerimage wraca do Torunia na stałe, co najmniej na 20 lat, a dla jego potrzeb zbudowane zostanie na Jordankach specjalne centrum filmowe.

Dziś (29.09) w Sali Rady Ratusza Staromiejskiego podpisano umowę sprawie utworzenia i prowadzenia Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Umowę podpisali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz założyciel i prezes Fundacji Tumult Marek Żydowicz.

Umowa zawarta między Skarbem Państwa, Gminą Miasta Toruń i Fundacją Tumult nie tylko powołuje do życia nową instytucję, dla także precyzuje jej zadania, z których jednymi z najważniejszych są: współorganizowanie kolejnych odsłon Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage oraz o doprowadzeniu do budowy obiektu centrum filmowego w Toruniu. Określono również koszty. Dla Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage przewidziano 8 milionów złotych rocznie (po połowie z budżetu państwa i Torunia), z czego 6 mln zł przeznaczone będzie na organizację festiwalu.

Określono także ramowe kwoty na budowę nowej siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, która ma powstać na miejskim terenie Jordanek, w sąsiedztwie Centrum Kulturalno-Kongresowego oraz Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. Koszt budowy oszacowano na 600 milionów złotych, z czego 400 mln zł ma zagwarantować państwo, a 200 mln zł - gmina miasta Toruń. Przed rozpoczęciem budowy ogłoszony zostanie konkurs architektoniczny – idea jest taka, by nowa siedziba Camerimage spełniała nie tylko potrzeby festiwalu i centrum, ale była także wyzwaniem dla największych architektów.

Podpisanie umowy w sprawie utworzenia i prowadzenia Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu to efekt wielu rozmów i zabiegów, a także realizacja aktu intencyjnego z 20 grudnia 2017 r., dotyczącej utworzenia centrum festiwalowo-kongresowego Camerimage w Toruniu.

- Wszystkich proszę o trzymanie kciuków bądź modlitwę, by w 2025 roku festiwal Camerimage można było otworzyć w nowym wspaniałym budynku, godnym prestiżu festiwalu – powiedział Michał Zaleski.

Marek Żydowicz w bardzo emocjonalnym wystąpieniu podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zawarcia tej umowy. Osobistego wyznania nie dokończył ze wzruszenia.

Najbliższy festiwal Energa CAMERIMAGE odbędzie się od 9 do 16 listopada w Toruniu. Kolejne również w naszym mieście.
źródło
 

·
Registered
Joined
·
2,475 Posts
Widzę jeden potencjalny plus całej inwestycji, o którym jeszcze nikt nie wspomniał. W 2029 roku jedno z polskich miast zostanie Europejską Stolicą Kultury. Budowa Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage znacznie zwiększy nasze szanse na zwycięstwo, bo to, że Toruń wystartuje jako kandydat jest niemal pewne. Opierając się na wcześniejszych edycjach można się spodziewać, że konkurs w sprawie wyboru ESK 2029 zostanie ogłoszony w 2022 roku, a rozstrzygnięty w 2024 roku. W 2022 roku planowany jest początek budowy, w 2024 roku budowa ECFC będzie już na ukończeniu.

Żeby nie było tak kolorowo, to poruszę jeszcze temat kosztów inwestycji/organizacji festiwalu obciążających budżet Torunia. Początkowo myślałem, że wkład miasta w postaci działki o pow. 1,85 ha o wartości pomiędzy 20,8 mln zł a 28,8 mln zł będzie wliczał się do wspominanych 200 mln zł wkładu miasta w inwestycję. Okazuje się jednak, że przekazanie działki pod budowę ECFC stanowi osobny warunek dla miasta.

W związku z tym oprócz wspominanych 200 mln zł wkładu miasta trzeba również doliczyć wkład w postaci działki czyli 21-29 mln zł. Umowa będzie obowiązywała przynajmniej 20 lat, w których co roku miasto będzie partycypowało w kosztach funkcjonowania festiwalu 4 mln zł rocznie. Przez 20 lat koszty partycypacji wyniosą więc 80 mln zł.

Podsumowując koszty budowy centrum oraz organizacji festiwalu Camerimage w ciągu najbliższych 20 lat będzie kosztowała miasto 300 mln zł i to pod warunkiem, że nie pojawią się nieprzewidziane koszty w postaci np. kolejnego boomu na rynku budowlanym (może okazać się, że budowa będzie kosztowała więcej niż zaplanowano w 2019 roku).
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
15,027 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Koszty są spore ale wzrost wizerunkowy miasta, organizacja prestiżowej imprezy, a przy posiadaniu tak dużej sceny potężne możliwość aby organizować kolejne imprezy w skali międzynarodowej. Dodatkowa stymulacja dla branży hotelowej, gastronomicznej i pozostałych branż z których usług korzystają. Wszystko to będzie pracować na konto miasto.

Wiadomo te pieniądze można było przeznaczyć na budowę Trasy Wschodniej z której większość z nas by korzystała ale nie mamy pewności czy byśmy otrzymali tak wysokie wsparcie od centralne. Trasa Wschodnia nie wypromuje miasta ani nie będzie aż takim stymulatorem. Na tą chwile lepiej postawić Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage.
 

·
Registered
***** ***
Joined
·
309 Posts
Jeżeli mówimy o kosztach to nazywajmy rzeczy po imieniu - są kosmiczne. Mniej będzie kosztował szpital na Bielanach. Fajnie, że miasto znalazło „frajera”, który pokryje większość kosztów ale mam naprawdę co do tego obawy. Raz, że po wyborach temat może wpaść do zamrażarki a dwa (Zakładając, że ich wynik będzie zgodny z prognozami), że umowa z Glińskim jest jak pakt z Diabłem. Żydowicz nie będzie miał wiele do gadania, może się co najwyżej obrazić i zabrać swój wkład, czyli zastrzeżony znak towarowy Camerimage. Wystarczy popatrzeć co działo się np. Na 44 Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

Przynajmniej Prezes będzie miał gdzie kręcić swoje wysokobudżetowe filmy o wybuchach wulkanów i zamachu smoleńskim. A i urodziny Radia Maryja też będzie gdzie wyprawić na bogato.

Mimo wszystko naprawdę szczerze kibicuje. Oby się udało.
 

·
Registered
Joined
·
1,365 Posts
Generalnie popieram idee budowy tego gmachu jednak miasto musi sobie zdawać sprawę z kosztów jego funkcjonowania. Z tego co wyczytałem zakładane koszty to 8 mln rocznie, z czego 6 idzie tylko na jedną imprezę - Camerimage. Zostają 2 mln a to kwota tylko na zwykłe utrzymanie obiektu. Ewidentnie tych milionów będzie potrzeba trochę więcej jeżeli w tym centrum ma się coś dziać.
 

·
Registered
Joined
·
1,078 Posts
sala przecież będzie wynajmowana na koncerty, imprezy, sympozja... czyli będzie przynosić przychód. a jak będzie przynosić przychód to w rezultacie może być nawet dochodowa. spokojnie. damy radę. to jest krok w dobrym kierunku!
 

·
Registered
Joined
·
1,365 Posts
No tak koncerciki załatwią sprawę :nuts: Mówimy tu o gmachu wielkości prawie ECS w Gdańsku z salą na 1500 osób. To będzie ogromna instytucja. Dla porównania roczny koszt działalności ECS to ok. 13 mln złotych przy czym rocznie jest tam ok. 450 imprez i 300 tys osób odwiedzających. A tu oprócz samego kilkudniowego festiwalu pozostaje na cały rok 2 mln.
 

·
Registered
Joined
·
78 Posts
sala przecież będzie wynajmowana na koncerty, imprezy, sympozja... czyli będzie przynosić przychód. a jak będzie przynosić przychód to w rezultacie może być nawet dochodowa. spokojnie. damy radę. to jest krok w dobrym kierunku!
Niestety takie budynki nigdy nie przynoszą i nie będą przynosić zysku. Takie są realia i budując coś takiego kalibru trzeba liczyć się z tym, że będzie konieczne dokładanie do niego sporej kasy. Przy obecnych cenach wynajmu na wszelakie wydarzenia, ogromnym sukcesem jest już pokrycie kosztów, a co dopiero osiągnięcie zysku...
Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że Toruń jest już przeładowany imprezami kulturalnymi i coraz trudniej jest sprzedać odpowiednią liczbę biletów, by całość się opłacała.
 

·
Registered
Joined
·
1,365 Posts
^^ ECS ma powierzchnię całkowitą 25 tys m2, a sala główna jest na 417 osób, a my tu mówimy o obiekcie który będzie miał ok 38 tys m2 z salą główną na 1500 os.

Te 8 mln na utrzymanie obiektu może być za mało...
ECS ma pow. użytkowej 19422 m2, Centrum Filmowe ma mieć 18000 m2. Wiadomo, że to budynki o różnym przeznaczeniu ale te 8 mln a właściwie to 2 bo 6 idzie na Camerimage to z pewnością będzie za mało. Koszty utrzymania ECSu (dzielone z Urzędem Marszałkowskim i Ministerstwem Kultury) są i tak wysokie i często komentowane nawet w stosunkowo zamożnym Gdańsku. Dla Torunian taki obiekt też może się stać solą w oku. Ciekawe w jakim to pójdzie kierunku.
 

·
Registered
Joined
·
2,475 Posts

·
Registered
Joined
·
1,078 Posts
^^ TOFIFEST też rośnie w siłę. myślę, że te dwie imprezy wzajemnie się super uzupełniają, a do tego również będą się wzajemnie napędzać. a może festiwal muzyki filmowej odżyje w murach nowej instytucji?! kto wie.
marzy mi się nasze miasto jako silny ośrodek sztuki filmowej.
 
1 - 20 of 282 Posts
Top