SkyscraperCity banner

161 - 180 of 1847 Posts

·
Registered
Joined
·
372 Posts
NOWOŚCI:
Odnowione oblicze „Od Nowy”
„Nowości” jako pierwsze prezentują projekt zmodernizowanego klubu. Potrzeba tylko pieniędzy

- Wszyscy mówią, że będzie podobna do budynku Cinema City, ale takie są teraz trendy w architekturze - przekonuje szef klubu.
W maju ubiegłego roku jako pierwsi napisaliśmy o planach rozbudowy studenckiej „Od Nowy”. Jej kierownik już od dłuższego czasu zabiegał o to, aby udało się sfinalizować je na przypadające w tym roku 50-lecie klubu oraz 25-lecie jego istnienia na Bielanach. Marzył o dobudowanej od strony hoteli asystenckich sali kinowej. Dziś znamy już projekt koncepcyjny zmodernizowanej „Od Nowy”.
- Wiele z moich pomysłów zweryfikowały przepisy, które np. szczegółowo wytyczają, w jaki sposób mogą być usytuowane fotele na sali - mówi Maurycy Męczekalski. - Będzie nowocześnie i przestronnie. Nowa sala to większe możliwości dla klubu. W kilku miejscach będą mogły odbywać się różne imprezy jednocześnie. Do obecnego projektu dojdzie jeszcze kilka poprawek, ale stylistycznie niewiele one zmienią.
Sala kinowa pomieści 308 osób, czyli tyle, ile sala Dworu Artusa. Do jej wnętrza będzie wchodziło się z dwóch stron przez przestronny przeszklony hol, usytuowany od strony ulicy Olszewskiego na planie okręgu o promieniu 11 metrów. W holu przez korytarz, który znajdzie się w miejscu obecnej szatni, będzie przechodziło się do starszej części klubu. Główne wejście będzie już w nowej części budynku.
Autorem tego projektu jest Karolina Matuszewska „Koncept” Studio Projektowe z Bydgoszczy. Koszt realizacji to kilka milionów złotych.
- Część środków na rozbudowę chcemy pozyskać z funduszy unijnych. Nasze plany inwestycyjne wysłaliśmy również do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - mówi Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy UMK. - Im szybciej uda się pozyskać środki, tym szybciej ruszymy z tą inwestycją.

„Od Nowa” to miejsce doskonale kojarzone na mapie kulturalnej Polski. W ciągu sezonu artystycznego odbywa się w niej ponad 180 imprez kulturalnych, w tym kilkanaście festiwali o znaczeniu ogólnopolskim, takich jak „Toruń Blues Meeting”, Alternatywne Spotkania Teatralne „Klamra”, „Afryka”, „Jazz Od Nowa Festival”. Działają w niej także: Kino Studenckie „Niebieski Kocyk” oraz Galeria 011.

Fakty

* Studencki Klub „Od Nowa” funkcjonuje na Bielanach od 1983 roku. Wcześniej miał swoją siedzibę na parterze Dworu Artusa.
* O programie tegorocznych obchodów 50-lecia klubu piszemy dziś w magazynowym dodatku kulturalnym „Na afiszu”.

 

·
Registered
Joined
·
3,986 Posts
Centrum handlowe, biurowiec, to rozumiem. Ale nie Od Nowa!! Bunkier, który ledwie kilka lat temu nabrał trochę barw, znowu chcą zmienić w szarobure miejsce bez klimatu. Przestronne to może będzie, ale pozbawione tego specyficznego, studenckiego klimatu. Są miliony innych sposobów, żeby zaprojektować rozbudowę, żeby nie utracić tego specyficznego ducha klubu, ale to wydaje mi się oderwaniem od całej idei klubu jako azylu studenckiego, miejsca zabawy. Ta bryła wydaje mi się zbyt poważna, wyzuta z atmosfery wolności.
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,661 Posts
^^Projekt ciekawy ale czy Od Nowa w nowej oprawie nie straci swojego klimatu??



Archiwum UMK ma nową siedzibę

Przez lata było tam gwarno i pachniało obiadem, teraz w tym miejscu pracują archiwiści, więc zrobiło się spokojniej.

Dom akademicki nr 1, przedwojenny Dom Społeczny im. Józefa Piłsudskiego, to pierwsza siedziba Uniwersytetu przekazana przez władze miejskie we wrześniu 1945 r. Tu mieścił się rektorat i dziekanaty. (fot. archiwum) Archiwum mieści się w byłej stołówce w Domu Studenckim nr 1.

Wczoraj wyjątkowo było tam gwarno, ponieważ świętowano 60-lecie istnienia Archiwum Uniwersyteckiego. Z tej okazji Renata Karpiesiuk, od ponad 30 lat związana z placówką, przygotowała wystawę złożoną z dwóch części. Pierwsza przedstawia dzieje archiwum, a druga jego zasób.

Na wystawie można zobaczyć m.in. legitymację bibliotekarską dyrektora Józefa Mossakowskiego, pudełko z wypraw górskich prof. Tadeusza Czeżowskiego i ankiety personalne. Historię uczelni prezentują też zdjęcia. Fotografowie uwiecznili wręczenie insygniów rektorskich w 1948 roku, wizytę astronomów radzieckich w latach 50., wmurowanie kamienia węgielnego pod miasteczko uniwersyteckie w latach 60. Te obrazkowe czarno-białe, jak ówczesna rzeczywistość, wspomnienia, od lat 90. są już kolorowe.

Przy okazji uroczystości można było także obejrzeć nową siedzibę archiwum, która funkcjonuje przy ul. Mickiewicza od początku tego roku.

Dom akademicki nr 1, przedwojenny Dom Społeczny im. Józefa Piłsudskiego, to pierwsza siedziba Uniwersytetu przekazana przez władze miejskie we wrześniu 1945 r. Tu mieścił się rektorat i dziekanaty.

Teraz w tym miejscu są akta z numerami powyżej 152 tys. Znajdują się wśród nich także teczki studentów, którzy rozpoczęli naukę na uniwersytecie w 2000 roku. Starsze archiwalia zgromadzono w historycznej części zasobu w pomieszczeniu na Gagarina 13a.
 

·
Registered
Joined
·
209 Posts
^^ Od Nowa zawsze była zatęchłą betonową budą, wykwitem przaśnych lat osiemdziesiątych, ale klimat zawsze miała, fakt. Teraz rzadko tam bywam, ale kiedyś można było uznać mnie za jeden z mebli :lol:
Do diabła, jeśli można to pudło przebudować, to znaczy, że trzeba działać. Klimat tworzą ludzie, a myślę, że ich nie zabraknie. Nie boję się, że przebudowana Od Nowa (wiecie zapewne, że ten budynek jest w istocie standardowym projektem małego kina ? Ciekaw jestem, czy gdzieś w Polsce są identyczne, i ile ich jest) straci klimat. Będzie funkcjonalniejsza, a może i smrodek w toaletach się zmniejszy :mad2:

Niech żyje OdNówka !!! :cheers:
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,661 Posts
Ten problem powoli dotyka wszystkie uczelnie i z roku na rok bedzie coraz powazniejszy...



Wyższa szkoła parkowania
Brakuje miejsc postojowych w centrum Torunia - najbardziej narzekają studenci i wykładowcy

Uczelnie mają taki sam problem z parkingami jak pozostałe instytucje na starówce. Będzie jeszcze gorzej, bo zmotoryzowanych studentów jest coraz więcej.

Problem powraca w październiku. Samochodowy kocioł wokół Wyższej Szkoły Bankowej to tylko wierzchołek góry. Apogeum przypada w weekendy. Studenci z ulicy Młodzieżowej parkują gdzie się da. Sznur samochodów ciągnie się chodnikami przez ulice Rejtana i Dekerta aż po Głowackiego. Mieszkańcom pozostaje slalom między autami.

Parkingową mizerię w centrum miasta pogłębia sąsiedztwo banku i szpitala. Tak jest na ulicy Chopina przy Wydziale Matematyki i Informatyki UMK. Nagromadzenie kilku instytucji w jednym miejscu i brak parkingu z prawdziwego zdarzenia powodują, że ulice i chodniki w godzinach szczytu zapełniają się tu kolejką samochodów.

- Mamy podobne kłopoty jak pozostałe instytucje ulokowane w centrum Torunia - mówi Marcin Czyżniewski, rzecznik UM. - Miejsc brakuje. Radzimy sobie, dzierżawiąc „koperty” od innych instytucji.


Toruńska WSB, która gwarantuje 25 miejsc parkingowych plus kilka, wykupionych przy hotelu Filmar, spróbuje odkorkować chodniki. - Przy ulicy Dekerta powstanie parking na kilkadziesiąt miejsc. W pobliżu nowej dydaktycznej części naszej uczelni - mówi Izabela Lewandowska z WSB. Kiedy dokładnie? Tego nie wiadomo.

Z parkingowym kłopotem będą musieli zmierzyć się wkrótce fizycy z UMK. Dziedziniec instytutu fizyki przy ulicy Grudziądzkiej, który służy za parking, zmieni się w supernowoczesne Centrum Optyki Kwantowej. - Planowaliśmy zbudować dwupoziomowy parking w nowym obiekcie, ale to uszczupliłoby środki na całą inwestycję o kilkaset tysięcy złotych - mówi prof. Włodzimierz Jaskólski, dyrektor instytutu fizyki. - Szukamy innych rozwiązań. Myślimy o dzierżawie „kopert” na parkingu miejskim na rogu ulic Chełmińskiej i Grunwaldzkiej.

Od lat parkingowy koszmar przeżywają historycy UMK. To przypadek szczególny. Miejsca na podwórku wydziału, na którym ulokowano postój, jest dość. Problemem jest dojazd do parkingu. Od lat jest regularnie blokowany. - Przez pracowników sąsiadującego z nami Urzędu Marszałkowskiego - mówi Zbigniew Girzyński, historyk z UMK i poseł.

Nie pomagają interwencje straży miejskiej, monitoring i znaki zakazu. W czerwcu poseł Girzyński w rewanżu zastawił autem drogę do drugiego parkingu, tuż przed siedzibą marszałka, zarezerwowanego dla pracowników urzędu. Przez blisko trzy godziny można było z niego tylko wyjechać.
 

·
Registered
Joined
·
3,986 Posts
Ale że parking wewnętrzny przy Instytucie Historii jest przeznaczony tylko dla pracowników to nikt nie wspomni... Faktem jest, że miejsca tam jest sporo, ale tylko dla nielicznych...
 

·
Registered
Joined
·
3,986 Posts
Postaram się w przyszłym tygodniu strzelić kilka fotografii i wrzucić je tutaj. Ale jak widziałem na początku tygodnia, to idzie bardzo ładnie, właściwie z zewnątrz poza dociepleniami i innymi to już chyba gotowe (nie pamiętam, czy okna już są... Ale sprawdzę i wrzucę).
 

·
Registered
Joined
·
1,463 Posts
Raj dla ścisłowców ;)

Ćwierć miliona artykułów z nauk ścisłych jest dostępnych dla każdego, kto usiądzie przy jednym z uniwersyteckich komputerów.
Z bazy danych IOPscience można korzystać w ramach dostępu testowego do 7 listopada br. Znajduje się w niej 250 tys. tekstów z 63 czasopism naukowych z zakresu astronomii, chemii i fizyki. Archiwalia sięgają aż do 1874 r., ale dostępne są też numery bieżące. Jak skorzystać z zasobów bazy? - Wystarczy usiąść przy jednym z komputerów podłączonych do sieci uniwersyteckiej - wyjaśnia Barbara Kmiecikowska z Biblioteki Uniwersyteckiej UMK. - Znajdują się one na wydziałach, w naszej bibliotece i w akademikach.

To jednak nie wszystko. Na tych samych zasadach, tyle że do 7 grudnia br., przeglądać można specjalistyczny zbiór rekordów bibliograficznych i abstraktów dotyczących zasobów wodnych i gospodarki wodnej. W jego skład wchodzi aż 800 tys. pozycji. - Szykujemy ponadto dostęp czasowy do dwóch kolejnych baz danych, tym razem multidyscyplinarnych. Będą zawierać teksty dotyczące tak nauk ścisłych, jak i humanistyki - zapowiada Kmiecikowska.

http://miasta.gazeta.pl/torun/1,35576,5837484,Raj_dla_scislowcow_na_torunskim_uniwerytecie.html
 

·
My city has my heart
Joined
·
284 Posts
Teraz na miasteczku uniwersyteckim już wyłącznie harmonijki będą stawiać?! :nuts:
Warto zauważyć, że oryginalna harmonijka była bardzo ciekawym projektem, a budowanym obecnie bliżej jest do 'stylu wielkiej płyty' :fiddle:

Upadek architektoniczny i degradacja miasteczka!
Normalnie 'projektuj i buduj'! :bash:
 

·
O_o
Joined
·
2,177 Posts
^^Nie. Teraz idzie moda na grzebienie ;)

Nowa twierdza humanistów
Jak będzie wyglądała jedna z największych inwestycji UMK? „Nowości” dotarły do wstępnego projektu
Alicja Cichocka, Piątek, 24 Października 2008


Collegium Humanisticum niczym grzebień? Taką wizję mekki humanistów stworzył zwycięzca przetargu na koncepcję projektową. Pierwsi ją prezentujemy.

Tak, według projektu, ma wyglądać Collegium Humanisticum. Grzebieniowy układ budynków nie jest przypadkowy / Materiały Innova Consulting
Pięciosegmentowy kompleks Collegium Humanisticum stanie na przeciwko Wydziału Prawa i Administracji UMK na działce o powierzchni 54 tys. m kw. Do 2011 powstanie pierwszy, wspólny segment - dydaktyczny o powierzchni 8,4 tys. m kw oraz moduł dla Wydziału Nauk Historycznych. UMK ma plany, żeby w kolejnych latach wyrosły pozostałe segmenty. Za historykami na Bielany przeprowadzą się pedagodzy. Nie wiadomo, jakie wydziały znajdą się w pozostałych modułach. Cały obiekt zajmie blisko 100 tys. metrów sześciennych.

Idealny dla studentów

- Grzebieniowy układ budynków nie jest przypadkowy - wyjaśnia Paweł Szameta, prezes toruńskiej firmy Innova Consulting, odpowiedzialnej za stworzenie założeń koncepcyjno-użytkowych budynku. - Stworzyliśmy kompleks mając na uwadze dwie sprawy - wydziały muszą być integralne z segmentem dydaktycznym. Z drugiej strony, zachowaliśmy ich naturalną autonomię. Będzie idealnym miejscem dla studentów - humanistów studiujących jednocześnie kilka kierunków.

Projektanci zadbali też o przestrzeń rekreacyjną.

- Na zewnątrz, na boku dydaktycznego segmentu, wydzieliliśmy przestronny plac, gdzie młodzi będą mogli między zajęciami przewietrzyć umysł - mówi prezes Szameta

Moduł dydaktyczny będzie miał 11 sal wykładowych, w tym największą, wielopoziomową na 300 osób, 31 ćwiczeniowych i seminaryjnych oraz dwukondygnacyjną bibliotekę. Doklejane wydziały będą spełniały głównie funkcje administracyjne z dziekanatem, salą rady wydziału, pokojami dla naukowców, salami do ćwiczeń. Wygląd budynku w koncepcji firmy IC nawiązuje do istniejącej zabudowy ceglanej campusu.

- Każdy z dziekanów ma już swój gabinet - opisuje Paweł Szameta. - Łączniki pomiędzy wydziałami oraz centralna część dachu modułu dydaktycznego w naszej koncepcji są przeszklone.

Sporo miejsc parkingowych

UMK wie już, jak zagospodaruje teren wokół budynków - dzięki tej inwestycji może stać się potentatem miejsc parkingowych na Bielanach - przy Centrum Nauk Humanistycznych ma powstać tysiąc nowych. Koncepcja CH wkrótce wejdzie w fazę właściwego projektowania.

Pierwszy etap inwestycji pochłonie 70 mln zł. 30 mln zł zagwarantowała Unia, resztę UMK wyłoży z własnej kieszeni. Uczelnia szuka również pieniędzy na Uniwersyteckie Centrum Sportowe przy ul. św. Józefa.

UMK chce zapewnić studentom bazę sportową z prawdziwego zdarzenia z pełnowymiarową salą gimnastyczną, basenem pływackim, jacuzzi, sauną, siłownią, ścianką wspinaczkową, salami do fitness. Chce wydać na to 30 mln zł. W pracowniach Innova Consulting powstaje właśnie program funkcjonalno-użytkowy UCS.

Pewne inwestycje UMK

Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii (12.5 mln euro od UE)
Centrum Optyki Kwantowej (unijne 6,1 mln. euro)
Collegium Humanisticum (11,2 mln euro)
www.nowosci.com.pl
 

·
Piczer
Joined
·
2,616 Posts
^^Dokładnie - zapomniano, że mamy XXI wiek a ta koncepcja jest rodem sprzed 20 lat. Ale oczywiście idei rozbudowy tylko przyklasnąć.
 
161 - 180 of 1847 Posts
Top