SkyscraperCity banner

1 - 20 of 257 Posts

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,075 Posts
Discussion Starter #2
Uzdrowisko w Toruniu. O. Rydzyk wybuduje Termy Toruńskie


O. Tadeusz Rydzyk wciela w życie plany budowy Term Toruńskich. Z jego inspiracji rada miasta zdecyduje, czy starać się o ochronę uzdrowiskową dla dwóch dzielnic - Bydgoskiego Przedmieścia i Czerniewic. To korzyści, ale też ograniczenia zarówno dla mieszkańców i inwestorówO. Rydzyk od dawna zapowiada, że będzie wykorzystywał geotermię w ciepłownictwie, ale też do zdrowotnych kąpieli i zabiegów. Cztery lata temu przedstawił plany budowy w Porcie Drzewnym Term Toruńskich - kompleksu rekreacyjnego z basenem, wannami zabiegowymi i hotelem. W międzyczasie na sąsiedniej działce postawił kościół, ale sprawa Term ani drgnęła.

Budowa Term jeszcze w tym roku

W tym roku kierowana przez redemptorystę Fundacja Lux Veritatis otrzymała 26,5 mln zł odszkodowania od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, dawne plany więc odżyły. W czerwcu br. Lidia Kochanowicz-Mańk z zarządu fundacji napisała do prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, że budowa Term może ruszyć jeszcze w tym roku, a skończy się na początku 2019 r. - W zakresie działalności uzdrowiskowej Termy Toruńskie będą wykorzystywały wody termalne do kąpieli leczniczych oraz zabiegów indywidualnych, wykonywanych w zespole pomieszczeń z jednoosobowymi wannami hydromasażowymi - opisała Kochanowicz-Mańk.

Dołączyła opinię Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, według której woda z odwiertu koło kościoła może być wykorzystywana w leczeniu schorzeń dermatologicznych, a po rozcieńczeniu także do innych zabiegów.

Fundacja Lux Veritatis poprosiła prezydenta Zaleskiego, by zainicjował objęcie ochroną uzdrowiskową kilku działek w najbliższym sąsiedztwie planowanej inwestycji. Prawnie to niemożliwe - uzdrowiska nie da się ograniczyć do kilku działek, musi to być albo cała gmina, albo jej jednostka pomocnicza, np. okręg. Dlatego też w planach magistratu postuluje się ochronę dla całego Bydgoskiego Przedmieścia, bo w tym okręgu mają powstać Termy.

Zdrowotne wody w Czerniewicach

Urzędnicy poszli jeszcze dalej i postulują rozszerzenie ochrony także na Czerniewice. Ta dzielnica w przeciwległej części miasta nie ma nic wspólnego z planami redemptorysty. Pod koniec XIX w., gdy była jeszcze odrębną miejscowością, odkryto w niej zdrowotne wody. Były wykorzystana do picia i kąpieli. Małe uzdrowisko lata świetności przeżywało przed wojną, podupadło w latach 50., chociaż jeszcze w latach 90. działała rozlewnia wód i napojów.

- Historycznie w Czerniewicach istniało ujęcie wód chlorkowo-sodowych, które dzisiaj mogłyby być wodami leczniczymi - mówi dr hab. inż. Arkadiusz Krawiec, hydrogeolog z toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. - Myślę, że da się je odtworzyć, co jednak oczywiście wymaga przeprowadzenia odpowiednich badań. Skoro dawne ujęcie istniało przez wiele lat wydaje się, że wykonanie nowego otworu w tym obszarze powinno zapewnić odpowiedniej jakości wody mineralne o stabilnym składzie chemicznym.

Urząd miasta przyznaje, że potrzebuje ok. trzech lat na badania nad złożami i klimatem w Czerniewicach. Dotąd nie miał sygnałów od żadnego inwestora, który byłby zainteresowany reaktywacją działalności uzdrowiskowej w tej części miasta.

- Po zakończeniu badań i uzyskaniu świadectwa będziemy mieli pełna wiedzę dotyczącą zasobów naturalnych, którymi dysponujemy. Wtedy zapewne będzie można mówić o kolejnych działaniach związanych z terenem Czerniewic - mówi Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowa prezydenta.

Uzdrowisko to też ograniczenia

Ochrona uzdrowiskowa gwarantuje, że w pobliżu sanatoriów i innych obiektów leczniczych nie będzie uciążliwego sąsiedztwa, to też promocja dla miejscowości, a w Kujawsko-Pomorskiem stawiającym na turystykę zdrowotną także argument w walce o środki unijne. Jest jednak druga strona medalu - ograniczenia budowlane. Jeśli zostanie wprowadzona ochrona, całe Bydgoskie i Czerniewice zostaną podzielone na trzy strefy. W strefie A powinna znajdować się infrastruktura uzdrowiskowa, pensjonaty i kawiarnie; zakazane jest nawet budowanie domów, nie wspominając o zakładach przemysłowych, stacjach benzynowych czy sklepach o powierzchni ponad 400 m kw. Pewne ograniczenia obowiązują też w strefach B i C.

W środę sprawą zajęła się komisja środowiska rady miasta. Szczepan Burak, dyrektor wydziału środowiska i zieleni w magistracie, tłumaczył, że na tym etapie radni mogą dać dopiero zielone światło do prowadzenia badań, a ewentualne uzdrowisko i związane z tym ograniczenia to kwestia kilku lat. W czwartek rada miasta zdecyduje, czy iść w tym kierunku. O nadaniu ochrony uzdrowiskowej decyduje rząd.

Cały tekst: http://torun.wyborcza.pl/torun/1,48723,20895061,uzdrowisko-w-toruniu-o-rydzyk-wybuduje-termy-torunskie.html#ixzz4OHGMXJ59
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,075 Posts
Discussion Starter #3
Podobno już rozpoczęły się prace ziemne?

Aquapark o. Rydzyka z 24-metrową zjeżdżalnią i hotelem na 101 pokoiZespół basenów, saun i gabinetów spa z wysoką na 24 m zjeżdżalnią wodną, a obok hotel na 101 pokoi - o. Tadeusz Rydzyk szykuje się do budowy Term Toruńskich. Władze miasta odłożyły jednak dyskusje o tym, czy ma to być formalne uzdrowisko


Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
Termy Toruńskie, czyli geotermalny aquapark o. Rydzyka, to zapowiadana od dawna inwestycja przy Porcie Drzewnym. W pobliżu jest już Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej oraz kościół NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, także tu redemptorysta wiercił w poszukiwaniu wód termalnych.

Już w 2012 r. kierowana przez niego Fundacja Lux Veritatis dostała pozwolenie na budowę Term, ale planów nie realizowała. Od niedawna jest jednak bogatsza o 26,5 mln zł odszkodowania od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. W czerwcu br. napisała do prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, że jeszcze w tym roku chce ruszyć z budową Term. Otwarcie planuje na początek 2019 r.

- Przed paroma dniami inwestor wystąpił do nas z wnioskiem o zmianę pozwolenia, ale są to zmiany nieznaczne. Budynek Term nieco się zwiększy w stosunku do pierwotnego projektu - mówi Adam Popielewski, dyrektor wydziału architektury i budownictwa w urzędzie miasta.

Z projektu wynika, że Fundacja rozpoczęła już przygotowania do budowy - wyrównywała teren i powbijała pale. Koło kościoła postawi dwa obiekty.

Pierwszy to właściwe Termy, czyli wysoki na prawie 19 metrów zespół basenów, saun i gabinetów spa, z częścią gastronomiczną. Powierzchnia użytkowa budynku to prawie 9,5 tys. m kw. Nad główną bryłą górować będzie prawie 24-metrowa wieża zjeżdżalni wodnej. Obiekt ma służyć nie tylko rekreacji, ale też leczeniu przy użyciu wód termalnych, stąd planowane jest pomieszczenie z wannami do hydromasażu. Fundacja Lux Veritatis dysponuje badaniami, według której wody z odwiertu w Toruniu mogą pomóc przy leczeniu schorzeń dermatologicznych, a po rozcieńczeniu będą stosowane także do innych zabiegów.

W sąsiedztwie powstanie drugi budynek, czyli hotel. Na czterech poziomach pomieści 101 pokoi - 95 dwuosobowych, cztery "jedynki" oraz dwa dwuosobowe apartamenty. Jednorazowo będzie mógł przyjąć 198 gości. W planach są też część restauracyjna i konferencyjna. Hotel będzie miał 3,9 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Nie wiadomo jeszcze, ile gwiazdek otrzyma, o kategoryzację występuje się dopiero po zakończeniu budowy.

Fundacja Lux Veritatis, powołując się na zdrowotne właściwości geotermii, stara się, by jej teren został objęty ochroną uzdrowiskową. Urząd miasta proponuje rozszerzyć ją na cały okręg Bydgoskie Przedmieście, a przy okazji także na dzielnicę Czerniewice w przeciwległej części Torunia. Kilkadziesiąt lat temu organizowano tam kąpiele solankowe i wydobywano pitną wodę mineralną, miasto chce teraz zbadać, na ile da się odbudować ten potencjał.

W czwartek rada miasta miała głosować nad tym, czy rozpocząć formalne zabiegi o objęcie Bydgoskiego i Czerniewic uzdrowiskową ochroną. Prezydent Michał Zaleski wycofał jednak projekt takiej uchwały z porządku obrad. Tłumaczył, że dotąd dyskutowała nad nim tylko komisja rady od spraw środowiska, a szerzej chcą go omówić także komisje od gospodarki przestrzennej oraz od zdrowia.

Cały tekst: http://torun.wyborcza.pl/torun/1,48723,20901403,aquapark-o-rydzyka-z-24-metrowa-zjezdzalnia-i-hotelem-na-101.html#ixzz4OMIL0muI
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,075 Posts
Discussion Starter #4
Uchwała skierowana do komisji.

Toruń uzdrowiskiem. Dlaczego projekt uchwały wyparował?Ten punkt miał wzbudzić najwięcej emocji na ostatniej sesji rady miasta. Ostatecznie - zanim doszło do debaty - został wycofany z porządku obrad.

Chodzi o projekt uchwały w sprawie przystąpienia do prac związanych z nadaniem jednostkom pomocniczym miasta statusu obszarów ochrony uzdrowiskowej. Temu właśnie punktowi najwięcej miejsca poświęcił na konferencji prasowej przed sesją rady miasta prezydent Michał Zaleski.

- Ten pomysł jest wywołany i zainspirowany wnioskiem, jaki złożyła Fundacja Lux Veritatis w sprawie gotowości do zrealizowania na terenie Torunia inwestycji związanej z budową kompleksu leczniczo-rekreacyjnego pod nazwą "Termy Toruńskie", wykorzystującego zasoby wód termalnych pochodzących z odwiertu geotermalnego - mówił wówczas Zaleski.
Więcej o planach dotyczących obszarów uzdrowiskowych pisaliśmy tutaj:


Na czele Lux Veritatis stoi nie kto inny, jak o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja. A tam, gdzie pojawia się hasło „Rydzyk”, „inwestycje” i „pieniądze”, pojawia się też mnóstwo pytań. Nie inaczej miało być na ostatniej, październikowej sesji rady miasta. Radni mieli mnóstwo pytań. Będą musieli poczekać jednak z ich zadawaniem. Ostatecznie władze Torunia zdecydowały się wycofać projekt uchwały z sesji. Dlaczego?

- W związku z zainteresowaniem projektem uchwały dwóch komisji: komisji rozwoju, strategii miasta i gospodarki przestrzennej, a także komisji polityki społecznej i zdrowia oraz kultury i promocji, prezydent Torunia Michał Zaleski zwrócił się do Przewodniczącego Rady Miasta Torunia o skierowanie uchwały do pracy w tych komisjach - tłumaczy Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowy prezydenta Torunia.
Kiedy zbiorą się te komisje? Posiedzenie komisji polityki społecznej i zdrowia oraz kultury i promocji planowane jest 21 listopada o 13.30. a rozwoju, strategii miasta i gospodarki przestrzennej - 23 listopada o 14.

- Przedstawiony projekt uchwały wymagał doprecyzowania oraz odpowiedzi na pytania, które mieli radni - mówi Paweł Gulewski, radny PO, który stoi na czele komisji rozwoju. - Będzie on przedmiotem dalszych prac komisji rady miasta, w tym komisji rozwoju, strategii miasta i gospodarki przestrzennej. W dyskusji pojawiły się kwestie wymagające szerszego wyjaśnienia, np. jaki wpływ na plany zagospodarowania będzie miało wyznaczenie trzech stref obszaru uzdrowiska.
Projekt uchwały ma trafić pod obrady na jednej z najbliższych sesji. Jeszcze nie wiadomo, kiedy się to stanie.
źródło
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,075 Posts
Discussion Starter #5
Strefa przemysłowa zostanie, uzdrowisko obejmie 22ha terenów należących do Fundacji Lux Veritatis


Miasto ustępuje: o. Rydzyk nie wejdzie w paradę sąsiadom swojego uzdrowiska


Przedsiębiorcy z okolic toruńskiego Portu Drzewnego dopięli swego - ich teren nie zostanie objęty ochroną uzdrowiskową. Będzie ona dotyczyć tylko najbliższego rejonu, gdzie swoje inwestycje planuje o. Rydzyk.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
Fundacja Lux Veritatis kierowana przez o. Tadeusza Rydzyka chce budować Termy Toruńskie, czyli geotermalny aquapark z hotelem. Wody, do których się dowierciła, mają lecznicze właściwości, napisała więc do prezydenta miasta, by objąć teren inwestycji ochroną uzdrowiskową.

Prezydent Michał Zaleski przedstawił radnym propozycję stosownej uchwały, która znacznie rozszerzała postulat Fundacji. Z jej uzasadnienia oraz załączonej mapki wynikało, że ochrona miałyby obejmować całe dwie dzielnice Torunia - Bydgoskie Przedmieście i Czerniewice.

Ponieważ na terenach uzdrowiskowych nie wolno budować nowych zakładów, a działalność przemysłowa podlega licznym ograniczeniom, blady strach padł na tamtejsze firmy. Na ich czele stanęła obrabiająca stal Nova Trading, która alarmowała, że uzdrowisko grozi zamknięciem kilku zakładów i zwolnieniem 1000 pracowników. Podobne obawy sygnalizowały też firmy Towimor i Nicrometal.

Trwający kilka tygodni spór prawdopodobnie zakończył się we wtorek. Prezydent Zaleski zaprosił niezadowolonych przedsiębiorców do urzędu. Obecna była Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor Fundacji Lux Veritatis.

Jak przebiegały rozmowy i jaki jest ich efekt? - Na spotkaniu zostały przedstawione wszystkie dotychczasowe ustalenia w sprawie ewentualnych prac nad wytyczeniem obszaru ochrony uzdrowiskowej - pisze Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prezydenta Torunia. - Wyjaśnione zostały wszystkie wątpliwości i obawy przedsiębiorców. Nie był omawiany ani pierwotny, ani nowy projekt uchwały.

Tymczasem inaczej relacjonuje to Tadeusz Pająk, prezes firmy Nova Trading: - Prezydent przyznał, że pierwsza koncepcja z objęciem ochroną całego Bydgoskiego Przedmieścia była błędna. Przekazał nam, że rada miasta może wydzielić dodatkową jednostkę pomocniczą i starać się wprowadzić strefy uzdrowiskowe tylko na jej terenie. Ma objąć ok. 22 ha, to grunty należące do instytucji związanych z Fundacją Lux Veritatis i ewentualnie przyległe tereny. Przez dwa lata mają być tam prowadzone badania [zasobów naturalnych i klimatu], natomiast mamy zapewnienie, że bez względu na ich wynik, strefa ochronna nie będzie rozciągana na zachód.

Udało się też rozwiązać newralgiczny problem Drogi Starotoruńskiej. To dziś jedyny dojazd zarówno do planowanych Term Toruńskich, jak i do strefy przemysłowej. Przedsiębiorcy przytaczali przepisy, w myśl których ulicą w uzdrowisku nie będą mogły jeździć ciężkie ciężarówki ich kontrahentów. Jak twierdzi prezes Pająk, urząd miasta na spotkaniu poinformował o możliwości odkurzenia planów sprzed trzech lat, a te zakładały budowę nowej drogi nasypem, po którym kiedyś jeździł pociąg do Towimoru.

Wypracowane rozwiązanie jest zbieżne z tym, co postulowała Fundacja Lux Veritatis, a jednocześnie satysfakcjonuje sąsiednich przedsiębiorców. Nim do tego doszło, przetoczyło się wiele złych emocji. Sprawa podzieliła radnych, a apel firmy Nova Trading spotkał się z atakiem ze strony o. Rydzyka. - To sprawa wydumana, po prostu jest to kłamstwo, oszczerstwo jeszcze jedno - grzmiał redemptorysta.

Nowymi propozycjami zajmie się rada miasta. Musi zgodzić się na wyodrębnienie z Bydgoskiego Przedmieścia nowej jednostki pomocniczej oraz na rozpoczęcia starań, by była formalnym uzdrowiskiem.
źródło
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,075 Posts
Discussion Starter #10
A jednak! Termy Toruńskie znów z pozwoleniem na budowę


Na 22 grudnia 2016 r. datowane jest pozwolenie na budowę wydane przez magistrat dla Term Toruńskich.

Termy Toruńskie to kolejna inwestycja Fundacji Lux Veritatis w Porcie Drzewnym. Organizacja, na czele której stoi o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja wybudowała już tam Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej, a także świątynię.

Pozwolenie na budowę kompleksu zostało wydane jeszcze w 2012 r. Wygasło jednak z końcem 2015 r. Zgodnie z przepisami bowiem nie został zarejestrowany dziennik budowy. Nowa decyzja jest jedynie aktualizacją tej wydanej kilka lat temu - z niewielkimi korektami w układzie wewnętrznym budynku.

W ramach inwestycji ma powstać zespół basenów, saun i gabinetów spa z 24-metrową zjeżdżalnią wodną, hotel na 101 pokoi. Całość ma korzystać z geotermalnych źródeł.

Warto przypomnieć, że niedawno Fundacja o. Rydzyka wzbogaciła się o 26,5 mln zł. Takiej wysokości odszkodowanie otrzymała od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za utratę dotacji na poszukiwania wód geotermalnych w Porcie Drzewnym. Niewykluczone, że właśnie te pieniądze zostaną przeznaczone na Termy Toruńskie.

Fundacja pół roku temu wystąpiła do miasto o objęcie strefą uzdrowiskową jej działek w Porcie Drzewnym. Wkrótce projektem uchwały otwierającym rozpoczęcie tej procedury mają się zająć toruńscy radni.
źródło
 

·
Registered
Joined
·
2,126 Posts
W tym miesiącu została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę zmieniająca poprzednią decyzję dla inwestycji pn.:
„Budowa ciepłowni geotermalnej wraz z infrastrukturą przy ul. Szosa Bydgoska w Toruniu” (dz. nr 213/4, 213/5 z obrębu 22), w zakresie:
- wydłużenia hali technologicznej w stronę zachodnią,
- podwyższenia dachu hali technologicznej,
- zmiany lokalizacji szafki gazowej na wschodnią ścianę hali,
- nowej stacja transformatorowej dla celów technologicznych,
- zmiany tras przewodów elektrycznych, oświetleniowych, telefonicznych oraz ciepłociągów,
- dodatkowej trasy przewodów elektrycznych i teletechnicznych, zrzutu awaryjnego wody geotermalnej,
- zmiany kształtu chodników w rejonie wiaty śmietnikowej, nowej stacji transformatorowej dla celów technologicznych i przy odgałęzieniu drogi technologicznej do hali,
- korekty lokalizacji hydrantu HP80-2,
- zmiany wymiarów wiaty.
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,075 Posts
Discussion Starter #12
Kolejny krok do realizacji inwestycji.

O. Rydzyk z kolejnymi milionami. Za co tym razem?


O. Rydzyk znów ma powody do zadowolenia. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przyznał mu 19,5 mln zł na budowę ciepłowni w Porcie Drzewnym.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, związana z o. Rydzykiem spółka Geotermia Toruń, ma dostać prawie 19,5 mln zł unijnej dotacji na budowę ciepłowni w Porcie Drzewnym. Pieniądze rozdzielał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska w ramach konkursu na wsparcie odnawialnych źródeł energii. Łącznie miał do dyspozycji 119 mln zł.

Kryteria jakie spełniła Geotermia Toruń dały jej 4. miejsce na dziewięć nagrodzonych wniosków. Jednak kwota dofinansowania dla spółki jest znacznie większa niż trzy projekty z podium. Nie oznacza to, że jest w tym gronie najbogatsza - 40 mln zł otrzymała firma G-Term Energy na odwierty w Stargardzie, a za 21 mln zł Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie zbuduje instalację wykorzystującą biomasę.

Wyborcza przypomina, że współpracownicy o. Rydzyka kilka lat temu chcieli postawić w Toruniu pierwszą w Polsce elektrownie na geotermię. Z planów nic nie wyszło, bo temperatura gruntowych wód - ok. 62 st. C - jest za zimna do produkcji prądu.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zasiliły kompleks rekreacyjno-leczniczy, który redemptorysta zamierza wybudować obok Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Pod nazwą Uzdrowisko Termy Toruńskie postawi tam aquapark i hotel.

Niewykluczone też, że o. Rydzyk dobije targu z toruńskim magistratem i poprowadzi sieć z ciepłowni w głąb Bydgoskiego Przedmieścia. Poprzez fundację Lux Vertitais, której podlega Geotermia Toruń, załatwia w tym kierunku niezbędne zezwolenia, ale jak wyliczyła "Wyborcza," nie wpłynie to znacznie na obniżkę rachunków za prąd.

NFOŚ nie po raz pierwszy wspiera o. Rydzyka. Nie tak dawno otrzymał ponad 26,5 mln zł za anulowanie przed kilkoma laty dotacji na budowę geotermii.
źródło
 

·
wizja przyszłosci
Joined
·
13,075 Posts
Discussion Starter #13
Podpisano umowę - ciepłownia ruszy w przyszłym roku.

Ogromna dotacja dla o. Tadeusza Rydzyka! W przyszłym roku powstanie...


Redemptorysta z Toruniu otrzymał 19,5 mln zł dofinansowania. Szykuje się duża inwestycja.

Dziś w siedzibie ministerstwa środowiska podpisana została umowa na dofinansowanie dla inwestycji, która od dawna zapowiadana była przez o. Tadeusza Rydzyka. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał Geotermii Toruń 19,5 mln zł.

W Toruniu za te pieniądze powstanie ciepłownia, która według planów ma ruszyć w 2018 roku. To pro-ekologiczna inwestycja, która ma na celu m.in. redukcję emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

- Na głębokości 2-3 km mamy piec centralnego ogrzewania, wystarczy sięgnąć do niego i z niego korzystać - powiedział na konferencji prasowej minister środowiska Jan Szyszko.

Już 10 lat temu o. Tadeusz Rydzyk otrzymał dotację na ten cel. Decyzja o przyznaniu pieniędzy została jednak cofnięta przez rząd PO-PSL, o czym przypomniał na spotkaniu duchowny z Torunia.

- Jesteśmy spóźnieniu o te 10 lat - przyznał dyrektor Radia Maryja. - Panie Ministrze, wielkie dzięki za wytrwałość i za to, że Pan nie dyskryminuje ludzi. Za rządów PO-PSL zostaliśmy potraktowani jak katolicka kasta, która jest nietykalna.

Odwierty zostaną wykonane na terenie Portu Drzewnego w Toruniu.
źródło
 

·
Registered
Joined
·
1,463 Posts
^^ tego typu infrastruktura jest zawsze dobra, ma potencjal przyciagniecia do Torunia inwestorow z innych branzy i faktycznie przyczyni sie do zwiekszenia udzialu alternatywnych zrodel energii w miescie i regionie.
 

·
Registered
Joined
·
370 Posts
^^
"Druga strona" tej informacji jest zaś taka, że z publicznych środków (czyli m.in. z pieniędzy moich i Twoich także) buduje się podwaliny rozwoju i ekonomiczne podstawy funkcjonowania KK w Pl, w tym głownie "rydzykowego imperium medialno-gospodarczego", czyli jego najbardziej szpetnej twarzy (delikatnie mówiąc)... I to jeszcze w sytuacji, gdy jednocześnie na fundusz kościelny i utrzymanie innych instytucji z nim powiązanych z budżetu państwa rokrocznie przeznacza się miliony....

Czy naprawdę uważasz, że jest się z czego cieszyć?
 

·
Registered
Joined
·
716 Posts
Pytanie absolutnego laika: czy są jakiekolwiek wiarygodne źródła, dzięki którym mógłbym przekonać się, że odwierty te są ekonomicznie uzasadnione? Poprzednia odmowa finansowania ze strony NFOSGW była uzasadniona tym, że wyniki próbnych odwiertów nie dają gwarancji opłacalności inwestycji (mówiąc kolokwialnie - woda z odwiertu była niedostatecznie gorąca dla potrzeb ciepłownictwa).
I teraz pytania dodatkowe - czy to było - jak chce Rydzyk - tylko polityczne chamstwo i cios w niego? Czy odwrotnie - teraz nagle ta woda jest dostatecznie gorąca, bo politycy PISu ją podgrzali??? Możliwa jest odpowiedź twierdząca na obydwa z tych pytań, ale wtedy - to ja nie chcę takiego kraju.
 

·
Registered
Joined
·
1 Posts
^^
"Druga strona" tej informacji jest zaś taka, że z publicznych środków (czyli m.in. z pieniędzy moich i Twoich także) buduje się podwaliny rozwoju i ekonomiczne podstawy funkcjonowania KK w Pl, w tym głownie "rydzykowego imperium medialno-gospodarczego", czyli jego najbardziej szpetnej twarzy (delikatnie mówiąc)... I to jeszcze w sytuacji, gdy jednocześnie na fundusz kościelny i utrzymanie innych instytucji z nim powiązanych z budżetu państwa rokrocznie przeznacza się miliony....

Czy naprawdę uważasz, że jest się z czego cieszyć?
NO tak bo jak Francuzi wykupili EC,ludzie poszli na bruk i kasa szła do Francji to było spoko. Nie budowało się podwalin pod funkcjonowanie i rozwój biznesu francuskiego? A teraz Ci przeszkadza, że toś w mieście inwestuje... Jak sąsiad dostał dofinansowanie na farmę wiatrową czy na solary to też było źle?
Może być czyściej w mieście, może być taniej w mieście, ale źle bo to Rydzyk a przecież Rydzyk to złooo. Ciekawe co Ci takiego złego zrobił?
 

·
Registered
Joined
·
1,603 Posts
Dokładnie wybudowali sobie nową elektrociepłownię gazową, a koszty przerzucili na mieszkańców, od razu podnosząc koszty za ogrzewanie o ponad 9%. Może jak będą mieli konkurencję, to skończą się praktyki monopolistyczne.
 
1 - 20 of 257 Posts
Top