SkyscraperCity banner

41 - 60 of 7706 Posts

·
Registered
Joined
·
17,607 Posts
Wiecha na basenie na Stawkach


hoł 21-03-2006 , ostatnia aktualizacja 21-03-2006 17:52
GAZETA WYBORCZA


Budowlańcy zawiesili we wtorek wiechę na budowie pływalni na Stawkach.


Obiekt, który powstanie przy SP nr 14 na ul. Hallera, będzie pierwszym kąpieliskiem w lewobrzeżnej części miasta. Składać się ma z basenu sportowego oraz dwóch połączonych ze sobą mniejszych niecek: do nauki pływania i rekreacyjnej. Atrakcjami dla kąpiących się będą m.in.: sztuczna rzeka, kaskada, dwa gejzery oraz 60-metrowa zakręcona zjeżdżalnia. Koszt budowy to 8,2 mln zł, otwarcie - w lipcu br.
 

·
Registered
Joined
·
561 Posts
Discussion Starter #42
Obok wieżowca budowanego przy ulicy Rejtana (zdjęcia JaCkA w innym treadzie), powstanie nieopodal drugi wieżowiec - apartamentowiec budowany przez firmę Grabowcy Sp. z o o. Będzie miał 8 kondygnacji.
To będą 2 pierwsze wieżowce wybudowane w mieście od 1989 roku!!!

W dziale Najbliższa Oferta jest wizualka tego apartamentowca
link do strony:
http://www.grabowscy.org/
 

·
łowca hotdogów
Joined
·
4,933 Posts
^^

Zawsze chciałem to powiedzieć, ale nie było okazji, to hasło mała metropolia z sercem i urokiem strasznie mi się podoba. :)
 

·
Registered
Joined
·
561 Posts
Discussion Starter #44
a_weirdo said:
^^

Zawsze chciałem to powiedzieć, ale nie było okazji, to hasło mała metropolia z sercem i urokiem strasznie mi się podoba. :)
niedługo zmieniam - otoczony zielenią, przepasany zielenią ;)
 

·
Registered
Joined
·
192 Posts
Zakończenie remontu leśniczówki oraz budowa młyna to część prac, jakie w tym roku mają być przeprowadzone na toruńskiej Barbarce.


Remontem leśniczówki zajmują się podopieczni Centrum Integracji Społecznej CISTOR. Prace mają zakończyć się przed wakacjami.

Na kolejny etap prac miasto ogłosiło jednak następny przetarg. Na oferty czeka do końca marca.

– Za miesiąc, może nawet wcześniej te prace powinny ruszyć – twierdzi Piotr Całbecki, dyrektor Wydziału Rozwoju i Projektów Europejskich.

Dzięki temu remontowi w części budynku gospodarczego powstanie stajnia. Tu trzymane będą m.in. konie. Prace obejmą też instalacje oraz drogę do leśniczówki. W jej otoczeniu zostanie zamontowane oświetlenie.

Na tym prace w tym roku się nie skończą. Dalsze są planowane na drugie półrocze.

– Wówczas wyremontowane zostaną dwa budynki stojące z tyłu kompleksu na Barbarce. Wcześniej były one wykorzystywane jako obiekty mieszkalne. Planowana jest także odbudowa młyna – zapowiada dyrektor Całbecki.

Całość prac na Barbarce ma się zakończyć w przyszłym roku. W sumie będą kosztowały 4 miliony złotych.
 

·
Registered
Joined
·
192 Posts
No tak.Ten tekst jest całkiem niezły

Barbarka to generalnie duży obszar leśny znajdujący się w północno-zachodniej części Torunia.
W jego centralnej części znajduje się cel weekendowych wypadów torunian.Jest tam jezioro, strumyki, miejsca do opalania, na grilla, ognisko, boisko.Znajduje się tam barek, szkoła leśna wypażyczalnia rowerów, a już wkrótce restauracja i hotel.Jest ciekawie położona i coraz popularniejsza.W ciepłe dni trudno znaleść miejsce na parkingu, ale ze względu na dużą powierzchnię nie jest tłoczno.
 

·
UrbanLifeStyle
Joined
·
6,039 Posts
inwestycja al kaidy?

marcel said:


To jest wizualka całego kompleksu wystawienniczego

Moze byc ciekawie za jakis czas
boże jedyny! allachu! toż to wygląda jak meczet! rozumiem, że to takie ideowe nawiązanie: targi mają przyciągać pielgrzymów niczym mekka... no chyba, ze to al kaida pierze w toruniu swoje brudne pieniądze. i to pod nosem ojca dyrektora! co za tupet! ...i to od 1928!
 

·
Registered
Joined
·
561 Posts
Discussion Starter #50
Inwestycje na Podgórzu?

Miasto zamierza przejąć od wojska ponad 100 ha ziemi na Podgórzu. Powstałoby tu osiedle mieszkaniowe lub centrum logistyczne, np. szwedzkiej Ikei, obsługujące północną Polskę


Magistrat upatrzył sobie pas ziemi między trasą średnicową Podgórza a południową obwodnicą Torunia. Dla miasta, cierpiącego na brak terenów pod inwestycje, to idealne miejsce na budowę zakładów lub mieszkań. - Parcela ma idealne położenie komunikacyjne - mówi Bernard Kwiatkowski, szef wydziału inwestycji strategicznych Urzędu Miasta. - W pobliżu jest krajowa "dziesiątka" ze Szczecina do Warszawy, "piętnastka" do Poznania i dalej do Hamburga, a w przyszłości będzie autostrada A1. Nic dziwnego, że terenem interesuje się kapitał zagraniczny.

Jak udało nam się ustalić, miejski wydział inwestycji chce, by na gruntach, które zajmuje w tej chwili armia, powstało wielkie centrum logistyczne, obsługujące całą północną Polskę. Miasto zamierza tu przyciągnąć m.in. szwedzką Ikeę. Przedstawiciele koncernu gościli już kilka miesięcy temu w Toruniu. Lokalizacją w lewobrzeżnej części miasta interesowały się też przedsiębiorstwa z Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Możliwe jest też inne rozwiązanie. Zamiast zakładów może tu powstać nowe osiedle mieszkaniowe. Miasto od lat dusi się, bo nie ma atrakcyjnych miejsc na budowę domów.

Na razie w miejscu tym znajdują się jednak wojskowe magazyny. Dlatego w sprawie przejęcia gruntów miasto chce porozumieć się z resortem obrony.

Źródło:GW, Jacek Hołub 28-03-2006
 

·
Registered
Joined
·
192 Posts
[Toruń]Szansa dla Metronu

"Nowości"
Marek Nienartowicz, Czwartek, 30 Marca 2006

Urządzenia do pozyskiwania energii z głębi ziemi ma produkować toruński Metron.

Ten pomysł pochodzi od firmy Seven Rocks Mining. Po zakończeniu postępowania układowego ma ona zainwestować 35 milionów dolarów w Metron. Ta firma ma siedzibę w Londynie, a oddział w Los Angeles. Zajmuje się opracowywaniem, pozyskiwaniem oraz wdrażaniemi zarządzaniem technologiami przemysłowymi.

Jak w Ameryce

- Firma działa na zasadach amerykańskich - wyjaśnia reprezentujący Seven Rocks Mining Marian Litwinowicz, który przedstawia się jako twórca Rządowego Centrum Studiów Strategicznych w 1996 roku. - Gdy pojawia się jakieś zagadnienie, zbiera się zespół specjalistów. Ma on wsparcie wielkich firm i korporacji. Działają w niej Polacy żyjący poza granicami kraju. Jednym z nich jest Bohdan Żakiewicz.

Seven Rocks Mining ma „projekt aktywizacji pokładów minerałów, które ze względu na różne przeszkody nie były dotąd wykorzystywane”. Chce wykorzystać złoża antracytu na południu Polski.

- Od Jastrzębia do Wałbrzycha jest 20 miliardów ton antracytu na głębokości 1200-1500 metrów pod powierzchnią ziemi i 60 mld ton na głębokości 1500-2000 metrów - wylicza Marian Litwinowicz.

W 16 miejscach miałyby powstać odwierty. Na powierzchnię ziemi do specjalnych generatorów miałby trafiać metan. Efektem finalnym całego procesu technologicznego miałaby być energia elektryczna.

- Teraz są sprzyjające okoliczności dla takiej inwestycji. Poszukiwane są bowiem nowe źródła energii. Dotąd takie przedsięwzięcie na małą skalę było realizowane w Australii. Na większą byłoby po raz pierwszy w Polsce. Ilość energii uzyskanej w ten sposób pokryłaby potrzeby energetyczne Polski - uważa Marian Litwinowicz.

Urządzenia z Metronu

Urządzenia potrzebne do tej inwestycji miałby produkować właśnie toruński Metron. Seven Rocks Mining jako potencjalny inwestor został znaleziony przez Leszka Pilarskiego, prezesa toruńskiej firmy. Rozmowy o dokapitalizowaniu Metronu toczą się od jesieni ubiegłego roku.

- Wiarygodność Seven Rocks Mining nie powinna budzić wątpliwości - uważa prezes Pilarski.

Firma Seven Rocks Mining na początek objęłaby w Metronie 26 tysięcy udziałów za 13 mln zł. W sumie to 36 procent udziałów w firmie.

- Jesteśmy zainteresowani uzyskaniem z czasem większości udziałów - podkreśla Marian Litwinowicz.

Oprócz sprzętu do eksploatacji podziemnych złóż, Metron miałby także produkować dla Seven Rocks Mining urządzenia do produkcji nawozów mineralnych.

- Chcemy wykorzystać dorobek Metronu - twierdzi przedstawiciel brytyjskiej firmy.

- Podstawowa działalność Metronu, czyli produkcja wodomierzy, jest coraz mniej opłacalna - tak prezes Pilarski uzasadnia nowe plany produkcyjne swojej firmy.

Pomysł z dokapitalizowaniem Metronu przez Seven Rocks Mining już kilka miesięcy temu wzbudził kontrowersje wśród pracowników i działaczy związków zawodowych z Metronu. Obawiano się, między innymi, likwidacji miejsc pracy.

Tymczasem Marian Litwinowicz powiedział, że będzie 200-300 nowych miejsc pracy.
 

·
Somewhere Back In Time
Joined
·
7,435 Posts
Myślę że powinieneś Arku założyć wątek zbiorczy o inwestycjach w Toruniu..bo wg mnie akurat sprawa z artykułu który zamieściłeś wyżej nie zasługuje narazie na osobny wątek...bo może spory bałagan powstać na forum później gdy każda inwestycja toruńska będzie osobno, nietylko dla forumowiczów z Polski ale i Was torunian...póki jeszcze nic o metronie nie wiadomo konkretnie nie ma co wątku tworzyć i dlatego zbiorczy wątek inwestycyjny jest jest lepszym rozwiązaniem.
 

·
Registered
Joined
·
561 Posts
Discussion Starter #54
JaCeK ! said:
Jestem bardzo zaskoczony- zauważyłem że dopiero co zamontowano oświetlenie na stadionie KS Toruń :)


Dziwne trochę, że słupy oświetleniowe są wewnątrz trybun a nie na zewnątrz- widać chcieli jak najtaniej. Może słusznie jesli za kilka lat miałby i tak powstać nowy stadion.
Słupy były już wcześniej...ale oświetlenia nie było ;) tylko głośniki!
Nie wiem, być może nowe słupy zamontowali..
Trochę to przeszkadza w oglądaniu zawodów, no ale cóż..takie życie panie i panowie!
 

·
Kierownik Budowy
Joined
·
4,741 Posts
Inwestycja Sharpa coraz bardziej prawdopodobna

Paweł Dobrowolski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych w rozmowie z PAP stwierdził, że po rozmowach szefa polskiej dyplomacji Stefana Mellera w Japonii inwestycja japońskiego koncernu Sharp w Polsce wydaje się coraz bardziej prawdopodobna.

Dzisiaj Stanisław Meller zakończył kilkudniową wizytę w Japonii. Spotkał się z ministrem spraw zagranicznych tego kraju Taro Aso oraz Japońsko-Polską Grupą Parlamentarną.

W sobotę odwiedził zakłady koncernu Sharp w miejscowości Katayama pod Nagoyą. Firma ta zamierza wybudować pod Toruniem fabrykę telewizorów LCD. Dzięki inwestycji może powstać 10 tys. miejsc pracy. Nie załatwiono jednak jeszcze formalności prawnych, a negocjacje w tej sprawie są w końcowej fazie.

"Polska stanowi dla Sharpa niezwykle ważne i ciekawe miejsce, w którym można rozpocząć inwestycje w Polsce" - powiedział Dobrowolski.

"Wydaje się po tych rozmowach, że jesteśmy znacznie bliżej niż dalej do tego, by ten japoński potentat wszedł na polski rynek jako producent i twórca miejsc pracy" - podkreślił.

"Wiele następnych wielkich koncernów japońskich jest gotowych pójść tą samą drogą. Takie mieliśmy odczucie po rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Japonii - ocenił Dobrowolski. - W najbliższych tygodniach dowody na to, że japońskie firmy chcą inwestować w polski rynek będą oczywiste i widoczne".

Tematem spotkania Mellera z ministrem Aso były głównie stosunki dwustronne obu krajów. "Znaleźliśmy po stronie Japonii ogromną sympatię i zrozumienie, wielkie zainteresowanie Polską jako niezwykle interesującym i perspektywicznym rynkiem Europy" - powiedział rzecznik MSZ.

Według niego, kilkakrotnie Japończycy sugerowali jednak, by w Polsce budowano lepsze drogi, co wydaje się kluczowe dla takiego potentata jak japoński biznes. "Miałem wrażenie, że oni tylko na to czekają, aż zaczniemy budować lepsze drogi" - ocenił Dobrowolski.

Zainteresowanie gospodarcze Japonii Polską owocuje także tworzeniem instytucji naukowych i kulturalnych. Według rzecznika MSZ, jeszcze w tym roku w Tokio powinien powstać ośrodek promocji Polski w Japonii. Szef polskiej dyplomacji podjął zobowiązanie, by jak najszybciej ten projekt zrealizowano.

Jak poinformował Dobrowolski, w trakcie rozmów z ministrem Aso omówiono także sytuację międzynarodową, m.in. w Unii Europejskiej, stosunki z Rosją, sytuację w Azji z uwzględnieniem zagrożenia ze strony Korei Płn. i sytuację na Białorusi. Japonia zadeklarowała, że jest gotowa współpracować z Polską w dziedzinie programów
pomocowych wobec Ukrainy.

"PAP"
 

·
Registered
Joined
·
17,607 Posts
Wielki kocioł z etatami

Radosław Rzeszotek, Wtorek, 11 Kwietnia 2006

Firma RUG Riello, jeden z największych w Europie producentów kotłów grzewczych, otwiera dziś w Toruniu kolejną linię produkcyjną.

Od zaraz potrzeba na produkcję 50 pracowników. W najbliższej przyszłości zatrudnienie ma znaleźć nawet do 200 osób.


- Wydawało mi się, że przy takim poziomie bezrobocia, jakie jest w Polsce, nie będziemy mieli problemów ze znalezieniem pracowników - mówi Alberto Panzeri, dyrektor generalny RUG Riello Urządzenia Grzewcze SA. - Tymczasem choć ogłaszaliśmy się już w lokalnej prasie i radio, odzew jest znikomy.

Włoski inwestor, którego obroty w roku ubiegłym wyniosły ponad 550 milionów euro, wybudował już w Toruniu przy ul. Kociewskiej kilka linii produkcyjnych. Hale produkcyjne znajdują się w obiektach należących niegdyś do Toralu. W sumie zatrudnionych jest w nich około 200 osób - w większości kobiet. Produkcja jest w znacznym stopniu zautomatyzowana. Jak dotąd, Włosi z RUG Riello zainwestowali w Toruniu ponad 60 milionów euro. Większość tej kwoty została przeznaczona na zbudowanie infrastruktury. Alberto Panzeri zapewnia, że warunki pracy w jego firmie są bardzo dobre. Zarobki zresztą również. Jako zaletę swojego przedsiębiorstwa wymienia zatrudnianie kobiet po urlopach macierzyńskich.

- Zapewniam, że nasi pracownicy będą bardzo zadowoleni - dodaje Panzeri. - Zdaniem waszej inspekcji pracy, nasza fabryka jest najbardziej przyjazna pracownikom w całym województwie.

Prawie 90 procent kotłów wyprodukowanych w Toruniu trafia za granicę. Odbiorcami włoskiego sprzętu są kraje europejskie i azjatyckie - od Francji, Wielkiej Brytanii, po Iran i Białoruś.

"NOWOŚCI"
 

·
Registered
Joined
·
17,607 Posts
Więzienie w Toruniu - nikt nic nie wie


Karol Dolecki 11-04-2006 , ostatnia aktualizacja 11-04-2006 19:23
GAZETA WYBORCZA


Prezydent Torunia i wojewoda chowają głowę w piasek w sprawie budowy przy ul. Topolowej więzienia dla 600 osób. - Nikt nie chce się na ten temat wypowiadać - mówi po pierwszych konsultacjach Józef Jaworski, szef rady miasta


W poniedziałek ujawniliśmy, że planów budowy zakładu karnego w Toruniu nikt dotąd nie konsultował z władzami miasta, choć sprawa jest prawie przesądzona. Ministerstwo Sprawiedliwości zgodziło się już na przejęcie w trwały zarząd policyjnych obiektów na obrzeżach osiedla Rubinkowo (vis-a-vis Elany), a Centralny Zarząd Służby Więziennej wyliczył, że na zaadaptowanie ich na więzienie potrzeba 8 mln zł. To niewiele, zważywszy że wybudowany niedawno od podstaw Areszt Śledczy w Piotrkowie kosztował 82 mln zł. Dlatego na wydatek ten resort jest już przygotowany.

Mimo tych okoliczności, prezydent Torunia Michał Zaleski pozostaje bierny. - Ani on, ani wojewoda oficjalnie nie wiedzą o tej sprawie - mówi Jaworski, który po rozmowie z "Gazetą" w poniedziałek podjął konsultacje z władzami miasta i regionu. - Prezydent rozczytywał się o budowie więzienia w prasie, ale nie wie, skąd wypływają te informacje. Do magistratu drogą oficjalną one nie dotarły. Nie najlepiej to świadczy o inwestorach, gdy miasto dowiaduje się o ich planach z prasy.

Według Jaworskiego zaskoczony jest też wojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau. Również on nie został poinformowany przez resort o zamiarach postawienia zakładu karnego w Toruniu. - Dlatego ani prezydent, ani wojewoda nie chcą się wypowiadać na temat tej sprawy - twierdzi szef rady miasta.

Jak dotąd, jest on jedyną osobą w magistracie, która wyraziła swój pogląd na pomysły zarządu SW i MS. - Oczekujemy w Toruniu inwestycji zewnętrznych i nikt rozsądny nie powinien wybrzydzać. Ale więzienie to nie jest coś, co przyniesie nam splendor - powiedział.

Według założeń SW zakład karny ma ruszyć już w przyszłym roku. Na razie nie ustalono tylko, jakiego rodzaju przestępcy będą odsiadywali w nim wyroki.
 

·
Registered
Joined
·
17,607 Posts
Tajemniczy partner

Roman Such,
Środa, 12 Kwietnia 2006


Na razie toruński Polchem straszy nie do końca rozebranymi, dawnymi halami produkcyjnymi i instalacjami. Niebawem ma to się zmienić.

Właściciel wykupionego terenu po dawnej fabryce chemicznej, Jerzy Bańkowski, ujawnił, że prowadzi rozmowy z zagranicznym developerem zainteresowanym inwestycjami w Polsce.


– Jest to duży, poważny partner, ale szczegółów nie mogę ujawnić – zastrzega Bańkowski, prezes firmy Nesta- Bis. Trudno też mówić o szczegółach planowanej inwestycji. Nie powstanie tu jednak nowy obiekt produkcyjny, a przeciwnie centrum rekreacyjne, handlowe.

– Może aquapark, hotel, baza dla portu cargo pobliskiego toruńskiego lotniska, obiekty handlowe, a także jakieś atrakcje, które zatrzymałyby na dłużej turystów odwiedzających Toruń. Zazwyczaj zatrzymują się oni w naszym mieście tylko na kilka godzin, zwiedzą starówkę i jadą dalej. Przyszły inwestor myśli o jakimś parku rozrywki, który okazałby się atrakcyjny dla turystów – wyjaśnia właściciel pofabrycznych włości.

Co jednak z tego wyniknie trudno przesądzić. Ale chętnie poznalibyśmy propozycje, oczekiwania naszych Czytelników, jak zagospodarować ponad 50 hektarów atrakcyjnie położonego terenu przy drodze wylotowej z miasta.

"NOWOŚCI"
 
41 - 60 of 7706 Posts
Top