SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 767 Posts

·
Registered
Joined
·
17,805 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Postanowiłem zalożyc nowy wątek:) Moja decyzje motywuje duzumi inwestycjami w kilku torunskich szpitalach oraz przychodniach w najblizszych latach:cheers:
Pokrótce przedstawie kilka najważniejszych:


1) Szpital na Bielanach:

Zasadniczą częścią inwestycji modernizacyjnej jest budowa od podstaw gmachu centralnego bloku operacyjnego. Dziesięć sal zabiegowych usprawni planowanie poważnych operacji, pozwoli też na optymalne zarządzenie zespołami operacyjnymi. W nowym obiekcie znajdą też miejsce oddziały wybudzeń oraz intensywnej terapii, a także centralna sterylizatornia. Lądowisko dla latających karetek to wprowadzany obecnie w kraju nowy standard dla placówek posiadających oddziały o najwyższym stopniu referencyjności.

W ramach wojewódzkiego programu inwestycyjnego przewidziane są też:
*utworzenie oddziału rehabilitacji (zajmie zaadaptowane dla jego potrzeb pomieszczenia stacji krwiodawstwa)
*modernizacja infrastruktury technicznej i energetycznej szpitala
*zakupy sprzętu
*zakupy aparatury medycznej najnowszej generacji

2) szpital psychiatryczny:3) WSD - szpital dziecięcy otrzyma 26 mln złotych, inwestycje to utworzenie Centrum Stoamtologii oraz przeniesienie Oddziału Chirurgii Szczękowej z Bielan

 

·
Registered
Joined
·
17,805 Posts
Discussion Starter · #2 ·
4) Szpital Miejski na Batorego

Toruń. Są miliony na ośrodek przeszczepów i dla uniwersytetuW Toruniu w przyszłym roku powstanie ośrodek przeszczepiania szpiku. Szpital miejski dostał na niego pieniądze od marszałka, który także wesprze UMK. Przy uczelni wyrośnie interdyscyplinarne centrum badań.

[..]

Drugi dofinansowany projekt dotyczy Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu. Lecznica otrzyma z RPO 2,2 mln zł na zakup sprzętu i aparatury medycznej.

- Łącznie wydamy ok. 3,5 mln zł na doposażenie bloku operacyjnego neurochirurgii oraz oddziału hematologii - mówi Maria Jaraczewska ze szpitala.

Zdecydowana większość pieniędzy będzie zagospodarowana w tym roku, np. na system neuronawigacji, stanowiska do monitorowania parametrów życiowych pacjenta i fotele do hemioterapii.
Natomiast w przyszłym roku planowane jest wyposażenie banku tkanek szpiku. Ośrodek wykonujący autoprzeszczepy ma powstać w nowo wybudowanym oddziale hematologii przy ul. Batorego.

Jego ordynator dr Małgorzata Całbecka mówiła "Pomorskiej" : - Zdecydowaliśmy się na to, ponieważ teraz mamy bardzo dobre warunki hospitalizacji, np. separatki. W każdej jest tzw. filtr hepa, który umożliwia wysoki stopień czystości powietrza. To zaś podstawowy warunek możliwości przeprowadzenia procedury przeszczepowej.
http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20101113/TORUN01/222513892
 

·
Registered
Joined
·
17,805 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Od wrzesnia za 30mln zł istnieje nowy blok operacyny w Szpitalu Miejskim na Batorego:)

Dializowani pacjenci odetchną - będzie dla nich więcej miejsca w toruńskim Szpitalu Miejskim


Trwa rozbudowa Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu. We wrześniu przyszłego roku pacjenci będą operowani na nowoczesnym bloku, a już za cztery miesiące zostanie tu uruchomiona stacja dializ.Mówi Michał Korczeniewski, szef marketingu firmy Euromedic:
Stacja powstaje na terenie, który warszawska firma Euromedic wydzierżawiła od Szpitala Miejskiego. Będzie to trzeci obiekt tego typu w Toruniu, po oddziałach w szpitalu bielańskim i dziecięcym. Na regularną pomoc będzie mogło tu liczyć stu pacjentów z chorymi nerkami. - Ma to być obiekt spełniający najwyższe europejskie standardy, z nowoczesnym systemem uzdatniania wody i szesnastoma stanowiskami dializacyjnymi - zapowiada Michał Korczeniewski, szef marketingu firmy Euromedic.

Inwestor, który w całym kraju prowadzi ponad dwadzieścia stacji dializ, liczy na kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dzięki temu ubezpieczeni pacjenci mogliby korzystać z usług nieodpłatnie.
- Dializowanie to procedura refundowana z grupy ratujących życie, więc nie spodziewamy się żadnych kłopotów przy podpisywaniu umowy z NFZ - dodaje Korczeniewski.

Budowa 800-metrowego, parterowego budynku ma się zakończyć w czwartym kwartale tego roku. Euromedic będzie współpracować ze Szpitalem Miejskim.

Tymczasem trwa budowa dodatkowego skrzydła szpitala przy ulicy Bażyńskich. Obiekt za prawie 30 milionów złotych stawia firma Skanska.
Budynek będzie miał trzy kondygnacje. Na parterze zostanie zlokalizowana m.in. apteka. Pierwsze piętro to nowoczesny blok operacyjny.

- Teraz sale operacyjne są rozproszone na trzech kondygnacjach - wyjaśnia Krystyna Zaleska, dyrektor Szpitala Miejskiego w Toruniu. - W nowym budynku wszystko będzie w jednym miejscu. Obiekt, wybudowany i wyposażony z uwzględnieniem najnowocześniejszych technologii, będzie spełniał wszystkie europejskie wymogi. Nowością będzie m.in. wykończenie pomieszczeń panelami ze stali szlachetnej, co ułatwi zachowanie reżimu sanitarnego. Pojawi się też klimatyzacja.

Na ostatnim piętrze dobudowanego skrzydła znajdzie się oddział hematologii. Opuszczone pomieszczenia starego budynku zostaną zaadaptowane na potrzeby tamtejszych oddziałów. Większego komfortu mogą się spodziewać nie tylko pacjenci i personel, ale także odwiedzający chorych.
 

·
Registered
Joined
·
17,805 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Tu wylądują latające karetki

Nowy, złożony z dziesięciu sal zabiegowych blok operacyjny oraz lądowisko dla helikopterów ratowniczych będzie posiadał Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu. W ramach przedsięwzięcia za 120 milionów złotych, będącego częścią dwuletniego wojewódzkiego programu dużych inwestycji medycznych, przewidziana jest też wymiana wszystkich szpitalnych instalacji oraz utworzenie bardzo potrzebnego oddziału rehabilitacji.

Zasadniczą częścią inwestycji modernizacyjnej jest budowa od podstaw gmachu centralnego bloku operacyjnego. Dziesięć sal zabiegowych usprawni planowanie poważnych operacji, pozwoli też na optymalne zarządzenie zespołami operacyjnymi. W nowym obiekcie znajdą też miejsce oddziały wybudzeń oraz intensywnej terapii, a także centralna sterylizatornia. Lądowisko dla latających karetek to wprowadzany obecnie w kraju nowy standard dla placówek posiadających oddziały o najwyższym stopniu referencyjności.

W ramach wojewódzkiego programu inwestycyjnego przewidziane są też:
utworzenie oddziału rehabilitacji (zajmie zaadaptowane dla jego potrzeb pomieszczenia stacji krwiodawstwa)
modernizacja infrastruktury technicznej i energetycznej szpitala
zakupy sprzętu
zakupy aparatury medycznej najnowszej generacji.

Toruński Wojewódzki Szpital Zespolony to ciesząca się zasłużoną renomą lecznica dysponująca 14 specjalistycznymi oddziałami z 574 łóżkami oraz odziałem ratunkowym. Rocznie przyjmuje 30 tysięcy pacjentów.
Centrum Stomatologii w lokum na miarę

Nowe lokum Centrum Stomatologii powstanie w kompleksie Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Toruniu w ramach dwuletniego wojewódzkiego programu dużych inwestycji medycznych. Wartość inwestycji to ponad 26 milionów złotych.Centrum Stomatologii zostanie ulokowane w nowym, wciąż jeszcze niewykończonym pawilonie lecznicy. Upieczemy w ten sposób na jednym ogniu przynajmniej dwie pieczenie. Po pierwsze, Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna, funkcjonująca obecnie w zabytkowym budynku przy ulicy Przedzamcze, zyska w obiekcie na Skarpie właściwe warunki do udzielania pomocy cierpiącym. Po drugie, zyska też wsparcie w postaci oddziału chirurgii szczękowej. Taki oddział działa obecnie w toruńskim Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym i zostanie na Skarpę przeniesiony po zakończeniu inwestycji tak szybko, jak tylko się da. Ten krok przypieczętuje też ostatecznie w sferze faktów funkcjonowanie trzech wymienionych placówek w ramach jednego organizmu prawnego.

Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Toruniu posiada 10 oddziałów z 277 łóżkami. Przyjmuje rocznie 10 tysięcy pacjentów.

Inwestycje w toruńskim Psychiatrycznym

Prawie 49 milionów kosztować będzie gruntowna modernizacja Ośrodka Lecznictwa Psychiatrycznego w Toruniu, która zostanie zrealizowania w ramach dwuletniego wojewódzkiego programu dużych inwestycji medycznych. Z myślą o hospitalizowanych pacjentach powstanie nowy pawilon, a dwa istniejące, z których jeden służył będzie oddziałom dziennym i tak zwanym zespołom środowiskowym, przejdą solidny remont adaptacyjny.

Toruńska lecznica pomaga rocznie ponad 2 tysiącom chorych, którzy często, ze względu na charakter psychicznych przypadłości, powracają do niej wielokrotnie. Dysponuje 173 miejscami terapeutycznymi i jest stale oblegana. Na przykład na przyjęcie na oddział psychogeriatryczny czeka się co najmniej trzy miesiące.

Program inwestycyjny obejmuje budowę nowego pawilonu obok już istniejącego przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie oraz remonty, w tym remont adaptacyjny zabytkowego budynku przy ul. Mickiewicza, gdzie będą w przyszłości funkcjonowały oddziały dzienne. Zmodernizowane zostaną także obecne siedziby poradni zdrowia psychicznego i poradni dla dzieci i młodzieży.
http://www.kujawsko-pomorskie.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=16955&Itemid=126
 

·
Registered
Joined
·
17,805 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Nowe skrzydło Szpitala Miejskiego w Toruniu liczy trzy kondygnacje. Jest scalone z funkcjonującą placówką medyczną czterokondygnacyjnym łącznikiem. Na parterze nowego skrzydła znajduje się apteka, pomieszczenia do sterylizacji oraz techniczne. Na pierwszym piętrze powstały cztery nowoczesne bloki operacyjne: trzy o przeznaczeniu ogólnym i jeden dla oddziału neurochirurgii, a także sale wybudzeń pacjentów po zabiegach chirurgicznych i pokoje dla personelu medycznego. Piętro drugie zajmuje Oddział Hematologii, zaś trzecie - maszynownia. Powierzchnia użytkowa całego obiektu wynosi 2.750 m kw., a kubatura 16.400 m sześc. Prace wykonała spółka budowlana Skanska. Realizacja trwała 15 miesięcy. Wartość kontraktu wyniosła 27,5 mln zł.

Nowe skrzydlo w Szpitalu Miejskim na Batorego: 

·
Registered
Joined
·
17,805 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Rozszerza sie wspolpraca szpitala na Bielanach z szpitalem Uniwersyteckim im. Biziela w Bydgoszczy Collegium Medicum UMK:)


Cięcie na ekranie
Operacje nerek nowatorską metodą laparoskopową - teraz także w ToruniuDzięki współpracy toruńskiej kliniki chirurgii szpitala na Bielanach z urologami z Bydgoszczy, pacjenci z Torunia i okolic będą mogli być operowani nowoczesnymi metodami.


Na Bielanach laparoskopowo usunięto pacjentce nerkę z guzem złośliwym

Warsztaty urologiczne zorganizowane we wtorek w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu, to pouczająca lekcja dla asystentów kliniki chirurgii. Dwie operacje przeprowadził dr Piotr Jarzemski, ordynator Oddziału Urologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy. Jego oddział od lat specjalizuje się w urologii laparoskopowej. Dr Jarzemski jest pionierem wprowadzenia w Polsce nowych technik operacji laparoskopowych, szczególnie laparoskopowej radykalnej nefrektomii (chirurgiczne usunięcie nerki). Jest pomysłodawcą kursów i warsztatów laparoskopowych z urologii.
Reklama


- Robimy kursy m.in. z laparoskopii jelita grubego, przepuklin rozworu przełykowego. My w trakcie operacji boimy się uszkodzić moczowód, oni jelita - tłumaczy prof. Marek Jackowski, wicedyrektor ds. medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, kierownik Katedry i Kiliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Collegium Medicum UMK. - Dlatego postanowiliśmy stworzyć wspólną platformę laparoskopii, łącząc doświadczenia chirurgii, urologii i w przyszłości także ginekologii. W Poznaniu planujemy wspólną konferencję sekcji wideochirurgii laparoskopowej.

To, co działo się wczoraj na sali operacyjnej szpitala na Bielanach, jedni lekarze mieli okazję widzieć z bliska, inni obserwowali transmisję z zabiegu w sali konferencyjnej. Na pierwszy ogień w ramach toruńsko-bydgoskiej współpracy poszła pacjentka z Torunia, przygotowana do operacji w Bydgoszczy, której usunięto laparoskopowo nerkę z guzem złośliwym. To była operacja zaplanowana. Co daje w takim przypadku technika laparoskopowa? Przede wszystkim pacjentka ma operację na miejscu (gdyby nie to, musiałaby jechać do Bydgoszczy albo zdecydować się na operację metodą klasyczną), lepszy efekt kosmetyczny (minimalne nacięcia), małą inwazyjność i utratę krwi, szybszą rekonwalescencję. Do tego stopnia szybką, że pacjentka, jeśli wszystko dobrze pójdzie, ma szansę po dwóch-trzech dobach od zabiegu wrócić do domu. Po klasycznej operacji następuje to zwykle dziewiątego-dziesiątego dnia. Narzędzia, którymi przeprowadza się zabieg laparoskopowy, są bardzo delikatne, chirurg operator ma za to doskonałą widoczność. Widzi wszystko dokładnie na monitorze. Metoda jest trudniejsza technicznie. Drogi jest sprzęt.

W technice laparoskopowej w pierwszym etapie po przejściu przez powłoki brzuszne przez specjalną igłę wtłacza się dwutlenek węgla, dzięki czemu jama brzuszna się poszerza. Operacje laparoskopowe wykonuje się tak samo dokładnie, jak klasyczne, tylko z innego dojścia. Są mało inwazyjne i na Bielanach przeprowadzają je od 18 lat. Mają na swoim koncie m.in. usuwaną taką metodą trzustkę, śledzionę. Teraz przyszła kolej na nerkę. Jak przewiduje prof. Jackowski, będzie mogło w Toruniu z tego skorzystać około stu pacjentów. Dużo zależy od NFZ.

- NFZ płaci za procedurę. W przypadku laparoskopii droższy jest sprzęt, ale pacjent szybciej dochodzi do siebie, jest sprawny i może znacznie wcześniej wrócić do pracy. Za zwolnienie chorobowe płaci ZUS. Gdyby to wszystko policzyć wyszłoby, że bardziej opłacalna z punktu widzenia interesów społecznych jest laparoskopia - zaznacza prof. Jackowski.

http://www.nowosci.com.pl/look/nowo...1594&NrSection=500&NrArticle=190918&IdTag=238
 

·
Registered
Joined
·
17,805 Posts
Discussion Starter · #9 ·
W ciagu 3 lat WOLP zostanie rozbudowany:)

Oddział leczy się nadzieją

Toruński, jedyny w regionie, ośrodek psychogeriatryczny wchodzi w nowy rok z masą starych problemów


Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Psychiatrycznego w Toruniu porozumiał się z Narodowym Funduszem Zdrowia. Nie było łatwo.

Nie oznacza to, że są powody do zadowolenia z finansowania m.in. psychogeriatrii. Nadzieja jest w czym innym.

W salach całodobowego oddziału psychogeriatrycznego w Wojewódzkim Ośrodku Lecznictwa Psychiatrycznego w Toruniu są dostawki z dodatkowymi łóżkami, a pacjenci czekają w kolejkach. Negocjacje szefostwa WOLP z Narodowym Funduszem Zdrowia trwały do ostatniej chwili, ale udało się dojść do porozumienia.
Reklama


- Wygląda na to, że nie utoniemy, a do tego by doszło, gdybyśmy przyjęli warunki zaproponowane pierwotnie przez fundusz. Skończyło się po prostu niezbędnym w tej sytuacji kompromisem - przyznaje dr Mieczysław Janiszewski, wicedyrektor ds medycznych WOLP w Toruniu. - My rozumiemy, że budżet NFZ jest ograniczony, ale są pewne standardy, poniżej których zejść nie można.

Przyjęcia pacjentów do ośrodka psychogeriatrycznego przy Skłodowskiej-Curie odbywają się przez poradnię psychogeriatryczną. Aby być przyjętym w tej poradni, nie trzeba mieć skierowania od lekarza rejonowego. Jednak, biorąc pod uwagę, że wiele zaburzeń psychicznych wieku podeszłego ma charakter ogólny, zalecany jest kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu. Chodzi przede wszystkim o to, żeby skrócić okres diagnostyczny i lepiej wykorzystać specjalistów geriatrów, których brakuje. W poradni leczy się obecnie około 1000 osób, więc terminy są odległe. W przypadkach nagłych i sytuacjach zagrożenia życia można liczyć na szybsze przyjęcie.

Toruński ośrodek psychogeriatryczny jest jedynym takim w województwie kujawsko-pomorskim, najbliższy ma Gdańsk.

- To jest najtrudniejsza interna. Pacjenci geriatryczni wymagają zespołu specjalistów. Większość ma po kilka dodatkowych schorzeń a ich leczenie finansowane jest gorzej niż na zwykłych oddziałach chorób wewnętrznych - dodaje dr Janiszewski. - Nasz 24-łóżkowy oddział psychogeriatrii ma ograniczone możliwości, więc część pacjentów trafia na oddziały ogólnopsychiatryczne, które są jeszcze gorzej finansowane. Obecnie szans na powiększenie najbardziej obleganego oddziału przy Skłodowskiej-Curie nie ma. Będzie jednak taka możliwość w ciągu najbliższych trzech lat dzięki wieloletniemu programowi operacyjnemu województwa i kredytowi z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, zaciągniętemu przez spółkę Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne (gwarantem jest samorząd województwa). Skorzysta m.in. właśnie WOLP - ma dostać 48,9 mln zł. Co się dzięki tym pieniądzom zmieni? Wszystkie oddziały szpitalne będą rozlokowane przy ul. Skłodowskiej-Curie, gdzie dobudowane zostanie nowe skrzydło, zwiększy się liczba łóżek na psychogeriatrii, powstanie izba przyjęć z prawdziwego zdarzenia, podjazd dla karetek. Poradnie będą działały przy ul. Mickiewicza.
http://www.nowosci.com.pl/look/nowo...e=1617&NrSection=1&NrArticle=192963&IdTag=238
 

·
Registered
Joined
·
17,805 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Toruń. Zęby wyleczymy teraz na Skarpie. Centrum Stomatologii przenosi się do szpitala dziecięcego

Wszystko w jednym miejscu

Dr n. med. Jerzy Jakubiak, koordynator ds. stomatologii był pierwszym etatowym pracownikiem w Wojewódzkim Centrum Stomatologii. - Teraz śmieję się, że ostatni zgaszę tu światło - mówi.

Za kilka miesięcy ośrodek będzie już działał w nowym miejscu. Po połączeniu szpitala dziecięcego z wojewódzkim na Bielanach, w skład jednostki weszło również centrum stomatologii. Dyrektor Andrzej Wiśnicki przygotował dla niego miejsce w lecznicy przy ul. Konstytucji.

Dr Jerzy Jakubiak, który jest także ordynatorem klinicznego oddziału chirurgii szczękowej wyjaśnia:
- Chcielibyśmy, aby wszyscy mieszkańcy regionu wiedzieli, że wszelkie problemy w obrębie twarzoczaszki kompleksowo załatwią w jednym miejscu.
reklama

Fotel w kształcie krokodyla

Teraz centrum jest jeszcze rozproszone w kilku miejscach. Poradnie nadal mieszczą się na Przedzamczu, ale oddział chirurgii szczękowej został już przeniesiony do szpitala dziecięcego, choć na razie do tymczasowych pomieszczeń.

- Na Bielanach mieliśmy sześciołóżkowe sale. Na Skarpie, po remoncie, pacjenci mogą spodziewać się zupełnie innego komfortu - mówi Jerzy Jakubiak.
Na nowym oddziale łóżek będzie tyle samo, ale sal więcej - za to trzy i dwułóżkowych z bezpośrednim dostępem do prysznica. Doktor zadbał też o salę septyczną dla szczególnych chorych, np. z HIV lub z gruźlicą. Będzie także sala intensywnego nadzoru, dla pacjentów m.in. po wypadkach samochodowych.

W poradniach zaplanowano 21 stanowisk, w tym jedno specyficzne, które zostanie zlokalizowane przy oddziale chirurgii szczękowej, przeznaczone dla pacjentów "specjalnej troski".

Doktor Jerzy Jakubiak kładzie też nacisk na wyposażenie pracowni stomatologicznej dla dzieci. Dlaczego? Bo chce osłodzić im stresującą wizytę w gabinecie stomatologicznym.

W centrum na Skarpie dziecko będzie leczyć zęby na fotelu... w kształcie krokodyla. Na swoją kolej ma czekać w przytulnej poczekalni, czas umilać mu będą zabawki. Na ścianie znajdzie się duży telewizor, na którym maluch obejrzy sobie bajki.

Po godzinie 18 na Skarpie ma także działać pogotowie stomatologiczne.
Przeniosą się w czerwcu?

Centrum będzie miało nie tylko funkcje usługowe, ale także dydaktyczno-naukowe.

- Na naszym terenie musi być jednostka kształcąca specjalistów od stomatologii. Już teraz mamy rezydentów, a wnioskowaliśmy łącznie o 16 - tłumaczy koordynator.

W nowym centrum przewidziano także salę konferencyjną. Dr Jakubiak chce w niej szkolić m.in. lekarzy. Będą mogli na żywo obejrzeć na ekranie właśnie wykonywany zabieg.

Adaptacja pomieszczeń dla stomatologii w lecznicy na Skarpie kosztuje ok. 16 mln zł, (preferencyjna pożyczka z Europejskiego Banku Inwestycyjnego). Przetarg na roboty został rozstrzygnięty dwa tygodnie temu.

- Mam nadzieję, że to centrum okaże się takie, jak sobie wymarzyłem - uśmiecha się doktor.

Rozruch placówki prawdopodobnie nastąpi w czerwcu.

http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110210/TORUN01/199973356
 

·
Registered
Joined
·
719 Posts
^^ czyli przymiarki do wydziału stomatologicznego to dobra wiadomość.
Po dzisiejszej lekturze Nowości, a mianowicie 2 wywiadach: z Bruskim i prof. Janem Kopcewiczem uważam, że błędem było łączenie się z AM w Bydgoszczy, tyle kasy którą tam UMK wyłożył już nie odzyskamy, a mogliśmy mieć CM na miejscu w Toruniu (najbardziej szkoda farmaceutyki, a wg. prof. było już blisko powstania), teraz słyszy się o UniwM w Bydgoszczy, najpierw to niech zwrócą co do grosza kasę którą UMK zaiwestował u nich. Mam nadzieję że nie będzie sentymentów co do wydziału stomatologii, przecież nie mogą zabronić utworzenia kierunków medycznych jeśli chcą się odłączyć od nas.
(oby koledzy z Bydgoszczy tego nie czytali :))
 

·
Registered
Joined
·
17,805 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Igłą i kamerą w guz w szpitalu na BielanachLepsza diagnostyka i mniej inwazyjne zabiegi - to korzyści, jakie odniosą pacjenci, przede wszystkim kobiety z guzkami piersi, dzięki nowej aparaturze, jaka trafiła właśnie do Szpitala Wojewódzkiego w ToruniuJuż na początku kwietnia pierwsze pacjentki skorzystają z aparatury do biopsji mammotomicznej. Jest ona wykorzystywana dwojako. Po pierwsze pomaga lekarzom w diagnostyce, bo dzięki specjalnej igle umożliwia pobranie większych skrawków guzków piersi do dokładnego badania. Po drugie sprzęt ten pozwala też na usuwanie guzków, mających nawet do 2 cm średnicy. - Igła z końcówką tnącą skrawa guzek i pod ciśnieniem wyrzuca na zewnątrz - tłumaczy dr Jarosław Redziński, z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Onkologicznej UMK w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. - W ten sposób fragment po fragmencie możemy usunąć zmianę. A dzięki kontroli USG jest to bardzo precyzyjne.

Aparaturę wykorzystuje się przy łagodnych zmianach w piersiach. Przy złośliwych bowiem lekarze muszą usunąć guzek wraz z marginesem zdrowej tkanki, by mieć pewność, że w organizmie nie zostały komórki nowotworowe.


Pacjenci dotknięci nowotworami skorzystają też z drugiego rodzaju sprzętu, jaki trafił właśnie do lecznicy na Bielanach. Jest to gammakamera, która w połączeniu ze scyntygrafem pozwoli na precyzyjne zlokalizowanie u chorego tzw. węzła wartowniczego. - Jest to węzeł chłonny, znajdujący się najbliżej ogniska nowotworowego - wyjaśnia dr Redziński. - Jego zlokalizowanie często nie jest łatwe.

Stąd na ogół - przede wszystkim u chorych z czerniakiem i rakiem piersi - usuwano dla bezpieczeństwa całą grupę węzłów chłonnych. Potem w badaniu często okazywało się, że nie było w nich komórek nowotworowych. - A dzięki gammakamerze można stwierdzić, czy są one w węźle wartowniczym - mówi dr. Redziński. - Jeśli tak, usuwa się węzły, ale jeśli okazuje się, że choroba ich nie zaatakowała, oszczędza się je.

Taki zabieg nie tylko jest mniejszym okaleczeniem, ale pozawala też znacznie ograniczyć ryzyko powikłań.

Pierwsza operacja z użyciem gammakamery zaplanowana na koniec tego miesiąca.

Nowy sprzęt kosztował w sumie około 120 tys. zł i został kupiony przez samorząd województwa w ramach programu modernizacji kujawsko-pomorskiej służby zdrowia. Przewiduje on wpompowanie w nią ponad 600 mln zł, z czego ponad 400 tys. zł to kredyt w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Kwota zostanie rozdzielona pomiędzy dziewięć regionalnych szpitali.
http://torun.gazeta.pl/torun/1,35576,9245730,Igla_i_kamera_w_guz_w_szpitalu_na_Bielanach.html
 

·
Registered
Joined
·
4,050 Posts
^^ czyli przymiarki do wydziału stomatologicznego to dobra wiadomość.
Po dzisiejszej lekturze Nowości, a mianowicie 2 wywiadach: z Bruskim i prof. Janem Kopcewiczem uważam, że błędem było łączenie się z AM w Bydgoszczy, tyle kasy którą tam UMK wyłożył już nie odzyskamy, a mogliśmy mieć CM na miejscu w Toruniu (najbardziej szkoda farmaceutyki, a wg. prof. było już blisko powstania), teraz słyszy się o UniwM w Bydgoszczy, najpierw to niech zwrócą co do grosza kasę którą UMK zaiwestował u nich. Mam nadzieję że nie będzie sentymentów co do wydziału stomatologii, przecież nie mogą zabronić utworzenia kierunków medycznych jeśli chcą się odłączyć od nas.
(oby koledzy z Bydgoszczy tego nie czytali :))
To może odpowiem - UMK nie zainwestowało w Bydgoszczy ani grosza. To tyle tonem wyjaśnienia - zanim coś napiszesz ustal jakie są fakty. Żaden wydział stomatologiczny nie powstanie ponieważ UMK bez odłączonego Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy nie będzie mogło uczyć lekarzy. Poza tym powołanie jakiegokolwiek wydziału w Toruniu będzie sprzeczne z umową społeczną dotyczącą fuzji obu uczelni.
 

·
Registered
Joined
·
17,805 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Szpital Wojewódzki inwestuje w siebieAparatura, szkolenia dla lekarzy i pielęgniarek, darmowa szkoła rodzenia, a przede wszystkim bardziej nowoczesne podejście do pacjenta. Szpital Wojewódzki pochwalił się, jak wykorzystał 15 mln zł z funduszy norweskichFundusze norweskie to pieniądze od Norwegii, Islandii i Lichtensteinu, które nie należą do Unii Europejskiej, ale z racji przynależności do Europejskiego Obszaru Gospodarczego partycypują w różnego rodzaju wydatkach. Właśnie dzięki temu programowi do toruńskiego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego trafiło 15 mln zł na dwa programy (2 mln zł na konieczny wkład własny dał lecznicy Urząd Marszałkowski). Pierwszy opracowano z myślą o chorych na serce, drugi o położnicach i noworodkach. Teraz lecznica pochwaliła się na specjalnie zorganizowanej konferencji, jak wykorzystała kasę. - Dowodem naszego rozwoju jest nie tylko nowa aparatura, ale również nowe umiejętności naszych pracowników - mówił na spotkaniu dyrektor Wojewódzkiego Andrzej Wiśnicki.

Oba programy były wdrażane przez ostatnich kilka lat. - Byliśmy wielokrotnie kontrolowani, czy w ogóle jesteśmy w stanie zrealizować plany - wspomina dr Krystyna Jaworska, ordynator oddziału kardiologii i intensywnej opieki kardiologicznej. Tu już w 2005 r. ruszyły ostre 24-godzinne dyżury zawałowe. Do kardiologów trafił też nowy sprzęt medyczny, m.in. pompy do kontrpulsacji wewnątrzaortalnej oraz kardiomonitory. Lekarze zyskali też nowe umiejętności. - Od dawna wszczepialiśmy stymulatory serca, teraz nauczyliśmy się też wszczepiania kardiowerterów defibrylatorów - opowiada dr Jaworska.Ważnym przedsięwzięciem było otwarcie oddziału rehabilitacji. W Polsce wciąż często uważa się, że opieka nad chorym sprowadza się do medycznej interwencji podczas ostrego załamania stanu zdrowia. Tymczasem - jak podkreśla kardiolog dr Izabela Panowicz - Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne w 2010.r wyraziło pogląd, że brak rehabilitacji jest takim samym zaniedbaniem jak niewłaściwe leczenie farmakologiczne. Po zawale krzepkie dotąd osoby nie są w stanie wejść po schodach albo uprawiać sportu. - Na naszym oddziale rehabilitujemy ich na wielu płaszczyznach - opowiada dr Panowicz. - Stopniowo dawkujemy im wysiłek fizyczny. Pomagamy w opanowaniu depresji i lęków.

Pacjenci uczą się, jak zmienić tryb życia, by uniknąć powtórnych problemów z sercem. Specjaliści pomagają rzucić palenie, ustalić dietę, prowadzą ćwiczenia na stacjonarnych rowerach oraz z nordic walking. Dotąd z oferty oddziału skorzystały 214 osoby w tym 99 mężczyzn. Badania pokazują, że po kilkutygodniowym pobycie na oddziale wzrost tolerancji na wysiłek odnotowano u 79 proc. - Dla mnie najważniejsze było uświadomienie, że tak wiele zależy ode mnie samego - mówi Maciej Górski, który po zawale trafił na rehabilitację na Bielanach.

Na razie Narodowy Fundusz Zdrowia nie chce płacić za świadczone przez nią usługi. Rehabilitację kredytuje szpital.

Drugim projektem był program "Zdrowa matka, zdrowy noworodek", który kosztował prawie 10 mln zł. Oddziały położniczy oraz neonatologiczny wzbogaciły się o najnowocześniejszą na rynku aparaturę, wśród której znalazły się m.in. ultrasonograf, laktatory i kardiotokograf. Pododdziały ginekologiczny i izolacyjny zostały gruntownie wyremontowane. Patologia ciąży oraz sala porodowa wyposażono w system MONAKO, pozwalający jednej położnej monitorować kilka stanowisk. W 2009 r. porodówka, przez którą rocznie przewija się 3 tys. kobiet przystąpiła - jako jedyny oddział w regionie - do programu POLKARD-PRENATAL, nastawionego na szybkie wykrywanie wad serca u płodów. Działająca przy szpitalu szkoła rodzenia jest teraz bezpłatna. - Do kwietnia tego roku skorzystało z niej 479 rodzin - mówi dr Marek Maleńczyk, ordynator oddziału położniczego. - Pracownicy szkoły przeszli dodatkowe szkolenia, zatrudniliśmy też psychologa. Nasi pracownicy mogli też poszerzyć swoją wiedzę, uczestnicząc w międzynarodowych konferencjach.

Skorzystał również oddział noworodków i intensywnej terapii neonatologicznej. Tu powstała m.in. poradnia laktacyjna, do której zatrudniono fachowców dbających o karmiące matki. - Na oddziale udzieliliśmy ponad 1200 konsultacji, w poradni ponad 1300 - mówi ordynator dr Hanna Dąbrowska.

Oprócz tego na neonatologii wprowadzono dokładniejszą niż standardowa diagnostykę niemowląt. Z badań słuchu skorzystało już 1085 dzieci. Lekarze prowadzą też rehabilitację neurologiczną u maluchów zagrożonych niedorozwojem psychoruchowym. Uczą też rodziców, jak dobrze zająć się takim wymagającym fachowej opieki noworodkiem.
http://torun.gazeta.pl/torun/1,35576,9444383,Szpital_Wojewodzki_inwestuje_w_siebie.html
 

·
Registered
Joined
·
17,805 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Nowy blok operacyjny w PCC

Toruńscy chirurdzy wskoczyli na wyższe piętroMają na koncie ponad 13 tys. operacji oraz opinię pionierów prywatnej służby zdrowia w Polsce. Wczoraj znani toruńscy lekarze Winczakiewicz i Borkiewicz pokazali rozbudowaną i zmodernizowaną lecznicęKiedy w 1992 r. dwaj pracujący w Szpitalu Wojewódzkim na toruńskich Bielanach chirurdzy Jacek Winczakiewicz i Marek Borkiewicz wpadli na pomysł świadczenia prywatnych usług medycznych, środowisko lekarskie było w szoku. W tym czasie w Polsce myśl o tym, że sektor medyczny może być częścią rynku, było absolutną awangardą. Dwaj koledzy z Bielan postanowili jednak zaryzykować. Pierwszą siedzibą ich Prywatnego Centrum Chirurgii była część Szpitala Dziecięcego, który zgodził się wynająć im salę operacyjną. W Toruniu wybuchła afera, kiedy na gmachu lecznicy pojawił się wielki napis, informujący o prywatnym przedsięwzięciu.

Do 1999 r. obaj medycy łączyli prowadzenie własnej lecznicy z pracą na oddziale w Szpitalu Wojewódzkim. Potem postanowili całą energię poświęcić swojemu pomysłowi. PCC ostatecznie znalazło siedzibę na ul. Kołłątaja, gdzie mieści się do dziś.

Wczoraj Winczakiewicz i Borkiewicz zaprezentowali oddane właśnie do użytku nowe piętro - na 400 m kw. znajduje się tam nowoczesny blok operacyjny, najnowsza aparatura i komfortowe sale dla chorych, którzy muszą zostać w lecznicy dłużej. To nie zdarza się często, gdyż lekarze postawili na tzw. chirurgię jednego dnia, czyli zabiegi, po których nie ma konieczności hospitalizacji.

W 1992 r. oprócz założycieli w Centrum pracowała jeszcze tylko pielęgniarka. Cała trójka sama robiła wszystko łącznie z myciem podłóg. Dziś w PCC jest siedmiu chirurgów, dwóch anestezjologów, 11 pielęgniarek, 5 pracowników laboratorium oraz personel pomocniczy i administracja. W Centrum przeprowadza się operacje żylaków i przepuklin, leczy choroby skóry, dokonuje zabiegów z zakresu chirurgii dziecięcej, leczy schorzenia tarczycy. Coraz bardziej rozwijana jest też działalność związana z dermatologią oraz chirurgią kosmetyczną. W sumie od 1992 r. przeprowadzono tu ponad 13 tys. zabiegów.

Obaj założyciele od lat pasjonują się flebologią, czyli działką medycyny zajmującą się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Lekarze poświęcają jej czas nie tylko zajmując się pacjentami, ale prowadzą też badania naukowe. - Jedną z metod leczenia żylaków, pozwalającą na uniknięcie operacji, jest wstrzykiwanie do żył specjalnej leczniczej pianki wymyślonej przez włoskiego lekarza Tessariego - opowiadają szefowie PCC. - Pojawiło się jednak pytanie, jak ten lek, dostający się przecież do innych części organizmu, na niego oddziałuje.

Medycy postanowili to zbadać i odbyli szereg eksperymentów na szczurach. Wyniki ich badań są dziś cytowane w fachowej literaturze medycznej, w tym w dwóch podręcznikach. Winczakiewicz i Borkiewicz podkreślają, że wbrew utartym sądom, prowadzenie prywatnej lecznicy nie przeszkadza w pracy naukowej. Sami od lat współpracują z UMK oraz jeżdżą na niezliczone kongresy na całym świecie. Na koncie mają też prestiżową nagrodę - grand prix Europejskiego Forum Flebologicznego.

W PCC leczą się nie tylko pacjenci prywatni. Lecznica ma bowiem kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. - Niestety, mimo że wiele zabiegów jesteśmy w stanie robić taniej niż duże publiczne szpitale, NFZ nie bierze pod uwagę tego argumentu - mówią właściciele Centrum. - Nasz kontrakt wciąż nie jest wystarczająco duży, przez co pacjenci muszą czekać w kolejce.

W rozbudowie PCC pomogły unijne pieniądze przyznane przez Urząd Marszałkowski - ze wspólnotowej puli lekarze dostali 1,8 mln zł. Jak zdradzają ze swojej strony - dzięki kredytom - dołożyli ponad drugie tyle.
http://torun.gazeta.pl/torun/1,35576,9722076,Torunscy_chirurdzy_wskoczyli_na_wyzsze_pietro.html
 

·
Registered
Joined
·
17,805 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Za ponad 6,16 mln zł trwa rozbudowa Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.

Więcej miejsca dla chorych


Przy ul. Paderewskiego na Podgórzu trwa rozbudowa Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, prowadzonego przez siostry serafitki. Dzięki inwestycji miasta placówka będzie mogła zapewnić opiekę kolejnym 44 torunianom: osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym.

Do istniejącej części dobudowano nowy budynekDotychczas Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, mieszczący się w starym, ceglanym budynku przy ul. Paderewskiego 2, w niełatwych warunkach lokalowych zapewniał opiekę 64 osobom. Jednak w ostatnich latach zapotrzebowanie na usługi lecznicze i opiekuńcze gwałtownie wzrosło. Na miejsca w zakładach zajmujących się osobami w podeszłym wieku - czy to w systemie dziennym, czy całodobowym - czeka w Toruniu bardzo wielu chętnych. Stąd decyzje samorządu miejskiego o finansowaniu rozbudowy czy remontów własnych obiektów lub wspieraniu inwestycji innych podmiotów, zajmujących się działalnością opiekuńczo-leczniczą.

Dzięki trwającej od jesieni 2009 r. inwestycji miasta na Podgórzu, w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym, prowadzonym przez zgromadzenie sióstr serafitek, przybędą 44 miejsca. Placówka powiększyła się o drugi budynek, który jest zintegrowany z dotychczasowym obiektem. W nowej, dwukondygnacyjnej części są urządzane pokoje dla mieszkańców, zostaną też do niej przeniesione niektóre funkcje z budynku istniejącego: zespół kuchenny z niezbędnymi magazynami oraz zespół pralniczo- suszarniczy.

Pomieszczenie kaplicy

Do tej pory pomieszczenia kuchenne i gospodarcze były rozrzucone po istniejącym obiekcie, co stanowiło utrudnienie dla pensjonariuszy i personelu placówki. Przeniesienie kuchni i pralni do piwnicy w nowej części pozwoliło lepiej zagospodarować przestrzeń starego budynku: powiększyć jadalnię, utworzyć dodatkowe pokoje i poprawić wewnętrzną komunikację. Przy okazji zakład zyskał nowe wejście od strony wschodniej, dostępne dla osób niepełnosprawnych. Na dachu obiektu został urządzony taras dla mieszkańców, na który można wjechać windą.

Taras na dachuPowierzchnia dobudowanego, dwukondygnacyjnego budynku wynosi 1430,6 m2, a łączna powierzchnia z budynkami istniejącymi: 2841,90 m2.

Wykonawcą inwestycji jest toruńskie Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Usługowe Budownictwa "SOLBUD". Wartość prac budowlanych wraz z wyposażeniem podstawowym to ponad 6,16 mln zł brutto. Miasto finansuje tę inwestycję w cyklu trzyletnim, począwszy od 2009 r. Zakończenie prac jest planowane 31 sierpnia 2011 r.
http://www.torun.pl/index.php?status=0&news_id=10796
 

·
Registered
Joined
·
17,805 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Dopiero od 2012 roku w szpitalu na Batorego będą możliwe autoprzeszczepy szpiku kostnego...

Brak kasy na remont - chorzy poczekająPacjenci będą musieli dłużej poczekać na autoprzeszczepy szpiku kostnego. Zabiegi, które w Szpitalu Miejskim miały ruszyć z początkiem 2012 r., będą wykonywane później. Przyczyna - brak pieniędzy na remont pomieszczenia na bank komórek macierzystych


Po raz pierwszy o zamiarze przeprowadzania autoprzeszczepów dr Małgorzata Całbecka, ordynator oddziału hematologii, poinformowała we wrześniu ubiegłego roku. Uruchomienie procedury to wielomiesięczny proces. Jednostka, która chce ją wykonywać, musi m.in. uzyskać akredytację w European Group for Blood and Marrow Transplantation (organizacja założona w 1974 r., skupiająca naukowców i lekarzy zajmujących się przeszczepami krwi i szpiku). Potrzeba też specjalistycznego sprzętu, bo zabieg jest bardzo skomplikowany. Najpierw lekarze muszą za pomocą chemioterapii uzyskać u chorego remisję choroby, czyli stan, w którym nie ma jej objawów. Następnie pobierają od niego krew, którą umieszcza się w separatorze komórkowym (sprzęt kosztuje ok. 200 tys. zł), a potem w komorze laminarnej (ok. 30 tys. zł). W tej specjalistycznej aparaturze z krwi obwodowej uzyskuje się komórki macierzyste, które potem poddaje się krioprezerwacji, czyli zamrożeniu w specjalnych, komputerowo monitorowanych warunkach (pracownia krioprezerwacji to koszt 200 tys. zł), pozwalających na zachowanie czynności życiowych komórek. Agresywna chemioterapia niszczy u pacjenta szpik. Dzięki komórkom macierzystym można go odtworzyć, a chory odzyskuje zdrowie. Autoprzeszczep stosuje się głównie u cierpiących na szpiczaka oraz różne rodzaje chłoniaków, ale niekiedy zabieg daje znakomite efekty również u chorych na ostre białaczki. W ten sposób wyleczono światowej sławy tenora Jose Carrerasa. Autoprzeszczep wydłuża czas remisji, a często powoduje trwały powrót do zdrowia.

Nowe zabiegi w Toruniu umożliwia m.in. zmiana siedziby oddziału hematologicznego. W ubiegłym roku jednostka, wcześniej mieszcząca się na bardzo małej powierzchni, przeniosła się do nowego skrzydła szpitala, gdzie pacjenci zyskali dużo lepsze warunki. Poddawani chemioterapii mają do dyspozycji wygodne rozkładane fotele. Na oddziale są teraz 24 miejsca, zamiast wcześniejszych 16. Zbudowano też nowoczesne separatki, wyposażone w śluzę antybakteryjną oraz specjalistyczną klimatyzację, zapewniającą chorym nieskazitelnie czyste powietrze. Cztery z nich dodatkowo mają centrale monitorujące najważniejsze funkcje życiowe. To one umożliwią autoprzeszczep szpiku (po zabiegu trzeba przebywać w szczególnych warunkach, a lekarze odnotowują każde wahnięcie stanu zdrowia).


Lecznica rozpisała przetargi na aparaturę, a ordynator w rozmowie z "Gazetą" mówiła, że zabiegi ruszą z początkiem przyszłego roku. Teraz okazuje się, że pacjentom przyjdzie czekać na nie około pół roku dłużej. - Okazało się, że pomieszczenie, w którym miał znaleźć się bank komórek macierzystych, nie spełnia koniecznych warunków, bo w sąsiedztwie zbiornika z ciekłym azotem nie może być instalacji elektrycznej - mówi dr Całbecka. - Dlatego ostatecznie postanowiliśmy umieścić go w pomieszczeniu po dawnej aptece. Tyle że ono potrzebuje gruntownego remontu.

Szefowa hematologii szacuje, że na doprowadzenie lokum do stanu używalności potrzeba około 100 tys. zł. I to brak tych pieniędzy opóźnia start autoprzeszczepów. - Nie wstrzymujemy całej reszty działań, rozstrzygamy przetargi na aparaturę, są zaplanowane szkolenia w Warszawie i Gdańsku dla personelu oddziału - zapewnia dr Całbecka.

Dyrekcja Szpitala Miejskiego nie mówi o projekcie wiele. - Uruchomienie tych zabiegów to sprawa wielotorowa, potrzeba dostosowania oddziału, szkoleń - mówi dr Andrzej Przybysz, wicedyrektor ds. lecznictwa. - U nas pieniądze nigdy nie były ogranicznikiem działań. Wszystko idzie planowo.

Wiceszef szpitala przyznaje jednak, że środków na remont jeszcze w tym roku nie ma i o odnowieniu byłej apteki będzie można mówić dopiero na początku 2012 r.

Dla pacjentów to bardzo zła wiadomość. Autoprzeszczepów nie przeprowadza żadna placówka w Kujawsko-Pomorskiem. Szansę na zabieg mają tylko dzieci leczone w bydgoskiej Katedrze i Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii. Dorośli - każdego roku około 15 osób - są kierowani do Łodzi i Gdańska, gdzie kolejki są coraz dłuższe. W oczekiwaniu na autoprzeszczep w ośrodkach poza Toruniem, u kilku pacjentów ze Szpitala Miejskiego stwierdzono nawrót choroby, co oznacza konieczność powtórzenia chemioterapii. Na wprowadzeniu tych zabiegów w naszym mieście skorzystaliby zwłaszcza starsi pacjenci, dla których wyjazd na kilka tygodni do innego ośrodka jest często trudnością nie do pokonania. Dr Całbecka zapowiada, że będzie szukała sponsora, by jak najszybciej zrobić remont. Chce też dowiedzieć się, czy może starać się o unijne środki (na sprzęt do autoprzeszczepu szpital dostał pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego).

Co na to wszystko magistrat, któremu podlega szpital? - Przygotowanie pomieszczenia szpital umieści w planie finansowym na przyszły rok, więc nie ma żadnego zagrożenia, że zabraknie środków. Nie ma też żadnego opóźnienia w realizacji projektu - utrzymuje Aleksandra Iżycka, rzeczniczka Urzędu Miasta.
http://torun.gazeta.pl/torun/1,48723,9836173,Brak_kasy_na_remont___chorzy_poczekaja.html
 
1 - 20 of 767 Posts
Top