SkyscraperCity banner

461 - 480 of 565 Posts

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,871 Posts
Discussion Starter #462
Szpital w rozbudowie


Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu powiększy się już w tym roku o nowe oddziały. Właśnie trwa jego rozbudowa.

W ramach projektu powstaje nowe skrzydło szpitala – dwupiętrowy, częściowo podpiwniczony budynek, który będzie skomunikowany z budynkiem głównym. Inwestycja jest realizowana z udziałem środków unijnych: 5,4 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014–2020.
W części podpiwniczonej mieścić się będzie archiwum medyczne, szatnie dla pracowników i magazyny dla oddziałów zlokalizowanych w nowym budynku. Na parterze powstanie nowy oddział udarowy z 16 łóżkami oraz przeniesiony z budynku głównego oddział neurologiczny z 12 łóżkami (obydwa oddziały muszą być zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie). Oprócz sal chorych funkcjonować będzie w tym miejscu pracownia VIDEO EEG. Natomiast drugie piętro w ok. 60 proc. będzie przeznaczone na utworzenie oddziału przeszczepowego.

Do nowego skrzydła zostanie także przeniesiony Zakład Mikrobiologiczny, poszerzony o nowe pracownie diagnostyczne związane m.in. z procedurami przeszczepu szpiku. W ramach projektu zakupione będzie również niezbędne wyposażenie nowego budynku, m.in. 26 łóżek wraz z szafkami przyłóżkowymi i materacami, w tym 14 specjalistycznych łóżek z materacami przeciwodleżynowymi.

Na tym nie koniec. W ubiegłym roku szpitalowi udało się pozyskać dofinansowanie unijne na projekt „Zapewnienie obowiązujących standardów organizacji opieki zdrowotnej w zakresie leczenia pacjentów w Oddziale Intensywnej Terapii Medycznej”. Środki te – ponad 3,8 mln zł (w tym 583 tys. zł wkładu własnego Gminy Miasta Toruń) pozwolą na przeniesienie na I piętro nowego budynku Oddziału Intensywnej Terapii Medycznej, powiększenie go z 4 do 6 łóżek i urządzenie w jego sąsiedztwie nowej, kolejnej sali operacyjnej.

- Obecnie nasz szpital dysponuje czterema salami operacyjnymi, zabezpieczającymi potrzeby oddziałów: Urologii Ogólnej i Onkologicznej, Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, Urazowo-Ortopedycznego i Neurochirurgii – mówi Krystyna Zaleska, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego. - Nowa, interdyscyplinarna sala operacyjna poprawi dostępność do bloku operacyjnego i umożliwi, po zakończeniu projektu finansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, przeprowadzanie zabiegów z użyciem robota da Vinci, zarówno pacjentom ze schorzeniami urologicznymi, jak i chirurgicznymi.

Łączny koszt całego projektu dotyczącego nowego skrzydła szpitala to ponad 25 mln zł, w tym 8,7 mln zł to suma pozyskanych funduszy unijnych, a 16,3 mln zł wkład własny Gminy Miasta Toruń.
źródło
 

·
Registered
Joined
·
729 Posts
^^ przydałby się też chyba parking np. piętrowy a'la bielanowski, bo szpital się rozrasta, a w osiedlach coraz więcej szlabanów i zakazów.
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,871 Posts
Discussion Starter #467
Trwa montaż sprzętu i prace wykończeniowy w nowym szpitalu :)

Toruń: w szpitalu na Bielanach instalują nowy sprzęt


Rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu na ostatniej prostej. Trwają prace wykończeniowe i instalacja zakupionego sprzętu, w tym aparatury medycznej najnowszej generacji. W połowie przyszłego roku lecznica działać już będzie w nowo wybudowanych obiektach.

Równolegle prowadzone są prace dotyczące instalacji sanitarnej i elektrycznej.

- Bryły wszystkich nowych budynków już stoją, ekipy specjalistów prowadzą obecnie prace tynkarskie i malarskie, układanie podłóg i montaż ścian działowych. W nowym budynku głównym montowane są meble i sprzęt medyczny wymagające wbudowania, trwają też finalne prace przy płycie umieszczonego na dachu lądowiska helikopterów medycznych - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Wśród zakupionych już sprzętu i aparatury medycznej są m.in. połączony ze stołem operacyjnym angiograf z echokardiografem na salę operacyjną dedykowaną zabiegom naczyniowym, zintegrowany ze stołem operacyjnym 64-warstwowy tomograf komputerowy na salę operacyjną neurochirurgii, zestawy do operacji metodą laparoskopową.

W budynku, w którym pod jednym dachem ze szpitalną apteką zostanie ulokowana administracja placówki, trwają procedury odbiorowe. Wcześniej, wiele miesięcy temu, zostały oddane do użytku budynek parkingowy i dwa mniejsze budynki techniczne.

Koszt całej inwestycji to 560 mln zł.
źródło
 

·
Registered
Joined
·
2,239 Posts
^^ Na to wygląda. Nie było jeszcze przetargu na projekt, a nie zapowiada się, żeby w tym roku miało to nastąpić. Na projekt pewnie będziemy czekali 1-2 lata, czyli przetarg na roboty budowlane mógłby być rozpisany właśnie w 2022 roku. Ale może @greg18zam wypowie się w tej sprawie. On jest najbardziej z nas wszystkich zorientowany w temacie. ;)

Chociaż w czerwcu tak pisał o tej sprawie:

Stare budynki zostaną zburzone, obecnie trwa projektowanie nowych i szukanie finansowania, ale nadal nie wiadomo kiedy zacznie się budowa.
Więc może nie będzie przetargu na projekt? Przy tak dużej inwestycji byłoby to dosyć dziwne. Być może projekt zburzenia i odbudowy starego budynku powstaje w ramach kontraktu na budowę nowej części?
 

·
Registered
Joined
·
725 Posts
Rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego:
Trwają intensywne prace przy budowie infrastruktury drogowej wokół nowych budynków


 

·
Registered
Joined
·
725 Posts
Parking:
Po protestach mieszkańców założono olbrzymią płachte z nadrukiem lasu w celu wygłuszenia hałasu oraz zakrycia światła. To jest rozwiązanie tymczasowe do momentu obrośnięcia kraty bluszczem.
Infrastruktura drogowa przy Zakaźnym/poradniachBudynek administracji ukończony jest w 96%, przeprowadzka pracowników planowana jest na marzec 2020. Budynek główny H planowane oddanie czerwiec 2020r. Moim zdaniem mało realny termin jeśli chodzi o główny, w środku pozostało jeszcze bardzo dużo pracy do wykonania. Niestety mam wrażenie, że materiały wykończeniowe nie są najlepszej jakości... różne odcienie jednego koloru na płytach czy cegle w elewacji itp.
W budynku głównym będzie działać 9 wind (obecnie 3), a poczta pneumatyczna będzie miała 9 linii w tym jedna zapasowa-awaryjna, łącznie ok. 2,8km długości, prędkość przesyłania tub z dokumentacją czy lekami będzie bardzo duża, a tuby z próbkami do badania np. krwi, która nie może być wstrząśnięta będą podróżować zdecydowanie wolniej.
Obecnie trwają negocjacje z Brukselą o przyznanie dodatkowych środków na wyburzenie starego budynku i budowę nowego. Dopiero po zatwierdzeniu finansowania rozpoczną się jakiekolwiek prace i będą trwały ok. 1,5 roku (oficjalnie), a realnie potrzeba z 2,5 roku, aby zburzyć i postawić całkiem nowy budynek główny. Także optymistycznie rzecz biorąc moim zdaniem, rozpoczęcie prac ok. połowy roku 2021, a zakończenie całości rozbudowy ok. końca 2023r. Koszty podobno kosmiczne, całość może kosztować nawet 2 razy więcej niż pierwotnie zakładano.
 
461 - 480 of 565 Posts
Top