SkyscraperCity banner

1 - 20 of 40 Posts

·
Registered
Joined
·
221 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Na sąsiednim forum bydgoskim wątek dotyczący nowych inwestycji gastronomicznych jest bardzo popularny. W Toruniu ta dziedzina ostatnio wyjątkowo dynamicznie się rozwija a mamy zerowe odzwierciedlenie tego na forum.

Tymczasem zrobiłem tylko krótki spacerek przez miasto i widziałem powstające dopiero: restaurację gruzińska na Dominikańskiej, tajską na Małych Garbarach, Smaki Indii na Podmurnej (na miejscu Robin Hooda), "Dwa stoliki" na Kopernika .

Fajnie byłoby o takich nowych miejscach przeczytać jak na forum sąsiadów. Czasem słabo się reklamują i dopiero przypadkiem dowiaduję się o nich po miesiącach. Oczywiście moderatorzy mogą dopracować tytuł i zawartość tego wątku a zebranie i dopisanie nowych inwestycji w tej dziedzinie z ostatnich miesięcy też nie byłoby złym pomysłem.
 

·
Registered
Joined
·
761 Posts
Polecam gorąco "Kozackie pierogi", lokal położony na os. Na Skarpie, k. Biedronki. Prowadzony przez ukraińską rodzinę, przemiłych i etycznych ludzi. Może trochę drogo, ale za to niebo w gębie. Wszystko co tam podają przygotowują wg receptur ich babci: pielmieni, pierogi, naleśniory, barszcz (!!!!), a nawet ciasto. Gospodarz- Wiktor - to znakomity gawędziarz, świetnie mówiący po polsku.
 

·
Registered
Joined
·
221 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Na Szerokiej powstaje trzecia knajpa tajska pod mało wyszukaną nazwą Tajlandia w miejscu gdzie była Cela 22.

W pawilonie Polna 7B po zlikwidowanym Umami lokal zajmuje toruńska odnoga bydgoskiej restauracji Karramba, otwarcie wg ich facebooka w marcu.

Po Prowansji na Szewskiej Coctail Bar (chyba pod nazwą Po Prostu o ile dobrze zapamiętałem).
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
15,027 Posts
W Nowościach podsumowanie nowości w gastronomi na Starówce:

W Toruniu amatorzy dobrej kuchni nie mogą narzekać. Wiosną swoje podwoje otworzą m.in. restauracja Patio oraz Bangkok przy ul. Szerokiej. Już działa natomiast wyczekiwany Przystanek Tbilisi.

"Chinkali. Prawdopodobnie najlepsze pierogi na świecie" - tak reklamuje się nowa restauracja przy ul. Dominikańskiej 6. Nazywa się Przystanek Tbilisi i oferuje dania kuchni gruzińskiej. Lokal jest dobrze położony: na starówce, ale nieco na uboczu. Obiecuje klientom darmowe miejsca parkingowe, co w centrum Torunia jest na wagę złota. Oprócz tego: płatność kartą, Wi-Fi, dania na wynos. Co najważniejsze jednak - przysmaki gruzińskiej kuchni.

Już niebawem podwoje otworzy restauracja patio przy ul. Podmurnej, o czym informuje gości stosownymi wywieszkami w witrynach (także od ul. Szerokiej). Restauracja powstaje w kultowym miejscu - na miejscu lokalu Róże i Zen. Cała historia chwyta za serce i napawa ciekawością. Okazało się, że dawne Róże i Zen odżyją jako Patio za sprawą... kucharzy.

 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
15,027 Posts
"Nawet Kopernik zjadłby Pad Thaia" i "Za tymi drzwiami powstaje Tajlandia" - tymi hasłami rozbudza ciekawość i apetyty przyszłych klientów restauracja Bangkok. Lokal z kuchnia tajską powstaje w samym sercu toruńskiej starówki - przy ulicy Szerokiej 32. Tam, gdzie działała galeria sztuki więziennej i restauracja Cela 32 (nawiasem mówiąc, był to absolutnie wyjątkowy projekt artstyczno-kulinarny, który jednak najwyraźniej się nie powiódł).
Jak nieoficjalnie dowiedziały się "Nowości", nowa restauracja otwarta zostanie wiosną i mimo prestiżowej lokalizacji wcale nie będzie celować tylko w gości z wypchanym portfelem. Cieszyć się mogą wszyscy ci, którzy ciekawi są tajskich przysmaków. A przypomnijmy, że kuchnia tajska to bogactwo smaków, efekt mieszaniny kulturowej, bogactwo przypraw i ziół. Smakosze już mają nadzieję na krewetki tygrysie, grillowane mięsa, świeże sałatki, ryż jaśminowy i kultową zupę tajską. Oczywiście, sam Mikołaj Kopernik czeka też na Pad Thai. To klasyk tajskiej kuchni: smażony makaron z woka z jajkiem, krewetkami, kiełkami fasoli mung, pastą tamaryndową i sosem rybnym.
Na razie wszyscy jednak muszą uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać otwarcia Bangkoku.


Jednym z najnowszych miejsc na kulinarnej mapie Torunia jest restauracja Baku. Lokal mieści się przy ul. Franciszkańskiej 20 i kusi kuchnią krymską. To za sprawą szefowej kuchni. Jest nią Natalia Michajłowa, pochodząca z Odessy Ukrainka.
W restauracji Baku mieszają się smaki, które szefowa kuchni przywiozła z rodzinnego Krymu. Zjemy tu zatem dania kuchni gruzińskiej, ukraińskiej i ormiańskiej. Lokal serwuje między innymi pyszne chinkali z baraniną (rodem z Gruzji) i imponujące czebureki po uzbecku. Cena za te wschodnie przysmaki jest taka sama: od 15 zł wzwyż, w zależności od ilości.


Drzwi nie zamykają się również w niedawno otwartym lokalu z kuchnią tatarska na starówce. Altyn Terek - tak nazywa ten niewielki bar przy ul. Małe Garbary 1/3. Założyły go trzy rodowite Tatarki krymskie, które do naszego kraju uciekły z Krymu przed rosyjskimi prześladowaniami. Lokal działa zaledwie od kilku miesięcy, a już cieszy popularnością. Specjalizuje się we wschodnich pierogach. Jakie tutaj zjemy?

Po pierwsze, pierogi tatarskie. Niezależnie czy z wołowiną, serem na słodko czy z ziemniakami, za porcję zapłacimy 15 zł. Lokal oferuje również trzy rodzaje wschodnich pielmieni: Jufak Asz za 17 zł (z wołowiną w rosole), Tatar Asz za 22 zł (z wołowiną, podawane z masłem i śmietaną) oraz Chasz za 25 zł (z wołowiną, podawane w glinianym garnku, z pieczarkami i serem).

 

·
Registered
Joined
·
2,475 Posts
W tych ciężkich czasach dla gastronomii warto wspierać nasze lokalne restauracje. Może ktoś jeszcze nie słyszał o tej stronie (ja dowiedziałem się o niej dzisiaj). Istnieje portal 'Jedz Co Chcesz' prowadzony przez toruńską firmę, z którego można zamawiać jedzenie wyłącznie z toruńskich restauracji z dowozem na terenie Torunia lub odbiorem własnym m.in. z Widelca czy Manekina. Wiele z tych restauracji po raz pierwszy zaczęła oferować jedzenie na dowóz.

LINK: Jedz Co Chcesz
 

·
Registered
Joined
·
1,365 Posts
Szkoda, tyle lat. Tylko ciekawe czy chodzi wyłącznie o pandemię. Parę miesięcy temu też po ponad 20 latach zwinęli się z Długiego Targu w Gdańsku. Knajpy mają już tylko głównie w galeriach. Z drugiej strony, patrząc na to jak to wygląda w krajach które (tak jak my za moment) otworzyły galerie to ruch w nich jest na poziomie 10% sprzed pandemii. Może czas galerii się kończy i wróci moda na handlowe ulice ?
 

·
Registered
Joined
·
75 Posts
Akurat Sphinx lata świetności miał już dawno za sobą. Sam nie byłem tam z 10 lat, a kiedyś chodziło się tylko tam. Nawet w rankingach na Tripadvisor był na jednym z ostatnich miejsc. Więc szkoda może być tylko z sentymentu.
Swoją drogą ciekawe co tam się otworzy. Co by nie mówić jest to chyba najlepsza lokalizacja w Centrum.
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
15,027 Posts
Są i dobre wieści :)

Nowa restauracja zastąpi Sphinxa. Kiedy otwarcie?


Biznes, restauracja zastąpi Sphinxa Kiedy otwarcie - zdjęcie, fotografia


"Street 31" - tak będzie nazywać się nowa restauracja przy ul. Żeglarskiej w samym centrum Torunia. Kiedy możemy się spodziewać otwarcia lokalu?

Pod koniec kwietnia pisaliśmy na "Oto Toruń", że po 21 latach z ul. Żeglarskiej zniknęła niezwykle popularna restauracja "Sphinx". Od razu jednak zaznaczyliśmy, że z naszych informacji wynika, że w miejsce "Sphinxa" powstanie inna knajpa. Dziś ten scenariusz zaczyna się sprawdzać.

Spacerujący po centrum miasta od kilku dni mogą zauważyć, że na budynku przy ul. Żeglarskiej nie ma już charakterystycznych żółtych napisów. Pojawiły się za to reklamy nowego przedsięwzięcia, a mianowicie "Street 31". Można nawet napisać "nowego-starego", bo w tym miejscu nadal będzie funkcjonować lokal gastronomiczny.

Wszystko wskazuje na to, że już od przyszłego tygodnia rząd pozwoli na otwarcie restauracji, kawiarni i barów, lecz tylko w części ogródkowej i z pewnymi ograniczeniami. Trudno więc przypuszczać, że nowy lokal rozpocznie działalność tak szybko, jednak powinien zostać otwarty jeszcze w tym sezonie.
W zeszłym tygodniu dotarły do nas informacje, że z ul. Żeglarskiej zniknie również "Brando's music". Doniesienia potwierdzili właściciele lokalu, jednak kilka dni później poinformowali o zwrocie akcji. – W piątek otrzymaliśmy od właścicieli kamienicy nową propozycję warunków najmu, którą rozpatrujemy. Ewentualne zaakceptowanie tych warunków może oznaczać, że Brando’s music zostanie przy ul. Żeglarskiej. Niedługo poinformujemy Was o ostatecznej decyzji – napisali właściciele "Brando's music" w mediach społecznościowych.

źródło
 
1 - 20 of 40 Posts
Top