SkyscraperCity banner

1 - 20 of 288 Posts

·
Registered
1,818 Posts
Discussion Starter #1
Mysle, ze jedna z najbardziej obiecujacych inwestycji w Toruniu zasluguje na osobny watek. Tym bardziej, ze z zamieszczonego ponizej artkulu jednoznacznie wynika, ze hotel powstanie:

za:

O jedno piętro luksusu mniej

- To jest starcie starszego pokolenia konserwatorów z młodymi architektami - powiedział po kolejnej rundzie rozmów Krzysztof Mielewczyk, prezes firmy „Polskie Pierze i Puch”.

W pofabrycznym kompleksie przy ul. Browarnej ma powstać czterogwiazdkowy hotel. Trudności z rozpoczęciem budowy trwają od kiedy inwestor - „Polskie Pierze i Puch” - przedstawił projekt architektoniczny przebudowy Starego Browaru służbom ochrony zabytków.

Do 19,5-metrowego, sześciokondygnacyjnego hotelu z przeszklona fasadą, zakończoną metalowym wykuszem, od początku poważne zastrzeżenia zgłaszali miejski konserwator zabytków i architekt miasta. - Budynek zbyt wysoki i dominujący w stosunku do okolicznej zabudowy - mówili jednym głosem Lech Narębski i Adam Popielewski.

Inwestor i urzędnicy pracowali nad kompromisem na czterech spotkaniach. Wycofano i obniżono o metr kondygnację dachową. Złagodzono okrągły wykusz osadzony na elewacji. W tej sprawie przeprowadzono wizję lokalną w obecności prezydenta miasta, wielogodzinne rozmowy ze służbami ochrony zabytków, miejskim Biurem Obsługi Inwestora wspomagającym firmę. Do Torunia przyjechała makieta narożnika ul. Wielkie Garbary, Piernikarskiej i Browarnej.

Wczoraj nieoczekiwanie, na piątym już z kolei spotkaniu, trójmiejska firma zdecydowała się spełnić najpoważniejsze żądanie miejskiego konserwatora zabytków. Jednocześnie ugięła się pod analogiczną, twardą opinią Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków, która działa przy wojewódzkim konserwatorze.

- Projekt niszczy autentyczny, fabryczny klimat tej części miasta - twierdzi Sambor Gawiński, wojewódzki konserwator zabytków, który podpisał się pod listem do miejskiego konserwatora.

Reakcja urzędnika była natychmiastowa.

- Krytyka rady będzie miała istotny wpływ na moją opinię - stwierdził kilka tygodni temu w rozmowie z „Nowościami”.

W efekcie, zgodnie z żądaniem konserwatorów, bryła będzie obniżona o jedną kondygnację - dachową. Dla inwestora oznacza to stratę łącznie 14 pokoi.

- W Toruniu środowisko boi się stawiać odważne architektonicznie budynki - mówił wczoraj prezes „Polskie Pierze i Puch”. - Dalsza dyskusja z konserwatorami nie miałaby sensu.

Hotel nie straci na standardzie, tylko na pokojach, których liczba zmniejszy się z 84 do 70. Stratę da się odrobić przejmując przyległą do hotelu kamienicę przy ul. Wielkie Garbary 2. Na spotkaniu padła propozycja przejęcia budynku od miasta poprzez zamianę na inny. Przybędzie przez to ok. 20 - 30 pokoi. Za tydzień ma być wiadomo, którą nieruchomość inwestor zdecyduje się przekazać miastu. W grę wchodzi oddanie już istniejącej lub postawienie zupełnie nowej.

- Spotkanie uważam za bardzo udane - mówił po wczorajszych rozmowach z inwestorem Lech Narębski. Twierdzenia o konflikcie trójmiejskich architektów z lokalnymi konserwatorami nie skomentował. - Potrzebuję więcej czasu na odpowiedź - stwierdził.
Pokazali tez kolejne ujecie makiety hotelu:

Model narożnika budynków, który poznał tydzień temu miejski konserwator zabytków. / Fot. Adam Zakrzewski

·
Registered
1,818 Posts
Discussion Starter #2
W sumie wiadomo juz, ze w projekcie nastapi korekta, ale dla niewtajemniczonych ponizej zamieszczam wizualizacje hotelu:

To ten nieszczesny wykusz, o ktory tocza sie takie boje. Podobno mial zaslaniacwidok na fasade Baja Pomorskiego. Podobno.

I na koniec-strona biura architektonicznego:
http://www.sim-architekci.pl/indexpl.html

·
Registered
370 Posts
Czyli, nie bedzie wykuszu?, czy zostanie?,a w zamian pozbeda sie jednego z pieter ??

ja tam bym to zostawil tak jak jest na wizualkach, mimo wszystko mam nadzieje ze dojdzie do skutku bez wiekszych zmian.

P.S slyszalem, ze bedzie tam wazalnia piwa na potrzeby hotelu/baru, ciekawy pomysl bo przeciez nigdnie nie mozna napic sie piwa prosto z kadzi :)

·
Registered
1,818 Posts
Discussion Starter #9
Wykusz bedzie po prostu mniej masywny. Problem polega na tym, ze zadna z dostepnych wizualizacji nie oddaje dokladnie wielosci tego elementu. Brakuje wizualizacji osi widokowej z Wielkich Garbarow.
Natomiast dach, zgodnie z zaleceniami konserwatorow, zostanie odjety. Ja jednak o efekt po korektach bym sie nie obawial-juz teraz widac, ze biuro wie co robi.

·
Homo Skyscraperus
22,185 Posts
Druga przeróbka mojego autorstwa to jakaś porażka :) Pierwsza natomiast jest OK i taka wersja by mi się tam podobała.

Dobrze też, że na wizualizacjach widać oświetlenie. Mam nadzieję, że tak zostanie. W nocy może powalać.

Gdyby tak pobliski Baj Pomorski miał jeszcze elewację z prawdziwej cegły...

·
Registered
1,818 Posts
Discussion Starter #15
ja znam opinie miejskiego architekta i konserwatora zabytkow. Dach widac z drugiego brzegu Wisly, a wykusz zaslania Baja Pomorskiego.

·
Registered
372 Posts
ale teraz jak wykusz zostanie spłaszczony, a dach obniżony, to już nic nie będzie stało na przeszkodzie inwestycji, by ta powstała... prawda?

chyba, że ktoś zna jakieś inny insiderowskie niusy...

(edit:
a jesli
' nie znasz wizualizacji od strony Wisly i Wielkich Garbarow...'
odnosiło sie do mnie, to ja przecie tylko browar na wizualizacji obniżyłem o jedną kondygnację)

to 4. edit tego postu... heh :)

·
Registered
372 Posts
zonc
Podejrzewam, że desperacka decyzja władz miasta o przekazaniu im kamienicy w doskonałej lokalizacji w zamian za jakiś byle obiekt zmieniła ich decyzję. Skąd wiem nie napiszę
a ja odniosłem zgoła inne wrażenie
miasto tak bombardowało projekt browaru (piszemy ładnie "projekt browaru", tudzież "dobry projekt browaru", nie "byle obiekt" :nono: ), że można było pierwej sądzić, że chcą przegonić inwestora
a decyzja o przekazaniu nieruchomości bynajmniej nie wydaje się desperacka
(zwłaszcza, że przekazanie wiąże się z zamianą)

wrażenie jest takie, że najbardziej na starym browarze zależało PiP... i mnie :)lol: )

nic tylko pochwalić inwestora za wytrwałą batalię o inwestycję
no i co by miastu nie było smutno, to można je również pochwalić
za... determinację :blahblah:

a teraz dziatki spać
chyba że chcecie z wujkiem izzle się przekomarzać :nuts:

·
Registered
362 Posts
@zonc: Podejrzewasz czy wiesz? To pewna różnica :)

Jeśli dobrze zrozumiałem, ten byle obiekt, to jakaś nieruchomość którą przekaże Puch i Pierze w zamian za kamienicę w dobrej lokalizacji. Czy to nie chodzi o tę przy Wielkich Garbarach 2, o której mowa w artykule?

1 - 20 of 288 Posts