SkyscraperCity banner

7801 - 7820 of 7891 Posts

·
Registered
Joined
·
263 Posts
Na serio proponuję oddelegowywać regularnie grupy urzędników i włodarzy na intensywne łażenie po Toruniu
Wsadził bym obowiązkowo jednego lub dwóch na wózek inwalidzki. A kolejnym dwóm dał śpiące dziecko w wózku do prowadzenia. Skończyłaby się miłość do brukowania wszystkiego kocimi łbami.
 

·
Registered
Joined
·
720 Posts
słaba ta modernizacja Polomarketu. pomijając szkaradny płot, to sama bryła też nic nie zyskała.liczyłem na dwuspadowy dach. a tu mamy stary klocek, który został z przodu obity srebrną blachą. bez finezji i polotu.
 

·
Registered
Joined
·
720 Posts
Od 2018 roku w Toruniu działa Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Prawdopodobnie już niebawem zyska ono nową siedzibę przy ul. Polnej.


- Zależy nam najbardziej na przygotowaniu dokumentacji budowlanej nowoczesnego kompleksu szkoleniowego, do którego będą przyjeżdżać żołnierze z całej Europy – napisała na swoim fanpage’u na Facebooku Iwona Michałek. Posłanka kilka dni temu uczestniczyła w spotkaniu w sprawie budowy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej przy ul. Polnej w Toruniu. Wzięli w nim udział również wiceprezydent Torunia Zbigniew Rasielewski oraz gen. dywizji Wiesław Kukuła.


Jak informuje Iwona Michałek, wsparcie inicjatywy budowy nowej siedziby CSWOT w Toruniu obiecał również Wiceminister Ministerstwa Obrony Narodowej Marcin Ociepa.
  • Przypomnijmy, że od 2016 roku w Polsce trwa proces budowy piątego rodzaju Sił Zbrojnych RP, czyli Wojsk Obrony Terytorialnej.
  • To właśnie w Toruniu w 2018 roku powstał wiodący ośrodek szkoleniowy WOT - Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. im. kpt. Eugeniusza Konopackiego ps. „Gustaw”, ps. „Trzaska”.
  • Zajmuje się on przygotowaniem żołnierzy, zarówno Obrony Terytorialnej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.
Jak informuje nas rzeczniczka prasowa Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, Sumita Mira Morzyńska, ośrodek ma już za sobą kursy kształcące instruktorów i szkolenia doskonalące dla dowódców batalionów. Co więcej instruktorzy i wykładowcy CSWOT w Toruniu przeprowadzali egzaminy na podoficerów i dowódców plutonów, a także ćwiczyli z pododdziałami amerykańskiej Gwardii Narodowej. W placówce odbywały się również inne kursy m.in. kurs doskonalący trenerów strzelców wyborowych, a także kurs obsługi moździerza.
W toruńskim centrum mają miejsce także liczne szkolenia medyczne.
– CSWOT w kooperacji z Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego zorganizowało kurs ratownika pola walki. We wrześniu odbędzie się kolejna edycja tego wydarzenia – mówi Sumita Mira Morzyńska.
Centrum było również organizatorem kursu ratownictwa taktycznego.
Planów na kolejne miesiące nie brakuje
- Z końcem września planujemy przeprowadzenie kursów szkolących instruktorów Lekkiego Moździerza Piechoty LMP-2017 – mówi rzeczniczka prasowa CSWOT. Jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, w październiku i listopadzie w ośrodku zostanie zorganizowana kolejna edycja dwutygodniowego kursu doskonalącego dowódców batalionów oraz pilotażowy kurs dowódców kompanii. - Mają one na celu podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności liderskich – tłumaczy Sumita Mira Morzyńska.
WOT w Toruniu - nowa siedziba
W chwili obecnej CSWOT usytuowane jest w dwóch miejscach: na terenie 6 Samodzielnego Oddziału Geograficznego przy ul. Sienkiewicza 37 oraz przy ul. Piastowskiej 2-8. Jak jednak potwierdza rzeczniczka CSWOT, docelowo główna siedziba znajdować się będzie przy ul. Polnej, w miejscu gdzie znajduje się dawny fort.

– Obecnie wymaga on modernizacji, rozbudowy i dostosowania do potrzeb jednostki wojskowej. Nowo powstały kompleks ma być nowoczesnym ośrodkiem szkoleniowym, zabezpieczającym współczesne potrzeby wojska – mówi Sumita Mira Morzyńska. - W tej chwili obiekt jest administrowany przez 12 Wojskowy Oddział Geograficzny, czekamy na przejęcie go w użytkowanie. Projekt rozbudowy zostanie sfinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.
żródło - Nowości
 

·
Registered
Joined
·
720 Posts
^^ tak, WOT mogą sobie zrobić gdzieś przy poligonie (który i tak nota bene wkurza blokując rozwój miasta na południe). miejsce przy ul. Polnej powinno przejąć miasto na kolejne osiedle mieszkaniowe.
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,834 Posts
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w rozbudowie
Przy ul. Żwirki i Wigury w Toruniu rozpoczęła się rozbudowa Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka. 1 września 2020 r. na terenie obiektu wmurowano kamień węgielny.

Placówka wcześniej miejska, od 2005 roku podlega samorządowi województwa kujawsko-pomorskiego. Oferuje opiekę i edukację niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży od 3. do 24. roku życia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Uczęszczają do niej uczniowie z całego województwa z niepełnosprawnościami intelektualnymi, ruchowymi, dotyczącymi słuchu i wzroku, a także autyzmem, w tym zespołem Aspergera.
W skład KPSOSW wchodzą działy: Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka, Oddział Przedszkolny, Szkoła Podstawowa z Zespołami Edukacyjno-Terapeutycznymi i oddziałami dla dzieci z autyzmem, Branżowa Szkoła I Stopnia oraz Szkoła Przysposabiająca do Pracy. Głównym celem placówki jest wychowanie młodych ludzi jako osób samodzielnych, dojrzałych do pełnienia ról społecznych, wykwalifikowanych zawodowo i aktywnie uczestniczących w życiu społecznym. Branżowa szkoła I stopnia kształci uczniów w 11 zawodach: kucharz, cukiernik, fryzjer, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, krawiec, stolarz, monter sieci i instalacji sanitarnych, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, pracownik pomocniczy krawca, pracownik pomocniczy stolarza, asystent fryzjera.
W ramach rozpoczętej rozbudowy placówki, kosztem 25,7 mln zł, powstanie boisko wielofunkcyjne i nowy kompleks warsztatów kształcenia zawodowego ze specjalistycznym wyposażeniem. Zmodernizowane zostaną internat i pracownie kształcenia praktycznego. Przy szkole powstanie też specjalistyczny basen z podnośnikiem ułatwiającym wejście do wody osobom niepełnosprawnym. Kolejne 7,8 mln zł przeznaczono na budowę przedszkola dla dzieci ze specjalnymi potrzebami, wyposażonego w sprzęt rehabilitacyjny do integracji sensorycznej, logopedycznej, muzykoterapii i aktywności ruchowej i twórczej. Placówka z 26 miejscami ma być gotowa już za rok – 1 września 2021 r.
Łącznie inwestycja ma kosztować prawie 36 mln zł, z czego 12 mln zł pochodzić będzie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wykonawcą inwestycji jest firma KWK Construction Deweloper.


 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,834 Posts
Miejsce do nowoczesnej rehabilitacjiNa zdjęciu basen rehabilitacyjny podczas otwarcia oraz goście uroczystości

Podczas inauguracji roku szkolnego 1 września 2020 r. w Zespole Szkół nr 26 nastąpiło oficjalne otwarcie specjalistycznego basenu oraz ścieżki sensorycznej. Rozwiązania te mają wspomóc rehabilitację osób z niepełnosprawnościami.

- Ktoś kiedyś powiedział, że miarą społeczności lokalnej jest jej stosunek do osób niepełnosprawnych. Chciałbym podkreślić , że Toruń jest jednym z najlepiej opiekujących się nimi miastem. Efektem wrażliwości torunian jest na przykład otwierany dzisiaj basen rehabilitacyjny z ruchomym dnem - powiedział dyrektor Zespołu Szkół nr 26 Marek Fuerst.
Nowo otwarta pływalnia, przystosowana do potrzeb osób o ograniczonej sprawności, powstała w kompleksie szkolnym przy ul. Fałata. Mieści trzy niecki - dwa baseny rehabilitacyjne, w tym basen pływacki z podnoszonym dnem, ułatwiającym wejście do wody, basen rekreacyjny, a także brodzik dla dzieci. W basenie rekreacyjnym, wyposażonym w pochylnię do zjazdu dla wózków basenowych, przewidziano takie atrakcje, jak: parasol wodny, masaż wodny i masaż powietrzny stóp, ławkę z dyszami masującymi oraz dwie kaskady wodne.
Basen został zbudowany na potrzeby uczniów i uczennic z niepełnosprawnościami. Korzystać z niego będą mogli także inni mieszkańcy.
- Z rehabilitacji w wodzie skorzystać będą mogły również osoby niepełnosprawne spoza placówki oświatowej. Oczywiście w odpowiednich terminach i godzinach – poinformował prezydent Torunia Michał Zaleski.
Oprócz basenów w obiekcie znajdują się szatnie, natryski, toalety, pokój ratownika, magazyn sprzętu i pomieszczenie socjalne. W kondygnacji podziemnej ulokowano pomieszczenia techniczne niezbędne do obsługi basenu: magazyny, rozdzielnię elektryczną, hydrofornię, węzeł cieplny i pomieszczenia higieniczno-sanitarne. Zagospodarowano także teren wokół basenu - utwardzono drogi, stworzono parking i chodniki oraz zbudowano specjalną ścieżkę sensoryczną.
Ścieżka ta będzie kolejna formą rehabilitacji dla podopiecznych placówki, uwzględniającą potrzeby i możliwości poznawcze osób z niepełnosprawnością sprzężoną. Znajdują się na niej różnorodne urządzenia służące do stymulacji polisensorycznej – zmysłów słuchu, wzroku, dotyku, smaku i równowagi. Daje ona możliwość jak najlepszego i jak najpełniejszego poznania przez osoby niepełnosprawne swojego ciała, otaczajacej przyrody oraz doświadczenia interakcji pomiędzy ciałem a otoczeniem. Umożliwia szeroką stymulację wszystkich zmysłów w naturalnym środowisku oraz kształcenie umiejętności orientacji w przestrzeni.
- Wspieranie osób niepełnosprawnych to nie tylko słowa, o których rojno i gwarno w różnych przekazach, ale przede wszystkim czyny – takie czyny, jak budowa basenu rehabilitacyjnego czy ścieżki sensorycznej. Inicjatywy te to dobry dowód na to, że Toruń sprzyja mieszkańcom z niepełnosprawnościamistwierdził prezydent Torunia Michał Zaleski.
Projektantem obiektu było Biuro inżynierskie BUDEN Paweł Gliński, a wykonawcą firma Bud Eko R.S. Szymańscy Spółka Jawna, która zrealizowała zadanie za 10,5 mln zł. Inwestycję w całości sfinansowała Gmina Miasta Toruń.

 

·
Registered
Joined
·
2,237 Posts
Trzy działki na Abisynii sprzedane. Będą nowe inwestycje

Szykują się w Toruniu kolejne inwestycje. Trzy działki w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej Toruń-Wschód na tzw. Abisynii zostały sprzedane. Do miejskiej kasy wpłynie prawie 1,3 miliona złotych. Przetarg odbył się 8 września 2020 roku.

Teren przy ulicy Świdnickiej 14 o powierzchni 0,5315 ha kupiła spółka HF Inverter, zajmująca się techniką napędową, za kwotę 454 500 złotych. Licytację drugiej działki wygrała firma Transport Ciężarowy Szymon Ryszewski. Za działkę o powierzchni 0,5027 ha musiała zapłacić 323 200 złotych.

Grunt w bardzo atrakcyjnej lokalizacji przy skrzyżowaniu ulicy Przelot i Gminnej (Świdnicka 6) nabyło przedsiębiorstwo Pulscenter z branży farmaceutycznej. Teren o powierzchni 0,5 ha kosztował ich 515 100 złotych. To kolejna inwestycja firmy w obszarze Strefy – w kwietniowym przetargu zakupili tam jeszcze inną nieruchomość.

– Wyniki przetargów bardzo nas zadowalają. Całe lato bardzo mocno przepracowaliśmy z inwestorami. Pierwsze efekty widać już dziś. Bardzo istotne jest, aby w naszym mieście pojawiały się nowe inwestycje, szczególnie w tym czasie. To dobra wiadomość dla budżetu miasta i rynku pracy. Cieszy nas rozwój lokalnych firm – tłumaczy Łukasz Szarszewski, Dyrektor Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu. Jako jednostka reprezentująca miasto ostatnie miesiące bardzo aktywnie współpracowaliśmy z inwestorami zewnętrznymi, aby zachęcić ich do „osiedlania się” w Toruniu. W tym momencie czekamy na kolejne decyzje lokalizacyjne. Mamy nadzieję, że pojawią się ona jeszcze w tym roku. Należy jednak pamiętać, że proces inwestycyjny często wymaga dużo czasu – dodaje.
Kolejne przetargi terenów inwestycyjnych dla małych i średnich przedsiębiorstw w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej Toruń-Wschód planowane są na 22 września i 20 października tego roku.

Trzy działki na Abisynii sprzedane. Będą nowe inwestycje | Toruń Direct
 

·
Registered
Joined
·
846 Posts


Pod młotek poszła we wtorek miejska kamienica w bezpośrednim sąsiedztwie Teatru im. Horzycy. Mieszkał w niej Julian Fała
Nabywcą została firma Zeiko . Nowy właściciel prowadzi już działalność w obszarze zespołu staromiejskiego, a nieruchomość zostanie przeznaczona pod inwestycje.
Zrodlo : Wyborcza.pl
 

·
Registered
Joined
·
2,237 Posts
Na stronie BIP Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Toruniu pojawił się projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w rejonie ulic: Batorego, Dworcowej i Kościuszki. Z jego treścią można zapoznać się do 6 października na stronie: Ogłoszenie uchwała nr 22/19 - BIP - Miejska Pracownia Urbanistyczna w Toruniu

MPZP dopuszcza następujące przeznaczenie podstawowe oraz wysokości zabudowy:
U1 (obecnie Kościuszko Business Point oraz budynek Mio Piano) - usługi - 21 m
U2 - usługi - 23,3 m
U3 - usługi - 10 m
U4 (obecnie Centrostal Handel oraz blaszane garaże) - usługi, zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, garaże wielopoziomowe - 26 m, wzdłuż ul. Barotego 18 m, wzdłuż ul. Dworcowej 21 m
U5 (obecnie Wydział Spraw Administracyjnych UMT) - usługi, zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna - 18 m
U6 (obecnie m.in. Lotek) - usługi, składy magazyny, garaże wielopoziomowe - 21 m
U/P1 - usługi, obiekty produkcyjne, składy i magazyny - 21 m
U/P2 (obecnie Demark) - usługi, obiekty produkcyjne, składy i magazyny - 25 m

 

·
Registered
Joined
·
171 Posts
^ Czyli na tych terenach jest potencjalne (muszą się znaleźć "tylko" inwestorzy i najemcy) kilkanaście tysięcy m2 powierzchni biurowej. :)
 
7801 - 7820 of 7891 Posts
Top