SkyscraperCity banner

541 - 560 of 565 Posts

·
Registered
Joined
·
2,237 Posts
Urząd Marszałkowski ogłosił przetarg na opracowanie kompletnej dokumentacji technicznej dla zadania pn. „Przebudowa i rozbudowa istniejącego starego budynku głównego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Św. Józefa 53-59 w Toruniu".

Otwarcie ofert planowane jest 22.06.2020 r.

Planowane zadanie realizowane będzie w czterech etapach:
ETAP I: Opracowanie Analizy Funkcjonalno-Technicznej i Formalno-Prawnej możliwości realizacji rozbudowy i przebudowy budynku objętego przedmiotem zamówienia;
ETAP II: Opracowania Koncepcji – etap składać się będzie z opracowania:
CZĘŚĆ II.I. Koncepcji Wstępnej – opracowanej w dwóch wariantach do wyboru dla Zamawiającego;
CZĘŚĆ II.II. Koncepcji Szczegółowej – opracowanej po wyborze przez Zamawiającego jednego z wariantów Koncepcji Wstępnej;
ETAP III: Opracowanie Wielobranżowego Projektu Budowlanego (w tym Projektu Technologii Medycznej) i Projektu Zagospodarowania Terenu wraz z uzyskaniem prawa do wykonywania robót budowlanych (ostatecznej decyzji pozwolenia na budowę, zgłoszenia robót). W przypadku takiej potrzeby, w ramach przedmiotu zamówienia jest także opracowanie Projektu Rozbiórek wraz z uzyskaniem ostatecznego pozwolenia na rozbiórkę;
ETAP IV: Opracowanie Projektu Wykonawczego, Specyfikacji Technicznych Wykonania I Odbioru Robót (STWIOR), Przedmiarów Robót (PR), Kosztorysów Inwestorskich (KI) Oraz Zbiorczego Zestawienia Kosztów (ZZK), Wstępnego Harmonogramu Robót (WHR);
Każdy z etapów należy wykonać w terminie podanym poniżej:
ETAP I 30 dni od dnia zawarcia Umowy;
ETAP II CZĘŚĆ II.I. 45 dni od dnia zaakceptowania wykonania etapu I;
CZĘŚĆ II.II. 45 dni od dnia zaakceptowania wykonania koncepcji wstępnej;
ETAP III 5 lub 6 miesięcy od dnia zaakceptowania wykonania koncepcji szczegółowej;
ETAP IV 5 lub 6 miesięcy od dnia zaakceptowania wykonania etapu III;
Planowany termin realizacji etapów I, II, III i IV wraz z uzyskaniem prawa do wykonywania robót budowlanych (ostatecznej decyzji pozwolenia na budowę, zgłoszenia robót) wynosi maksymalnie 16 miesięcy od dnia zawarcia umowy.
Wg powyższych terminów pozwolenie na budowę powinno być wydane pod koniec 2021 roku.
 

·
Registered
Joined
·
2,237 Posts
^^
Gdyby kogoś interesowała dokumentacja przetargowa z programem funkcjonalno-użytkowym to znajdzie ją tutaj: https://platformazakupowa.pl/transakcja/347028

Wg dokumentacji konieczność całkowitej rozbiórki budynku jest wciąż tylko jedną z opcji, która ma zostać wybrana podczas Analizy Funkcjonalno-Technicznej.

Nowy/stary budynek będzie miał wysokość 25 m i pięć kondygnacji naziemnych i jedną podziemną.

Powierzchnia użytkowa budynku będzie wynosić od 23 500 m2 do 25 500 m2 w zależności od wersji.

Bardzo ciekawą kwestią jest utworzenie w planowanym budynku oddziału kardiochirurgii. Wg wyznaczonych wytycznych na oddziale planuje się wykonanie ponad 1000 operacji kardiochirurgicznych rocznie: Chodzi tutaj o:
 • Transplantacje serca
 • Wszczepianie systemów wspomagania serca
 • Implantacje ECMO (pozaustrojowego utlenowania krwi)
 • Operacje klasycznych tętniaków aorty oraz wszczepionych stentgraftów
 • Operacje TAVI (Przezskórne wszczepianie zastawki aortalnej)
 • Klasyczne małoinwazyjne i torakoskopowe operacje zastawkowe
 • Operacje przęsłowania tetnic wieńcowych serca metodami małoinwazyjnymi
Oddział Kardiochirurgii będzie składał się z:
 • oddziału łóżkowego (30 łóżek)
 • bloku operacyjnego z 2 salami operacyjnymi
 • oddziału pooperacyjnego (10 łóżek)
 • Wojewódzkiego Centrum ECMO i Wspomagania Serca (4 łóżka)
 

·
Registered
Joined
·
715 Posts
^^ nie wiem czy tam się będzie mieścić część szpitalna czy przychodnia. u nas mówią na wszystko "szpital". bardziej chciałem pokazać bryłę budynku, która wydaje mi się ciekawa.
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,824 Posts
Discussion Starter #547
Dobiega końca budowa szpitala na Bielanach za 560 mln zł


Inwestycje, Dobiega końca budowa szpitala Bielanach [FOTO] - zdjęcie, fotografia


W gotowym już pawilonie dla oddziałów zakaźnych i przychodni przyszpitalnych w nowym kompleksie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu służby inwestora, marszałkowskiej spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, sprawdzają, czy wszystko zostało zrealizowane jak należy, by w lipcu przekazać obiekt użytkownikom. Pawilon psychiatryczny zostanie oddany do użytku późną jesienią, nowy budynek główny w grudniu.

- Inwestycja na Bielanach postępuje mimo trudności kadrowych firm wykonawczych, wynikających z wciąż obecnych obostrzeń przeciwepidemicznych, oraz problemów z dostawami materiałów i podzespołów. Liczymy się z opóźnieniami, ale mam nadzieję, że tegoroczny termin zakończenia inwestycji zostanie dotrzymany – mówi marszałek Piotr Całbecki.


Stopniowo wypełniają się pomieszczenia w nowym budynku administracyjnym. Działa już przeniesiona tu ze szpitala zakaźnego pracownia cytostatyków, w której przygotowuje się leki stosowane w chemioterapii onkologicznej. Ulokowany także tutaj robot apteczny – główny element przyszłej centralnej apteki lecznicy – jest już niemal kompletny. Ostatnie podzespoły, zakupione we Włoszech, pojawią się w Toruniu już wkrótce. Rozruch próbny jeszcze latem.
W segmencie zakaźnym, który przechodzi obecnie proces weryfikacji inwestorskiej, zastosowano zabezpieczenia gwarantujące stuprocentowe bezpieczeństwo mikrobiologiczne. Wydzielono w nim sale dla pacjentów z chorobami wysokozakaźnymi – z zupełnie oddzielonym wejściem i śluzami, wyposażone w respiratory. Koordynator ds. chorób zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym doktor Joanna Petelska-Michorzewska podkreśla, że na przyjęte tu rozwiązania miały wpływ doświadczenia obecnej epidemii Covid-19.

Ostatnie prace wykończeniowe prowadzone są w nowym budynku głównym – w którym działają już mi.in. windy i instalacje w salach operacyjnych – oraz w budynku oddziałów psychiatrycznych. W lipcu powinien też być gotowy napowietrzny łącznik komunikujący oba te budynki. Na swoim miejscu, na betonowych dźwigarach na wysokości pierwszego piętra, spoczywa zmontowany z prefabrykatów stalowy szkielet konstrukcji, wkrótce zostaną domontowane elementy szklane.
Na budowie pracuje obecnie ok. 130 osób. Firmy skróciły czas pracy i zapewniły pracownikom środki ochrony osobistej. Wprowadzono limity pracujących na poszczególnych odcinkach budowy, powszechnie stosowane są preparaty dezynfekcyjne.
Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Jej koszt to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł pochłania najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach medycznego pakietu stulecia, czyli samorządowego wojewódzkiego programu modernizacji najważniejszych w Kujawsko-Pomorskiem placówek służby zdrowia. Zakończenia inwestycji urzędnicy spodziewają się w czwartym kwartale 2020. 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,824 Posts
Discussion Starter #550
Rozpoczęła się budowa nowego obiektu dla hospicjum "Światło". Przy okazji dawną urodę odzyskać ma zabytkowy park


Tak będzie wyglądał nowy budynek dla Hospicjum Światło
Tak będzie wyglądał nowy budynek dla Hospicjum "Światło"

W sąsiedztwie największej w województwie inwestycji medycznej, nowego kompleksu dla Szpitala Wojewódzkiego im. Rydygiera, powstaje bardzo oczekiwany obiekt – nowy budynek dla hospicjum „Światło”.

Budynek będzie dwukondygnacyjny, w części podpiwniczony, o powierzchni użytkowej ponad 1600 m kw. Znajdą się tam pokoje pacjentów, gabinety lekarskie i pielęgniarskie, sala rehabilitacyjna, magazyny sprzętu medycznego, szatnie, kuchnia itp. Na parterze urządzona zostanie nieduża oranżeria, która zapewni pacjentom wytchnienie w otoczeniu zieleni niezależnie od pory roku.

Prace na budowie postępują. Wykonano już podpiwniczenie i część murów parteru. Zaizolowano ściany i ławy fundamentowe. Trwa budowa kanalizacji deszczowej i kanalizacji sanitarnej.
Pawilon, w którym teraz przebywają pacjenci, nie nadaje się do modernizacji, a warunki są tu niezbyt komfortowe - przyznaje dyrektor hospicjum Tomasz Krzysztyniak. - Mamy dwu-, trzy-, a nawet czteroosobowe sale chorych. Nowy obiekt pomieści 24 łóżka (o jedno więcej niż dotąd) w pokojach jedno- i dwuosobowych.
Za niecały rok
Według pierwotnych planów nowy obiekt już od stycznia powinien służyć pacjentom hospicjum. Potem mowa była o rocznym poślizgu. Aktualny termin ukończenia robót to marzec przyszłego roku.

Inwestycja pochłonąć ma około 12 mln zł. To pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego i środki hospicjum (finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia).

Dar rajcy
Jednym z budynków w którym gospodarzy hospicjum „Światło”, jest tzw. Prezydentówka. Pałacyk wzniesiony w XVIII wieku, potem kilkakrotnie przebudowany, zwany też Białym Dworem, w międzywojniu służył władzom miasta jako letnia rezydencja. Starsi torunianie pamiętają resztki pałacowego parku z zbiornikiem wodnym i rzeźbami. Po wojnie mieściło się tu m.in. przedszkole, a później oddział foniatryczny bielańskiego szpitala.
Od 8 lat Prezydentówka służy administracji hospicjum. Na to, by umieścić tu pacjentów nie zezwalają przepisy przeciwpożarowe. Strome schody w zabytkowym pałacyku mocno utrudniałyby ewakuację chorych. Budowie nowego obiektu dla hospicjum towarzyszyć będą remont Prezydentówki i rewaloryzacja części otaczającego ją parku. W pałacyku wymienione zostaną parkiety i płytki tarasowe. Budowlańcy naprawią źle wyprofilowane parapety i bardzo zużyte zewnętrzne schody.
Park odzyska dawny układ. Usunięte zostaną współczesne elementy zaburzające harmonię kompozycji roślinnej. Nowe nasadzenia będą zgodne z dawnymi założeniami. Posadzone zostaną rośliny gatunków i odmian stosowanych w tej okolicy w końcu XVIII i w XIX wieku. Konserwację przejdą pozostałości zabytkowej małej architektury, w tym kamień pamiątkowy ku czci Daniela Christopha Janitzena, dawnego właściciela folwarku Bielany, toruńskiego rajcy i poczmistrza, który w testamencie przekazał swój majątek miastu. Planuje się także rekultywację zachowanego stawu i wykonanie wgłębnika w miejscu drugiego nieistniejącego już akwenu.
Jak zapewnia prezes KPIM, nowy budynek będzie harmonizować z zabytkowym sąsiedztwem. Wygląd elewacji skonsultowano z konserwatorem zabytków.
 

·
Registered
Joined
·
2,237 Posts
Informacja z otwarcia ofert dla przetargu na opracowanie kompletnej dokumentacji technicznej dla zadania pn. „Przebudowa i rozbudowa istniejącego starego budynku głównego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Św. Józefa 53-59 w Toruniu":Ciekawostką jest fakt, że zamawiający przeznaczył na sfinansowanie zamówienia aż 17 270 000 zł. To by oznaczało, że wszystkie oferty mieszczą się w budżecie. Pytanie czy większość z nich nie zawiera rażąco niskiej ceny, a przy tym czy zostały w nich przewidziane wszystkie założenia zamawiającego? :unsure:
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,824 Posts
Discussion Starter #554
Szpital na Bielanach: administracja już na nowym, zakaźny przeniesie się jesienią

Budowa nowego szpitala na Bielanach. Zakończenie całej inwestycji za 560 mln zł zostało zaplanowane na późną jesień 2020

Budowa nowego szpitala na Bielanach. Zakończenie całej inwestycji za 560 mln zł zostało zaplanowane na późną jesień 2020 (SkyDrone Studio)


Niedawno zakończyła się przeprowadzka administracji do nowego budynku. W tym samym obiekcie jest także nowa pracownia cytostatyków i prosektorium.
Na jesieni do nowego skrzydła prawdopodobnie przeniesiony zostanie oddział zakaźny. - Budynek nie jest jeszcze w pełni oddany - mówi Janusz Mielcarek, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. - Ale ze względu na niepewną sytuację epidemiczną chcielibyśmy oddział zakaźny przenieść w pierwszej kolejności.

Nowoczesne pomieszczenia są zdecydowanie lepiej przygotowane do przyjęcia pacjentów z chorobami zakaźnymi. Nowy budynek szpitala jest bowiem w odróżnieniu od poprzedniego specjalnie zaprojektowany na potrzeby szpitala zakaźnego, z odrębnymi szlakami komunikacyjnymi dla osób zdrowych i chorych, z nowoczesnymi systemami wentylacji i śluzami. - Będziemy dysponować ok. 40 łóżkami, także w pełni izolowanych salach z możliwością podłączenia respiratora, oraz dwoma izolatkami z wymianą powietrza i podciśnieniem - wylicza rzecznik.

 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,824 Posts
Discussion Starter #555
Rozbudowa szpitala na Bielanach. Tak wyglądają pokoje administracji, sale operacyjne i korytarze

Meldunek z rozbudowy szpitala na Bielanach. Zobaczcie, jak wyglądają pokoje administracji, sale operacyjne i korytarze [dużo zdjęć]Na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego trwają intensywne prace. Kilka budynków nowej części szpitalnego kompleksu jest już gotowych. Zgodnie z ostatnim zatwierdzonym harmonogramem inwestycja zakończy się w pierwszym kwartale 2021 roku.


Budynek administracyjny bez apteki szpitalnej; garaż wielopoziomowy; Budynki techniczne (kotłownia olejowa, trafostacja, garaż dla karetek), podziemny neutralizator ścieków dla centralnej sterylizacji i stacji mycia łóżek), trafostacja i podziemny neutralizator ścieków dla oddziałów zakaźnych, miejsce gromadzenia odpadów komunalnych, agregat prądotwórczy (DRUPS) ze zbiornikiem paliwa. Zbiornik ZBW3 – zbiornik na wodę pitną zapasowe źródło wody dla szpitala to miejsca już gotowe w nowej części szpitalnego kompleksu.
Z kolei dla szpitala zakaźnego i poradni przyszpitalnych, budynku bramy wjazdowej i rozprężalni gazów medycznych trwa procedura odbiorowa.


Które z ważnych instalacji są już gotowe?
Wszystkie instalacje, zarówno wewnętrzne, jak i sieci zewnętrzne są już gotowe lub są na etapie końcowym. Ponieważ działają w systemie, zostaną uruchomione dopiero po zakończeniu odbiorów budynków. Instalacje są częścią budynków, więc nie mogą zostać przekazywane oddzielnie.

Kolejne budynki zostaną przekazane zostaną do użytku zgodnie z zatwierdzonym harmonogramem:
 • szpital zakaźny z poradniami – we wrześniu 2020
 • nowy budynek główny – koniec listopada 2020,
 • szpital psychiatryczny – październik 2020.
Zgodnie z ostatnim zatwierdzonym harmonogramem cała inwestycja zakończy się w pierwszym kwartale 2021 roku. Po zakończeniu budynku głównego , czyli pod koniec listopada 2020 roku rozpocznie się procedura odniorowa, która ma trwać 2 miesiące. W związku z tym na początku lutego będą mogli być przyjmowani pacjenci

Jak informuje Beata Krzemińska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, zaawansowane są także prace w zakresie zagospodarowania terenu.
- Powstają dziedzińce wewnętrzne, ścieżki utwardzone i parkowe, nawierzchnie, posadzone są krzewy, zagospodarowane trawniki. Powstaje także parking naziemny w miejscu, gdzie dotychczas stały kontenery biura budowy - wymienia Beata Krzemińska.
 

·
Registered
Joined
·
2,237 Posts
Znane są już projekty, o których finansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) będzie się starać województwo kujawsko-pomorskie. Krajowy Plan Odbudowy będzie zawierał reformy i inwestycje mające służyć przywróceniu wzrostu polskiej gospodarki osłabionej przez pandemię. Polska w ramach Instrumentu może otrzymać około 23 mld euro na granty i ok. 34,2 mld euro na pożyczki.
3 projekty dotyczą inwestycji ukierunkowane na poprawę zdrowia mieszkańców na terenie Torunia. Są to:
 • Przebudowa, rozbudowa i remont budynku Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu przy ul. Św. Józefa 53-59,
 • Modernizacja Bloku operacyjnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego - lokalizacja: Konstytucji 3-go Maja 40 (Szpital Dziecięcy),
 • Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Toruniu – budowa w nowej lokalizacji – ul. Św. Józefa
To są na razie wstępne propozycje i dotyczą jedynie inwestycji wojewódzkich. Osobne projekty złożyło miasto Toruń, jednak dokładnej listy nie udało mi się ustalić. Możliwe, że podczas konsultacji pojawią się jeszcze jakieś propozycje.

Tutaj znajduje się prezentacja dotycząca wojewódzkiej części projektów KPO: https://www.kujawsko-pomorskie.pl/pliki/2020/wiadomosci/20200805_kpo/KPO_konsultacje_050820.pdf
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,824 Posts
Discussion Starter #560
Budowa szpitala na Bielanach. Kiedy wreszcie otwarcie?


Rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera z drona.
Rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera z drona. Sky Drone Studio dla KPIMRozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera powoli zbliża się do końca. Gotowy jest już między innymi nowy gmach szpitala zakaźnego z przyszpitalnymi przychodniami, który do bielańskiego kompleksu przeniesie się z ul. Krasińskiego.


Na parterze dwupiętrowego obiektu znalazły się m.in. sale nazywane w medycznym żargonie „wysoko zakaźnymi”, ze śluzami, w których personel zmieni odzież, i z miejscami na respiratory. Dla kierowanych tu pacjentów powstało osobne wejście. Na pierwszym i drugim piętrze mieścić się będą dwa oddziały leczenia chorób zakaźnych, każdy z 18 łóżkami. Dwuosobowe sale chorych mają osobne sanitariaty.

Początkowo przekazanie budynku szpitalowi planowano na lipiec. Termin, jak informuje biuro prasowe Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, przesunięty został ze względu na ograniczenia w organizacji prac związane z epidemią.

Windą z lądowiska

Końca dobiegają też roboty budowlane w budynku szpitala psychiatrycznego. Ten obiekt ma zostać przekazany inwestorowi jesienią.
Trwa budowa łącznika (na wysokości pierwszego piętra) między szpitalem psychiatrycznym a nowym budynkiem głównym kompleksu szpitalnego. Gotowe są: stalowa konstrukcja łącznika, elementy dachu i podłóg. Łącznikiem przemieszczać się będzie personel i transportowani będą pacjenci szpitala psychiatrycznego do Zakładu Diagnostyki Obrazowej lub na Oddział Intensywnej Terapii.

Na dachu budynku głównego montowane są klatka schodowa prowadząca na lądowisko dla śmigłowców, a także platforma, która umożliwi transport niepełnosprawnych z płyty lądowiska do windy. W innych obiektach bielańskiego kompleksu kładzione są tapety, malowane ściany, zakładane rolety.

Robot rewolucjonista

W pomieszczeniach apteki szpitalnej trwają prace nad nowoczesnym robotem aptecznym. To urządzenie zrewolucjonizuje sposób dostarczania leków pacjentom szpitala. Robot, oczywiście na zlecenie lekarzy, przygotowywać będzie pakiety lekarstw na całą dobę dla każdego chorego. Pilnie potrzebne leki wysyłane będą pocztą pneumatyczną.

W otoczeniu szpitala trwa sadzenie krzewów i drzewek, wytyczanie ścieżek i alej parkowych. Budowany jest mur gabionowy, czyli konstrukcja z metalowych prętów wypełniona na przykład kamieniami, który ma zapewnić sąsiadującym ze szpitalem posesjom izolację od hałasu dochodzącego z parkingu. Parking naziemny od strony ul. Osiedlowej, obliczony na 112 pojazdów, jest na ukończeniu.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to największa obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Kosztuje 560 mln złotych.


 
541 - 560 of 565 Posts
Top